Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-05-09, 17:32
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

το λαινερ δεν το ειχα ακουσει ποτε..εδω το εμεθα..ελαστικο πλαστικο νομιζω...

Αυτο που εχω εγω το ζητησα για λιμνη και μ εδωσαν αυτο..ναυλον το ειπαν...εχει παχος 0.30 του χιλιοστου...
Ενος φιλου που εχει παχος 0.75 του χιλιοστου δεν εχει καμια σχεση με το δικο μου..αυτο ειναι πολυ ελαστικο και μοιαζει διαφορετικο υλικο...
Του φιλου μ η λιμνη ομως εχει 50μ μηκος 25 πλατος και 5 βαθος( θα σας πω απο μεσα στη βδομαδα γι αυτο) και εκανε την εγκατασταση τα πλαστικα κρητης με κοστος 10.000 ευρω..

Ναυλον λοιπον πρεπει να ειναι το δικο μου καθως μοιαζει αρκετα με τα κοινα ναυλον αλλα ειναι πιο παχυ..

Οι τρυπες τωρα εγινα καποιες απο τις πλαινες πετρες που επεσαν μεσα επειδη μαλακωσε το χωμα και εγειραν μεσα...αλλες τρυπες πρεπει να εγιναν απο γλαστρες...επεισης καποιες απο το τεντωμα που τρωει το ναυλον σε καποιες γωνιες απο την πιεση του νερου..και τελος μερικες μικρε ειναι απο γρατζουνιες απο γατες που εκαναν μπανακι

Παντως εδω στην μεσσηνη που ζηταω λαινερ απο αυτος που ασχολουντε με τετοια δεν το ξερουν...μεμβρανες μ ειπαν πως τα λενε..τα ιδια ειναι?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-05-09, 17:43
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
το λαινερ δεν το ειχα ακουσει ποτε..εδω το εμεθα..ελαστικο πλαστικο νομιζω...

Αυτο που εχω εγω το ζητησα για λιμνη και μ εδωσαν αυτο..ναυλον το ειπαν...εχει παχος 0.30 του χιλιοστου...
Ενος φιλου που εχει παχος 0.75 του χιλιοστου δεν εχει καμια σχεση με το δικο μου..αυτο ειναι πολυ ελαστικο και μοιαζει διαφορετικο υλικο...
Του φιλου μ η λιμνη ομως εχει 50μ μηκος 25 πλατος και 5 βαθος( θα σας πω απο μεσα στη βδομαδα γι αυτο) και εκανε την εγκατασταση τα πλαστικα κρητης με κοστος 10.000 ευρω..

Ναυλον λοιπον πρεπει να ειναι το δικο μου καθως μοιαζει αρκετα με τα κοινα ναυλον αλλα ειναι πιο παχυ..

Οι τρυπες τωρα εγινα καποιες απο τις πλαινες πετρες που επεσαν μεσα επειδη μαλακωσε το χωμα και εγειραν μεσα...αλλες τρυπες πρεπει να εγιναν απο γλαστρες...επεισης καποιες απο το τεντωμα που τρωει το ναυλον σε καποιες γωνιες απο την πιεση του νερου..και τελος μερικες μικρε ειναι απο γρατζουνιες απο γατες που εκαναν μπανακι

Παντως εδω στην μεσσηνη που ζηταω λαινερ απο αυτος που ασχολουντε με τετοια δεν το ξερουν...μεμβρανες μ ειπαν πως τα λενε..τα ιδια ειναι?
Πολύ σωστά Θάνο, "πλαστική μεβράνη για λίμνες" ονομάζεται στα ελληνικά.

Πιστεύω ότι το νάιλον που αγόρασες δεν θα κάνει δουλειά. Το 0,30μμ είναι εξαιρετικά λεπτό για το βάθος του νερού σου, αφού λες κιόλας ότι έχεις επισκέψεις από γάτες και άλλα ζώα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-05-09, 17:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ σωστά Θάνο, "πλαστική μεβράνη για λίμνες" ονομάζεται στα ελληνικά.

Πιστεύω ότι το νάιλον που αγόρασες δεν θα κάνει δουλειά. Το 0,30μμ είναι εξαιρετικά λεπτό για το βάθος του νερού σου, αφού λες κιόλας ότι έχεις επισκέψεις από γάτες και άλλα ζώα.
Επίσης, κάτω από τις πήλινες γλάστρες σου θα ήταν καλύτερα αν έβαζες ένα μικρό κομμάτι φελιζόλ σαν βάση.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-05-09, 18:20
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Ψάξου με το λαινερ πάντως.

Σήμερα έκανα ερευνά αγοράς στην Θεσσαλονίκη ψάχνοντας για λαινερ.
Σε ένα μεγάλο φυτώριο ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ κοντά στο μεγάλο εμπορικό κέντρο της Θεσσαλονίκης ΚΟΣΜΟΣ βρήκα σε πάχος από 0,5 έως 2,0 cm.
Το λαινερ είναι ποιο σκληρό από την ελαστική μεμβράνη που προφανώς έχεις είναι κάτι σαν σαμπρέλα.

Καλό ξεμπέρδεμα με το στήσιμο και το ξανά στήσιμο της μικρής λιμνούλας σου


Στο φυτώριο μου το είπαν σαν φύλλα pvc έτσι το γνώριζαν αυτοί. ¶λλοι το λένε λινεαρ και πάει λέγοντας


Y.Γ. Πανέμορφα ψαράκια μπράβο αρχηγέ .
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Mini Pond στο μπαλκονι Raven Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 11-02-08 09:19
μινι pond συνεχεια.... aristomenis Αρχάριοι γλυκού νερού 9 28-08-07 19:39
μίνι pond....προβλήματα..... aristomenis Αρχάριοι γλυκού νερού 6 03-08-07 00:15
Maldives underwater #1 afrodite Παραλία - Beach Bar 22 23-11-06 20:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04733 seconds with 15 queries