Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-05-14, 21:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι κανουν οι ρελεδες? Γενικα δεν ειμαι του αθληματος..

Εγω θα παρω τον controller και απλα θα του συνδεσω πανω του με καποιον τροπο ανεμιστηρακι υπολογιστη.
Ο κοντρόλερ αντί να δίνει ρεύμα στα ανεμιστηράκια, θα δίνει ρεύμα σε ένα ρελέ (ηλεκτρικό διακόπτη) που και αυτός με τη σειρά του θα δίνει ρεύμα στα ανεμιστηράκια, το ρεύμα όμως από τους ρελέδες θα μπορεί να είναι μεγαλύτερης τάσης και έντασης με αποτέλεσμα να μη κινδυνεύει ο κοντρολερ ή το τροφοδοτικό να καούν. Αν δεν το έχεις όμως άστο καλύτερα, χρειάζεται μια κάποια εξοικείωση με αυτά αλλιώς μπορεί να κάνεις μεγαλύτερη ζημιά από καλό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-05-14, 21:38
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ναι καταλαβα.

Βασικα, θα ρωτησω και για τους ρελεδες που λες στο μαγαζι με τα ηλεκτρολογικα που θα παω μπας και γνωριζει εκεινος να το κανει αν χρειαζεται.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-05-14, 23:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τακη καλο θα ηταν καποιος να φτιαξεις ενα θεμα for dummies με φωτο και συνδεσμολογια για το πως βαζουμε ρελε σε ενα κοντρολερ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι, καπως ετσι θα γινει.

Βασικα εχει και ενα βυσμα στο κουτι μεσα απο οτι ειδα στο μαγαζι που το ανοιξε ο πωλητης να μου το δειξει, που ειναι μετατροπεας αρσενικο - θυληκο που και αυτο μπορει να χρησιμευσει καπου στην ενωση.

Στο 7:14 αυτου του βιντεο, δειχνει πως ειναι το βυσμα που παει στα ανεμιστηρακια. Ισως δηλαδη βαλω στα καλωδια του ανεμιστηρα ενα θυληκο τετοιο βυσμα και να μην χρειαστει να κοψω το καλωδιο του controller.
Ναι εχει βισμα. Βρες ενα θηλυκο απο την αλλη.

ΥΓ εκει που εβαλε τον αισθητηρα σε ζεστο νερο για να παρει μπροστα ο ανεμιστηρας ... πηρε τελικα? δεν ειδα το νερο να κουνιεται
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-05-14 στις 23:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-05-14, 23:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη καλο θα ηταν καποιος να φτιαξεις ενα θεμα for dummies με φωτο και συνδεσμολογια για το πως βαζουμε ρελε σε ενα κοντρολερ
Δεν είναι άσχημη ιδέα Σπύρο, αλλά σε STC-1000 που χρησιμοποιούμε συνήθως θεωρώ πως δεν είναι απαραίτητο γιατί ο STC-1000 έχει ρελέ 10Α, 2200 watt περίπου δηλαδή. Κάποια στιγμή που θα κάνω παρουσιάση το DIY φωτιστικό με LED και το τροφοδοτικό απο PC που έφτιαξα, θα δείξω πως χρησιμοποιήσα ρελέδες και με ένα τροφοδοτικό ανάβω σε 3 στάδια το φωτισμό αλλά και τα ανεμιστηράκια από τον STC-1000
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-14, 23:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι άσχημη ιδέα Σπύρο, αλλά σε STC-1000 που χρησιμοποιούμε συνήθως θεωρώ πως δεν είναι απαραίτητο γιατί ο STC-1000 έχει ρελέ 10Α, 2200 watt περίπου δηλαδή. Κάποια στιγμή που θα κάνω παρουσιάση το DIY φωτιστικό με LED και το τροφοδοτικό απο PC που έφτιαξα, θα δείξω πως χρησιμοποιήσα ρελέδες και με ένα τροφοδοτικό ανάβω σε 3 στάδια το φωτισμό αλλά και τα ανεμιστηράκια από τον STC-1000
Καποιος ηλεκτρολογος ελεγε οτι τα 10Α ειναι για peak στο αναμα. και ουσιαστικα δεν μπορουμε να βαλουμε πανω απο 600-700W φορτιο (πχ θερμαντηρες) απευθειας στον STC, και καθε on/off που κανει τον φθειρει σταδιακα και μπορει να κολλησει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-05-14, 10:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καποιος ηλεκτρολογος ελεγε οτι τα 10Α ειναι για peak στο αναμα. και ουσιαστικα δεν μπορουμε να βαλουμε πανω απο 600-700W φορτιο (πχ θερμαντηρες) απευθειας στον STC, και καθε on/off που κανει τον φθειρει σταδιακα και μπορει να κολλησει.
Μπορεί και να συμβαίνει αυτό, αλλά από τα λίγα που ξέρω peak κάνουν οι κινητήρες στο ξεκίνημα (και όχι όλοι) και όχι τα θερμαντικά σώματα, νομίζω πως τα θερμαντικά σώματα όσο ζεσταίνονται αυξάνεται η αντίσταση και ταυτόχρονα η κατανάλωση, μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, δεν είμαι ηλεκτρολόγος.

Αλλά σίγουρα για λόγους ασφαλείας και μεγαλύτερης διάρκειας ζωής του STC-1000 και αντοχή σε μεγάλα φορτία ο ρελέ μόνο καλό θα κάνει. Εξαρτάται βέβαια και από τον ρελέ που θα βάλεις, μη φτάσουμε στο σημείο οι ρελέδες να κοστίζουν παραπάνω από τον STC-1000, τότε παίρνουμε 2 STC-1000 και ησυχάζουμε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-05-14, 19:18
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εχουμε και λεμε:

-Jbl coolcontrol 27 ευρω.
-Μετασχηματιστης 10 ευρω (τελικα δεν ειχε μαζι τον ειχαν τον μετασχηματιστη του στα ανεμιστηρια της εταιρειας ...στα μοντελα που ειπα πιο πανω cooler 100, 200, 300)
-Aνταπτορακι 1.90 ευρω (απο το στρογγυλο που βγαζει ο μετασχηματιστης προς τα ανεμιστηρακια σε +/- για να συνδεσω ανεμιστηρακι)

Ο μαμα μετασχηματιστης του (ανοιξαμε το κουτι με τα ανεμιστηρια τα μαμα και ειδα τα χαρακτηριστικα του) ειναι 12v - 2.0A και τετοιον πηρα και εγω, ο ηλεκτρονικος στο μαγαζι που πηγα λεει ειναι ο σωστος και μου τον εδωσε.

Το καθε μαμησιο jbl ανεμιστηρακι (βγαινουν το 100 ειναι 2 ανεμιστηρακια, το 200 ειναι 4 ανεμιστηρακια κλπ) ηταν 12v και 0.18A.

O ηλεκτρονικος μου λεει οτι αυτος ο controller με βαση τον μετασχηματιστη του ειναι 24w αρα μπορω οτι ανεμιστηρακι θελω να το βαλω πανω και οτι στην ουσια σηκωνει και αλλα μαζι περαν απο ενα αμα θελω. Πχ ενα ανεμιστηρι που εχω υπολογιστη που λεει 0.20Α και 12v ειναι μου λεει 2 watt (περιπου, δεν θυμαμαι ακριβως). Αλλο ενα ανεμιστηρι που εχω ειναι 0.35A - 12v και μου λεει οτι ειναι 4w (παλι δεν θυμαμαι ακριβως).

Εdit: Εβαλα το σενσορα του σε ενα ποτηρι με ζεστο νερο και εν συνεχεια του εβαλα να παει το νερο 26. Ξεκινησε το ανεμιστηρακι κανονικα. Υστερα, εριξα κρυο νερο στο ποτηρι και σταματησε το ανεμιστηρακι. Μετα αλλαξα στον controller να το παει 22 και παλι ξεκινησε. Δουλευει οποτε. Και φιλος μου που πηρε το ιδιο εκανε τα ιδια πραγματα και δουλεψε και εκεινου. Ο φιλος θελει να ψυξει ενα 20λιτρο και εβαλε 80αρι ανεμιστηρα (εναν deep cool 12v στα 0.13A) αλλα απο οτι μου ειπε ειναι ναι μεν αθορυβος αλλα του φαινεται οτι βγαζει χωρις πολυ δυναμη.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140527_200642_327.jpg
Εμφανίσεις:  301
Μέγεθος:  41,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140527_200608_350.jpg
Εμφανίσεις:  310
Μέγεθος:  35,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140527_200702_971.jpg
Εμφανίσεις:  296
Μέγεθος:  27,5 KB  
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-05-14, 23:46
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

ΥΓ εκει που εβαλε τον αισθητηρα σε ζεστο νερο για να παρει μπροστα ο ανεμιστηρας ... πηρε τελικα? δεν ειδα το νερο να κουνιεται
Ανοιξαν αλλα μου θυμισαν τα φοβερα και τρομερα noiseblocker fans που ειχα βαλει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΤΡΟΠΟΣ ΨΥΞΗΣ Stivv27 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 27-05-13 14:50
DIY συστημα ψυξης HOW ? Nektamen DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 24-05-13 20:21
συστημα ψυξης με peltier eimaste aR21rwstoi DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 09-05-11 12:17
ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΨΥΞΗΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ vasili Γλυκό νερό - Γενικά 3 12-06-09 23:07
συστημα ψυξης aspalax Γλυκό νερό - Γενικά 9 01-06-08 06:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06714 seconds with 14 queries