Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-04-12, 21:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Nα σκεφτείς σοβαρά το bottom drain. Είναι ένας εξοπλισμός, ο οποίος σήμερα έχει πλέον πολύ καλή τιμή.

Τί ψάρια θα ήθελες να βάλεις στη δεξαμενούλα σου? Ποιές οι διαστάσεις/όγκος θα είναι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-04-12, 21:46
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Nα σκεφτείς σοβαρά το bottom drain. Είναι ένας εξοπλισμός, ο οποίος σήμερα έχει πλέον πολύ καλή τιμή.

Τί ψάρια θα ήθελες να βάλεις στη δεξαμενούλα σου? Ποιές οι διαστάσεις/όγκος θα είναι?
Βασίλη, σχέδιο έχω στο πρώτο ποστ. Με πολύ χοντρικό υπολογισμό είναι γύρω στα 6 κυβικά. Το bottom το εχω αποφασίσει, αλλα δεν βρίσκω κάποιο μαγαζί που να στέλνει ελλάδα και να μου γεμίζει το μάτι.. Εχεις να προτείνεις κάποιο, σε πμ έστω?!

Για ψαράκια δεν έχω αποφασίσει. Λέω για χρυσόψαρα ή αν μπορώ κοι ίσως πιο αργότερα
__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-04-12, 21:57
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη, σχέδιο έχω στο πρώτο ποστ. Με πολύ χοντρικό υπολογισμό είναι γύρω στα 6 κυβικά. Το bottom το εχω αποφασίσει, αλλα δεν βρίσκω κάποιο μαγαζί που να στέλνει ελλάδα και να μου γεμίζει το μάτι.. Εχεις να προτείνεις κάποιο, σε πμ έστω?!

Για ψαράκια δεν έχω αποφασίσει. Λέω για χρυσόψαρα ή αν μπορώ κοι ίσως πιο αργότερα
Nα κάνεις εξαρχής καλή επιλογή εξοπλισμού και να πας απευθείας σε κοι. Μπορείς κάλλιστα να μεγαλώσεις μέχρι και 6 κοι. Για τον εξοπλισμό που ζητάς, θα σε ενημερώσω σύντομα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-04-12, 22:32
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη, σχέδιο έχω στο πρώτο ποστ. Με πολύ χοντρικό υπολογισμό είναι γύρω στα 6 κυβικά. Το bottom το εχω αποφασίσει, αλλα δεν βρίσκω κάποιο μαγαζί που να στέλνει ελλάδα και να μου γεμίζει το μάτι.. Εχεις να προτείνεις κάποιο, σε πμ έστω?!

Για ψαράκια δεν έχω αποφασίσει. Λέω για χρυσόψαρα ή αν μπορώ κοι ίσως πιο αργότερα
Αν βγει 6 κυβικα να πας με κοι

Μιας και εισε στην αρχη αν θελεις κανε μια μικρη προλιμνη για να βαλεις φυτα με πλουσιο ριζωμα χωρις γλαστρες και χωμα και θα εισε αψογος....

Θα φτιαξεις δηλαδη ενα Veggie filter περα απο το κανονικο βιολογικο φιλτρο.
Αν το κανεις αυτο θα πουμε μετα και τι φυτα να βαλεις.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-12, 06:51
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βγει 6 κυβικα να πας με κοι

Μιας και εισε στην αρχη αν θελεις κανε μια μικρη προλιμνη για να βαλεις φυτα με πλουσιο ριζωμα χωρις γλαστρες και χωμα και θα εισε αψογος....

Θα φτιαξεις δηλαδη ενα Veggie filter περα απο το κανονικο βιολογικο φιλτρο.
Αν το κανεις αυτο θα πουμε μετα και τι φυτα να βαλεις.
Έτσι!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-12, 12:45
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βγει 6 κυβικα να πας με κοι

Μιας και εισε στην αρχη αν θελεις κανε μια μικρη προλιμνη για να βαλεις φυτα με πλουσιο ριζωμα χωρις γλαστρες και χωμα και θα εισε αψογος....

Θα φτιαξεις δηλαδη ενα Veggie filter περα απο το κανονικο βιολογικο φιλτρο.
Αν το κανεις αυτο θα πουμε μετα και τι φυτα να βαλεις.
Η αλήθεια είναι ότι όταν το έψαχνα για την λίμνη μου άρεσε πολύ η ιδέα του Veggie, και από ομορφιά αλλά και σαν φίλτρανση. Βλέποντας τώρα τον χώρο όμως σκέφτομαι ίσως κάνω κάτι τέτοιο αργότερα με την κατασκευή του καταρράχτη, ή περιμετρικά του μεγάλου κύκλου του σχεδίου.και πιο ψηλά από το επίπεδο της λίμνης

Να κάτι σαν αυτό δηλαδή:
__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-04-12, 17:25
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Αυτου του ειδους φιλτραρισμα σημαντικο ρολο παιζει τα φυτα να μπουν σε ενα χωρο οπου τα ψαρια δεν εχουν προσβαση αλλα το σημαντικοτερο ειναι τα φυτα να τοποθετηθουν χωρις χωμα για διαφορους λογους......

Γιατι, τα φυτα εκτος απο την ομορφη οπτικη εικονα που δινουν σε μια λιμνη εμεις σαν χομπιστες θα πρεπει να εκμεταλευτουμε την εκει παρουσια τους

Αν τα φυτα φυτευτουν σε χωμα τα φυτα θα τρεφονται απο αυτο και πολυ λιγο απο τα θρεπτικα του νερου περα απο το γεγονος οτι θα δημιουργηθη βρωμια και δυσοσμια.....

οσοι εχουν φυτα σε γλαστρες τραβηξτε ενα φυτο και μυριστε το απο τις ριζες.
Αυτη η απαισια μυρωδια που ειναι σαν υπονομος καποιοι πιστευουν οτι εχουν ενα φυσικο φιλτρο

Αν ομως τα φυτα μπουν χωρις χωμα και το νερο περνα συνεχως απο τα ριζωματα των φυτων τοτε θα αναπτυχθουν και ωφελιμα βακτιριδια και μικροοργανισμοι οι οποιοι θα αποροφουν τα θρεπτικα του νερου και ετσι μαζι με το κυριος φιλτρο θα καθαριζουν το νερο βιολογικα.

Υπαρχει τροπος να μπουν τα φυτα και να στερεωθουν αλλα θα τα πουμε καποια αλλη στιγμη.......

Τα πιο πανω για να μην παρεξηγηθω απευθυνεται αυστηρα για λιμνες κοι και οχι για λιμνες με χρυσοψαρα η μια λιμνη κηπου.....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-04-12, 11:04
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Τα πιο πανω για να μην παρεξηγηθω απευθυνεται αυστηρα για λιμνες κοι και οχι για λιμνες με χρυσοψαρα η μια λιμνη κηπου.....
Ωραία όλα όσα μας είπες αλλά μου δημιουργήθηκε μια απορία. Γιατί αποκλειστικά σε κοι και όχι σε οτιδηποτε άλλο? Στην αρχή το μυαλό μου πήγε οτι τα χρυσόψαρα ( ή ό,τι άλλο) θα τα φάνε, αλλά παραπάνω αναφέρεις ότι για κατασκευή ενός τέτοιου φίλτρου, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να είναι απομονωμένα από τα ψάρια.
__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-04-12, 20:13
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία όλα όσα μας είπες αλλά μου δημιουργήθηκε μια απορία. Γιατί αποκλειστικά σε κοι και όχι σε οτιδηποτε άλλο? Στην αρχή το μυαλό μου πήγε οτι τα χρυσόψαρα ( ή ό,τι άλλο) θα τα φάνε, αλλά παραπάνω αναφέρεις ότι για κατασκευή ενός τέτοιου φίλτρου, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να είναι απομονωμένα από τα ψάρια.
Αν ρωτησεις καποιον που θελει να φτιαξει λιμνη ειτε με κοι ειτε με χρυσοψαρα το επομενο πραγμα που θα τον απασχολησει ειναι τι φυτα να βαλει, ποσα να βαλει, πως να τα φυτεψει κλπ.....

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι σε μια λιμνη κοι αν τα φυτα μπουν στην κυρια λιμνη και τα ψαρια εχουν προσβαση σ'αυτα (ειδικα τα νουφαρα) και ειδικα αν τα κοι ειναι μεγαλα δεν θα εχουν καμια τυχη παρα το γεγονος οτι καποιοι εχουν κανει διαφορα κολπακια για την προστασια τους.

Ας πουμε οτι φυτευουμε σε μια γλαστρα με χωμα η χαλικη νουφαρα και την βαζουμε στον πυθμενα της λιμνης και μεσα στη λιμνη εχεις κοι 60 εκατοστα ξερεις τι θα γινει?? ειμαι σιγουρος οτι ξερεις.

Απο την αλλη τα χρυσοψαρα μπορει να ενοχλουν κι'αυτα τα φυτα οχι ομως στον βαθμο που ενοχλουν τα κοι.
Φυσικα τα πιο πανω που ειπα για την απομονωση των φυτων ειδικα σε λιμνες με κοι θα μπορουσε να γινει και σε μια λιμνη με χρυσοψαρα αλλα μπορεις να μου πεις ποιος θα το εκανε αυτο??

Εδω προσπαθουμε να πεισουμε, στις λιμνες με κοι να μην βαζουμε φυτα στην κυρια λιμνη και να μπαινουν σε ξεχωριστο χωρο για τους λογους που αναφεραμε.......φαντασου να λεγαμε το ιδιο και σε λιμνες με χρυσοψαρα.......Θα τρωγαμε ξυλο

Γι'αυτο το λογο αναφερα οτι αυτου του ειδους φιλτραρισμα απευθυνεται ειδικα για λιμνες με κοι

Σε λιμνες με χρυσοψαρα μπορεις να φτιαξεις ενα veggie filter σε συνδυασμο με φυτα στη λιμνη......
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο project! vag0s Malawi 31 11-06-10 17:38
DIY co2 project platy DIY . Φτιάχτο μόνος σου 43 26-04-10 08:24
Tanganyika project! StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 17 19-01-10 17:03
Neo project! vasilakis Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 10-02-08 16:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05824 seconds with 15 queries