Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-01-12, 17:43
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή Πολυ μικρο εσωτερικο φιλτρο??

Εχετε υπ'οψην σας καποιο πολυ μικρο εσωτερικο φιλτρο (μικροτερο των 10 εκατοστων υψος) μιας και το θελω για 10λιτρο ενυδρειο με 21 εκατοστα μικτο υψος? Δεν με ενδιαφερει να χωραει πολυ βιολογικο υλικο μιας και το ενυδρειο θα ειναι μονο με φυτα και ισως καποιο σαλιγκαρι. Αν εχετε να προτινετε κατι απο Αθηνα κιολας σε καποιο μαγαζι που θα μπορουσα να το παρω αμεσα θα με βολευε.

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-01-12, 17:59
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχετε υπ'οψην σας καποιο πολυ μικρο εσωτερικο φιλτρο (μικροτερο των 10 εκατοστων υψος) μιας και το θελω για 10λιτρο ενυδρειο με 21 εκατοστα μικτο υψος? Δεν με ενδιαφερει να χωραει πολυ βιολογικο υλικο μιας και το ενυδρειο θα ειναι μονο με φυτα και ισως καποιο σαλιγκαρι. Αν εχετε να προτινετε κατι απο Αθηνα κιολας σε καποιο μαγαζι που θα μπορουσα να το παρω αμεσα θα με βολευε.

Ευχαριστω.
Έχει καπάκι το ενυδρειο;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-01-12, 18:00
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Οχι δεν εχει καπακι. Θελεις να μου προτινεις καποιο κρεμαστο τυπου eheim liberty 2040?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-01-12, 18:03
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν εχει καπακι. Θελεις να μου προτινεις καποιο κρεμαστο τυπου eheim liberty 2040?
Ναι πιστεύω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις είναι οι καλύτερες λύσεις
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-01-12, 18:05
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ψαξε στο osmosisaquariums εχει καποια κρεμαστα φιλτρακια ...>!! επισης μπορεις να βρεις αν σε ενδιαφερει απο ebay κ.ο.κ ...παντως ειναι ασυμφορο..προτεινω κρεμαστο...το μικρο φιλτρακι δεν χωραει σχεδον τιποτα και αν και οταν το καθαριζεις μπορει να προκαλεσεις προβληματα στην ισσοροπια γιατι θα χανεται το 80% των βακτηριων
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-01-12, 18:09
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimost Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι πιστεύω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις είναι οι καλύτερες λύσεις
Nαι ειναι. Και στο 50λιτρο που ειχα και ηταν και εκεινο χωρις καπακι, ειχα το eheim 2041 αλλα για αυτο το 10λιτρο ακομα και το 2040 που ειναι το πιο μικρο δεν χωραει. Ειδικα και με τα πιαστα φωτιστικα που εχω αλλα και γενικοτερα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
ψαξε στο osmosisaquariums εχει καποια κρεμαστα φιλτρακια ...>!! επισης μπορεις να βρεις αν σε ενδιαφερει απο ebay κ.ο.κ ...παντως ειναι ασυμφορο..προτεινω κρεμαστο...το μικρο φιλτρακι δεν χωραει σχεδον τιποτα και αν και οταν το καθαριζεις μπορει να προκαλεσεις προβληματα στην ισσοροπια γιατι θα χανεται το 80% των βακτηριων
To οsmosis εχει κλεισει. Θελω κατι αμεσα αλλιως θα το επαιρνα απο το ebay οπως λες. Κανω αγορες απο ebay.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 23-01-12 στις 18:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-01-12, 18:11
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Εαν εννοεις το καταστημα osmosis,εχει κλεισει.
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-01-12, 18:17
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μαλιστα...δεν το γνωριζα..απλα με εβγαλε στο site του και υπεθεσα οτι τα εχει διαθεσιμα.......



Εγω παντως προτεινω ebay...μεχρι τοτε αν δεν βαλλεις σαλιγκαρι μπορεις να το διατηρεις με μερα παρα μερα αλλαγες και κανα λιπασματακι φειδωλα....

ΥΓ κανε μερικα τηλεφωνα σε μαγαζια waterinn,animalstation ισως ειναι καποια απο αυτα που μπορει να εχουν...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-01-12, 18:19
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Βασικά άμα δε βρεις ένα έτσι όπως το θες μπορείς να βάλεις ένα και πλαγιαστά.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-01-12, 18:21
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Θα παρω και τηλεφωνα σε μαγαζια. Εχω παρει ηδη σε καποια αλλα χωρις τυχη. Ενα hailea βρισκω αλλα ειναι 12 εκατοστα και ενα resun που και εκεινο ειναι καπου στα 10+. Δεν θα βαλω αμεσα το σαλιγκαρι και αν θα βαλω κιολας. Φυτα θα μπουν καποια στιγμη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά άμα δε βρεις ένα έτσι όπως το θες μπορείς να βάλεις ένα και πλαγιαστά.
Ναι γινεται και αυτο αλλα ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο, που θα μου τρωει πολυτιμο χωρο για τα φυτα και δεν ξερω πως θα το κρυψω.. Βεβαια ολα γινονται. Βλεπουμε..

Για να δωσω και μια ιδεα του ενυδρειου και του μεγεθους του (28x21x15):


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 23-01-12 στις 18:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-01-12, 18:45
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Γιατί δεν βάζεις ενα κρεμαστο στην πλάτη;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-01-12, 18:51
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

iwagumi style λοιπον..κοιταξε να δεις...οι ιαπωνες κ οι λοιποι aquascapers(ναι οκ...εχουν πολλα περισσοτερα απο θεμα εξοπλισμου εκει..τοξερω) χρησιμοποιουν εξωτερικα φιλτρα με γυαλινες εισαγωγες εξαγωγες στο ενυδρειο τους (ακομα και στα nano) ...δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να βρεις κατι πιο εξειδικευμενο εδω....εγω σε οσα νανο εχω στησει ειχα ψαχτει με φιλτρακια απο petcity petcumulus ebay...φιλτρακια της dolphin sun sun dennerle τα οποια ηταν πιο μικρα σε μεγεθος(..η dennerlle βγαζει ενα γωνιακο αλλα τσιμπαει λιγο στην τιμη..βεβαια ειναι πολυ καλο για γαριδες -ή και για σκετο ενυδρει0-) αν δεν σου κανει κοπο πες μου τις διαστασεις τουενυδρειου..να ψαξω στα site και στο ντουλαπι μου μπας και βρω κανενα που να ταιριαζει και να σου πω τον κωδικο του...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-01-12, 18:57
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν βάζεις ενα κρεμαστο στην πλάτη;
Και αυτο γινεται. Σωστα λες. Απλα πριν λιγο προσθεσα και το δευτερο φως (πριν ειχα μονο το ενα στην πλατη) και ετσι δεν το σκεφτηκα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
iwagumi style λοιπον..κοιταξε να δεις...οι ιαπωνες κ οι λοιποι aquascapers(ναι οκ...εχουν πολλα περισσοτερα απο θεμα εξοπλισμου εκει..τοξερω) χρησιμοποιουν εξωτερικα φιλτρα με γυαλινες εισαγωγες εξαγωγες στο ενυδρειο τους (ακομα και στα nano) ...δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να βρεις κατι πιο εξειδικευμενο εδω....εγω σε οσα νανο εχω στησει ειχα ψαχτει με φιλτρακια απο petcity petcumulus ebay...φιλτρακια της dolphin sun sun dennerle τα οποια ηταν πιο μικρα σε μεγεθος(..η dennerlle βγαζει ενα γωνιακο αλλα τσιμπαει λιγο στην τιμη..βεβαια ειναι πολυ καλο για γαριδες -ή και για σκετο ενυδρει0-) αν δεν σου κανει κοπο πες μου τις διαστασεις τουενυδρειου..να ψαξω στα site και στο ντουλαπι μου μπας και βρω κανενα που να ταιριαζει και να σου πω τον κωδικο του...
Οι διαστασεις ειναι 28μx15πx21υ.

Ναι εχω δει πολλα ενυδρεια και οντως τα εχουνε με εξωτερικα οπως λες.
Οντως η dennerle τσιμπαει της τιμες. Ενας 25αρη θερμοστατη που ειχα παρει, εδωσα 22 ευρω. Και ειναι και μεγαλος για αυτο το ενυδρειο. Και θερμοστατη ψαχνω μιας και το θυμηθηκα. Αλλα μικρο θερμοστατη επισης δεν εχω βρει.

Οσο για το iwagumi style που λες, μαρεσει πολυ αλλα δεν ξερω τι θα βγει στο τελος. Βλεπουμε. Το στησιμο των πετρων δεν μοιαζει λιγο με Raven? Σορρυ Raven. Το δικο σου και καποια αλλα απο το aquascapingworld.com κοιταγαμε (μαζι με tzane) οταν το φτιαχναμε....αχαχχα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 23-01-12 στις 18:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-01-12, 18:59
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μικρο θερμοστατη (περιπου 10εκ με χαμηλη τιμη -σταθερο ομως στους 26νομιζω )εχει το καταστημα αβυσσος,,κανε ενα τηλεφωνο ..τωρα για το 21 υψος ..αν το φιλτρακι ειναι 6-8 πλατος και 10υψος δεν νομιζω να μην σου κανει...θα κοιταξω και θα σ απαντησω
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-01-12, 19:06
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
μικρο θερμοστατη (περιπου 10εκ με χαμηλη τιμη -σταθερο ομως στους 26νομιζω )εχει το καταστημα αβυσσος,,κανε ενα τηλεφωνο ..τωρα για το 21 υψος ..αν το φιλτρακι ειναι 6-8 πλατος και 10υψος δεν νομιζω να μην σου κανει...θα κοιταξω και θα σ απαντησω
Να εισαι καλα.

Το sicce micron που εχω ειναι 13 εκατοστα υψος (το εβγαλα γιατι μαλλον χαλασε αλλα και παλι για προσωρινα το ειχα βαλει) και οσο το ειχα μεσα (το ειχα βαλει στο αριστερο τζαμι ορθιο) ετρωγε πραγματικα ολο το χωρο. Μεγαλυτερο απο τις πετρες ηταν...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-01-12, 19:08
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Dolfin kf-150..8 εκατοστά ύψος έχει το φιλτρακι,περιστρεφομενη εξαγωγή νερού και ρυθμιστή ροής..

Στρατηγέ,σου έχω στείλει κιόλας..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-01-12, 19:09
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Dolfin kf-150..8 εκατοστά ύψος έχει το φιλτρακι,περιστρεφομενη εξαγωγή νερού και ρυθμιστή ροής..

Στρατηγέ,σου έχω στείλει κιόλας..
Α, ναι! Εχεις δικιο.

Εχεις πμ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-01-12, 19:12
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μπραβο ρε vag...το εχω αυτο το φιλτρακι αλλα δεν ηξερα τον κωδικο του (γιατι εχει φυγει το αυτοκολλητακι)...το συγκεκριμενο το εχω στο 5λιτρο κυβακι που εχω στησει και ειναι ιδανικο..απλα μπουκωνει ευκολα και θελει προσοχη με το καθαρισμα του -για λογους που ανεφερα στην αρχη-..τωρα για τιμη..δεν θυμαμαι να σου πω....


αποψη μου παντως να διαλεξεις καποιο αλλο που να γυρναει αρκετα λιτρα (για να μην εχεις προβληματα με μπουκωμα κ.ο.κ) ετσι θα ειναι και πιο σιγουρη η εισαγωγη καποιου ζωντανου
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58629
__________________



Tάσος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη platy : 23-01-12 στις 19:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-01-12, 19:15
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων

αποψη μου παντως να διαλεξεις καποιο αλλο που να γυρναει αρκετα λιτρα (για να μην εχεις προβληματα με μπουκωμα κ.ο.κ) ετσι θα ειναι και πιο σιγουρη η εισαγωγη καποιου ζωντανου
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58629
Κοιτα αν θα βαλω κατι θα ειναι κανα σαλιγκαρι. Το ενυδρειο ειναι 8.8 λιτρα μικτα. Καθαρα ειναι σιγουρα 6 και λιγοτερο μιας και μονο το υποστρωμα ειναι 2 κιλα και δεν θα ειναι γεματο μεχρι πανω, ε κατι θα πιανουν και οι πετρες - φυτα.

5 λιτρα μικτα ειναι το δικο σου? Εσενα μια χαρα ειναι εκει το φιλτρο..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-01-12, 19:55
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2604
επισης και αυτο που εχω εγω σε ενα γαριδαδικο ειναι 9 εκ και η τιμη του 8ε
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-01-12, 22:12
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnb Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2604
επισης και αυτο που εχω εγω σε ενα γαριδαδικο ειναι 9 εκ και η τιμη του 8ε
Nαι, αυτο το βρισκω και στην περιοχη μου σε πετσοπ στα 10 ευρω οποτε αν θελησω το παιρνω απο εδω που βγαινει και μια η αλλη απο οτι θα μου ερχοτανε μαζι με τα μεταφορικα απο το petcumulus. Το εχω υπ'οψην.
-------------------------
Nα επαιρνα ενα 13λιτρο απο τα jumbo στα 15 ευρω, να παρω το φιλτρακι του και να μου μεινει και το ενυδρειακι?

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=381020

To εχει και φιλος μου το συγκεκριμενο ενυδρειακι εδω και κανα χρονο και το φιλτρακι δουλευει ακομα..

Καποιο κρεμαστο μικρο να το εβαζα στη πλατη οπως λεει και ο tsoum? Πιο μικρο απο το eheim 2040 σε μεγεθος?
-------------------------
Αυτο πως σας φαινεται? Βλεπω οτι λεει πως εχει υψος 19 εκατοστα. Μιας και το ενυδρειο ειναι 21 μηπως αντιμετωπισω προβλημα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 23-01-12 στις 22:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-01-12, 22:49
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Βαλε αυτό που έχεις, και χαμήλωσε τερμα την ροή! Δέν χρειάζεται συνέχεια να αγοράζουμε άλλα! Στο τέλος θα μαζέψεις πολλή "σαβούρα" (δεν κατάλαβα αν το χρησιμοποιείς το κρεμαστό τώρα ή όχι)

Υ.Γ. τα Resun μου έχουν βγεί σκυλιά. 10 φορες καλύτερα απο τα sun-sun. Μου εχουν χαλάσει 2 sun-sun μεσα σε μερικούς μήνες, ενώ το πρώτο resun μου το έχω εδώ και 2 χρόνια περίπου
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-01-12, 22:51
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Δεν καταλαβα ποιο λες να βαλω που εχω? To κρεμαστο eheim 2041? Αν ναι, οχι δεν το χρησιμοποιω (ισως να ξανα φτιαξω το 50λιτρο αλλα μεχρι τοτε θα καθεται) αλλα ειναι πολυ μεγαλο και δεν θα χωραει με τιποτα στο 10λιτρο. Ουτε στο μηκος αλλα και γενικα. Δεν μπορω να το πω με σιγουρια γιατι δεν το εχω εδω να το δοκιμασω.

Ναι και εγω για τα resun εχω καλυτερη εντυπωση απο οτι για τα sun sun.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-01-12, 22:57
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παρε τότε το πιο μικρό Resun! Το είχα και αυτό! Πολύ καλο. Μια φορα όμως εμεινε εκτός νερου και πρέπει να κάηκε η αντλία γιατί δεν έπερνε μπρος.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-01-12, 12:51
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρε τότε το πιο μικρό Resun! Το είχα και αυτό! Πολύ καλο. Μια φορα όμως εμεινε εκτός νερου και πρέπει να κάηκε η αντλία γιατί δεν έπερνε μπρος.
Aυτο που λες οτι ειχες και καηκε ειναι αυτο που λεω οτι εχω ή το resun?
-------------------------
Τελικα βγηκα για κατι δουλειες σημερα και ετυχε να περασω απο ενα πετ σοπ. Μπηκα μεσα και βρηκα ενα resun των 8 εκατοστων υψος στα 8 ευρω και το πηρα. Το εβαλα και δουλευει μια χαρα και σαν μεγεθος ειναι ενταξει. Τωρα απλα θελω να δω πως μπορω να μειωσω την ροη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 24-01-12 στις 12:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-01-12, 12:59
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Οχι το κρεματστό. Ενα μικρό resun. Αυτό που πήρες πρέπει να ήταν. Έχει διάφανο spraybar;

Για την ροή το έβαλες με το ματσουκάκι που ρουφάει αέρα ή με το spraybar; Πάντως θα μειωθεί η ροή του με το μπούκωμα των υλικών.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-01-12, 13:04
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Κοιτα. Το εχω βαλει και δουλευει μονο με το σφουγγαρι του. Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο με το δικο σου μιας και εμενα μου ειχε μονο το ματσουκακι οπως λες που ρουφαει αερα. Εγω περιμενα οτι θα ειχε και κατι ακομα ωστε να μπορω να το βαλω για παραδειγμα να ριχνει σε καποιο τζαμι.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-01-12, 13:08
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ειναι το Resun Magi-200 ή το Resun Mini (?). Αν είναι το Magi και δεν έχει το σωλήνα που φαίνεται εδώ, να το πας πίσω, γιατί δεν είναι ολοκληρωμένο! Κανονικά εχει και το κοντό που μπορείς να βάλεις σωληνάκι για να ρουφάει αέρα και γωνίες με ενα μακρύ σωληνάκι με τρύπες.

__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-01-12, 13:08
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ειναι το resun mini. Oυτε στις οδηγιες του που εχει και εικονες διχνει spraybar ενω το αλλο ματσουκακι κανονικα το εχει σε εικονα.

Ετσι ειναι αλλα πιο μικρο σαν υψος.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-01-12, 13:19
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Κατάλαβα. Οντως αυτό δεν έχει spraybar, αλλα νομίζω οτι έχει ρυθμιστή ροής. Κοίτα απο την δεξια πλευρά οπως το βλέπεις απο μπροστά. Δεν έχει ενα μπαρμπαδέλι που πάει μπρος πίσω;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εσωτερικο φιλτρο Liz@ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 21-11-11 16:35
εσωτερικο φιλτρο kanarini Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 06-03-08 18:38
μικρο-μεγαλο φιλτρο,λιγο-πολυ βιολογικο goldmary Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 16-02-05 10:26
ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ Lary80 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 23 13-02-05 01:08
εσωτερικο φιλτρο tolis_1234 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 16-11-04 23:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08682 seconds with 12 queries