Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-12-11, 00:55   #1
Ξεκίνημα από την αρχή.. ΒΟΗΘΕΙΑ & ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ..
 
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx
Member
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος 28-12-11, 00:55
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Αγορίνες μου καλησπέρα και χρόνια πολλά!


Τελείωσα αν και με αρκετές αναποδιές το κόλλημα του ενυδρείου..
Να θυμίσω για λόγους ευχρηστίας 70χ40χ40 με 8άρια τζάμια και 5άρες κόντρες..



ΚΟΛΛΗΜΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Λάθος διαστάσεις και ΧΑΛΙΑ πραγματικά ροντέ απ' τον τζαμά..
Τα οποία λάθη καλύψαμε με ένα ωραίο κόλλημα.... ως την στιγμή που ο πατέρας μου ακούμπησε το ένα πλαινό για να στηριχτεί, αφηρημένος, και το τζάμι έπεσε προς τα μέσα..
Ευτυχώς το πρόλαβε προτού φύγει κάτω στον πάτο.. Το ξαναβάλαμε στην θέση του και στρώσαμε την περίσσια σιλικόνη όσο καλύτερα μπορούσαμε..
Όμως, με το πέσιμο λέκιασε με σιλικόνη και τα δύο μεγάλα τζάμια, σε σχήμα τοξοειδές..

Πάλι ευτυχώς από ότι είδα καθαρίζει εύκολα με απλό οινόπνευμα και δάχτυλο..
Ελπίζω να μην υπάρξει διαρροή από το τζάμι που κουνήθηκε.. τουλάχιστον το κακό έγινε όσο η σιλικόνη ήταν ακόμα πολύ υγρή και ξαναέστρωσε μετά..

Τώρα, τα κομμάτια της σιλικόνης που περισσεύουν, να τα κόψω με το κάτερ προσεκτικά για να μη χαρακώσω το τζάμι και να τα τραβήξω? ή να τα βρέξω με ασετόν? Λύσεις? Πάρτε κ μερικές φωτό για αυτό.. (φωτό 1,2,3,4,5)

Λόγω δουλειάς καθυστερούμε με τις κόντρες, αλλά στις φωτό τις βλέπετε έτοιμες στην θέση τους, χωρίς σιλικόνη.. Οι πάνω κόντρες αποφασίστηκε ότι θα μπουν μόνο οι μεγάλες, δεν θα μπούνε πλαινές, διότι σκέφτομαι να φτιάξω καπάκι σαν κ αυτό του klipitiklopos με ακριανό μικρό καπάκι για τις ψιλοδουλειές, οπότε θα ενοχλεί η δεξιά πλαινή πάνω κόντρα..

Για τις κόντρες κάτι άλλο.. Πόσα εκατοστά πιο κάτω απ΄το χείλος του τζαμιού πρέπει να μπει η πάνω κόντρα? παίζει κάποιο ρόλο, αλλάζει κάτι η απόσταση εκτός των συνολικών λίτρων?




ΚΑΠΑΚΙ

Σε αυτό το σημείο θα ζητήσω και την βοήθεια του ΜΕΓΑ ειδικού klipitiklopos.. ( φίλε πραγματικά ΤΟ ΧΕΙΣ!)

http://i807.photobucket.com/albums/y...1220112037.jpg
Σε αυτήν την φωτογραφία, στο μεγάλο καπάκι, το εσωτερικό πλαίσιο που είναι πάλι από μαύρο plexi είναι απλά κόντρες? ακουμπάει πάνω στο τζάμι ? μιας και το εξωτερικό πλαίσιο είναι αρκετά υπερυψωμένο από το τζάμι..

Αν είναι κόντρες, κάνουν καλή δουλειά ? γιατί από ότι θυμάμαι είχες Γ αλουμινίου στην αρχή και δεν άντεξε το βάρος και σκεύρωνε..

Το άλλο κουλό που άκουσα είναι ότι πρέπει να έχει τουλάχιστον 20 εκ απόσταση η επιφάνεια του νερού απ' το ψηλότερο μέρος του καπακιού λόγω εξατμίσεων και αλατότητας.. δε νομίζω να ισχύει αυτό, αλλά δεν έχω και ιδέα από νόμους της φυσικής οπότε αν μπορείτε αναλύστε το λίγο αυτό..





ΦΩΤΙΣΜΟΣ

Έχει φαγωθεί ο πατέρας να βάλουμε ledoταινία.. Από μια πρόχειρη έρευνα στο internet βρήκα πως ΔΕΝ κάνουν για φυτά, αν και από ότι είδα έχουν ωραίο φως, είναι αρκετά φθηνά σε σχέση με τις φθορίου, βολεύουν πολύ λόγω μεγέθους και δεν χρειάζονται ballast κτλ..

Το 0,5-0,8 w / l ισχύει και για τα μισοφυτεμένα και αρχάρια ενυδρεία? διότι με 90λτ νερό και 70εκ-20εκ(το μικρό καπάκι) = 50 εκ, θέλει 45+w λάμπες οι οποίες είναι αρκετά δύσκολο να χωρέσουν στο καπάκι μήκους 50εκ..
Εξηγήστε μου λίγο επίσης τι είδους φθορίου λάμπες χρειάζομαι πόσα w για τα λίτρα μου και πως τις ζητάω.. θα πρέπει να έχουν στεγανά φις για την υγρασία κτλ..

Επίσης ΑΝ πάω σε φθορίου τελικά, θα πρέπει να κατασκευάσω ένα τελάρο όπως του αγαπητού φίλου klipitiklopos πάλι από plexi ώστε να ακουμπάν οι λάμπες πάνω ? μπορώ να αποφύγω αυτήν την διαδικασία με κάποια άλλη πατέντα ? Που να με προστατεύει από υγρασία και υδρατμούς πάνω στις λάμπες αλλά και να μην φτάνουν πολύ ψηλά ώστε να μην ψηλώσει πολύ και το καπάκι...

ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙΑ? Είναι αναγκαία? πόσο μεγάλα πρέπει να είναι? ένα μέσα, ένα έξω η ροή είναι αρκετά?

Πάμε και στους μεντεσέδες.. Στην Καβάλα που είμαι, πήγα σε 4 μαγαζιά με είδη σπιτιού και πόμολα μεντεσέδες κτλ..(btw βρήκα κάτι γαμάτα πόμολα, inox φυσικά.. πολύ μ' άρεσαν..)
Όλοι είχαν τον απλο μεντεσέ βαρέως τύπου και πολύ κακόγουστο κατά την γνώμη μου.. Κανείς από την γύρω περιοχή καμιά ιδέα.. ? Στην Ξάνθη στο praktiker έχει τέτοια πράγματα? Θέλω να πω, έχει ποικιλία και διάφορα σχέδια σε μεντεσέδες ? Η να μην κάνω καν τον κόπο να πάω εκεί?





ΒΑΣΗ

Κάποιος που έχει το eheim 2213 θέλω να μου πει διαστάσεις παρακαλώ, στα μεγαλύτερα σημεία του για να δω αν θα χωράει μέσα στο ντουλάπι της βάσης για να υπολογίσω πόσα ράφια θα βάλω..

Καταρχάς θα είναι μόνο ξύλο, μελαμίνη 1,8εκ.. το σχήμα τώρα, θα είναι ένα Π με την μπροστά πλευρά να έχει δύο πόρτες με χερουλάκι κλασικά.. στην μέση πρέπει να βάλω ένα δοκάρι για να ισορροπεί το κέντρο βάρους?

Σας επισυνάπτω ένα σχέδιο που έκανα μέσα σε 2 λεπτά με το paint των windows.. Το καφέ είναι το ξύλο, το πράσινο το φελιζόλ..
Να πω πως και η πίσω πλευρά θα έχει ξύλο, 1,8εκ πάχος, όχι κόντρα πλακέ όπως βάζουν στην πλάτη της ντουλάπας.. Με μια τρύπα για τα σωληνάκια του φίλτρου κτλ καλώδια για λάμπες ανεμηστήρια και θερμοστάτες..

Στην κορυφή της βάσης θα υπάρχει ένα πλαίσιο γύρω στους 5 πόντους ύψος για να κάτσει ΜΕΣΑ το φελιζόλ 3εκ πάχος και να μπουν και 2 πόντοι απ το ενυδρείο ώστε να φαίνεται όμορφα και ίσα ίσα ο βυθός...

Πράσινο ή άσπρο φελιζόλ?





Ουφ κουράστηκα...
Για το τέλος..
ΦΙΛΤΡΟ, ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ κτλ

Φίλτρο, http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1949
Αρκετά καλό φίλτρο, αθόρυβο όπως διάβασα, με πολύ καλή κυκλοφορία ανά ώρα, περίπου 5 φορές τα λίτρα μου, 3 λίτρα για υλικά.. τι άλλο θέλω..
Τι διάμετρο έχει ο σωλήνας του? ξέρει να μου πει κανείς ? γιατί από αυτό εξαρτάται ο θερμοστάτης..

Θερμοστάτη, http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2558(Διάμετρος σωλήνα 16/22 mm.)
Μήπως είναι πραγματικό καλοριφέρ για τα λίτρα μου τα 200w ?
Πώς βλέπετε την ιδέα του εξωτερικού θερμόστατη, δηλαδή συνδεδεμένο με την έξοδο του φίλτρου σε αντίθεση με τον απλό που βυθίζεται στο νερό ?

Επίσης αν αποφασίσω τελικά, μετά από πολύ διάβασμα που θα ρίξω να βάλω ένα controller ώστε να ρυθμίζει μόνο του τα ανεμιστηράκια και τον θερμοστάτη ανάλογα με το τι χρειάζεται η θερμοκρασία, ο συγκεκριμένος θερμοστάτης μπορεί να μπει στο controller ?





ΟΥΦ! ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!! ΑΛΗΘΕΙΑ!!
Ευχαριστώ που με ακούσατε.. Τόση ώρα που γράφω σκέφτομαι πως θα κλείσω καλύτερα ώστε να σας κάνω να κάνετε τον κόπο να το ξαναδιαβάσετε και να απαντήσετε, σε μερικές τουλάχιστον, στις γνώσεις του καθενός ερωτήσεις, πράγμα πολύ δύσκολο μετά από αυτό το μυθιστόρημα..

Σα να πετάς κατεψυγμένη γάμπαρι μέσα σε ενυδρείο και να λες γιατί δεν ζωντανεύει...

Ευχαριστώ και πάλι, ευελπιστώ και σε best seller!!

Καλή χρονιά...!!!!!

ΥΓ: Δε ξέρω τι ψάρια θα βάλω μέσα..!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PC270057.jpg
Εμφανίσεις:  255
Μέγεθος:  48,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PC270060.jpg
Εμφανίσεις:  251
Μέγεθος:  69,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PC270063.jpg
Εμφανίσεις:  236
Μέγεθος:  96,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PC270065.jpg
Εμφανίσεις:  277
Μέγεθος:  72,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PC270066.jpg
Εμφανίσεις:  231
Μέγεθος:  74,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  untitledbash.JPG
Εμφανίσεις:  234
Μέγεθος:  10,3 KB  

Εμφανίσεις: 4875
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-12-11, 02:05
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KenJiNx Εμφάνιση μηνυμάτων
http://i807.photobucket.com/albums/y...1220112037.jpg
Σε αυτήν την φωτογραφία, στο μεγάλο καπάκι, το εσωτερικό πλαίσιο που είναι πάλι από μαύρο plexi είναι απλά κόντρες? ναι ακουμπάει πάνω στο τζάμι ? οχι μιας και το εξωτερικό πλαίσιο είναι αρκετά υπερυψωμένο από το τζάμι..

Αν είναι κόντρες, κάνουν καλή δουλειά ? απο τοτε που τις κολλησα ησυχασα γιατί από ότι θυμάμαι είχες Γ αλουμινίου στην αρχή και δεν άντεξε το βάρος και σκεύρωνε.. οι κοντρες απο plexi ειναι καλυτερη λυση!

Το άλλο κουλό που άκουσα είναι ότι πρέπει να έχει τουλάχιστον 20 εκ απόσταση η επιφάνεια του νερού απ' το ψηλότερο μέρος του καπακιού λόγω εξατμίσεων και αλατότητας.. εγω το μονο που βλεπω οταν ειναι σβηστα τα φωτα και δεν δουλευουν οι ανεμιστηρες του καπακιου οτι πιανει λιγους υδρατμους απο κατω αλλα οχι τοσο πολυ ωστε να αρχιζουν να σταζουν δε νομίζω να ισχύει αυτό, αλλά δεν έχω και ιδέα από νόμους της φυσικής οπότε αν μπορείτε αναλύστε το λίγο αυτό..

ΦΩΤΙΣΜΟΣ

Έχει φαγωθεί ο πατέρας να βάλουμε ledoταινία.. Από μια πρόχειρη έρευνα στο internet βρήκα πως ΔΕΝ κάνουν για φυτά, αν και από ότι είδα έχουν ωραίο φως, είναι αρκετά φθηνά σε σχέση με τις φθορίου, βολεύουν πολύ λόγω μεγέθους και δεν χρειάζονται ballast κτλ.. δεν θα εχεις ομως ικανοποιητικη φωτοσυνθεση (αν εχεις κιολας)

Το 0,5-0,8 w / l ισχύει και για τα μισοφυτεμένα και αρχάρια ενυδρεία? χονδρικα ναι διότι με 90λτ νερό και 70εκ-20εκ(το μικρό καπάκι) = 50 εκ, θέλει 45+w λάμπες οι οποίες είναι αρκετά δύσκολο να χωρέσουν στο καπάκι μήκους 50εκ..
Εξηγήστε μου λίγο επίσης τι είδους φθορίου λάμπες χρειάζομαι καλυτερα να βαλεις Τ5 πόσα w για τα λίτρα μου αναλογα ποσο μηκος εχεις διαθεσιμο για το φωτιστικο που θα φτιαξεις και πως τις ζητάω.. για φυτεμενο σιγουρα μια sylvania grolux (η αντιστοιχη αλλης εταιριας αυτη που ροζιζει το φως της) και σαν δευτερη εγω εχω βαλει μια dennerle special plant που βγαζει κιτρινωπη αποχρωση με πολυ καλα αποτελεσματα θα πρέπει να έχουν στεγανά φις για την υγρασία κτλ..οπωσδηποτε

Επίσης ΑΝ πάω σε φθορίου τελικά, θα πρέπει να κατασκευάσω ένα τελάρο όπως του αγαπητού φίλου klipitiklopos πάλι από plexi ώστε να ακουμπάν οι λάμπες πάνω ? μπορώ να αποφύγω αυτήν την διαδικασία με κάποια άλλη πατέντα ? Που να με προστατεύει από υγρασία και υδρατμούς πάνω στις λάμπες αλλά και να μην φτάνουν πολύ ψηλά ώστε να μην ψηλώσει πολύ και το καπάκι...

ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙΑ? Είναι αναγκαία? ναι για το καλοκαιρι να σου ριχνουν την θερμοκρασια πόσο μεγάλα πρέπει να είναι? οσο σου επιτρεπει το καπακι και οι λαμπες, οσο μεγαλυτεροι και πολυστροφοι τοσο καλυτερα ένα μέσα, ένα έξω η ροή είναι αρκετά? εγω τα εχω βαλει να χτυπανε και τα 2 μεσα

Πάμε και στους μεντεσέδες.. Στην Καβάλα που είμαι, πήγα σε 4 μαγαζιά με είδη σπιτιού και πόμολα μεντεσέδες κτλ..(btw βρήκα κάτι γαμάτα πόμολα, inox φυσικά.. πολύ μ' άρεσαν..)
Όλοι είχαν τον απλο μεντεσέ βαρέως τύπου και πολύ κακόγουστο κατά την γνώμη μου.. Κανείς από την γύρω περιοχή καμιά ιδέα.. ? Στην Ξάνθη στο praktiker έχει τέτοια πράγματα? εγω εκει βρηκα τους δικους μου (στην Αθηνα) στα ειδη για σκαφη Θέλω να πω, έχει ποικιλία και διάφορα σχέδια σε μεντεσέδες ? εγω βρηκα 2 ειδη αλλα το ενα ηταν πιο φτηνο και πιο "ψευτικο" Η να μην κάνω καν τον κόπο να πάω εκεί?

ΦΙΛΤΡΟ, ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ κτλ

Θερμοστάτη, http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2558(Διάμετρος σωλήνα 16/22 mm.)
Επίσης αν αποφασίσω τελικά, μετά από πολύ διάβασμα που θα ρίξω να βάλω ένα controller ώστε να ρυθμίζει μόνο του τα ανεμιστηράκια και τον θερμοστάτη ανάλογα με το τι χρειάζεται η θερμοκρασία, ο συγκεκριμένος θερμοστάτης μπορεί να μπει στο controller ? ναι αλλα καλυτερα να βαλεις εναν 100w
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια αν και εισαι υπερβολικος
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-12-11, 02:26
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Δε νομιζω αφου καταφερα να φτιαξω το controller χωρις να βαλω φωτια στο σπιτι το χεις οντως και μπορεις να τα μεταφερεις απλα τα πραγματα επι τη ευκαιρια σ ευχαριστω και εγω για την βοηθεια
καποια πραγματα ειναι καλο να λεγονται.
@KenJiNx χρονια πολλα δες πρωτα ποια ψαρια μπορεις ανετα να υποστηριξεις στο ενυδρειο και μετα επιλεγεις
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-12-11, 21:28
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Χρονια πολλα και απο εμενα φιλοι μου, παρασυρθηκα απο το πνευμα του diy

Απο οτι καταλαβα σκεφτοσουν να βαλεις 3 λαμπες στο φωτιστικο οπως εβαλα και εγω ετσι;
Παντως πιστευω πως και με 2 θα κανεις δουλεια.
Εγω δεν χρειαστηκε να αναβω την τριτη λαμπα, οποτε αντι για την πρωτη περιπτωση στο σχεδιο που ακολουθει, δες και την δευτερη, οπου βαζοντας τους ανεμιστηρες μπροστα, μπορεις να εκμεταλλευτεις ολο το μηκος του καπακιου βαζοντας 2 λαμπες μεγαλυτερες, και σου μενει και χωρος για να βαλεις αν χρειαστει λογω ζεστης περισσοτερους ανεμιστηρες:


-------------------------
Ακυρο το δευτερο σχεδιο, για το μηκος του ενυδρειου σου (70cm) δεν μπαινει μεγαλυτερη λαμπα τ5 απο 55 ποντους.
Οποτε ουτως η αλλως σου μενει χωρος στα ακρα, που ομως μπορεις να τον εκμεταλλευτεις βαζοντας μεγαλυτερους ανεμιστηρες (12mm) που κανουν πιο καλη δουλεια.
Οτι αλλο σου βγει στην κατασκευη ρωτας
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 28-12-11 στις 21:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-12-11, 00:58
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι! Εύχομαι όλοι να είστε καλά..
Συνεχίζουμε..

ΚΟΛΛΗΜΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Εχθές το βράδυ παρατήρησα μια διαρροή, όπως καθάριζα τις σιλικόνες.. αλλά δεν ήταν στο τζάμι που μας έφυγε κατά την κόλληση.. Αν και ξενέρωσα αρκετά, σήμερα το μεσημέρι πέρασα εξωτερικά απ την τρύπια πλευρά κι άλλη σιλικόνη και την έστρωσα ωραία.
Πριν από λίγο τελείωσα και την απέναντι πλευρά, πάλι εξωτερικά. Αύριο μεσημέρι θα κάνω τις 4 πλαινές επιφάνειες ξανά με σιλικόνη, και το βράδυ θα το κάνω όλο εσωτερικα... Το θέμα είναι ότι δεν έχω κολλήσει κόντρες ακόμα.. Πρώτα να βάλω την κόντρα? Η να περάσω σιλικόνη εκεί που έχει διαρροή και πάνω εκεί να κολλήσω και την κόντρα?
Να ξαναρωτήσω πόσα εκατοστά πιο κάτω απ το χείλος του τζαμιού πρέπει να είναι η πάνω κόντρα? αν παίζει κάποιο ρόλο και αν διαμορφώνει παραμέτρους....



ΚΑΠΑΚΙ

Δεν έχω κάνει τίποτα με το καπάκι, έψαχνα καταρχάς λάμπες για να υπολογίσω και τις διαστάσεις του plexi.. Βρήκα όμως οπότε από αύριο που θα μετρήσω, θα έχουμε νέα :P
Στους ανεμιστήρες έχουμε θέμα όμως.. Ποια είναι η δεύτερη καλύτερη μάρκα μετά τους zalman? Γιατί εκεί στην zalman από χρυσό τους φτιάχνουν και βγαίνει 12 ευρώ, ο ένας 12mm..... μας δουλεύουν... απατεώνες..
Σκέφτομαι να βάλω 2 12άρηδες πάνω στο μαύρο καπάκι, και 2 8άρια πάνω στο φωτιστικό. Οι 8άρηδες θα μπουν πάνω στο plexi τελάρο που θα βιδωθούν και οι λάμπες λόγω χώρου.. (Βλ εικόνα 2)
Λογικά στο μήκος θα μας πάρει ίσα ίσα, το κάτω δεξιά κενό θα είναι για το μικρό καπάκι.. απλά θα κόψω το διάφανο plexi σε αυτό το σχήμα..
Αλλά φοβάμαι ότι θα είναι πολύ στριμωγμένα γμτ... Απόψεις πάνω σ'αυτό?



ΦΩΤΙΣΜΟΣ

Βρήκα λάμπες όπως έγραψα παραπάνω. Φαίνονται στην εικόνα 1.
Είναι ακριβώς τα ίδια χρώματα με σένα klipitiklopos, μια T8 PHILIPS TL-D 18W AQUARELLE 60cm, πολύ ωραίο χρώμα, ροζίζει λίγο
Και επίσης μια Τ8(μάλλον) OSRAM LUMILUX WARM WHITE 60cm L 18W/830 1350 lm με μια ωραία κιτρινωπή απόχρωση. Και τις δύο τις άναψε μπροστά μου..
Σύνολο: 36W....

Για τα ακροφύσια βρήκα πάλι παρόμοια με σένα... (πιστή αντιγραφή )
Να δούμε πως θα τα βιδώσω όμως πάνω στο τελάρο.. Γιατί δεν έχουν μέσα ελατήριο, αλλά ένα άλλο σύστημα λίγο περίεργο.. Κάτι θα γίνει τέσπα..

Ελπίζω να κάνουν οι λάμπες.. και να τα καταφέρουμε να τα συνδέσουμε σωστά, χωρίς boom.. Οι ανακλαστήρες χρειάζονται ? δε νομίζω πως θα κάνει τόση διαφορά..



ΒΑΣΗ


Τίποτα ακόμα. Περιμένω κάποιος να μου πει τις διαστάσεις του eheim 2213 για να δω πως θα το χωρέσω στα ντουλάπια της..
Φελιζόλ παραγγέλθηκε πράσινο 3εκ.




ΦΙΛΤΡΟ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΚΑΙ CONTROLLER

Έχω αποφασίσει για το eheim 2213 με τα βανάκια.. Και επίσης για τον θερμοστάτη τον οποίο έδειξα στο πρώτο post.., δε ξέρω αν βγαίνει και σε 100w, αν γνωρίζει κανείς κάποιον άλλον, εξωτερικό που να συνδέετε δηλαδή πάνω στο φίλτρο, για να γλυτώσουμε τα πρόσθετα μηχανήματα μέσα στο νερό, θα ήταν ότι καλύτερο..

Ήδη διάβασα αρκετά για το controller και μάλλον θα καταλήξω στον κινέζικο STC-1000... Αλλά αυτά θα τα δούμε αργότερα..



Ευχαριστώ και πάλι για το μακρυνάρι μου...
Αγαπάτε αλλήλους...!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PC280069.jpg
Εμφανίσεις:  260
Μέγεθος:  42,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Lampes.JPG
Εμφανίσεις:  291
Μέγεθος:  33,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-12-11, 08:52
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KenJiNx Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και πάλι! Εύχομαι όλοι να είστε καλά..
Συνεχίζουμε..

ΚΟΛΛΗΜΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
.................................................. .
..................................................
.................................................. ..
Ευχαριστώ και πάλι για το μακρυνάρι μου...
Αγαπάτε αλλήλους...!!
Μην το βαζεις κατω, και θα ελεγα για να κανεις σωστη δουλεια να εστιαζεις σε ενα πραγμα καθε φορα, και θα το ευχαριστηθεις και περισσοτερο!
Αν τα κυνηγας ολα μαζι, θα στο χαλασει το αγχος
Για τα υπολοιπα περιμενε να σου απαντησει κανενας αλλος φιλος που εχει περισσοτερη εμπειρια.
Υπομονη!
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 04-01-12 στις 22:08
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-12-11, 10:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φιλτρο ισως θελεις ενα με λιγο μεγαλυτερη ροη.
Η ροη που αναφερεται ειναι ονομαστικη.
Θερμαντηρας, ενας 100-125w ειναι αρκετος για νερο με 25-27C και θερμοκρασια χωρου .... οικιακη (>18C). Αποφευγεις καπως την ψαροσουπα σε περιστωση κολληματος στο ON, αλλα και δεν ανεβαζει αποτομα τη θερμοκρασια σε περιπτωση πτωσης της μετα απο αλλαγη.
Ανεμιστηρακια για το καλοκαιρι καλο ειναι να υπαρχουν (αναλογα και τα ψαρια και τα φυτα). Συνηθως ειναι απαραιτητος. 2 Χ 80mm (οχι ψοφια) ειναι υπεραρκετα. Με τροφοδοτικο πολλαπλης τασης (3-12V) το ρυθμιζεις αν ειναι πολυ δυνατη η ροη τους και πιο χαμηλα. Να τα δυναμωσεις δεν θα μπορεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-01-12, 11:27
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Εύχομαι σε όλους ο καινούργιος χρόνος να τους μπήκε καλά, με ανθρώπους που αγαπάτε και κατά την διάρκεια του να έχετε υγεία ευτυχία και λίγα λεφτά ίσα ίσα να συντηρούμε τα ενυδρεία μας :P


Τώρα στο θέμα μας, τα κεφάλια μέσα..


Βαρέθηκα αυτά τα κόκκινα κτλ, οπότε..

Κόλλημα ενυδρείου


Πέρασα επιτυχώς ξανά όλες τις ενώσεις, εσωτερικά και εξωτερικά με αρκετούτσικη σιλικόνη για καλό και κακό, και έβαλα τις κόντρες κάτω και πάνω σχετικά εύκολα, γρήγορα και αναίμακτα.. Φωτό παρακάτω..


Καπάκι

Θα φτιάξω μια μακέτα το καπάκι με χαρτόνι 3χιλ, που λάθος την λέω μακέτα γιατί θα είναι στο ίδιο μέγεθος :P Θέλω να δω πως εφαρμόζει και τι λάθη και παραλείψεις υπάρχουν.. Και μετά θα πάρω τις διαστάσεις και θα ψάξω να βρω μαύρο Plexiglass.... μόνο σε έναν βρήκα στην Καβάλα και μάλλον επειδή ξέρει ότι έχει μόνο αυτός, μου 'πε κάτι τιμές απίστευτες... 50 ευρά το μέτρο..
Επειδή όμως το καλό το παλικάρι ξέρει κ άλλο μονοπάτι, έψαξα στον χρυσό οδηγό και με βοηθό το τηλέφωνο, πήρα οοολους όσους κάνουν επιγραφές ταμπέλες τζάμια κτλ και βρήκα έναν που μπορεί να μου κόψει με 25-30 ευρώ το μέτρο.. Το θέμα είναι ότι είναι γύρω στα 70χλμ μακριά..

Για να λύσω μια απορία μου, θέλω ΦΙΜΕ η ΜΑΤ μαύρο Plexi? Και ποια είναι τα πλεονεκτήματα του καθενός εκτός του οπτικού θέματος.. Ξέρει να μου πει κάποιος?
Επίσης μου 'παν ότι το plexi γεμίζει άλατα απ το ενυδρείο κατά την εξάτμιση.. (με 2 12mm ανεμιστήρες προλαβαίνει να γεμίσει άλατα?)
Μήπως συμφέρει να πάρω διάφανο plexi και να κολλήσω το αυτοκόλλητο carbon, που βάζουν συνήθως στα αυτοκίνητα?

Τώρα στο θέμα φωτισμός και καπάκι, οι λάμπες μαζί με τα φις είναι 62 πόντοι ακριβώς, άρα στα πλάγια δεν χωράνε ανεμιστήρες, οπότε θα κάνω ένα μονοκόματο πλαίσιο και πάνω εκεί θα ανοιχτούν 2 κύκλοι για τα 8mm και 4+4 για βίδωμα.. Κάτω αριστερά όλα αυτά και κάτω δεξιά πάλι μια τρύπα για το τάισμα.. αυτά..


Βάση

Περιμένω τα ξύλα τετάρτη να τα βιδώσω μόνος.. Βρήκα ένα πολύ ωραίο φελιζόλ, πολύ σκληρό, γαλάζιο.. πρώτη φορά το βλέπω.. (Αυτό που στηρίζει τις πάνω κόντρες..)


Φίλτρο θερμοστάτης κτλ

Δε βιάζομαι οπότε θα τα φτιάξω όλα και μετά θα αρχίσω τις παραγγελίες για αυτά..


Να στε καλά!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010003.jpg
Εμφανίσεις:  192
Μέγεθος:  59,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010004.jpg
Εμφανίσεις:  194
Μέγεθος:  54,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010005.jpg
Εμφανίσεις:  207
Μέγεθος:  54,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010006.jpg
Εμφανίσεις:  208
Μέγεθος:  43,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010007.jpg
Εμφανίσεις:  197
Μέγεθος:  42,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010009.jpg
Εμφανίσεις:  188
Μέγεθος:  47,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010010.jpg
Εμφανίσεις:  193
Μέγεθος:  47,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-01-12, 11:47
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KenJiNx Εμφάνιση μηνυμάτων
Καπάκι
Για να λύσω μια απορία μου, θέλω ΦΙΜΕ η ΜΑΤ μαύρο Plexi? Και ποια είναι τα πλεονεκτήματα του καθενός εκτός του οπτικού θέματος.. Ξέρει να μου πει κάποιος? Θελεις μαυρο γυαλιστερο, κατα τα αλλα ιδια ειναι.
Επίσης μου 'παν ότι το plexi γεμίζει άλατα απ το ενυδρείο κατά την εξάτμιση.. (με 2 12mm ανεμιστήρες προλαβαίνει να γεμίσει άλατα?) αν πιασει εσωτερικα θα ειναι, οπως σε ολα τα υλικα ομως και καθαριζουν ευκολα
Μήπως συμφέρει να πάρω διάφανο plexi και να κολλήσω το αυτοκόλλητο carbon, που βάζουν συνήθως στα αυτοκίνητα? την ιδια τιμη εχουν

Τώρα στο θέμα φωτισμός και καπάκι, οι λάμπες μαζί με τα φις είναι 62 πόντοι ακριβώς, άρα στα πλάγια δεν χωράνε ανεμιστήρες, οπότε θα κάνω ένα μονοκόματο πλαίσιο και πάνω εκεί θα ανοιχτούν 2 κύκλοι για τα 8mm και 4+4 για βίδωμα..προσεξε να κοψεις ακριβως το εσωτερικο ιχνος της διαμετρου των ανεμιστηρων (ενδεχεται να μην ειναι απολυτα στρογγυλο) για να μην εχεις θορυβους Κάτω αριστερά όλα αυτά και κάτω δεξιά πάλι μια τρύπα για το τάισμα.. αυτά..
Καλη χρονια!
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-01-12, 18:13
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι

Επιτέλους έγινε το πρώτο γέμισμα του ενυδρείου..
Από χθες το το απόγευμα είναι έξω στον κήπο γεμάτο νερό και περιμένω μήπως βγάλει καμιά διαρροή.. αν και δε νομίζω.. έγινα λίγο υπερβολικός όταν έβαζα σιλικόνη και το έχω πασαλείψει αρκετά σε κάθε πλευρά.. δείτε το κ όλας.. φαίνονται κ όλες οι κόντρες.. (φωτό 1-2-3-4-5-6-7)

Εκεί θα μείνει μέχρι την τετάρτη-πέμπτη που θα μου έρθουν τα ξύλα για την βάση.. εκτός αν χαλάσει ο καιρός και αναγκαστώ να το μεταφέρω, άδειο, μέσα..



Το γραφείο κόπηκε σχετικά εύκολα αν και μας ζόρισαν λίγο τα πόδια του.. για να βγει και αυτό έξω στον κήπο, για την αποφυγή μπάνιου από πριονίδι.. αλλά όπως βλέπετε έγινε καλή δουλειά.. (φωτό 8-9-10-11-12)
Τι μπορώ να βάλω στην κομμένη άκρη για να μην ξεφτίσει κι άλλο το ΠΑΝΩ υλικό ? Δε ξέρω τι είναι αλλά όπως βλέπετε στις φωτογραφίες σιγά σίγα αρχίζει και χαλάει..(φωτο 13-14)



Έκανα ένα προσχέδιο για το καπάκι με χαρτόνι, αλλά μόνο το πλαίσιο για τις λάμπες.. για το ύψος του μαύρου plexi καπακιού πρέπει να δω για ανακλαστήρες (μπορώ να φτιάξω DIY με αλουμινόχαρτο??)
Επίσης πρέπει να βρω πως θα συνδέσω ανεμιστήρες με το ρεύμα :P

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν..

Να 'στε καλά!

ΥΓ πάω να τηγανίσω ψαρονέφρι..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010001.jpg
Εμφανίσεις:  223
Μέγεθος:  68,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010002.jpg
Εμφανίσεις:  252
Μέγεθος:  70,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010003.jpg
Εμφανίσεις:  193
Μέγεθος:  63,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010004.jpg
Εμφανίσεις:  192
Μέγεθος:  59,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010005.jpg
Εμφανίσεις:  230
Μέγεθος:  58,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010006.jpg
Εμφανίσεις:  191
Μέγεθος:  59,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010007.jpg
Εμφανίσεις:  195
Μέγεθος:  60,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010008.jpg
Εμφανίσεις:  176
Μέγεθος:  44,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010009.jpg
Εμφανίσεις:  188
Μέγεθος:  43,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010010.jpg
Εμφανίσεις:  197
Μέγεθος:  31,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010013.jpg
Εμφανίσεις:  190
Μέγεθος:  31,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010016.jpg
Εμφανίσεις:  185
Μέγεθος:  110,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1020003.jpg
Εμφανίσεις:  186
Μέγεθος:  19,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1020004.jpg
Εμφανίσεις:  208
Μέγεθος:  18,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μια βοηθεια σας παρακαλω Δημητρης89 Bettas 21 06-11-10 19:28
καλησπερα την βοηθεια και τις γνωσεις σας!!! akoylini Malawi 3 13-12-09 22:25
ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ! angel Χρυσόψαρα 15 17-06-08 19:06
παρακαλω τις γνωσεις σας ΜΠΑΛΟΓΛΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 2 07-05-07 12:52
Παρακαλω την βοηθεια σας nautilus Θαλασσινό νερό - Γενικά 18 03-04-05 12:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09375 seconds with 14 queries