Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-04-08, 18:28
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή Fin Rot και σκαλαρια - στάδια και θεραπεία

Καλησπέρα,
το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:
Τα 2 μωρά σκαλάρια που έχω εμφανίζουν (μάλλον) πρόβλημα fin rot και (μάλλον) σε προχωρημένο στάδιο.
Ο λόγος που το παρουσίασαν είναι καθαρά από στρες καθώς οι μετρησεις του περιβάλλοντος τους είναι ιδανικές. Χρειάστηκε να λείψω το 4ημερο της 25Μαρτίου και από τότε ασθένησαν. Το θέμα είναι ότι από τότε εγώ δεν περίμενα οτι αυτό είναι κάτι σοβαρό καθώς και μέχρι και τώρα που μιλάμε δεν δείχνουν απολύτως κανένα σύμπτωμα αρρωστιας πέραν του εξωτερικού (μεγάλη όρεξη, νορμαλ κινητικότητα, κανονικό κολύμπι κλπ)
Το ζήτημα μου είναι οτι καθώς δεν είχα ξανα άρρωστο ψάρι και καθώς δεν τα έβλεπα να υποφέρουν είπα οτι θα επανέλθουν μόνα τους, αλλά έχουν περάσει πάνω απο 10 μέρες και τα πτερύγια τους συνεχίζουν να είναι έτσι...
Πριν 3 μέρες έριξα ενα χαπάκι Bactopur direct αλλά προς το παρόν άμεση βελτίωση δεν υπάρχει.
Τα ερωτήματα μου είναι λοιπόν τα εξης:
το fin rot σε αυτό το στάδιο ειναι προχωρημένο ή οχι?
ειναι λογικό να μην εχει επουλωθεί μετα από 10 μέρες μόνο του?
αν ναι, ποιά είναι η πιο κατάλληλη αγωγή (δεδομένου οτι δεν θέλω να επιβαρύνω την φυσική τους άμυνα με σκληρή αντιβίωση αν δεν είναι απολύτως αναγκαίο)?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων (συγνώμη για το δοκίμιο που κάθησα και έγραψα... )
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1978.jpg
Εμφανίσεις:  314
Μέγεθος:  45,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1980.jpg
Εμφανίσεις:  292
Μέγεθος:  40,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-08, 19:23
speargunner Ο χρήστης speargunner δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Μόνο fin rot δεν έχεις!!Τα ψάρια σου δείχνουν(και είναι,όπως αναφέρεις)υγειέστατα!!10 μέρες με fin rot...θα είχαμε ήδη κάνει τα τριήμερα!!Θεωρώ πως τα ελλείματα στα πτερύγια οφείλονται σε χτυπήματα.Δεν γνωρίζω τι αντοχές έχουν αυτά τα ψάρια στο αλάτι(ας απαντήσει κάποιος γνώστης),αλλά αν έχουν θα βοηθήσει.Ούτως ή άλλως,τα πράγματα θα πάνε καλά,πρόσεχε μόνο πιθανή επιπλοκή από fungus.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-04-08, 11:24
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση σου!
Αλλά αυτό που με ανησύχησε κυρίως δεν ειναι τα "ξεφτίσματα" της ουράς αλλά το ροζ χρώμα που έχει το πάνω πτερύγιο, ένα φαινόμενο που παρουσιάστηκε και στα 2 σκαλάρια. Αρά πιστεύω σίγουρα ότι ο παράγοντας δεν είναι τυχαίος. Σήμερα σήμερα 4η μέρα με θεραπεία Bactopur direct και ως προς επιβεβαίωση των υποψιών μου τα πτερύγια τους δέιχνουν εμφανή σημάδια βελτίωσης. Αρα είναι πέρα από προφανής η μικροβιολογική (ή βακτηριδιακή) αιτία. Το ερώτημα μου είναι αν έχουν επηρρεαστεί τα άλλα ψαράκια (κλοουν, yoyo, harlequins) τα οποία όμως δεν παρουσιάζουν κάτι, και αν μια τέτοια μόλυνση επιφέρει μη αναστρέψιμες βλάβες στους ιστούς των μωρών ψαριών.
ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-04-08, 11:44
speargunner Ο χρήστης speargunner δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Τα πτερύγια θα έδειχναν ούτως ή άλλως σημάδια βελτίωσης!Και μόνο η κολυμβητική στάση των ψαριών(ορθάνοιχτα πτερύγια,ισορροπημένη κολύμβηση)αποκλείει το fin rot(και μάλιστα από 10ημέρου!)Οι κοκκινίλες που παρατήρησες πιθανότατα είναι δευτερογενείς επιμολύνσεις των τραυματισμένων ψαριών(βακτηριακές,σύμφωνοι)χωρίς κακή πρόγνωση όμως.Τα κλόουν,αν θυμάμαι καλά,είναι πιο ευαίσθητα στις αντιβιώσεις,όσο για τα μωρά ισχύει ο γενικός κανόνας ότι όσο ταχύτερα αναπτυσσόμενος είναι ένας οργανισμός τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να βλαφτεί από χημικούς παράγοντες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-04-08, 12:20
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Πολύ ενθαρρυντική απάντηση!
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Fin Rot και καμπούρα σε Guppy... chasoulasj Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 15-02-08 16:16
fin rot,πορεια απο εδω και περα; mao Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 4 03-12-07 17:32
Θεραπεία Fin Rot έως πότε? vassilis23 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 21-04-07 13:33
Fin rot Θεοδωρος Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 05-07-06 19:44
Fin Rot και θεραπεια με αλατι.Οδηγιες? mikenuke Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 23-12-05 23:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04466 seconds with 13 queries