Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-09-10, 13:33
tzortzisj Ο χρήστης tzortzisj δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: korinthos
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΕΣΤ ΝΕΡΟΥ

Παιδια γεια σας .Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις για το που αναγραφεται η ημερομηνια ληξης η παραγωγης στα υγρα τεστ της API .
Βασικα να μαθω ποτε εχουν ληξη τα τεστ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-09-10, 13:36
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δες εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28963
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-09-10, 14:19
tzortzisj Ο χρήστης tzortzisj δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: korinthos
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Ευχαριστω φιλε EXELIX. Μολις παρελαβα απο γνωστο πετ σοπ το κιτ με τις μετρησεις και εχουν ημερομηνια παραγωγης το 2007 . Σε ερωτηση που εκανα τηλεφωνικως ο υπευθυνος μου ειπε οτι απο οτι ξερει δεν ληγουν!!!!Επισεις μου ειπε οτι παρελαβαν πριν 2 εβδομαδες!!!!!!!!
Επειδη το εχω για σοβαρο μαγαζι θα περιμενω μηπως εχει γινει καποιο λαθος.Το τηλεφωνο μου το εχουν......
Πειραζει που θελω να αγορασω τεστ που να μην εχουν ληξει η θα ληξουν σε 2-3 μηνες;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-09-10, 14:27
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εγώ με το αθώο μου μυαλό σκέφτομαι ότι από τη στιγμή που δεν το λένε πάνω μπορεί και να μην το ξέρει καν ο άνθρωπος. Τώρα το γιατί έφτασε σε εσένα τόσο παλιό προϊόν έχει πολλά σενάρια, αλλά καλό θα ήταν να το παλέψεις λίγο ή αν δε γίνεται αλλιώς να το γυρίσεις και να πάρεις πίσω είτε τα λεφτά σου είτε κάτι άλλο από το μαγαζί. Δε νομίζω νομικά να απαγορεύεται να σου τα πουλήσει, αλλά δεν είναι και ότι θα τα χρησιμοποιήσεις όλα τώρα, κρίμα είναι. ¶ποψή μου πάντα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-09-10, 14:41
tzortzisj Ο χρήστης tzortzisj δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: korinthos
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

ΦΙΛΕ EXELIX συμφωνω απολυτα μαζι σου .Δεν μιλησα για εσκεμενη ενεργεια.Για αυτο και τους πηρα τηλ να τους ενημερωσω.Αυτοι με την σειρα τους αν ειναι οπως τα λενε.(αγορασαν ληγμενα) δεν πρεπει να μου τα αντικαταστησουν; ή πρεπει να τα αγορασω και εγω ληγμενα;
Ευελπιστω και εγω με το αθωο το μυαλο μου οτι οι ανθρωποι θα διορθωσουν το λαθος . Για να δουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-09-10, 14:57
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν κάποια από αυτά έχουν ήδη λήξει νομίζω δεν σε νοιάζει καν να τους δικαιολογήσεις, κατ' εμέ. Σου πούλησαν ληγμένο προϊόν (αν θες να είσαι και ακόμα πιο σίγουρος στείλε email στην API να σου στείλουν τις ημερομηνίες για όλα τα τεστ τους να μην το έχεις απλά από το internet κι ας είναι της ίδιας της εταιρείας) βάλε και καμιά φωνή αν χρειαστεί ότι θα πας σε ενώσεις καταναλωτών και ας τα αλλάξουν όλα. Το πρόβλημα ας το έχει από εκεί και πέρα ο προμηθευτής τους, όχι εσύ. Τουλάχιστον εγώ κάτι τέτοιο θα έκανα, αλλά σίγουρα θα προσπαθούσα να μη χάσω το δίκιο μου με τον τρόπο που θα μιλούσα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-09-10, 08:33
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Σε αντίστοιχη περίπτωση (τεστ φωσφορικών της API με ημ/νία παραγωγής 3 χρόνια πριν) σε πετ σοπ της Θεσσαλονίκης, απευθύνθηκα ευγενικά στα άτομα εκεί, και μου το άλλαξαν. Νομίζω αν υπάρχει καλή πίστη πρέπει να στο αλλάξουν. Σε διαφορετική περίπτωση, κάνεις παραγγελίες μέσω internet από αλλα μαγαζιά στην Ελλάδα και τα βρίσκεις και φτηνότερα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-09-10, 12:57
tzortzisj Ο χρήστης tzortzisj δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: korinthos
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Μολις πριν απο λιγο μου ηρθε μηνυμα απο το μαγαζι που με προμηθεψε τα τεστ και ο υπευθηνος με ενημερωσε οτι βρισκετε σε επικοινωνια με τον αντιπροσωπο του και λογικα θα επιστραφει ολη η παρτιδα πισω.Επισεις μου ειπαν οτι θα με ενημερωσουν οταν θα ερθει η καινουργια παρτιδα.
Χαιρομαι που εγινε λαθος απο αμελεια. Ελπιζω καποια στιγμη να βρεθω με '''φρεσκα τεστ'''.Τετοια παραδειγματα οχι μονο δεν προσβαλουν αλλα τιμουν του επαγγελματιες.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-09-10, 00:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δυστυχως απο τη στιγμη που δεν εχει ληξει το τεστ δεν μπορεις να κανεις καμια καταγγελια.

Γιαυτο το λογο εγραψα το ποστ με τα τεστ για να ξερουμε πριν αγορασουμε ποσο θα μας κρατησουν.
Η τυχη αυτου που δεν ξερει τη διαρκεια των τεστ επαφίεται στην καλη διαθεση του εμπορου να μην τον προμηθευσει με μπαγιατικα που κοντευουν να ληξουν (αν οχι με ηδη ληγμενα) αντι να τα επιστρεψει πισω στο εργαστασιο παραγωγης.

Κοιτατε τις ημερομηνιες ληξης στα προιοντα.
Και στις τροφες. Αν ληξουν δεν εχουν βιταμινες. Το ιδιο και αν περασουν 3-4 μετα το ανοιγμα της συσκευασιας. Αγοραζετε συσκευασιες που κρατανε τοσο.
Οι ψαροβιταμινες επισης ληγουν. Στο σεμιναριο της Sera ο ιχθυοπαθολογος Untergusser ειπε οτι οι fishtamine διαρκουν 6 μηνες εκτος ψυγειου και 12 εντος (αυτα δεν τα γραφει πουθενα νομιζω στη συσκευασια)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-09-10, 15:29
tzortzisj Ο χρήστης tzortzisj δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: korinthos
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Επανερχομαι στο θεμα . Τα συμπερασματα δικα σας. παραθετω την "συνομιλια " μεσω μηνυματων με το πετ σοπ αυτουσια
-Χθες μιλησα με τον αντιπροσωπο για να δω τι συμβαινει. Επειδη περιμεναμε κι` αλλα master kit απο μονος του μας τα ακυρωσε. Θα μιλησει με την Api στην Γαλλια και θα ενημερωθουμε. Να ξερεις οτι απο την ιδια παρτιδα εχουν παρει ολα τα μαγαζια της Ελλαδος.
Οταν ερθουν οι καινουργιες παρτιδες θα σ` ενημερωσω. Δεν ξερω ποτε ομως. Λογικα θα πρεπει να επιστρεψουν πισω ολα τα συγκεκριμενα.


-Χαιρομαι για την επαγγελματικη αντιμετωπιση του θεματος.Περιμενω νεα σας. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

-Εχουμε καποια πρωτα νεα. να σου πρωτα οτι η εταιρεια που ειναι ο γενικος αντιπροσωπος ειναι στην Γαλλια. Ο Γαλλος απαντησε επισημα οτι τα τεστ της Api δεν εχουν ημερομηνια ληξης. Του εστειλα αμεσως το λινκ απο το ξενο φορουμ για να το δουν. Περιμενω απαντηση. Να ξερεις οτι και ο αντιπροσωπος στην Αθηνα δεν γνωριζε οτι τα τεστ ληγουν απο την στιγμη που δεν γραφουν ημερομηνια ληξης.
Προσωπικα φοβαμαι οτι επειδη τα λινκ ειναι απο φορουμ, κανενας δεν θα δεχθει τα γραφομενα. Παγκοσμιως ξερουν ολοι οτι στα φορουμ γραφονται πολλες βλακειες.
Αμα εχω νεα θα σ` ενημερωνω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-09-10, 17:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ολοι ξερουμε οτι δεν γραφουν ημερομηνια ληξης στα τεστ της APi

Θα επρεπε να θεσουν αλλιως το ερωτημα στην Api στην Γαλλια (αληθεια Αμερικανικο δεν ειναι το προιον? γιατι δεν επικοινωνει απευθειας με την ΑPi στην Αμερικη?)

Ποσο καιρο μετα απο την ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΜΦΙΑΛΩΣΗΣ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙΑ ειναι ασφαλες να τα χρησιμοποιουμε για ΕΓΚΥΡΕΣ μετρησεις?

Απλα και ομορφα ας απαντησουν υπεθυνα στους πελατες τους που γραφουν βλακειες στα φορουμ, γιατι καποιοι εχουν αρχισει να σκεφτονται να σταματησουν να ειναι τοσο πιστοι πελατες με αυτην την αντιμετωπιση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-09-10, 19:22
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzortzisj Εμφάνιση μηνυμάτων
...
-Εχουμε καποια πρωτα νεα. να σου πρωτα οτι η εταιρεια που ειναι ο γενικος αντιπροσωπος ειναι στην Γαλλια. Ο Γαλλος απαντησε επισημα οτι τα τεστ της Api δεν εχουν ημερομηνια ληξης. Του εστειλα αμεσως το λινκ απο το ξενο φορουμ για να το δουν. Περιμενω απαντηση. Να ξερεις οτι και ο αντιπροσωπος στην Αθηνα δεν γνωριζε οτι τα τεστ ληγουν απο την στιγμη που δεν γραφουν ημερομηνια ληξης.
Προσωπικα φοβαμαι οτι επειδη τα λινκ ειναι απο φορουμ, κανενας δεν θα δεχθει τα γραφομενα. Παγκοσμιως ξερουν ολοι οτι στα φορουμ γραφονται πολλες βλακειες.
Αμα εχω νεα θα σ` ενημερωνω.
.... ο Αμερικάνος (κατασκευαστής), ο Γάλλος (αντιπρόσωπος) και ο Έλληνας (πωλητής). Σαν για ανέκδοτο πάει...

Το ότι ο αντιπρόσωπος στην Αθήνα δε γνώριζε... εντάξει δεν εκπλήσει, αλλά να το διαφημίζουν κιόλας...

Όσο για τα "λινκ από φόρουμ".. αφού είναι επίσημη απάντηση της API, την οποία υποτίθεται αντιπροσωπεύουν!

Καλός ο σουρεαλισμός στην ποίηση και την ζωγραφική, αλλά στο εμπόριο δεν...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-09-10, 23:08
tzortzisj Ο χρήστης tzortzisj δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: korinthos
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΩΣΤΑΩ ΣΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΠΟΙΟ ΠΕΤ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ PETCUMELUS ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-10-10, 13:51
tzortzisj Ο χρήστης tzortzisj δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: korinthos
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Το μαγαζι τελικα αντιμετωπισε το θεμα επαγγελματικα και εδειξε οτι σεβεται τον πελατη.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-10-10, 14:04
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλή εξέλιξη!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τεστ νερου ΤΟΛΟΥΚΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 9 31-08-09 14:41
sera τεστ νερου... lion Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 21 31-01-09 11:28
ερωτηση για τεστ NH3/NH4 chris7 Malawi 26 16-12-08 22:48
τεστ νερου naupaktos84 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 15-02-07 12:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05630 seconds with 13 queries