Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-04-12, 11:09
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή θερμανση ενυδρειου!

ξερουμε αμα αυτο συμεφερη και σε τι λιτρα δουλευει.... http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=708
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-04-12, 11:33
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Εδω http://www.projectaquarium.com/plant...or_ETH300.aspx λεει οτι ο 300αρης ειναι για 60 γαλονια αρα ο 200αρης ειναι για 40 γαλονια (δηλαδη 160 λιτρα περιπου). Ετσι οπως τα βλεπω απο καταναλωση δεν συμφερει και ειναι λογικο γιατι ειναι εκτος νερου και εχει περισσοτερες απολειες σε θερμοτητα!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-04-12, 11:48
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

κοιτα αρη δεν ξερω γιαυτο και ρωταω αλλα γιατι να εχει απολειες?
εμενα μου φαινεται πιο καλο τεχνολογιακα και επιδι θα ειναι πανω στην ροη μηπος ειναι πιο οικονομηκο. υπαρχει κανενας που το δουλεψε...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-04-12, 11:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ισως να ειναι πιο οικονομικο επειδη ειναι πανω στη ροη.δεν ξερω αν θα βολευει σε περιπτωση βλαβης.θα πρεπει να σταματησει το φιλτρο και να αλλαξεις σωληνα η να τον ενωσεις.αν δεν υπαρχει εφεδρικο ιδιοτα εχω δει κιεγω αρκετες φορες και ειχα απορια.αν το εχει δοκιμασει κανεις πεστε μας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-04-12, 12:02
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

κοιτα επιδι εχω αρκετα λιτρα και θα εχω δισκους θελω 3περιπου οποτε στην χοροτερη να βαλω κανενα απο τους απλους μεσα στο ενυδρειο για να μην εχω προβλημα μεχρι να τον αντικαταστησω...αλλα το εχει βαλει κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-04-12, 16:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

- Το πιο σημαντικο ρολο παιζει ποση θερμοκρασια καλειται να ανεβασει ο καθε θερμαντηρας στο νερο, απο αυτη που εχει ο χωρος που βρισκεται το ενυδρειο.

- Επισης σημαντικο ειναι η "θερμομονωση" του ενυδρειου (η πιο απλη μορφη της ειναι να εχει κλειστο καπακι).

- Και επισης σημαντικο ειναι ο χρονος που χρειαζεται να το θερμανει.
Πχ αν βαλεις ενα θερμαντηρα λιγων βατ που θερμαινει οριακα το νερο. Οση περισσοτερη ωρα ομως χρειαζεται για να το θερμανει, θα υπαρχει παραλληλα απωλεια θερμοκρασιας.
Φυσικα ο πολυ δυνατος θερμαντηρας εχει το πλεονεκτημα της οικονομιας στην καταναλωση ενεργειας, αλλα εχει και τα μειονεκτηματα του που πρεπει να αντιμετωπισουμε, οπως α) ασφαλεια σε περιπτωση κολληματος (οπου ειναι αναγκαια η χρηση temp controller - ετσι κι αλλιως για οποιοδηποτε θερμαντηρα ειναι χρησιμος) β) η και αποτομη ανοδος θερμοκρασιας μετα απο αλλαγη νερου με πιο δροσερο νερο.

---------------------------------------
Εδω ειναι στα specs του θερμαντηρα?
http://www.hydor.it/index.php/prodot...list/3#tabelle
Προσεξε εκει που λεει with Δ up to10°C/18°F.
Ενας 300αρης βαση των specs μπορει να ανεβασει σιγουρα 18C πανω απο την φυσικη θερμοκρασια του νερου στο χωρο, σε 180 λιτρα ενυδρειο.
Ολα τα μεγαλυτερα ενυδρεια εινα στη περιπτωση "εαν και εφοσον".
Υπολογισε τωρα οτι σε ενα δισκοενυδρειο μπορει να χρειαστει για καποιες μερες να ρυθμιστει ισως και 35C.
Μετα υπολογισε ποση θα ειναι η κατωτερη θερμοκρασια χωρου το χειμωνα (ας υποθεσουμε 17C).
Εισαι οριακα καλυπτομενος (17+18 = 35).
Φυσικα αυτο μπορει να αντιμετωπιστει ευκολα με χρηση δευτερου θερμαντηρα για την περιπτωση αναγκης. Οποτε υπολογιζεις με τις συνηθεις θερμοκρασεις και εχεις στο ντουλαπι ενα δευτερο θερμαντηρα.

(οπως προσεξε επισης και τη διαμετρο σωληνα που μπαινει- ο 300αρης ειναι για 16αρα)
---------------------------------------------------

Προταση1 (που εχω δοκιμασει):
Μια καλη λυση ειναι χρηση δυο θερμαντηρων ειτε Inline (σε δυο φιλτρα φυσικα) ειτε κοινους.
Μεγαλυτερη ασφαλεια ακομα και χωρις controller (σε περιπτωση βλαβης τους ενος, ειτε κολληματος στο on ειτε στο off).
Με controller εχω απολυτο ελεγχο και ασφαλεια.
Καποιες περιοδους, κατα την αλλαγη νερου με λιγο πιο δροσερο νερο (και πτωση της θερμοκρασιας στο ενυδρειο 2-3 βαθμους) βγαζω τον ενα θερμαντηρα απο την πριζα, για να μην επανερχεται αποτομα στο νερο του ενυδρειου η επιθυμητη θερμοκρασια).

Προσταση 2 (που δεν εχω δοκιμασει): (Ειναι για χρηση σε sump και βαρελι προετοιμασιας).
Ταχυθερμαντηρας/ες πολλων βατ (και με θερμοστατη για ρυθμιση θερμοκρασιας)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E9%F4%F3%FE%ED
Πλεονεκτηματα:
α) οικονομικος στην αγορα του,
β) ταχυτητα (ιδιως αν χρειαστει σε βαρελι για γρηγορα αλλαγη νερου λογω αναγκης), οικονομια στην καταναλωση (λογω ταχυτητας, συνεπως οχι απωλειες στην ενεργεια λογω χρονου).
Μειονεκτηματα:
α) αν ειναι πολλα watt, υπαρχει ρισκο με τη χρηση controller, αφου και oι controller εχουν ενα οριο στα Ampere που σηκωνουν και μπορει αναπασα στιγμη να κολλησουν αν παραφορτωθουν.
β) Ειναι "γυμνες" οι αντιστασεις και δεν συνισταται για χρηση μεσα στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-04-12, 18:44
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Ενα πραγμα παντως ειναι αυτονοητο, οτι αφου ειναι εκτος ενυδρειου θα εχουμε απολειες θερμοτητας απο τον θερμαντηρα και στον χωρο που βρησκεται εκτος απο το νερο που περναει μεσα απο αυτον (αυτο φενεται τουλαχιστον απο την ικανοτητα θερμανσης σε λιτρα αναλογα με τα watt του). Αν καποιος απο ολους τους θερμαντηρες που παιζουν στην αγορα παιζει να ειναι ποιο οικονομικος σε καταλανωση ειναι αυτοι που βρισκονται μεσα στο νερο και καλητερα μεσα σε εσωτερικο φιλτρο ενυδρειου τυπου Juwel (λογο εντονης κυκλοφοριας νερου). Tωρα αν θελουμε να δουμε κατα ποσο καλη αποδοση εχει αναλογα με τα watt που καει νομιζω οτι οι eheim/jager ειναι κορυφη αν τα στοιχεια αποδοσης που μας δινει ο κατασκευαστης του ειναι αληθες. Με 200watt/160 λιτρα, ενω ο eheim/jager με 200watt/300-400 λιτρα. http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1211
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-05-12, 06:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπορει να ειναι απο τους καλυτερους θερμαντηρες οι jager αλλα διαφωνω με τους υπολογισμους "αποδοσης".
Και σε αυτους, οι ιδιοι παραγοντες παιζουν ρολο.

Αυτα που γραφονται στα specs τους ειναι πολυ γενικα για να στηριχτει απολυτα κανεις πανω τους.
200W στα 160 λιτρα ΟΚ αλλα που και ποσο?
Αν εχω μινιμουμ 17C στο δωματιο και θελω μαξιμουμ 27 στο ενυδρειο ΟΚ.
Αν εχω 15C στο δωματιο και θελω 30C στο ενυδρειο, θα το καταφερει?
Οσο και οι περισσοτεροι θερμαντηρες.
Οχι.
Θελω 300W.


Εδω ειναι μια γενικη οδηγια για ποιος θερμαντηρας σε watt ειναι καταλληλος σε ενα ενυδρειο σε χωρους με διαφορες θερμοκρασιες.

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-05-12, 06:45
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει να ειναι απο τους καλυτερους θερμαντηρες οι jager αλλα διαφωνω με τους υπολογισμους "αποδοσης".
Και σε αυτους, οι ιδιοι παραγοντες παιζουν ρολο.

Αυτα που γραφονται στα specs τους ειναι πολυ γενικα για να στηριχτει απολυτα κανεις πανω τους.
200W στα 160 λιτρα ΟΚ αλλα που και ποσο?

Γιατι να μιλαμε αυθαιρετα?
Σελιδα 2 στα manual.Οτι λεει πληρει καποια διεθνη στανταρ.Περιβαλλον θερμοκρασια χωρου λοιπον 21οC.
http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anl.../3611_3619.pdf
http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anl.../3601-3609.pdf
Eπισης στη σελιδα 7 διευκρινιζει
These are standard ratings for closed aquariums with
an ambient room temperature of 21°C/70°F and a desired
water temperature of up to 26°C/79°F.

Καλα ειναι να μην αυθαιρετουμε εμεις.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-05-12, 07:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φιλε Μαικλ, οτι γραφω ειναι αυθαιρεσια?
Τα pdf τα εχω ξεκοκαλισει ολα, και φυσικα εχω κανει και τα πειραματα μου για να γραφω οτι γραφω.

Γραφει για χρηση σε χωρο με 21C θερμοκρασια.
Εχουν ολοι μινιμουμ 21C στο δωματιο του ενυδρειου?
Και ωραια πες οτι ολοι εχουν 21C μινιμουμ, λεει ποσο μπορει να ανεβασει?
Κοιτα τωρα και παρατω στο pdf Και δες οτι δινει τον 300αρη για ενυδρεια 600-1000 λιτρα !!!!!!!!
Αποδεδειγμενα λεει ψεμματα!!!!! (και το λεω κι εγω που εμπιστευομαι και χρησιμοποιω παντου jager)

Σε 400 λιτρα ενυδρειομου (οχι 600-1000 που λεει στο pdf) ο 300ρης δεν μπορουσε να μου κρατησει 26C στο ενυδρειο με 14C που επεφτε στο χωρο το βαρυ χειμωνα η θερμοκρασια.
Εφτανε μεχρι 25 και εμενε συνεχως αναμμενος.
Οταν εβαλα και τον εφεδρικο 200αρη, με 500W συνολο ημουν ΟΚ για να ανεβασω 11C στα 400 λιτρα.
Αυτο συμφωνει απολυτα και το πινανακι που ανεβασα απο τα αρθρα του greekdiscus.gr (κατι ξερουν απο θερμοκρασιες οι δισκαδες )

Αλλα κι αλλιως.
Αν εχω 21C στο χωρο οπως μας "υποχρεωνει" το Pdf και θελω επειδη εχω δισκους να ρυθμισω σε 31C, ο 300αρης δεν φτανει.
Θελω 400W τουλαχιστον

Καλημερα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-05-12, 07:39
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Καλημερα και καλο μηνα ! σε "τσιτωσα" ε ?
Μιλαει για θερμοκρασια χωρου 21οC και θερμοκρασια νερου 26οC.
Απο εκει και περα εννοειται οτι βλεπεις και κανεις.
Τα πειραματα που κανεις ειναι χρησιμα και πρακτικα αλλα δεν πληρουν καποια στανταρ.Γιατι?\
Γιατι πολυ απλα υπαρχουν πολλοι παραγοντες που παιζουν ρολο οπως π.χ δε μας αναφερεις με τι κυκλοφορια νερου ή ακομη και σκληροτητα(παιζει ρολο στη θερμοαγωγιμοτητα).Ετσι αν δεν εχεις κυκλοφορια νερου σε ενα τετρακοσαρι ενυδρειο και 1000 watt να βαλεις θα κανει μια εβδομαδα να το ανεβασει στο 26οC απο 21οC θερμοκρασια χωρου.Αν ομως εχεις καλη κυκλοφορια(αραγε ποση?) θα το ανεβασει στο πιτς-φιτιλι.
Επειδη ολα ειναι σχετικα λοιπον βγαινει η εταιρια -εχει κανει λες λιγοτερα πειραματα απο εσενα?- και μιλαει
These are standard ratings for closed aquariums with
an ambient room temperature of 21°C/70°F and a desired
water temperature of up to 26°C/79°F.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-05-12, 16:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ok βαλε οση κυκλοφορια και σκληροτητα νερου σε ενα 1000αρι ενυδρειο (600-1000 λτ οπως αναγραφεται οτι μπορει να κανει) και κρατα με ενα 300αρη θερμαντηρα τη θερμοκρασια στους 26.
Μετα παρε κι ενα λαχειο

Τα ιδια με τα λιτρα ενος ενυδρειου που μπορουν να καλυψουν τα φιλτρα στα
specs, ειναι κι αυτα με τη θερμανση.
Με ακριβεια δεν αναφερει τιποτα. πχ οπως ο πινακας πιο πανω
Οι λεξεις "απο" και "εως" ειναι το δολωμα στα specs.
"up to 26°C/79°F"
δλδ μπορει να εννοει και :
χωρος 21C
ενυδρειο 22C
τοτε μπορεις με 300αρη θερμ. να κρατησεις τη θερμοκρασια σε 1000 λιτρα
και αν δεν τα καταφερνει να σου πει και .... "Ξερεις? εχεις πολυ μαλακο νερο και κακη κυκλοφορια. Βαλε ταγκανικα ψαρια και 5 κυκλοφορητες koralia 4 και θα εισαι ΟΚ"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-05-12, 16:47
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ok βαλε οση κυκλοφορια και σκληροτητα νερου σε ενα 1000αρι ενυδρειο (600-1000 λτ οπως αναγραφεται οτι μπορει να κανει) και κρατα με ενα 300αρη θερμαντηρα τη θερμοκρασια στους 26.
Μετα παρε κι ενα λαχειο

Τα ιδια με τα λιτρα ενος ενυδρειου που μπορουν να καλυψουν τα φιλτρα στα
specs, ειναι κι αυτα με τη θερμανση.
Με ακριβεια δεν αναφερει τιποτα. πχ οπως ο πινακας πιο πανω
Οι λεξεις "απο" και "εως" ειναι το δολωμα στα specs.
"up to 26°C/79°F"
δλδ μπορει να εννοει και :
χωρος 21C
ενυδρειο 22C
τοτε μπορεις με 300αρη θερμ. να κρατησεις τη θερμοκρασια σε 1000 λιτρα
και αν δεν τα καταφερνει να σου πει και .... "Ξερεις? εχεις πολυ μαλακο νερο και κακη κυκλοφορια. Βαλε ταγκανικα ψαρια και 5 κυκλοφορητες koralia 4 και θα εισαι ΟΚ"
Bαλε ενα 300watt μεσα σε ενα εσωτερικο φιλτρο sump να περναει το νερο υποχρεωτικα απο το διαμερισμα που θα ειναι ο θερμαντηρας και ελα να μου πεις αν θα το ανεβασει ή οχι....
Υποθεσεις ολοι μπορουμε να κανουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-05-12, 17:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι, ετσι μαλιστα.
1 βαθμο θα την ανεβασει σιγουρα σε 1000 λιτρα

Να βαλουμε και ενα σαμπ υποχρεωτικα λοιπον.
1000 λιτρα ταγκανικα με 5 Koralia4, sump για φιλτρανση, θερμοκρασια χωρου 21 και θερμοκρασια ενυδρειου 22C
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-05-12, 17:16
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Υποθεσεις ολοι μπορουμε να κανουμε...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, ετσι μαλιστα.
1 βαθμο θα την ανεβασει σιγουρα σε 1000 λιτρα
......
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-05-12, 17:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για να μη μιλαμε λοιπον με υποθεσεις.... (αν και τα υπολοιπα που γραφω ειναι και απο παρατηρησεις φιλων και οχι υποθεσεις) παραθετω τα δικα μου διεγματα.

Ενυδρειο με καπακι, 380 λτ νερο - 500 λτ μικτα
Μαλακο νερο.
Πολυ καλη κυκλοφορια νερου
Νορμαλ προς χαμηλη αναταραξη επιφανειας
Θερμοκρασια χωρου 15C
Θερμαντηρας 300W τοποθετημενος διπλα στην εισοδο του φιλτρου
Eμενε ανοιχτος συνεχεια 24/24ωρο για να το κρατησει στους 25.3 C (+10 δλδ)

0.8 watt ανα λιτρο (νερου) για +10C
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-05-12, 17:44
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Μια δικια μου παρατηρηση.

Χωρος 17-18c, ενυδρειο 20 λιτρα καθαρα, θερμοστατης 25w dennerle, μονιμα αναμμενος για να εχει το ενυδρειο θερμοκρασια 24-25 βαθμους.

Πιστευω οτι ο πινακας που εχει παραθεσει ο delta ειναι σωστοτατος. (τον ειχα βρει νομιζω και στο site του waterinn οταν εψαχνα κατι παλαιοτερα).

Στο ενυδρειο που εχω τωρα, 45 καθαρα λιτρα, εχω θερμοστατη 75w και οχι 50w μιας και 50αρης δεν θα εσβηνε ποτε.

Σιγουρα αν εχουμε χωρου 20 και θελουμε 25 στο ενυδρειο μπορουμε να παμε watt/λιτρο σε θερμοστατη αλλα πανω απο αυτη τη διαφορα θερμοκρασιας (7-8+ βαθμους κλπ) θελουμε 25% πανω (μην πω 50%) θερμοστατη για να σβηνει και για πιο πολυ ωρα.

Ακομα και σημερα στο ενυδρειο μου (45 λιτρα καθαρα οπως ειπα) που στον χωρο αυτη τη στιγμη εχω 21 και το ενυδρειο θελω στους 25, ο 75αρης εχει αναψει σε μια ωρα 3-4 φορες)

Edit: Ο dennerle 25αρης που ειπα πιο πανω οτι με δυσκολια κρατουσε το 20λιτρο ενυδρειο (καθαρο νερο 20) στους 25 βαθμους και δεν εσβηνε ποτε λεει:

Για θερμοκρασια χωρου 21c μπορει στα 10 λιτρα να φτασει τους 32c, στα 20 τους 29c και στα 30 τους 28c.

Προσωπικα πιστευω οτι αν ειχα 21c και ηθελα να παω το 20λιτρο ενυδρειο στους 28 (δεν λεω 29 που δινει max), μπορει να το εκανε αλλα παλι δεν θα εσβηνε ποτε.

O 75αρης tropico της wave που εχω λεει:

http://imageshack.us/photo/my-images/339/p1050382j.jpg/
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-05-12, 17:47
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Εγω λοιπον γιατι να μη το δεχτω οτι μια εταιρια εκανε τα πειραματρα της και εβγαλε οτι ο 300αρης της (εστω ισως και υπο προυποθεσεις ) δεν θερμαινει ενυδρειο μεχρι 1000 λιτρα?
Εκεινο που θελω να πω ειναι οτι ολα ειναι σχετικα και υπο προυποθεσεις γινονται.Οπως π.χ λεμε οτι ενα κλιματιστικο 12000BTU κανει για δωματιο 24 τετρ. μετρων....κατω υπο ποιες προυποθεσεις?
Το εχω ξαναπει κι αλλοτε (με τα βιολογικα υλικα) καθε εταιρια βγαζει στα μανουαλ της αυτα που τα προιοντα της πληρουν-μπορουν να πραγματοποιησουν.Η χ,ψ. ωμεγα εταιρια θα μπορουσε καλλιστα να μιλαει οτι ο δικος της θερμαντηρας των 100watt π.χ θερμαινει 200 λιτρα ενυδρειου αλλα δεν το κανει γιατι πολυ απλα δε μπορει...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-05-12, 18:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω λοιπον γιατι να μη το δεχτω οτι μια εταιρια εκανε τα πειραματρα της και εβγαλε οτι ο 300αρης της (εστω ισως και υπο προυποθεσεις ) δεν θερμαινει ενυδρειο μεχρι 1000 λιτρα?
Το θεμα ειναι οτι με τις προυποθεσεις που (σωστα δινει, δεν εχουν ολοι τις ιδιες συνθηκες) και με τα "απο" εως" κλπ δεν λεει ξεκαθαρα ποσο θα το θερμανει.

Οπως και με την ροη απο τις αντλιες (πχ δινει 1000 λ/ω ονομαστκη ροη και στο ενυδρειο μπορει να εχουμε και τη μιση πραγματικη αναλογα το υψος του ενυδρειου, την καθαριοτητα υλικων σωληνων φτερωτης, το μκος των σωληνων κλπ)
Οπως και τα καταλληλα φιλτρα για τα λιτρα ενυδρειου (φιλτρο σου λεει καταλληλο μεχρι 1000 λιτρα ενυδρειο, αλλα εννοει με ενα μονομαχο για βιολογικη καλυψη, ενω για σωστη κυκλοφορια του νερου μεσα στο ενυδρειο, θα χρειαστει και κυκλοφορητης/ες)


ΥΓ ο πινακας πιο πανω εχει ενα λαθος πιστευω.
Στα 50 λιτρα, για +15C, θελει 100W

----------------------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια δικια μου παρατηρηση.
Μιλας ομως απο οτι γνωριζω, για ανοιχτο, χωρις καπακι ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-05-12, 18:11
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Μιλας ομως απο οτι γνωριζω, για ανοιχτο, χωρις καπακι ενυδρειο.
Kαλα εκανες και το επισημανες. Αυτο δεν το σκεφτηκα. (Τωρα τελευταια το κλεινω με μεμβρανη κουζινας απο πανω το ενυδρειο, εχω λιγοτερες απωλειες.... )

Οτι ειπα πιο πανω ειναι σε ανοιχτο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-05-12, 18:23
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα ειναι οτι με τις προυποθεσεις που (σωστα δινει, δεν εχουν ολοι τις ιδιες συνθηκες) και με τα "απο" εως" κλπ δεν λεει ξεκαθαρα ποσο θα το θερμανει.
Νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο αυτο που λεει.Σε περιβαλλοντα χωρο με 21οC, θα παει ο 300watt θερμαντηρας, το νερο στο ενυδρειο χωρητικοτητας 600-1000λιτρα, στους 26οC.
Τωρα αν το παει σε μια ωρα ή σε μια βδομαδα αυτο δε το ξερουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-05-12, 18:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1000 λιτρα, απο 21 σε 26, 300W θερμαντηρας, θα το παει το μηνα που δεν εχει σαββατα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-05-12, 18:38
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Kαλο δεν ειναι ομως και να σβηνουν που και που οι θερμοστατες. Σαν να δουλευουν πιο ξεκουραστα δηλαδη?

Αντε και πηγε την θερμοκρασια ο 300αρης στα 600-1000 λιτρα στους 26. Θα σβηνει ποτε ή θα εχουμε και moonlight απο το λαμπακι του το βραδυ?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-05-12, 18:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αντε καλο καλοκαιρι τωρα.
Ηδη αναψανε τα ανεμιστηρακια στα χρυσοψαρα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-05-12, 20:05
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

29 κατασκευαστες πλυντηριων συνιστουν σκιπ.....εσεις?????
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-05-12, 20:10
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Να flamάρω λίγο;!

Αυτή την κουβέντα την κάνετε και για ξύλινα ενυδρεία;!


Σας αρέσει όμως να διυλίζετε τον κώνωπα!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-05-12, 20:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Να flamάρω λίγο;!

Αυτή την κουβέντα την κάνετε και για ξύλινα ενυδρεία;!


Σας αρέσει όμως να διυλίζετε τον κώνωπα!
Δεν ξερω απο ξυλινα ενυδρεια.

Για τον "κωνωπα" δεν συμφωνω.
Οι διαφορες των specs με την πραγματικοτητα μπορει να ειναι τεραστιες και με στενοχωρει γενικως οταν καποιος αγοραζει ενα εξοπλισμο και μετα παραπονιεται οτι δεν ειναι καταλληλος και δεν εχει οικονομικη ανεση να παρει καινουριο.
Και γιαυτο φταιει φυσικα και ο ιδιος που δεν το εξεταζει λιγο παραπανω και μενει στα επιφανειακα που αναγραφουν τα specs, και αυτο το ξερουν κι αυτοι που τα γραφουν οπως τα γραφουν

Εχω πληρωσει και εγω τσαμπατζιδικα πραγματα στην αρχη αλλα τωρα τα εχω λυσει τα προβληματα μου με τους εξοπλισμους κλπ.
Θα μπορουσα λοιπον να καθομαι να να σπαω πλακα στο φορουμ, να γραφω μονο για διασκεδαση και μετα να γυριζω στη δουλιτσα μου εδω στο σπιτι (και εχω αρκετη αυτον τον καιρο), αντι να γραφω κατι για αποφυγη τετοιων προβληματων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-05-12, 20:39
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Η μόνωση που προσφέρει το ξύλο είναι πολλαπλάσια από του τζαμιού.

Και εγώ την έχω πατήσει, αλλά ο Γερμανός μπορεί να γυρίσει και να σου πει εγώ έστησα ένα ξύλινο, σε τάδε συνθήκες και το έφτασε και το κάνει και μπροστά στον επιθεωρητή και τέλος.

Προφανώς και καλά κάνεις και τα γράφεις, αλλά τόση ώρα γράφετε υπό άλλο πρίσμα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-05-12, 20:43
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Αυτο ακριβως!
Το ειπα ολες οι ηλ/κες συσκευες μιλανε για καποια στανταρ που πληρουν....υπο καποιες συνθηκες που εμεις ομως πιθανον να μη ξερουμε.
Σπυρε επιτηδες σε "ζοριζω" ξερω οτι παντα ολοι θα κερδισουμε απο τετοιες "κοντριτσες"....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-05-12, 21:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Υποτιθεται πως εσυ Μαικλ, σβηνεις φωτιες.
Δεν τις αναβεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θερμανση giwrgos_1977 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 13-11-11 15:32
θερμανση.... kyriakosk Αρχάριοι γλυκού νερού 5 04-10-10 10:29
ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΛΙΜΝΗΣ kwstas_original Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 14 19-09-09 15:39
μετασχηματιστης υπερβολικη θερμανση aris2 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 08-03-09 01:06
ψυξη/θερμανση mikele Δίσκοι 29 02-06-06 10:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,21748 seconds with 12 queries