Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-11, 23:02
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή μετακινηση γεματου ενυδρειου

χρειαστηκα ετσι γεματο που ηταν το εκατοσταλιτρο να το μετακινησω ελαφρως...και ακουστηκαν κατι τριγμοι
λετε να κολυμπαω με τα ψαρια; αλλαζει το κεντρο βαρους με την μετακινηση;...φυσικα μονος μου το μετακινησα λιγο απ την μια ακρη λιγο απ την αλλη σιγα σιγα...
απλα σκεφτομουν πως καπως τωρα παιζει να καθεται περιεργα το ολο κεντρο βαρος...να χει γινει το επιπλο λιγο πυργος της πιζας...πισω δεν εχει πλατη..ειναι τεσσερα ξυλα που κρατουν το βαρος..στημενα σας ρομβος υψους

υπαρχει φοβος λετε;εννοω με τον καιρο..αν εκατσε σαν πυργος της πιζα να πεσει το κεντρο βαρους στα λαθος σημεια και να χουμε κανα χουνερι...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-05-11, 23:10
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Κολύμπι ξέρεις;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-05-11, 23:34
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Ποτε μα ποτε μην μετακινεις ενυδρειο γεματο μπορει να γινει μεγαλη ζημια και αν οχι αμεσως μπορει να σου βγει μακροπροθεσμα οταν πρεπει να αλλαξεις θεση αδιασετο αν δν μπορεις ολο το περισσοτερο και μετα κουνα το

Υ.Γ
Κανεις δν μπορει να σου πει σιγουρα αν εγινε η ******** ο χρονος θα διξει παντος προσεχε γτ δν ειναι μονο οτι 8α χαλασει το ενυδρειο κομματια να γινει αλλα εχω δει ενυδρειο να χεκολαει ολο το μπροστινο τζαμι μην γινει κανα τετοιο και κοπεις ασχημα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raven : 20-05-11 στις 00:58
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-05-11, 23:43
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

να αδειασω ολο το νερο (τα φιλτρα στρωμενα ειναι ετσι κι αλλιως..)αφηνοντας ελαχιστο γι ατα ψαρια...να το κατεβασω και να το ξαναστησω και επιπλο και ενυδρειο;
τοτε προφανως δεν θα ειναι πιζα το επιπλο..
τι λετε; ειναι καλη κινηση;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-05-11, 23:48
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

βασικα δεν θα χρειαστει να κατεβασω και το ενυδρειο..αν ειναι αδειο ή σχεδον αδειο προφανως ειναι οκ δεν θα ναι τοσο βαρυ...απλα θα σηκωσω το επιπλο με ενα ατομο ακομα και οκ...
-------------------------
για πειτε τωρα τι κανουμε...τα ψαρια μεσα θα ειναι με το ελαχιστο νερο;..να περιμενω αυριο για ατομο ή να την κανω μονος μου την δουλεια; και πως!δεν ειμαι και ο κουταλιανος

θα παθει τιποτα με μια μερα;που να ξερετε
-------------------------
απ οτι καταλαβαινω τωρα πρεπει να σηκωσω και επιπλο και ενυδρειο στον αερα και να ξανακατσει το επιπλο για να μην ειναι σαν πιζα..
ομως ελα που δεν εχω ατομο εδω που ειμαι για την δουλεια ρε γμτ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λάζαρος : 19-05-11 στις 23:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-05-11, 23:49
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Γνωμη μου αν μεχρι τωρα δν εχεις δει τπτ χοντρο μην κανεις τπτ και μην κατεβασεις την σταθμη του νερου για να εισαι σιγουρος αν χανει απο που χανει απλα παρατηρεσε για λιγες μερες το ενυδρειο σου γυρο γυρο απο το επιπλο για τυχον νερα που δν θα επρεπε να ειναι εκει.Ενας ευκολος τροπος για να μην ψαχνεις κατω ολη την ωρα ειναι να στρωσεις εφημεριδα οποτε αν βραχει φαινετε αμεσως.Αν πρεπει να το μετακινισεις μπορεις και μονος σου απλα αδιασε το πρωτα αν οχι ολο καντο οπως ειπες ασε μεσα λιγο νερο για τα ψαρακια αλλα μολις το βαλεις εκει που 8ες γεμισε το παλι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-05-11, 23:52
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Αν γέρνει πρέπει να κάνεις αυτό που είπες για να έρθει στα ίσια.
Όσο για το τρίξιμο πρέπει να ήταν από το έπιπλο, όταν κατεβάσεις το ενυδρείο καλό είναι να κάνεις ένα οπτικό έλεγχο στο έπιπλο να δεις αν έπαθε κάπου ζημιά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-05-11, 23:44
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Οταν κανουμε τετοιες δουλειες πρεπει να το αδειαζουμε σχεδον ολο, ετσι εκανα και εγω σε ενα 160αρι, αφησα μεσα μονο το υποστρωμα με τα φυτα, το κουνησα και μετα το ξαναγεμησα! Εβγαλα και οτι ζωντανο υπηρχε μεσα στο βαρελι με το νερο που δεν ειναι αναγκη να το κρατησεις ολο αν κανεις και μια αλλαγη νερου παραλληλα.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μετακινηση ενυδρειου Dionysia Αρχάριοι γλυκού νερού 10 30-12-08 16:27
pH ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ KOKOBAS Γλυκό νερό - Γενικά 3 07-05-07 09:38
μετακινηση πλαινου τζαμιου Μικρος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 29 22-03-07 12:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04486 seconds with 12 queries