Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-03-10, 18:26
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή Αλλαγή Βυθού χωρίς προβλήματα;

Μετά την αναγκαστικό χωρισμό με τον μονομάχο μου, κατέληξα στην επιλογή 4-6 Corys Panda ή Sterbai (όταν θα είμαι έτοιμος, ακόμη δεν τα πήρα).
Προκειμένου να τύχουν καλύτερης διαβίωσης στο ήδη στρωμένο 40lt ενυδρείο μου (Είναι μικρό το ενυδρείο το ξέρω, αλλά μέχρι να πάω σε κάτι πιο μεγάλο που επιθυμώ θα πορευτώ με το υπάρχον) θα προχωρήσω σε αλλαγή του χαλικιού που έχω με λεπτόκοκκη άμμο ή λεπτόκοκκο χαλαζιακό στρώμα, δεν είμαι σίγουρος ακόμη.
Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να ξέρω/κάνω πριν ή μετά την αγορά της;
Π.χ. λερώνεται εύκολα και χαλάει γρήγορα η όμορφη αρχική της εικόνα και αν ναι πως αντιμετωπίζεται;
Καθαρισμός/βράσιμο;
Κάποια οικονομική πρόταση ίσως;
Μια και υπάρχουν ήδη κάποια φυτά, θα πρέπει να βάλω και υπόστρωμα λίπασμα ή να το αποφύγω αφού μετά από κανά 6μηνο εξασθενεί και δεν θα προσφέρει κάτι ουσιαστικό;
Μπορεί κάποιος να αναφέρει τα βήματα ένα προς ένα με τα οποία θα προχωρήσω στην αλλαγή, ώστε να διατηρήσω την βιολογία του στρωμένου μου εσωτερικού φίλτρου χωρίς να υπάρξουν προβλήματα;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όποιον καλό φίλο βοηθήσει!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-03-10, 18:36
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Για να διατηρησεις τη βιολογια στο φιλτρο σου θα πρεπει να λειτουργει ... και να ριχνεις καθε μερα 1-2 φυλλαρακια τροφης!

Τα κορυ ειναι ψαρια που ζουν σε μαλακά και οξινα νερα! Το νερο της βρυσης δεν κανει ... πως θα το μαλακωσεις?

Αν καταληξεις σε κορυ θα πρεπει να παρεις αμμο χαλαζιακη (μη ασβεστολιθικη)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-03-10, 18:48
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Λοιπόν Κωστή,η άμμος δεν λερώνει εύκολα αν έχεις καλή κυκλοφορία, αν όχι πρέπει να κάνεις συχνότερα "σκούπα βυθού".
Θα βρεις και στην Pagea (θέλει καλό πλύσιμο να φύγει η θολούρα)ή πιο ακριβή λύση στον Αζόρες της Hagen(δεν θέλει καν πλύσιμο).
Αν σκέφτεσαι για εύκολα φυτά δεν χρειάζεται υπόστρωμα.
Αν το εσωτερικό φίλτρο βγαίνει,το βάζεις σ' ένα κουβά με νερό του ενυδρείου και το αφήνεις να δουλεύει μέχρι να τελειώσεις τη δουλειά.
Αν δεν βγαίνει και πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα αν τελειώσεις σε λίγες ώρες.
Βγάζεις το νερό,απομακρύνεις το χαλίκι,βάζεις την πλυμένη άμμο,προσθέτεις φρέσκο νερό+αντιχλώριο,βάζεις το φίλτρο στη θέση του(προσοχή!δεν θα ξεπλύνεις τα υλικά του),φυτεύεις και είσαι έτοιμος.
(Τα corys θέλουν μαλακό νερό,έχεις όσμοση?)
Καλή συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-03-10, 21:03
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να διατηρησεις τη βιολογια στο φιλτρο σου θα πρεπει να λειτουργει ... και να ριχνεις καθε μερα 1-2 φυλλαρακια τροφης!

Τα κορυ ειναι ψαρια που ζουν σε μαλακά και οξινα νερα! Το νερο της βρυσης δεν κανει ... πως θα το μαλακωσεις?

Αν καταληξεις σε κορυ θα πρεπει να παρεις αμμο χαλαζιακη (μη ασβεστολιθικη)
Καθημερινά ρίχνω τροφή για να διατηρήσω τον κύκλο του αζώτου και ελέγχω με υγρά τεστ της Api.
Απο GH έχω 11 και έως τώρα έκανα 50-50 αλλαγή με απιονισμένο, αλλά με KH που έφτασε στο 5 (τώρα είναι 8, το ΡΗ δεν έπεσε κάτω από 7,6).
Σκέφτομαι την ΑΟ ως μονόδρομο ούτως ή άλλως, κάνω λάθος;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν Κωστή,η άμμος δεν λερώνει εύκολα αν έχεις καλή κυκλοφορία, αν όχι πρέπει να κάνεις συχνότερα "σκούπα βυθού".
Θα βρεις και στην Pagea (θέλει καλό πλύσιμο να φύγει η θολούρα)ή πιο ακριβή λύση στον Αζόρες της Hagen(δεν θέλει καν πλύσιμο).
Αν σκέφτεσαι για εύκολα φυτά δεν χρειάζεται υπόστρωμα.
Αν το εσωτερικό φίλτρο βγαίνει,το βάζεις σ' ένα κουβά με νερό του ενυδρείου και το αφήνεις να δουλεύει μέχρι να τελειώσεις τη δουλειά.
Αν δεν βγαίνει και πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα αν τελειώσεις σε λίγες ώρες.
Βγάζεις το νερό,απομακρύνεις το χαλίκι,βάζεις την πλυμένη άμμο,προσθέτεις φρέσκο νερό+αντιχλώριο,βάζεις το φίλτρο στη θέση του(προσοχή!δεν θα ξεπλύνεις τα υλικά του),φυτεύεις και είσαι έτοιμος.
(Τα corys θέλουν μαλακό νερό,έχεις όσμοση?)
Καλή συνέχεια!
Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση.
Έχω ήδη κάποια εύκολα φυτά μια και λείπει το CO2 ακόμη στην DIY μορφή του (Όλο και τριγυρνάει όμως στο μυαλό μου μήπως και κατεβάσω την ΚΗ με αυτό και κατόπιν το ΡΗ μου, εκτός και αν η ΑΟ μου λύσει τα χέρια και σε αυτό το πρόβλημα, θα δείξει.) οπότε φεύγει το υπόστρωμα.
-------------------------
Μήπως υπάρχει και τρόπος με την αλλαγή βυθού να φύγουν και τα σαλιγκάρια που υπάρχουν στο ενυδρείο;
Ή δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και απλώς ένας έλεγχος του πληθυσμού τους σε κάθε αλλαγή νερού είναι ότι μπορεί ουσιαστικά να γίνει;
Με το στρώμα άμμου που θα υπάρχει πλέον, πώς θα εξελιχθεί η παρουσία τους στο ενυδρείο;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostis-Salonika : 28-03-10 στις 21:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-03-10, 08:41
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Τα σαλιγκαράκια μη σ΄ανησυχούν,είναι και χρήσιμα αφού καθαρίζουν τον βυθό απο υπολείμματα τροφής.Αν γίνουν πάρα πολλά είτε τα αφαιρείς με παγίδα ή βάζεις ένα-δυό helena και τα εξολοθρεύουν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-03-10, 12:29
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Νομίζω πως οι παραπάνω απαντήσεις κάλυψαν τις ερωτήσεις σου.

Εγώ θα ήθελα να σου επισημάνω τα εξής:

Αφού σκέφτεσαι να βάλεις καινούργιο βυθό και corys, οπωσδήποτε η επιλογή χαλαζιακής άμμου είναι η καταλληλότερη.
Αν κρατήσεις μέρος από το παλιό νερο και διατηρήσεις ζωντανή την βιολογία στο φίλτρο σου, τότε το ενυδρείο σου θα είναι έτοιμο να δεχτεί αμέσως κάποια (λίγα) ψαράκια. Όχι όμως corys. Μπορεί το φίλτρο σου να είναι στρωμένο, αλλά το χαλικάκι σου δεν έχει πιάσει ακόμα βιολογία. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να δημιουργούνται κοντά στον βυθό επικίνδυνα αέρια. Επικίνδυνα κυρίως για τα corys που κινούνται συνεχώς κοντά στο βυθό. Για να αποκτήσει και ο βυθός κάποια βιολογία νομίζω πως θέλει τουλάχιστον δύο μήνες. Οπότε καλό θα είναι να αφήσεις τα corys για λίγο αργότερα.

Για τα panda έχω ακούσει (δεν έχω προσωπική πείρα) πως είναι από τα πιο ευαίσθητα corys. ¶ρα ένας ακόμα λόγος να τα αφήσεις για αργότερα.

Από την άλλη, τα sterbai, αν και είναι πανέμορφα γίνονται αρκετά μεγάλα. Γύρω στα 6,5 εκ. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν τα επέλεξα για το δικό μου ενυδρείο.

Για τα 40 λίτρα θα προσπαθούσα να βρω το μικρότερο δυνατόν cory και να δημιουργήσω το μεγαλύτερο δυνατόν κοπάδι...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-03-10, 21:11
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα σαλιγκαράκια μη σ΄ανησυχούν,είναι και χρήσιμα αφού καθαρίζουν τον βυθό απο υπολείμματα τροφής.Αν γίνουν πάρα πολλά είτε τα αφαιρείς με παγίδα ή βάζεις ένα-δυό helena και τα εξολοθρεύουν.
Ok, συνεχίζω λοιπόν με αυτά στη σύνθεση!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως οι παραπάνω απαντήσεις κάλυψαν τις ερωτήσεις σου.

Εγώ θα ήθελα να σου επισημάνω τα εξής:

Αφού σκέφτεσαι να βάλεις καινούργιο βυθό και corys, οπωσδήποτε η επιλογή χαλαζιακής άμμου είναι η καταλληλότερη.
Αν κρατήσεις μέρος από το παλιό νερο και διατηρήσεις ζωντανή την βιολογία στο φίλτρο σου, τότε το ενυδρείο σου θα είναι έτοιμο να δεχτεί αμέσως κάποια (λίγα) ψαράκια. Όχι όμως corys. Μπορεί το φίλτρο σου να είναι στρωμένο, αλλά το χαλικάκι σου δεν έχει πιάσει ακόμα βιολογία. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να δημιουργούνται κοντά στον βυθό επικίνδυνα αέρια. Επικίνδυνα κυρίως για τα corys που κινούνται συνεχώς κοντά στο βυθό. Για να αποκτήσει και ο βυθός κάποια βιολογία νομίζω πως θέλει τουλάχιστον δύο μήνες. Οπότε καλό θα είναι να αφήσεις τα corys για λίγο αργότερα.

Για τα panda έχω ακούσει (δεν έχω προσωπική πείρα) πως είναι από τα πιο ευαίσθητα corys. ¶ρα ένας ακόμα λόγος να τα αφήσεις για αργότερα.

Από την άλλη, τα sterbai, αν και είναι πανέμορφα γίνονται αρκετά μεγάλα. Γύρω στα 6,5 εκ. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν τα επέλεξα για το δικό μου ενυδρείο.

Για τα 40 λίτρα θα προσπαθούσα να βρω το μικρότερο δυνατόν cory και να δημιουργήσω το μεγαλύτερο δυνατόν κοπάδι...
Τώρα προχωράω στην αλλαγή του βυθού.
Πήρα λευκή άμμο της Hagen.
Αν περιμένω 2 μήνες για τα Corys, ζήτω που καήκαμε.
Η μικρή θα με φάει! Είναι σίγουρα απαραίτητο ένα τέτοιο διάστημα αναμονής;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostis-Salonika : 29-03-10 στις 21:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-03-10, 23:06
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Τι να σου πω! Αυτά έχω διαβάσει από εμπειρότερους χομπίστες. Ειναι η πρώτη φορά μετά από αρκετά χρόνια που βάζω corys στο ενυδρείο μου και δεν ήθελα να πειραματιστώ. Προτίμησα να ακολουθήσω αυτά που διάβασα και να μην ρισκάρω ή παίξω με τις πιθανότητες.

Αν έχει κανείς προσωπική εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο θέμα θα χαρώ και εγώ να την ακούσω...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-03-10, 23:16
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Πράγματι, έχει κανείς εμπειρία επί του ερωτήματος;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-03-10, 23:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostis-Salonika Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι σίγουρα απαραίτητο ένα τέτοιο διάστημα αναμονής;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
. Προτίμησα να ακολουθήσω αυτά που διάβασα και να μην ρισκάρω ή παίξω με τις πιθανότητες.
υπογραμμισα τις λεξεις κλειδια. αν ο πυθμενας δεν εχει βιολογια...τοτε αναλογα με το βαθος του..τις αναεροβιες περιοχες..την κυκλοφορια...μπορει να δημιουργηθουν στον πυθμενα χημικες ενωσεις (απο αμμωνια μεχρι υδροθειο) που δεν ειναι και οτι πιο φιλικο για τα κορυ.
αλλα αυτο θα το εχεις διαβασει υποθετω.
προσωπικα λοιπον στα τοσα χρονια που δεν ηξερα την τυφλα μου (οχι οτι τωρα την ξερω αλλα τελος παντων) εβαλα αρκετες φορες κορυ σε καινουριο πυθμενα χωρις να αντιμετωπισω καποιο προβλημα...αλλα οπως υπογραμμισα...αυτο ειναι σιγουρο?? θα ρισκαρεις? εσυ εχεις την απαντηση...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-03-10, 23:55
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Θέλω να δείξω υπομονή.
Ελπίζω οι μετρήσεις που θα ακολουθήσουν να μου δείξουν αν μπορώ να ρισκάρω ή όχι.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-04-10, 20:02
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Τι έκανες τελικά;
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-04-10, 00:17
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι έκανες τελικά;
Ξεκίνησα αρχικά με Κardinal tetras (5) και 1 εβδομάδα μετά, έχοντας ήδη καλές μετρήσεις, θα προσθέσω άλλους 3-5 καρδινάλιους για να γίνει ένα μικρό κοπαδάκι.
Αφού προσαρμοστούν όλα, στρώσει και λίγο ο βυθός, ενδέχεται να προσθέσω και 5-6 cory panda. Θέλω δηλαδή, αλλά επειδή τα λίτρα μου είναι λίγα, είναι από δύσκολο έως ανέφικτο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αλλαγή...βυθού sorips85 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 03-07-08 20:05
νέο ενυδρείο και προβλήματα elk Αρχάριοι γλυκού νερού 8 17-10-07 18:08
2 προβλήματα binational Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 30-10-06 00:11
Προβλήματα με τα φυτά Zisis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 20-09-06 18:04
Αλλαγή βυθού immerback Θαλάσσια Βιολογία 6 14-06-04 16:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06808 seconds with 13 queries