Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-01-14, 17:11
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Λογικο ειναι να συμφωνεις μαζι μου, κουραμπιες ειμαι, ποιος αντιστεκεται στον κουραμπιε οεοοο???

Συμφωνω μαζι σου γιαυτο εγραψα και το σεντονι για να μην υπαρχουν μπερδεματα.

Χαχαχχαχαα τωρα διαβασα και το τελευταιο σου. Καθως το διαβαζα ελεγα μεσα μου "τι λεει τι λεει???" προς το τελος ηρεμησα. Αν δεν ειναι αναφυκτικου το μπουκαλι, θα την πληρωσει ο τοιχος, αν ειναι, θα την πληρωσουν τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-01-14, 17:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικο ειναι να συμφωνεις μαζι μου, κουραμπιες ειμαι, ποιος αντιστεκεται στον κουραμπιε οεοοο???
χαχαχαχ
Στο κουραμπιέ αντιστέκομαι, στα μελομακαρονα όχι
χαχαχχα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων

Χαχαχχαχαα τωρα διαβασα και το τελευταιο σου. Καθως το διαβαζα ελεγα μεσα μου "τι λεει τι λεει???" προς το τελος ηρεμησα. Αν δεν ειναι αναφυκτικου το μπουκαλι, θα την πληρωσει ο τοιχος, αν ειναι, θα την πληρωσουν τα ψαρια.
Αναψυκτικού ήταν , και είχα και ένα τελευταίο μπουκάλι να μαζεύει τα υγρα που υπερχειλίζουν για να μη μπει υγρό στο ενυδρείο (την είχα ψιλιαστή πως αν γίνει στραβή να μη τη πληρώσουν τα ψάρια), αλλά έσκασαν τα σωληνάκια, και τότε τα πέταξα όλα και πήρα μπουκάλα και μανόμετρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 13-01-14 στις 17:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-01-14, 17:33
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχαχ
Στο κουραμπιέ αντιστέκομαι, στα μελομακαρονα όχι
χαχαχχα
-------------------------

Αναψυκτικού ήταν , και είχα και ένα τελευταίο μπουκάλι να μαζεύει τα υγρα που υπερχειλίζουν για να μη μπει υγρό στο ενυδρείο (την είχα ψιλιαστή πως αν γίνει στραβή να μη τη πληρώσουν τα ψάρια), αλλά έσκασαν τα σωληνάκια, και τότε τα πέταξα όλα και πήρα μπουκάλα και μανόμετρα
Ωραια πραγματα. Χαχα. Και εγω στα μελομακαρονα με τιποτα μια απτα ιδια...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-01-14, 18:13
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

εχει γινει εδω ασχημο μπερδεμα,για κανενα λογο νομιζω. στην ουσια ολοι λενε μπουκαλα συμφωνω και εγω,αυτη την στιγμη δεν εχω κατι απο τα δυο ολη η ερωτηση μου ηταν απλα πια η διαφορα κιτρικο οξυ που λενε εκει και ποια η ελληνικη συνταγη,τακης εσενα γιατι εσκασε δεν καταλαβα,εβαλες παραπανω δωση?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-01-14, 19:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχει γινει εδω ασχημο μπερδεμα,για κανενα λογο νομιζω. στην ουσια ολοι λενε μπουκαλα συμφωνω και εγω,αυτη την στιγμη δεν εχω κατι απο τα δυο ολη η ερωτηση μου ηταν απλα πια η διαφορα κιτρικο οξυ που λενε εκει και ποια η ελληνικη συνταγη,τακης εσενα γιατι εσκασε δεν καταλαβα,εβαλες παραπανω δωση?
Εβαλα σόδα μετα από μια εβδομάδα, στο μίγμα μαγιά-ζάχαρη υπάρχει ζήμωση, όπως περίπου γίνεται με το κρασί (αν όχι ακριβώς), δημιουργείται διοξείδιο του άνθρακα και οινόπνευμα (και άλλα πολλά) και προφανώς και άλλα οξέα όπως το ξύδι, τα οξέα αυτά αντιδρούν με τη σόδα και παράγουν πάλι διοξείδιο του άνθρακα και διάφορα άλλα, αλλά αυτή η αντίδραση είναι πολύ πιο γρήγορη από ότι η ζύμωση και αυξάνεται η πίεση. Για τον ίδιο λόγο η προσθήκη σόδας στο μίγμα μαγιά-ζάχαρη έχει μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά εκεί η αντίδραση είναι πιο αργή γιατί είναι αργή η ζύμωση και άρα αργή παραγωγή οινοπνεύματος και των άλλων οξέων.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-01-14, 20:21
tzetzos Ο χρήστης tzetzos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιος αντιστεκεται στον κουραμπιε οεοοο??
η αλήθεια είναι ότι σπάνια βρίσκω να μου αρέσει μελομακάρονο όσο κουραμπιέδες...

και ναι το παραδέχομαι...στους κουραμπιέδες δε φέρνω καμία αντίσταση!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-01-14, 20:27
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

δηλαδη τακη την ζημωση με την σοδα δεν την αντεχει το μπουκαλι?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-01-14, 21:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη τακη την ζημωση με την σοδα δεν την αντεχει το μπουκαλι?
Το μπουκάλι την αντέχει , σε εμένα και το καπάκι άντεξε, δεν άντεξαν τα σωληνάκια , βγήκε ένα σωληνάκι από το καπάκι και πετάχτηκε υγρό έξω, το καπάκι του μπουκαλιού το είχα φτιάξει με μπεκάκι από αυτόματο πότισμα

όπως αυτό,
βγάζω το κόκκινο καπάκι, του κάνω μια τρύπα για να χαλάσω τη βελονοειδή που έχει από μέσα, ανοίγω στο καπάκι του αναψυκτικού μια τρύπα όσο το μαύρο με τις βόλτες, και βιδώνω από μέσα από το καπάκι του αναψυκτικού το κόκκινο καπάκι του μπεκ, βάζω και ενυδριακή σιλικόνη για καλύτερη μόνωση να μην έχω διαρροές, έτσι στο καπάκι του αναψυκτικού είναι το καρφί που έχει το μπεκ, στο καρφί βάζω το σωληνάκι για το CO2, από εκεί έφυγε το σωληνάκι, μετά βέβαια έβαλα ταιραπ


αλλά το βαρέθηκα όλο αυτό με τα σορόπια και κάθε εβδομάδα να φτιάχνω μίγματα αλλά και να εχω το νου μου αν βγάζει φυσαλίδες ή όχι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-01-14, 17:56
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Πληροφοριακά, αν χρησιμοποιήσετε μαγιά σαμπάνιας (από το ebay, περίπου 1,5¤ το φακελάκι) το μπουκάλι του 1,5lt κρατά για περισσότερο από ένα μήνα (με ρυθμό 1φυσ/2δευτ), η παραγωγή CO2 έχω την αίσθηση ότι είναι σταθερότερη με το χρόνο και, το σπουδαιότερο για εμένα, δεν επηρεάζεται από θερμοκρασιακές μεταβολές (δούλευε κανονικά στους 15°C θερμοκρασία δωματίου).
Όπως προαναφέρθηκε, και εγώ δεν ρίχνω σόδα στην αρχή, αλλά όταν η παραγωγή τείνει να μειωθεί. Μετά την προσθήκη σόδας η παραγωγή αυξάνεται. Έτσι κερδίζω αρκετές εβδομάδες χωρίς να αλλάξω το ζαχαρόζουμο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μπουκάλι την αντέχει , σε εμένα και το καπάκι άντεξε, δεν άντεξαν τα σωληνάκια , βγήκε ένα σωληνάκι από το καπάκι και πετάχτηκε υγρό έξω, το καπάκι του μπουκαλιού το είχα φτιάξει με μπεκάκι από αυτόματο πότισμα
Μπορεί να θυμάμαι λάθος, αλλά θαρρώ ότι είχες αναφέρει ότι έκλεινες την παροχή του CO2 και το αποθήκευες στο μπουκάλι. Έτσι ήταν και γι' αυτό έσκασαν τα σωληνάκια;
Διαφορετικά θα ήθελα να μάθω, αν η παροχή ήταν ελεύθερη, πως ανέβηκε τόσο η πίεση. Το CO2 έχει μόνο να υπερνικήσει την πίεση της στήλης του νερού (το πολύ 60εκ νερό, ούτε το 1/3 της ατμοσφαιρικής). Είχε βουλώσει το σωληνάκι από κάτι; (π.χ. από βρωμιές; )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 14-01-14 στις 17:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-01-14, 18:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Πληροφοριακά, αν χρησιμοποιήσετε μαγιά σαμπάνιας (από το ebay, περίπου 1,5¤ το φακελάκι) το μπουκάλι του 1,5lt κρατά για περισσότερο από ένα μήνα (με ρυθμό 1φυσ/2δευτ), η παραγωγή CO2 έχω την αίσθηση ότι είναι σταθερότερη με το χρόνο και, το σπουδαιότερο για εμένα, δεν επηρεάζεται από θερμοκρασιακές μεταβολές (δούλευε κανονικά στους 15°C θερμοκρασία δωματίου).
Όπως προαναφέρθηκε, και εγώ δεν ρίχνω σόδα στην αρχή, αλλά όταν η παραγωγή τείνει να μειωθεί. Μετά την προσθήκη σόδας η παραγωγή αυξάνεται. Έτσι κερδίζω αρκετές εβδομάδες χωρίς να αλλάξω το ζαχαρόζουμο.
-------------------------

Μπορεί να θυμάμαι λάθος, αλλά θαρρώ ότι είχες αναφέρει ότι έκλεινες την παροχή του CO2 και το αποθήκευες στο μπουκάλι. Έτσι ήταν και γι' αυτό έσκασαν τα σωληνάκια;
Διαφορετικά θα ήθελα να μάθω, αν η παροχή ήταν ελεύθερη, πως ανέβηκε τόσο η πίεση. Το CO2 έχει μόνο να υπερνικήσει την πίεση της στήλης του νερού (το πολύ 60εκ νερό, ούτε το 1/3 της ατμοσφαιρικής). Είχε βουλώσει το σωληνάκι από κάτι; (π.χ. από βρωμιές; )
Ναι, είχα βελονοειδή βαλβίδα και ρύθμιζα τη ροή,
στην αρχή είχα αυτή

αλλα μετά από μια εβδομάδα χάλασε και πήρα αυτή

και μια φορά που έβαλα σόδα και κουνησα το μπουκάλι σκάσανε τα σωληνάκια, τότε δεν τα ειχα δέσει με ταιραπ, μετά τα έδεσα (τα ταιραπ σαν σφικτηρα) και δεν υπήρχε πρόβλημα, άντεχαν,
είχα 4 μπουκάλια με μίγμα και άλλαζα 2 μπουκάλια κάθε εβδομάδα ή 10 ημέρες, τα μπουκάλια ήταν συνδεμένα με Τ από αυτόματο πότισμα (παράλληλη σύνδεση, όχι σε σειρά από το ένα μπουκάλι στο άλλο) και καταλήγαν σε ένα 5ο μπουκάλι που ήταν άδειο και είχε αυτό το καπάκι

που μάζευε τυχόν υγρά απο υπερχείλιση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-01-14, 20:50
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Α, εντάξει ησύχασα. Γιατί πέρασε από το μυαλό μου ότι ο κίνδυνος αυτός υπάρχει στα 'φυσιολογικά' DIY συστήματα παραγωγής CO2 κι ανησύχησα λιγάκι. Αν υπάρχει περίπτωση να πάθω κάτι τέτοιο (να πεταχτεί ζαχαρόνερο στο σαλόνι) δεν με γλιτώνει κανείς

Χωρίς πλάκα τώρα, το DIY Co2 το θεωρώ πολύ ασφαλές, ασφαλέστερο ίσως και από την μπουκάλα, με μια βασική προυπόθεση: Να μην υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ που να παρεμποδίζει την έξοδο του CO2 στο ενυδρείο. Γι' αυτό δώστε ιδιαίτερη προσοχή στις βαλβίδες ανεπιστροφής, ΔΙΠΛΟΤΣΕΚΑΡΕΤΕ μετά την τοποθέτησή τους ότι το CO2 ρέει αβίαστα. Διαφορετικά, αν συνδέσετε τις βαλβίδες ανάστροφα μπορεί να γεμίσετε το χώρο ζαχαρόνερο (και το κεφάλι σας παντοφλιές )

Αν θέλετε να περιορίσετε την ροή του CO2 τη νύχτα είναι προτιμότερο να έχετε μια μορφή ενεργούς διάχυσης η οποία θα κλείνει το βράδυ. Εγώ χρησιμοποιώ έναν μικρό κυκλοφορητή τον οποίο τον ανάβω μαζί με τα φώτα.
Αν θέλετε να ρυθμίσετε την ροή του DIY CO2 με κάποιας μορφής βελονοειδούς βαλβίδας ξεχάστε το. Δεν γίνεται χωρίς πιθανά προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-01-14, 20:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Α, εντάξει ησύχασα. Γιατί πέρασε από το μυαλό μου ότι ο κίνδυνος αυτός υπάρχει στα 'φυσιολογικά' DIY συστήματα παραγωγής CO2 κι ανησύχησα λιγάκι. Αν υπάρχει περίπτωση να πάθω κάτι τέτοιο (να πεταχτεί ζαχαρόνερο στο σαλόνι) δεν με γλιτώνει κανείς

Χωρίς πλάκα τώρα, το DIY Co2 το θεωρώ πολύ ασφαλές, ασφαλέστερο ίσως και από την μπουκάλα, με μια βασική προυπόθεση: Να μην υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ που να παρεμποδίζει την έξοδο του CO2 στο ενυδρείο. Γι' αυτό δώστε ιδιαίτερη προσοχή στις βαλβίδες ανεπιστροφής, ΔΙΠΛΟΤΣΕΚΑΡΕΤΕ μετά την τοποθέτησή τους ότι το CO2 ρέει αβίαστα. Διαφορετικά, αν συνδέσετε τις βαλβίδες ανάστροφα μπορεί να γεμίσετε το χώρο ζαχαρόνερο (και το κεφάλι σας παντοφλιές )

Αν θέλετε να περιορίσετε την ροή του CO2 τη νύχτα είναι προτιμότερο να έχετε μια μορφή ενεργούς διάχυσης η οποία θα κλείνει το βράδυ. Εγώ χρησιμοποιώ έναν μικρό κυκλοφορητή τον οποίο τον ανάβω μαζί με τα φώτα.
Αν θέλετε να ρυθμίσετε την ροή του DIY CO2 με κάποιας μορφής βελονοειδούς βαλβίδας ξεχάστε το. Δεν γίνεται χωρίς πιθανά προβλήματα.
Μην ανησυχείς , με μαγιά και ζάχαρη δύσκολο να φτάσεις σε τέτοιες πιέσεις, η σόδα κάνει χημική αντίδραση και αυξάνει τη παραγωγή CO2 πολύ γρήγορα.
Εξυπνο αυτό με τον κυκλοφορητή για να μη λειτουργεί με σβηστά τα φώτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γλοιώδες υλικό πάνω σε ξύλα thediscusman Γλυκό νερό - Γενικά 50 11-02-08 23:08
Υπόστρωμα - Βιολογικό υλικό lasal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 24-02-05 15:37
Υλικά φιλτραρίσματος ? Johnkokk Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 18-01-05 00:01
Καινούργιο υλικό φίλτρου neon Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 05-10-04 15:16
Υλικά Φιλτραρίσματος torto Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 19-05-04 02:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06623 seconds with 14 queries