Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-05-11, 22:17
kalaitzakis Ο χρήστης kalaitzakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Βασίλη έχω αριστερά από την λίμνη 2 χ3,50 μέτρα (κάτω από το μπαλκονάκι )
Είμαι σε σκέψη να φτιάξω σταθερά (από μπετόν 3 / 4 διαμερίσματα 50χ50χ70 εως 90 βαθος
Και ένα πρώτο στάδιο για τα χοντρά με ανοξείδωτη σήτα (δεν ξέρω ακριβώς τη ονομασία τις)
300 η 200 Mikron
Όσο για βιολογικά υλικά (MATALA , Bio Balls, CERAMIC BIO RINGS , Japanmatte και άλλα υπάρχουν κατά πληθωρα στο ebay , δεν είναι οικονομικότερη λύση αλλά πιστεύω καλύτερη
Βέβαια οι σωστή επιλογή υλικών είναι ένα θέμα ,
Για αυτό περιμένω τις απόψεις σας προτάσεις .( δεν είναι το τελικό σχέδιο αλλά θέλω αν τα
Καταφέρω να προλάβω τώρα στη αρχή κάποια πράγματα .

Σωλήνες ,λάστιχα για το Skimmer ?
Όχι δεν έχω βρει περιμένω πρώτα να έρθουν και μετά τα ψάχνω, αλλά μια πρόχειρη ματιά σε καταστήματα που έχουν υλικά για πισίνες μου είπαν ότι υπάρχουν όλα . πιστεύω ναι μην έχω πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-05-11, 23:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη έχω αριστερά από την λίμνη 2 χ3,50 μέτρα (κάτω από το μπαλκονάκι )
Είμαι σε σκέψη να φτιάξω σταθερά (από μπετόν 3 / 4 διαμερίσματα 50χ50χ70 εως 90 βαθος
Αν μπορείς περιέγραψε καλύτερα τον τρόπο και την διαδικασία καθαρισμού, όπως την σκέφτεσαι.

[QUOTE=kalaitzakis;589858]Όσο για βιολογικά υλικά (MATALA , Bio Balls, CERAMIC BIO RINGS , Japanmatte και άλλα υπάρχουν κατά πληθωρα στο ebay , δεν είναι οικονομικότερη λύση αλλά πιστεύω καλύτερη
Βέβαια οι σωστή επιλογή υλικών είναι ένα θέμα ,
Για αυτό περιμένω τις απόψεις σας προτάσεις .( δεν είναι το τελικό σχέδιο αλλά θέλω αν τα
Καταφέρω να προλάβω τώρα στη αρχή κάποια πράγματα.
Τα πράγματα με το βιολογικό υλικό είναι πολύ απλά. Στα τόσα λίτρα, πόση επιφάνεια βιολογικού υλικού υπάρχει? Απότώρα θα σου έλεγα ότι οι προτάσεις βιομπάλες και κεραμικά υλικά δεν μπορούν να σε καλύψουν σε αυτό που φτιάχνεις. Το Japanese matting συναντάται και είναι καλό υλικό. Η τιμή του όμως είναι αρκετά υψηλή. ¶λλη πρόταση είναι τα Κ1 που έχουν την περισσότερη επιφάνεια, είναι εύκολο να τα καθαρίσεις και δεν είναι ακριβή επιλογή.

Μπορείς να κατασκευάσεις 3 συγκοινωνούντα φρεάτια. Στο πρώτο θα ήταν καλό να τοποθετήσεις σταθερή μάζα βιολογικού υλικού, έτσι που να σου δουλεύει το μηχανικό φιλτράρισμα. Η είσοδος του νερό στο πρώτο φρεάτιο θα είναι καλύτερα να διοχετεύεται σε ένα χαμηλό σημείο, πιο κάτω από τη βιολογία, έτσι ώστε τα χοντρά και στεραιά να παραμένουν στα χαμηλά σημεία του φίλτρου. Από κάτω, θα πρέπει να σκεφτείς κάτι ώστε να μπορείς να κάνεις εύκολο πλύσημο του φρεατίου αυτού, ίσως με τη χρήση αέρα, όπως γίνεται και με τα eazypots. πιο χαμηλά, χώρος εξαγωγής του ακάθαρτου νερού.

Το δεύτερο φρεάτιο, μπορείς να το διαμορφώσεις με ακόμα μια σειρά ακίνητης βιολογίας. Το νερό αυτή τη φορά θα έρχεται από ψηλά ενώ θα φεύγει από τα χαμηλά προς το τρίτο φρεάτιο.

Στο τρίτο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κινούμενη βιολογία, κάτι όπως το moving bed με την παροχή αέρα. Υπόψην ότι όλα τα φρεάτια ξεχωριστά, θα πρέπει να απομονώνονται, αλλά θα πρέπει παράλληλα να υπάρχει χαμηλά έξοδος του νερού με βαλβίδα ασφαλείας.

Αν τα καταφέρω, θα προσπαθήσω να σου ανεβάσω ένα απλό σχέδιο της σκέψης μου τις επόμενες 2-3 μέρες.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωλήνες ,λάστιχα για το Skimmer ?
Όχι δεν έχω βρει περιμένω πρώτα να έρθουν και μετά τα ψάχνω, αλλά μια πρόχειρη ματιά σε καταστήματα που έχουν υλικά για πισίνες μου είπαν ότι υπάρχουν όλα . πιστεύω ναι μην έχω πρόβλημα
Ψάξε το θέμα εκεί και μιλάμε όταν πλησιάσει η ώρα της αγοράς τους.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-07-11, 16:01
kalaitzakis Ο χρήστης kalaitzakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Σήμερα παρέλαβα το φίλτρο αντλία αεραντλία UV και πριν μέρες τις σωλήνες 16 bar Και τις βάνες , μένον ακόμα κάτι ψιλά που περιμένω
( μουφες Τ και συστολές )
και πιστεύω έχω τελειώσει με τα χοντρά για τις πρώτες αγορές, μένει το τελικό σκάψιμο και το μπετό, έχω ακόμα αρκετή δουλειά αλλά βλέποντας τα υλικά γίνομαι ανυπόμονος να τελειώσω πιο γρήγορα
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P7130494.jpg
Εμφανίσεις:  1262
Μέγεθος:  67,8 KB
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-07-11, 17:06
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα παρέλαβα το φίλτρο αντλία αεραντλία UV και πριν μέρες τις σωλήνες 16 bar Και τις βάνες , μένον ακόμα κάτι ψιλά που περιμένω
( μουφες Τ και συστολές )
και πιστεύω έχω τελειώσει με τα χοντρά για τις πρώτες αγορές, μένει το τελικό σκάψιμο και το μπετό, έχω ακόμα αρκετή δουλειά αλλά βλέποντας τα υλικά γίνομαι ανυπόμονος να τελειώσω πιο γρήγορα
Συνημμένο Αρχείο 43828
Nα κάνεις υπομονή. Ένα-ένα τα πράγματα με τον καιρό τους. Μην βιαστείς, γιατί σε περίπτωση λάθους, πληρώνεις ακριβά!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα όμως. Πέρασα κι εγώ αυτό το στάδιο και ξέρω από ανυπομονησία...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-07-11, 07:47
kalaitzakis Ο χρήστης kalaitzakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Βασίλη μήπως η EvoUV 110W είναι μεγάλη για τα λίτρα μου?
Την δίνουν για περισσότερο από 60>70.000 λίτρα
( Αυτά ισχύουν για την Βρετάνια με περιορισμένη ηλιοφάνεια )
Βέβαια Μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο τα 55w η μερικές ώρες την ημέρα
Στο δικό σου στήσιμο πως την δουλεύεις ??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-07-11, 13:59
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη μήπως η EvoUV 110W είναι μεγάλη για τα λίτρα μου?
Την δίνουν για περισσότερο από 60>70.000 λίτρα
( Αυτά ισχύουν για την Βρετάνια με περιορισμένη ηλιοφάνεια )
Βέβαια Μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο τα 55w η μερικές ώρες την ημέρα
Στο δικό σου στήσιμο πως την δουλεύεις ??
Και εγώ με δύο 55άρες δουλεύω το σύστημα και είμαι καλυμμένος μια χαρά. Όταν πριν λίγες μέρες είχα διακόψει κατά λάθος τον ηλεκτρισμό προς τη UV, είδα μέσα σε 4 μέρες να αρχίζει το νερό να χάνει τη διαύγειά του.

Η αλήθεια όμως είναι ότι άλλο Μ. Βρεττανία και άλλο Μεσόγειος!
1. Δυνατή ηλιοφάνεια
2. Περισσότερες ώρες την ημέρα
3. Υψηλότερες θερμοκρασίες
4. Ατμοσφαιρική σκόνη και σκόνη στεγνού εδάφους λόγο μη υπάρξεως βροχής κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.

Μπορείς να δικιμάσεις τη μια 55άρα αν θέλεις, αλλά έχω την πεποίθηση ότι δεν θα σε καλύψει απόλυτα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-08-11, 19:49
kalaitzakis Ο χρήστης kalaitzakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Μετά από αρκετό διάστημα αδράνειας
Προχώρησα ακόμα λίγο στο σκάψιμο
Περίπου 20-30 πόντους αρκετά δύσκολα ,

8 ώρες Με κομπρεσέρ με αέρα ( δεν έχω πρόσβαση για σφύρα ) έχει μείνει
Το μέρος για τα φίλτρα είναι ευκολότερο το σκάψιμο ( είναι μπάζωμα )
και κάποια ισιώματα για τις σωληνώσεις και τα bottom drain

[ATTACH]Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P8170498.jpg
Εμφανίσεις:  524
Μέγεθος:  57,9 KB[/ATTACH]
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P8170497.jpg
Εμφανίσεις:  611
Μέγεθος:  67,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θέλω να βάλω επιπλέον 1….2? λάμπες… kilo_me Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 23-06-10 19:22
Ενυδρείο στην αυλή……… yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 20 13-05-10 13:31
Ο Αρχάριος……και το ενυδρείο του…. NickFior Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 6 22-01-08 09:59
Δυστυχώς μας εγκατέλειψε κι άλλος... melli Bettas 7 21-01-08 23:05
Πρόβλημα με τριχοειδή άλγη επάνω σε φυτά……….. Help karalioman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 26-01-06 00:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06747 seconds with 15 queries