Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-05-10, 10:50
Nebulus Ο χρήστης Nebulus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2009
Περιοχή: Ελλαδαρα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

ειμαι νεο μελος και με ελαχιστη συμμετοχη -περισσοτεροδιαβαζω παρα γραφω και καλό θα ηταν να το κανετε και εσεις απ οτι φαινεται.
αλλα να πω την γνωμη μου αν σας νοιαζει βεβαιως και δεν με παρουν και εμενα οι πετρες
Ο drbig πολυ σωστα εθεσε τον προβληματισμο του και με βρισκει συμφωνω σε αρκετα σημεια, αλλα δυστυχως μπουκαρε ο καθε πικραμενος και γραφει τον πονο του και χασατε την μπαλα ολοι σας κυριοι καθως ξεφυγατε απο τα πολυ σημαντικα του drbig περι δογματισμου για να γκρινιαξετε για σβησμενα μηνυματα,τιμες σε αγελιες αν μου ειπαν οχι οχι -καλά αυτό ήταν το καλυτερο- κλπ ασχετα και παδαιριωδη.
μου φαινετε στο gab το έχετε χομπυ τον εκτροχειασμοτο ειδα και σε αλλα μηνυματα το ιδιο στορυ παει καποιος να πει κατι σημαντικο και πλακωνει καθε καρυδιας καρυδι και καταληγετε να μιλατε για τον βαζελο και τον γαυρο
Τραγικη απωλεια ουσιας, ασχοληθειτε με το χομπυ του ενυδρειου καλυτερα και κοψτε την φαγωμαρα
ο λογος ειναι αυτα που λεει το παιδι παρακατω
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου σβήνετε τα ποστ,με πιάνετε από τα μούτρα, μου μιλάτε απότομα, θες να δείχνεις ότι είσαι φιλόζωος, ξερόλας ,το παίζεις ημίθεος και σνομπ..........κλπ.

Αυτά πάνω κάτω καταγγέλθηκαν ή κατατέθηκαν εν πάση περιπτώσει.
Πολλές η αφορμές μια η αιτία .Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας .Ένα το θέμα. Το ΕΓΩ ΜΑΣ.
Ανάλογα το "μέγεθος" ορθώνουμε και το "μπόι μας" .Και αν αυτό προκαλεί(σύνηθες φαινόμενο) παρουσιάζεται με εχθρικές διαθέσεις ο άλλος με "θιγμένο εγώ" του ίδιου μεγέθους ή και μεγαλύτερου ακόμη .Βέβαια υπάρχουν και αυτοί που προκαλούνται από μόνοι τους από το πουθενά .Οι λεγόμενες παρεξηγήσεις. Το αποτέλεσμα το ίδιο. Αρχίζουν οι έντονες(συνήθως) ανταπαντήσεις μέχρι να επέλθει η σύγκρουση εκτός αν υποχωρήσει η μια πλευρά (σπάνια περίπτωση).
Κοινές διατυπώσεις ..θα μου πείτε .Και δεν έχετε άδικο, αλλά έλα ,που έτσι γίνεται .Στις ανθρώπινες σχέσεις η διαπλοκή του κάθε εγώ, περιπλέκει συνήθως τα πράγματα .Απλώς το καλύπτουμε με άλλα και δεν φαίνεται πάντα.
Αν βαζαμε όλοι μας, λίγο νερό στο κρασι μας,λίγο..... θα είχαμε ποιο ανθρώπινες ,ουσιαστικες σχέσεις.
αφου σας κατσαδιασα και εγω LOL παμε στην ουσια τωρα ??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-05-10, 11:44
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nebulus Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμαι νεο μελος και με ελαχιστη συμμετοχη -περισσοτεροδιαβαζω παρα γραφω και καλό θα ηταν να το κανετε και εσεις απ οτι φαινεται.
αλλα να πω την γνωμη μου αν σας νοιαζει βεβαιως και δεν με παρουν και εμενα οι πετρες
Ο drbig πολυ σωστα εθεσε τον προβληματισμο του και με βρισκει συμφωνω σε αρκετα σημεια, αλλα δυστυχως μπουκαρε ο καθε πικραμενος και γραφει τον πονο του και χασατε την μπαλα ολοι σας κυριοι καθως ξεφυγατε απο τα πολυ σημαντικα του drbig περι δογματισμου για να γκρινιαξετε για σβησμενα μηνυματα,τιμες σε αγελιες αν μου ειπαν οχι οχι -καλά αυτό ήταν το καλυτερο- κλπ ασχετα και παδαιριωδη.
μου φαινετε στο gab το έχετε χομπυ τον εκτροχειασμοτο ειδα και σε αλλα μηνυματα το ιδιο στορυ παει καποιος να πει κατι σημαντικο και πλακωνει καθε καρυδιας καρυδι και καταληγετε να μιλατε για τον βαζελο και τον γαυρο
Τραγικη απωλεια ουσιας, ασχοληθειτε με το χομπυ του ενυδρειου καλυτερα και κοψτε την φαγωμαρα
ο λογος ειναι αυτα που λεει το παιδι παρακατω


αφου σας κατσαδιασα και εγω LOL παμε στην ουσια τωρα ??
Φίλε Νebulus τα post είναι για να γράφει ο καθένας την γνώμη του,όταν έχει βέβαια γνώμη,στο θέμα του post.
H έκφρασή σου ''πλακώνει κάθε καρυδιάς καρύδι και μιλάει για βάζελους και γαύρους '' είνα για μένα ''ατυχής'' και καλά θα κάνεις να την αποσύρεις.
Γ 'αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο dimitris bas ότι καλύτερα να διαβάζεις παρά να γράφεις ''ατυχής απόψεις''.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-10, 12:41
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

κυριοι εκατσα και διαβασα ολα τα ποστ...... ολα!!!! σπανια το κανω.......

λοιπων κατ εμε ας δουμε την ουσια...... οπως συμβαινει παντου γυρω μας , ( στις παρεες μας, στην δουλεια μας) παντου και παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν στραβα, σωστα, καλοι, κακοι, ευγενικοι και αποτομοι....... *edited*, εξυπνακιδες.... ομορφοι , πιο ομορφοι και λιγοτερο ομορφοι

αλλα παντα παιρνεις τα θετικα κρατας αυτο που σε βοηθα( αυτο που 8ες) και αφηνεις τα αλλα, με το να ασχολησε με μικροτητες χαλας την ηρεμια σου και δεν καταληγεις που8ενα......

το οτι μιλαει ο Χ αποτομα...... η ο Ψ οχι ......

το οτι μπαινουμε σε καλουπια η οχι δεν ειναι το θεμα για μενα

πριν απο ενα χρονο δεν ηξερα τπτ και μεσα απο αυτο το φορουμ αλλα και απο αλλα, εμαθα και συνεχιζω να μαθαινω.......τωρα αν ο x συμφορουμιτης ειναι ευγενικος και ο ψ οχι, δεν ειναι η ουσια για μενα

απλα ακουω διαβαζω μιλαω και μαθαινω.......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 29-05-10 στις 13:09
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-05-10, 13:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ωραια λοιπον. δεν υπαρχουν προσωπικες αντιπαραθεσεις...δεν κατηγορει κανεις τους μοντ...και ολα ειναι μελι γαλα...

εδω και ενα 24ωρο ομως εχουν μπει δεκαδες (υπερβολη αν πω εκατονταδες ??) μελη...και σε αυτο το ποστ εχουν γραψει τοσα..ομως σε αυτο το ερμο το θεμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread....830#post450830 ποστ 46....κανεις δεν απαντησε...
αν και η ερωτηση μπορει να απαντηθει σχεδον απο ολα τα μελη που εχουν διαβασει 2 γραμμες στο gab...και ειναι τυχαιο το παραδειγμα γιατι ειναι σημερινο...παρομοια θεματα αναπαντητα ειναι αμετρητα και για πολυ περισσοτερο απο 24 ωρες...
και φωναζουν λοιπον μεσα στις εκατονταδες των μελων που ειναι συνδεδεμενοι "ακουει κανεις????"

γιατι η αδιαφορια λοιπον? επειδη ολοι προτρεπουμε και μιλαμε για βελτιωση του φορουμ....τους αρχαριους δεν τους απογοητευουμε μονο με το να τους λεμε "δεν κανουν τα λιτρα σου"..τους απογοητευουμε ακομη περισσοτερο με το να τους αγνοουμε.

γιαυτο θα ξαναπω
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ηθελα λοιπον εδώ…πριν αρχισουμε να κρινουμε τον κάθε αποτομο ή δογματικο στο φορουμ να αναλογιστουμε όχι τι εχει κανει αυτος…αλλα τι εχουμε κανει εμεις. Ζηταμε από το φορουμ καλη συμπεριφορα..ευγενεια… κατανοηση…«με το μαλακο βρε αδερφε »….εμεις το καναμε όμως?? Βοηθησαμε τους αρχαριους οσο μπορουσαμε? Απαντησαμε στα τοσα θεματε με τιτλο «heeellp!!!» ?? η τα προσπερασαμε και μπηκαμε μονο για τα ποστ που μας ενδιαφερουν?…. Χαρισαμε?? Συμβουλεψαμε?? Χαρηκαμε με τη χαρα του αλλου?? Αν η απαντηση είναι όχι…δεν είναι κακο. Ανθρωπινο είναι..αλλα δε σου δινει το δικαιωμα να κρινεις τοσο ευκολα και αγογγυστα τους αλλους που το κανουν.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 29-05-10 στις 13:53
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-05-10, 14:16
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

pano σ αυτο εχεις δικιο,απλα απο συνηθεια ισως ολοι περιμενουμε απο τους πλεον εμπειρους να απαντουν σε τετοια θεματα,ισως γιατι πιστευουμε οτι θα απαντησουν καλυτερα..

Οσον αφορα τα υπολοιπα επειδη νιωθω οτι παιρνεις κ εσυ μια αμυντικη σταση και σταση συμπαραταξης με τους υπολοιπους μοντ που ισως σβηνουν απαντησεις κατα το δοκουν,η απαντουν αποτομα, πραγματικα δεν νομιζω οτι κανεις αναφεροταν σε σενα!

αν το δεις πιο αποστασιοποιημενα σιγουρα θα βρεις καποιο δικιο στα οσα γραφτηκαν εδω..Στο επιμαχο ποστ μαλιστα δες οτι μεχρι και το bokosta εκνευρισαν καποια πραγματα, που ειναι ο πιο ηρεμος κ γλυκομιλητος εδω μεσα!δεν μπορει κατι λαθος θα γινεται λοιπον,χωρις να σημαινει οτι πρεπει καποιος να αλλαξει σταση ο καθενας φερεται οπως νομιζει!γνωμες λεμε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-05-10, 15:50
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω νομιζω οτι το διαβαζε και μη γραφεις ειναι λαθος και ξερετε γιατι γιατι και εγω ειχα απαντησει σε ενα θεμα παλιοτερα που δεν ημουν σιγουρος εκεινει τη στηγμη το φορουμ ειχε πανω απο 200 ατομα δεν ειχε απαντισει κανεις για ωρες ετσι απαντισα εγω και απαντισα λαθος αμεσος μπηκαν 2-3 και μου λενε τη του λες του παιδιου που ηταν αυτα τα ατομα πριν απαντισω ???? γιατι δεν απαντησαν και μπηκαν μονο και μονο να μου την πουν αφου το ηξεραν /??
εγω ομως εμαθα απο το λαθος μου και ειπα και ευχαριστω που εμαθα κατι

συμφωνο απολιτα με τον πανο το γιωργο και τον αλεξανδρο γιατι αμα κανουμε μια αναζητηση στα ποστ τον αρχαριον απο τα 2000 + μελοι απανταμε 10 αντε 15 οι αλλοι 1985 που ειναι ?
διαβαζουν και δε γραφουν η περιμενουν στησ αγγελιες σα τα ορνια μονο να βγει κατι καλο η για να πουλισουν μονο
συγνωμη για την εκφραση (ορνια ) αλλα αυτη η εικονα μου ηρθε στο μυαλο
βγενετε και φωναζετε γιατι καπιοι μιλουν αποτομα εγω το ξεκινισα αυτο και θελω να σας πω το εξης μπορει να τα χονω ναι το κανω αλλα οχι για να χωρισο κατι με καποιον αλλα αν μου διχνει οτι δε θελει να καταλαβει ετσι γραφω τι να κανω δεν εχω μαθει να χαιδευω αυτια οτι ειναι να πω θα το πω στα ισα ισως και χωρις να το σκεφτω ο γραπτοσ λογος ειναι πολυ παρεξηγησημος αμα ημασταν απο κοντα μπορει να τα ελεγα τα ιδια και χειροτερα και να μην πειραζε κανεναν γιατι απλα βλεπεις τον αλλον οτι ακομα και στην αγανακτηση του ακομα και μπινελικια να σου ριχνει να δεισ οτι θελει να σε βοιθησει

δεν θα ηταν ποιο ευκολο να κατσο στα αυγα μου και να κανω αυτο που κανουν πολλοι απλα να αγνοουν?

και κατι ακομα ασ βγει καποιος και να πει ξερεις κατι εκανα ενα ποστ και με εκραξες χωρις να μου απαντησεις και να με βοιθησεις

λιπον αφειστε τους mod στην ακρη και τα παλικαρια εχουν βοιθησει πολυ και οχι μονο με ποστ και απαντησεις οποιος καταλαβε καταλαβε
και ασ ερθουμε στο πραγματικο θεμα που λεγετε harris samos και τα χωνει τι κανουμε ?/?/ βγαλτε μια αποφαση και αν θελεται απλα δε θα ξανα γραψω η να αποχωρισω χωρις μπαν μονος μου ...
απλα στεναχωριεμαι που τρωω πολλεσ ωρεσ στο φορουμ και μερικοι απο σας αντι να πουνε ενα μπραβο (απο μεσα τους οχι να το γραψουν) που βοιθαω με βαζετε στη μπουκα συνεχεια .
δε πηραζει καλη καρδια .....
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-05-10, 16:21
Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ. Ο χρήστης Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω νομιζω οτι το διαβαζε και μη γραφεις ειναι λαθος και ξερετε γιατι γιατι και εγω ειχα απαντησει σε ενα θεμα παλιοτερα που δεν ημουν σιγουρος εκεινει τη στηγμη το φορουμ ειχε πανω απο 200 ατομα δεν ειχε απαντισει κανεις για ωρες ετσι απαντισα εγω και απαντισα λαθος αμεσος μπηκαν 2-3 και μου λενε τη του λες του παιδιου που ηταν αυτα τα ατομα πριν απαντισω ???? γιατι δεν απαντησαν και μπηκαν μονο και μονο να μου την πουν αφου το ηξεραν /??
εγω ομως εμαθα απο το λαθος μου και ειπα και ευχαριστω που εμαθα κατι

συμφωνο απολιτα με τον πανο το γιωργο και τον αλεξανδρο γιατι αμα κανουμε μια αναζητηση στα ποστ τον αρχαριον απο τα 2000 + μελοι απανταμε 10 αντε 15 οι αλλοι 1985 που ειναι ?
διαβαζουν και δε γραφουν η περιμενουν στησ αγγελιες σα τα ορνια μονο να βγει κατι καλο η για να πουλισουν μονο
συγνωμη για την εκφραση (ορνια ) αλλα αυτη η εικονα μου ηρθε στο μυαλο
βγενετε και φωναζετε γιατι καπιοι μιλουν αποτομα εγω το ξεκινισα αυτο και θελω να σας πω το εξης μπορει να τα χονω ναι το κανω αλλα οχι για να χωρισο κατι με καποιον αλλα αν μου διχνει οτι δε θελει να καταλαβει ετσι γραφω τι να κανω δεν εχω μαθει να χαιδευω αυτια οτι ειναι να πω θα το πω στα ισα ισως και χωρις να το σκεφτω ο γραπτοσ λογος ειναι πολυ παρεξηγησημος αμα ημασταν απο κοντα μπορει να τα ελεγα τα ιδια και χειροτερα και να μην πειραζε κανεναν γιατι απλα βλεπεις τον αλλον οτι ακομα και στην αγανακτηση του ακομα και μπινελικια να σου ριχνει να δεισ οτι θελει να σε βοιθησει

δεν θα ηταν ποιο ευκολο να κατσο στα αυγα μου και να κανω αυτο που κανουν πολλοι απλα να αγνοουν?

και κατι ακομα ασ βγει καποιος και να πει ξερεις κατι εκανα ενα ποστ και με εκραξες χωρις να μου απαντησεις και να με βοιθησεις

λιπον αφειστε τους mod στην ακρη και τα παλικαρια εχουν βοιθησει πολυ και οχι μονο με ποστ και απαντησεις οποιος καταλαβε καταλαβε
και ασ ερθουμε στο πραγματικο θεμα που λεγετε harris samos και τα χωνει τι κανουμε ?/?/ βγαλτε μια αποφαση και αν θελεται απλα δε θα ξανα γραψω η να αποχωρισω χωρις μπαν μονος μου ...
απλα στεναχωριεμαι που τρωω πολλεσ ωρεσ στο φορουμ και μερικοι απο σας αντι να πουνε ενα μπραβο (απο μεσα τους οχι να το γραψουν) που βοιθαω με βαζετε στη μπουκα συνεχεια .
δε πηραζει καλη καρδια .....
Χαρη εισαι καλο παιδι και εχουμε μιλησει πολλες φορες στο τηλ οντως ο γραπτος λογος ειναι πολλες φορες παρεξηγησημος αλλα επειδη σε ξερω εισαι ντομπρο παλικαρη και χρυση καρδια για αυτο να γραφεις, αλλα σε πιο ηπιο τονο γιατι οπως καταλαβαινεις και ο ιδιος καμια φορα σε παρεξηγουν αν μιλουσαν μαζι σου απο το τηλ θα καταλαβαιναν οτι εισαι καλοπροαιρετος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-05-10, 17:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
pano σ αυτο εχεις δικιο,απλα απο συνηθεια ισως ολοι περιμενουμε απο τους πλεον εμπειρους να απαντουν σε τετοια θεματα,ισως γιατι πιστευουμε οτι θα απαντησουν καλυτερα..
αυτη ειναι λαθος προσεγγιση...σε απλα πραγματα...μπορουν...και θελουμε και πρεπει να απαντουν οσοι γνωριζουν. αν εντοπιστει ενα λαθος το διορθωνουμε. αν περιμενουμε αυτους που ξερουν τα περισσοτερα θα σου πω οτι αφενος κανεις δε τα ξερει ολα και αφετερου παυει στην ουσια να υφισταται φορουμ...και γινεται "3 ευρω/15 δευτερα".
Οσον αφορα τα υπολοιπα επειδη νιωθω οτι παιρνεις κ εσυ μια αμυντικη σταση και σταση συμπαραταξης με τους υπολοιπους μοντ που ισως σβηνουν απαντησεις κατα το δοκουν,η απαντουν αποτομα, πραγματικα δεν νομιζω οτι κανεις αναφεροταν σε σενα!δεν εχει σημασια σε ποιον συγκεκριμενα γινεται αναφορα....παιρνω αμυντικη σταση οταν λενε "κι εσεις τα ιδια κανατε"..γιατι δε το κρυβω..το διατυμπανιζω οτι εκανα τα ιδια. και εγω και πολλοι αλλοι....
παιρνω αμυντικη σταση γιατι προτεινουν "πιο κομψους τροπους οταν απαντατε" στο φορουμ οταν καποιοι απο αυτους δεν μπαινουν καν στον κοπο να απαντησουν.
παιρνω αμυντικη σταση γιατι οπως ειπε και ο Αλεξανδρος...πολλοι εχουν δικιο αλλα αλλοι τοσοι βγηκαν να πουν τον νταλκα τους (οπως λεει και ο στεφανος) γιατι καποιος..καπου...δεν του αρεσε μια απαντηση. ατομα που σε λιγο καιρο δε θα μπαινουν καν στο φορουμ (οχι επειδη ενοχληθηκαν) αλλα επειδη "τους περασε"...
παιρνω αμυντικη σταση...γιατι παντα τα κινητρα ειναι καλοπροαιρετα...και ξερω οτι κανενα μηνυμα δε σβηνεται επειδη "δε μας συμφερει"...αν ηταν ετσι θα σβηνονταν και καποια απο το παρον ποστ.
παιρνω αμυντικη σταση ...οταν κρινουμε τοσο ευκολα...τον οποιονδηποτε..


αν το δεις πιο αποστασιοποιημενα σιγουρα θα βρεις καποιο δικιο στα οσα γραφτηκαν εδω.. σαφως και υπαρχει ενα δικιο...αλλα το βλεπω στους λιγοτερους απο οσους εγραψαν εδω κατα την ταπεινη μου γνωμη...Στο επιμαχο ποστ μαλιστα δες οτι μεχρι και το bokosta εκνευρισαν καποια πραγματα, που ειναι ο πιο ηρεμος κ γλυκομιλητος εδω μεσα!δεν μπορει κατι λαθος θα γινεται λοιπον,χωρις να σημαινει οτι πρεπει καποιος να αλλαξει σταση ο καθενας φερεται οπως νομιζει!γνωμες λεμε
θυμαμαι στο σχολειο εναν καθηγητη που οταν ρωτουσαμε "δε μπορω να το κανω και ετσι??", αυτος απαντουσε "εγω πρεπει να σου μαθω τον σωστο τροπο...εσυ μετα κανε το οπως θελεις." δε το ακουσατε κι εσεις αυτο?? καπως ετσι φαινεται ο "δογματισμος" καποιων εμπειρων σε εναν αρχαριο...
επισης θελω με πικρα να τονισω τα 4 χρονια που ειμαι εδω...οτι πολλοι βγηκαν και πηραν θεση ..και αντιταχθηκαν...και προτειναν....και κατηγορησαν...και...λακισαν.
για ολους αυτους λοιπον τους περαστικους που ειπαν, ειπαν, ειπαν και μετα εξαφανιστηκαν (χωρις κανεις να τους "θιξει") εχω να πω...οσοι νιωθουν αδικημενοι απο σβησμενα μηνυμα...προσβεβλημμενοι...οτι το φορουμ απαντα αποτομα....ΑΣ ΕΙΝΑΙ εδω και καποιο καιρο μετα....να εχουν αποδειξει οτι αγαπουν το χομπυ..οτι εκτιμησαν τη βοηθεια που πηραν απο το φορουμ...και εχουν προσφερει (ειτε με ενα κλαδεμα..ειτε με ενα αρθρο...ειτε απλα με το να ειναι ενεργα μελη και να απαντουν στους αρχαριους) και μετα δε θα παιρνω αμυντικη σταση στα λεγομενα τους ..θα ζητω και συγνωμη.
αλλα πολλοι αποσους εγραψαν σε μερικους μηνες δε θα ειναι εδω...και οχι επειδη εγινε καποια αδικια εις βαρος τους...απλα γιατι τους "εφυγε".."μοδα ηταν και περασε"...."μας τελειωσε"...
και πιστεψτε με ειναι πολυ κουραστικο να πρεπει να αντιμετωπιζεις και να απαντας και να ξανααπαντας σε αυτους που λιγο καιρο μετα θα εχουν ξεχασει και το user name τους. και αυτο το ζησαμε πολλες φορες και θα το ζησουμε ακομη...
λυπαμαι αλλα ομολογω οτι αλλη βαρυτητα θα εχουν τα λογια καποιου ενεργου μελους οταν λεει τη γνωμη του σε θεματα του φορουμ..και αλλη τα λογια ενος περαστικου. τουλαχιστον σε μενα. το κακο ειναι οτι δεν ξερεις ποιος βγηκε για να φανει για λιγο ..και ποιος θα μεινει γιατι καλοπαοαιρετα θα προβληματιστει...γιατι του απαντησαν ετσι αραγε..γιατι του εσβησαν καποιο μηνυμα...

και μαρια
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Α και ξέρετε τι άλλο πιστεύω ότι φταίει; Είστε πολλοί άντρες μαζεμένοι εδώ μέσα, πρέπει να αυξηθούν οι γυναίκες!
συμφωνουμε οτι πρεπει να αυξηθουν λιγο οι γυναικες εδω....κολλα τη λοξα των ενυδρειων και στις φιλες σου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-05-10, 18:17
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο σκοπός μου είναι να θίξω καταστάσεις. Όχι πρόσωπα. Τώρα ξέρεις τι λένε. Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται, κι όποιος έχει τη σφίγγα σφίγγεται!

Αν προσωποποιήσω τις καταστάσεις θα έχω αποτύχει σ' αυτό που θέλω να πετύχω.
Λυπάμαι πραγματικά που αυτο που έγραψα στην αρχή του post μου αγνοήθηκε. Δεν ήταν ποτε σκοπός μου να ξεκατινιάσουμε τον harris_samos η να θιχτούν οι μοντεράτορες που ουδέποτε μου προξένησαν πρόβλημα.

Δεν με πείραξε στο ελάχιστο εμενα που σβήστηκαν τα ποστ μου, αν και άλλους τους πέιραξε, και αυτο γιατι είχα απο την αρχή παρει backup και θα το ξαναέγραφα.

Διαφωνώ καθέτως με το "Σ' οποιον αρέσουμε για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε" Η Δημητρα Γαλάνη το τραγουδησε με άλλο νοημα και για άλλες καταστάσεις.

Επαναλαμβάνομαι αλλά ξαναλέω,


Ξαναθυμίζω οτι το Θέμα μου ήταν ουσιαστικά τετράπτυχο, με
  • το θέμα του τρόπου έκφρασης
  • το θέμα της προσπαθεις επιβολής των "σωστων" στους άλλους
  • το θέμα του σεβασμου στον κόπο αλλά και τα χρήματα του άλλου
  • το θέμα του πόσο το "σωστο" είναι όντως με τα στανταρ της φύσης και όχι ανθρώπινα
Δυστυχώς αναλώθηκε το Thread ολο στο Θεμα του τρόπου έκφρασης, με ελάχιστες και ως μηδαμηνες αναφορές στα υπολοιπα θέματα.

Αυτο συμβαίνει γιατί μάλλον το θέμα είναι μειζον.

Βέβαια ακούστηκαν όμορφα πράγματα και εύστοχα απο ανθρώπους σχετικά με θέματα που μένουν αναπάντητα που για μένα είναι εκτός θέματος και αποτελούν θέματα άλλης συζήτησης.

Παρακαλώ μην αισθάνεστε την αναγκη να απολογηθείτε, παρα να σκεφτείτε. Το Θεμα το δημηούργησα για να προβληματιστείτε και απο εσωτερικές σκέψεις και ουσιαστικό διάλογο να φτασουμε όλοι μας σε καλύτερα αποτελέσματα.

Σαφώς και ποτε δεν ήθελα να δημιουρήσω 2 στρατόπεδα με τους "χίπηδες" στη μέση (all you need is love, make love not war etc). Καταλαβαίνω όμως γιατι δημιουργήθηκαν. Τώρα όμως που φτάνουμε? όταν και τα 200-300 (ή όσα είναι τελοσπάντων) ενεργα μέλη πουν το κοντό, το μακρύ και το μεσαιο τους, που θα εχουμε καταλήξει????
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Όταν θέλει η φύση Κόφινας Δίσκοι 3 24-03-08 18:35
Πετρες απο την φύση??? zak Γλυκό νερό - Γενικά 20 14-03-08 23:37
Φύση και ενυδρείο Juan Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 12 02-11-05 10:10
Φυτά απο τη φύση + παράσιτα newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 24-12-02 21:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08968 seconds with 15 queries