Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-10-09, 23:18   #1
Ενυδρείο 2 μηνών - Τριχoειδής Άλγη - Φωτισμός - Ροή
 
Το avatar του χρήστη Kardinalios
Kardinalios
Member
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Kardinalios Ο χρήστης Kardinalios δεν είναι συνδεδεμένος 29-10-09, 23:18
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα κι από εμένα στο φόρουμ! Αυτό είναι το πρώτο μου ποστ αν και πραγματικά το έχω ξεκοκκαλίσει εδώ και 2 μήνες που τρέχω το ενυδρειάκι μου και πραγματικά με έχει γλιτώσει από διάφορες κακοτοπιές. Σαν αρχάριος θα ήθελα τα φώτα σας σε μερικά προβληματάκια που με βασανίζουν.

Καταρχήν μια μικρή περιγραφή του ενυδρείου. Έχω ένα HAILEA FA 400B, 65 λίτρα (http://www.hailea.com/e-hailea/product1/fa400.htm). Το έχω στήσει κοινωνικό με Guppies (ξεκίνησα με 3 αλλά έχω γεμίσει μικρά ), 6 Cardinal Tetras, 4 Panda Cory και 3 Οτοκυκλους (έχω αρχίσει ήδη να ψάχνω σπίτι για τα Guppies για να μειώσω την ιχθυοφόρτιση). Από φυτά έχω μία ανούμπια, μερικές Κρυπτοκορίνες, Lilaleopsis Brasiliensis, Bacopa Australis (την έχουν σακατέψει τα μικρά Guppies) και 2-3 ρίζες Lobelia Cardinalis. CO2 δεν έχω ακόμα καθώς δεν έχω καταφέρει να βρώ ταχείας ανάπτυξης φυτά που ήθελα και προς το παρόν το αναβάλω... Την εικόνα συμπληρώνουν ένα ξυλαράκι και μέτριο χαλικάκι κάτω. PH = 6,8 , NO2 = 0, NO3 = 25 - 50 (αυξήθηκε από το τρίψιμο τροφής σε φυλαράκι για τα μικρά), GH = >7, KH = 3d. Αλλάγες νερού εβδομαδιαίες 30%. Φίλτρο 380 λτ/ω, λάμπα PL 24W 9000Κ μπλέ / άσπρη (έτσι υπήρχε), φωτισμός 10 ώρες. Λυπαίνω με ΚΕΝΤ Freshwater Plant και ΚΕΝΤ Pro Plant.

Για να μπω στο ζουμί. Έχω τρεις ερωτησούλες.
1) Αν και καθαρίζω τακτικά το ενυδρείο τον τελευταίο μήνα έχω τριχοειδή πράσινη άλγη (κυρίως εμφανίζεται στις Κρυπτοκορίνες, στο ξύλο και στο τζάμι). Έχω καταφέρει να την περιορίσω με σχολαστικό καθαρισμό, αλλά συνέχεια επιστρέφει. Τι μπορώ να κάνω;
2) Υποψιάζομαι ότι το φως μου (μπλε/ασπρο) ευθύνεται για την ανάπτυξη της άλγης. Έχω φάει τον κόσμο να βρώ μια λάμπα που να κάνει αλλά το μόνο που βρήκα είναι μια Philips PL 4000K λευκή. Την δοκίμασα αλλά δεν είδα και διαφορά... Σε pet shop που ρώτησα (όχι στον ίδιο που το αγόρασα) και είχε το ίδιο μοντέλο, μου είπε ότι η λάμπα είναι για γλυκό νερό αλλιώς θα έλεγε marine (στο εξωτερικό ανακάλυψα ότι το συγκεκριμένο μοντέλο το προτείνουν για nano reef οπότε δεν πολυπείθομαι...). Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να ξεδιαλύνω αν κάνει η όχι και τι λάμπα να βάλω;
3) Το φιλτράκι έρχεται με μια φλογέρα που βγάζει το νερό και γεμίζει το ενυδρείο με φυσαλίδες οξυγόνου. Θεωρώ ότι αυτο είναι πολύ καλό για τα ψαράκια μου (δεν έχω χάσει κανένα σε αυτούς τους δύο μήνες) αλλά η έντονη ροή μάλλον ευνοεί την τριχοειδή και δέυτερον απομακρύνει γρήγορα το CO2 με αποτέλεσμα τα φυτά να αναπτύσονται αργά. Να την αφαιρέσω εντελώς; Αν είχα μερικά φυτά ακόμα (θα ήθελα να καταφέρω κάποια στιγμή ένα πυκνοφυτεμένο) μάλλον θα την αφαιρούσα αφού θα ήμουν περισσότερο σιγουρος για την οξυγόνωση του νερού.

Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια ή συμβουλή. Ευχαριστώ και ελπίζω να μην κούρασα με περιττές πληροφορίες, αλλά θεωρώ ότι καλό θα ήταν να έδινα οσες περισσότερες πληροφορίες γίνεται.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 01-11-09 στις 17:17.
Εμφανίσεις: 2825
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-10-09, 23:24
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kardinalios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μπω στο ζουμί. Έχω τρεις ερωτησούλες.
1) Αν και καθαρίζω τακτικά το ενυδρείο τον τελευταίο μήνα έχω τριχοειδή πράσινη άλγη (κυρίως εμφανίζεται στις Κρυπτοκορίνες, στο ξύλο και στο τζάμι). Έχω καταφέρει να την περιορίσω με σχολαστικό καθαρισμό, αλλά συνέχεια επιστρέφει. Τι μπορώ να κάνω;
2) Υποψιάζομαι ότι το φως μου (μπλε/ασπρο) ευθύνεται για την ανάπτυξη της άλγης. Έχω φάει τον κόσμο να βρώ μια λάμπα που να κάνει αλλά το μόνο που βρήκα είναι μια Philips PL 4000K λευκή. Την δοκίμασα αλλά δεν είδα και διαφορά... Σε pet shop που ρώτησα (όχι στον ίδιο που το αγόρασα) και είχε το ίδιο μοντέλο, μου είπε ότι η λάμπα είναι για γλυκό νερό αλλιώς θα έλεγε marine (στο εξωτερικό ανακάλυψα ότι το συγκεκριμένο μοντέλο το προτείνουν για nano reef οπότε δεν πολυπείθομαι...). Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να ξεδιαλύνω αν κάνει η όχι και τι λάμπα να βάλω;
3) Το φιλτράκι έρχεται με μια φλογέρα που βγάζει το νερό και γεμίζει το ενυδρείο με φυσαλίδες οξυγόνου. Θεωρώ ότι αυτο είναι πολύ καλό για τα ψαράκια μου (δεν έχω χάσει κανένα σε αυτούς τους δύο μήνες) αλλά η έντονη ροή μάλλον ευνοεί την τριχοειδή και δέυτερον απομακρύνει γρήγορα το CO2 με αποτέλεσμα τα φυτά να αναπτύσονται αργά. Να την αφαιρέσω εντελώς; Αν είχα μερικά φυτά ακόμα (θα ήθελα να καταφέρω κάποια στιγμή ένα πυκνοφυτεμένο) μάλλον θα την αφαιρούσα αφού θα ήμουν περισσότερο σιγουρος για την οξυγόνωση του νερού.

Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια ή συμβουλή. Ευχαριστώ και ελπίζω να μην κούρασα με περιττές πληροφορίες, αλλά θεωρώ ότι καλό θα ήταν να έδινα οσες περισσότερες πληροφορίες γίνεται.
καλως ηρθες!!!
1),2) αλλαζεις λαμπα... (πχ arcadia original tropical θα την βρεις σε αρκετα πετ σοπ, ειναι για φυτα...) τα μεγαλα κελβιν ευνοουν την αναπτιξη της αλγης...
3) ειναι οντος καλο για τα ψαρια, κ διοχνει και ποιο εντονα το co2 οπως λες... αν και να το βγαλεις και ανεβασεις το φιλτρο να κανει αναταραξη της επιφανειας, δεν εχεις προβλημα...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-10-09, 23:42
Το avatar του χρήστη Kardinalios
Kardinalios Ο χρήστης Kardinalios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aaaooll Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες!!!
1),2) αλλαζεις λαμπα... (πχ arcadia original tropical θα την βρεις σε αρκετα πετ σοπ, ειναι για φυτα...) τα μεγαλα κελβιν ευνοουν την αναπτιξη της αλγης...
3) ειναι οντος καλο για τα ψαρια, κ διοχνει και ποιο εντονα το co2 οπως λες... αν και να το βγαλεις και ανεβασεις το φιλτρο να κανει αναταραξη της επιφανειας, δεν εχεις προβλημα...
Φίλε aaaooll,
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Το πρόβλημα με την λάμπα είναι ότι είναι ενσωματωμένη στο καπάκι μαζί με τα ηλεκτρολογικά. Είναι τύπου PL 4 ακίδων οπότε δεν μπορώ να βάλω τη λάμπα που μου πρότεινες . Δεν θα ήθελα να σκαλίσω τα ηλεκτρολογικά αν δεν είναι ανάγκη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-10-09, 23:55
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

καλυτερα να αφησεις την λευκη παντος απο αυτη που εχεις... ισως αν εχψαχνες κ σε αλλα μαγαζια??
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-10-09, 00:10
Το avatar του χρήστη Kardinalios
Kardinalios Ο χρήστης Kardinalios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

ΟΚ θα αφήσω τη λευκή για τώρα. Από μαγαζιά έχω ψάξει σε διάφορα Pet Shops στην περιοχή μου αλλά και στο διαδύκτιο. Βρήκα μόνο μια JBL αλλά έκανε παραδόσεις μόνο στις ΗΠΑ... Το γεγονός ότι είναι 4000Κ δεν με περιορίζει αρκετά στα φυτά;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-10-09, 09:22
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

....λαμπα παρε αυτην με 21 ευρω(τα μεταφορικα ειναι μεσα) αν δε βρισκεις αλλου
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμός σε ενυδρείο malawi 120 lt corleone3 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 17-04-09 12:22
Τριχωειδής άλγη batman_gardiki Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 26 02-02-09 02:12
Ενυδρείο 2 μηνών batman_gardiki Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 2 02-12-07 12:46
φωτισμός για ενυδρείο-κηπάκο CASPER Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 28-05-07 16:12
Φωτισμός σε φυτεμένο ενυδρείο celica192tsport Δίσκοι 14 30-03-06 17:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05330 seconds with 13 queries