Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-09, 12:18
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή Τι έχει?

μπορεί να μου πει κάποιος τι άλλο χρειαζεται για να γινει καλά το φυτό μου?
στη 2η φωτο μπόρω να αφήσω την μοσσ έτσι όπως την έβαλα?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00393.jpg
Εμφανίσεις:  228
Μέγεθος:  48,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00401.jpg
Εμφανίσεις:  222
Μέγεθος:  84,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-09, 16:41
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Τι του προσφέρεις εσύ εκτος απο νερό για να μπορέσουμε να σου απαντήσουμε,(δηλ: παράμετροι νερού ,είδος φωτισμου,φωτοπερίοδος ,λίπανση.).Οσο για την Moss αν δεν φεύγει η σίτα δεν υπάρχει πρόβλημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-09, 11:25
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

έχω υπόστρωμα της sera floredepot,από φωτισμό μια 15αρα λάμπα μάλλον της μάνας του(juwel 60 record) φωτοπερίοδος 11ώρες...απο ψάρια γκάπι και μπρονζε γατόψαρο...περιμένω τα φώτα σας!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-01-09, 11:36
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Η leucocephala ειναι φυτο που αγαπαει τον υψηλο φωτισμο. Κυριως φως θελει. Οι τρυπες στα φυλλα του ισως σημαινουν και ελλειψη καλιου. Δεν αναφερεις CO2 οποτε υποθετω οτι δεν εχεις..
Με αυτο τον φωτισμο θα σου προτεινα να προσθετεις λιγο excel καθε 2-3 μερες (1-2ml). Καθε εβδομαδα μετα την αλλαγη νερου ενα γενικο λιπασμα οπως το Flοurish της Seachem , Δοσολογιες στο 1/4-1/2 της αναγραφομενης στο μπουκαλι ,και Potassium (καλιο) της ιδιας εταιρειας.
-------------------------
Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και τι αλλα φυτα εχει μεσα;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-09, 11:47
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

μπορείς να μου πεις πόσο περίπου κοστίζουν στο πετ σοπ αυτά?
-------------------------
Hygrophila corymbosa και κερατόφυλλο απο φυτά και τρέχει περίπου 1,5 μήμα το ενυδρειο
-------------------------
επίσης θέλω να βάλω και ανουμπια νανα και κανονικη αλλα δν βρισκω πουθενα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη supermanx : 05-01-09 στις 11:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-01-09, 17:07
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ρίξε μια ματιά εδώ για μία τάξη μεγέθους τιμών για τα λιπάσματα της seachem:
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...id/manufac.875
και υπολόγιζε για τα ελληνικά δεδομένα περίπου 20-25% πάνω..

Όσο για την ανούμπια, είναι φυτό που θα βρεις εύκολα, φέρνουν τα περισσότερα πετ σοπ..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-01-09, 00:29
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρίξε μια ματιά εδώ για μία τάξη μεγέθους τιμών για τα λιπάσματα της seachem:
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...id/manufac.875
και υπολόγιζε για τα ελληνικά δεδομένα περίπου 20-25% πάνω..

Όσο για την ανούμπια, είναι φυτό που θα βρεις εύκολα, φέρνουν τα περισσότερα πετ σοπ..
Με συμφέρει να αγοράσω απέξω ή είναι τα ίδια λεφτά?εννοείτε μαζι με τα μεταφορικά...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-01-09, 02:25
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Απο εξω συμφερει μονο αν τα παρεις με μαζικη παραγγελια, η αν θελεις να αγορασεις και αλλα πραγματα.. Αν θελεις μονον αυτα, παρ'τα απο εδω..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-01-09, 12:58
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

Για να μν ανοίγω καινούριο τόπικ θέλω να ρωτήσω το CO2 είναι η λεγόμενη αεραντλία?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-01-09, 13:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
...και υπολόγιζε για τα ελληνικά δεδομένα περίπου 20-25% πάνω..
Μη το λες γιατι το μαγαζι στην Κηφησια την συσκευσια των 250ml την ειχε (πριν 15 μερες) 6,5¤
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από supermanx Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μν ανοίγω καινούριο τόπικ θέλω να ρωτήσω το CO2 είναι η λεγόμενη αεραντλία?
Οχι το αντιθετο, η αεραντλια "διωχνει" το CO2.
Δες αυτο για CO2 http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9723
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 06-01-09 στις 13:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-01-09, 18:20
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Η leucocephala ειναι φυτο που αγαπαει τον υψηλο φωτισμο. Κυριως φως θελει. Οι τρυπες στα φυλλα του ισως σημαινουν και ελλειψη καλιου. Δεν αναφερεις CO2 οποτε υποθετω οτι δεν εχεις..
Με αυτο τον φωτισμο θα σου προτεινα να προσθετεις λιγο excel καθε 2-3 μερες (1-2ml). Καθε εβδομαδα μετα την αλλαγη νερου ενα γενικο λιπασμα οπως το Flοurish της Seachem , Δοσολογιες στο 1/4-1/2 της αναγραφομενης στο μπουκαλι ,και Potassium (καλιο) της ιδιας εταιρειας.
αγόρασα και έβαλα σήμερα και excel και potassium..για πόσο καιρό πρέπει να βάζω?πειράζει αν μπαίνουν μαζί?περίπου μετά από πόσο καιρό θα δω διαφορά στα φυτά μου?πρέπει να έχω και ένα είδος κρυπτοκορίνας(μάλλον) και είναι λίγο χλομή(κίτρινη) θα στανιάρει και αυτή με τα λιπάσματα?στις 2 πρώτες φώτο είναι οκ φυταμένη η ανούμπια?και τελευταία ερώτηση(γτ σας έπριξα και ζητάω 1000 συγνώμη που γίνομαι κουραστικός αλλά δν θέλω να ανοίγω συνέχεια τοπικ) στη τελευταία φωτό η πέτρα είναι ασβεστολιθική επειρεάζει καθόλου στην ανάπτυκη των φυτών?
Σας ζητώ και πάλι συγνώμη...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00430.jpg
Εμφανίσεις:  125
Μέγεθος:  39,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00429.jpg
Εμφανίσεις:  116
Μέγεθος:  28,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00425.jpg
Εμφανίσεις:  131
Μέγεθος:  37,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-01-09, 19:39
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από supermanx Εμφάνιση μηνυμάτων
αγόρασα και έβαλα σήμερα και excel και potassium..για πόσο καιρό πρέπει να βάζω?
Λίπασμα είναι.. Για πάντα..

Excel να μή ρίχνεις παραπάνω από όσο λέει, γιατί μπορεί να σου "κάψει" κάποια φυτά..

Το Potassium, όπως και τα άλλα λιπάσματα (το excel δεν είναι ακριβώς λίπασμα, είναι μία μορφή CO2), να τα ρίχνεις με "τσιγγουνιά".. Πολύ λίπασμα δε σημαίνει ταχεία ανάπτυξη φυτών, αλλά πολλή άλγη.. Κανονικά, με τα λίγα φυτά που έχεις δε χρειάζεται καν λίπασμα..


πειράζει αν μπαίνουν μαζί?
Όχι

περίπου μετά από πόσο καιρό θα δω διαφορά στα φυτά μου?
Εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες.. Τα φυτά θέλουν κάποιο χρόνο μέχρι να προσαρμοστούν στις συνθήκες του ενυδρείου και να "πάρουν μπρος".. Από κει και πέρα, η ανάπτυξη έχει να κάνει με το φωτισμό σου, και με χίλια δυο άλλα πράγματα..

πρέπει να έχω και ένα είδος κρυπτοκορίνας(μάλλον) και είναι λίγο χλομή(κίτρινη) θα στανιάρει και αυτή με τα λιπάσματα?
Πόσο καιρό την έχεις?

στις 2 πρώτες φώτο είναι οκ φυταμένη η ανούμπια?
Όχι.. Είπαμε, ο κορμός εκτός χαλικιού, αλλιώς σαπίζει.. Καλύτερα να τη δέσεις σε ξύλο ή σε πέτρα..

και τελευταία ερώτηση(γτ σας έπριξα και ζητάω 1000 συγνώμη που γίνομαι κουραστικός αλλά δν θέλω να ανοίγω συνέχεια τοπικ) στη τελευταία φωτό η πέτρα είναι ασβεστολιθική επειρεάζει καθόλου στην ανάπτυκη των φυτών?
Το αν είναι ασβεστολιθική θα στο πει το τεστ με το ακουαφόρτε.. Τη βγάζεις εκτός ενυδρείου, ρίχνεις λίγο άκουαφόρτε, και αν αφρίσει είναι ασβεστολιθική..

Ασβεστολιθική πέτρα σημαίνει υψηλές σκληρότητες.. Κάτι που αρέσει στα γκάπι, αλλά δε νομίζω ότι θα αρέσει στο γατόψαρο..


Σας ζητώ και πάλι συγνώμη...
.....
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-01-09, 20:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Excel να μή ρίχνεις παραπάνω από όσο λέει, γιατί μπορεί να σου "κάψει" κάποια φυτά..
H δοσολογια που δινει η seachem για το excel ειναι η ανωτατη που μπαινει σε φουλ φυτεμενο.
Προτεινω αναλογα τη φυτομαζα να ξεκινησει με το 1/3 της δοσολογιας.
Επισης επειδη η δραση του διαρκει ωρες, να ριχνεις καθημερινα (μικροτερες ποσοτητες), πριν αναψουν τα φωτα.

Για το καλιο (potassium) δεν τιθεται θεμα υπερδοσολογιας αφου ειναι το μονο λιπασμα που δεν κανει κακο σε μεγαλυτερη δοση απ'οτι χρειαζεται.
Το μονο που θα χαλασει με την υπερδοσολογια θα ειναι η τσεπη σου
Ξεκινα και αυτο ομως με το 1/3 της δοσολογιας.
Μπορεις να σπασεις τη λιπανση με καλιο σε 2-3 φορες την εβδομαδα αλλα αν θες την σπας και για καθημερινη λιπανση μαζι με το excel.
Οσο πιο πολλες και μικρες δοσεις τοσο πιο καλα και για τα ψαρια.
Και οχι μπλουμ τα λιπασματα. Ριχνε τα με τη συρηγγα λιγο λιγο να διαλυεται στο νερο.

Αναλογα πως αντιδρουν τα φυτα, οπως λεει και ο χοντρος, προσαρμοζεις στην πορεια και τις δοσεις.

Η εβδομαδιαια δοσολογια λιπασματων της seachem : http://www.seachem.com/support/PlantDoseChart.pdf
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05822 seconds with 12 queries