Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-08-10, 11:13
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή Γενικά θέματα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις αρκετά ερωτηματικά και αν σε ενδιαφέρει η κατηγορία, δείξε λίγη υπομονή να αναφερθώ σε κάποια από αυτά αυτή τη στιγμή.

Τυγχάνει να έχουμε μια γλώσσα (ελληνική) που περιέχει πολύ περισσότερες λέξεις από ότι η αγγλική. Όλα για την αγγλική είναι ponds. Θα ήθελα να σου πω ένα μικρό παράδειγμα όμως σχετικά με αυτή τη λογική που αν θέλετε τη δέχεστε. Δεν την επιβάλλω. Οι παππούδες μας για δεκάδες χρόνια κατασκεύαζαν "δεξαμένες" και όχι λίμνες, ανάλογες των σημερινών κλειστών κυκλωμάτων. Η λέξη φυσική λίμνη εξάλλου τίποτε δεν έχει να κάνει με ένα κλειστό κύκλωμα. Δεν είναι της ώρας να μπω σε περισσότερες πληροφορίες, γιατί υπάρχουν πολύ σοβαρότερα θέματα προς συζήτηση. Αγαπητέ φίλε, κοίταξε με προσοχή την συγκεκριμένη φωτογραφία που επισυνάπτω, υπάρχει περίπτωση αυτά τα πράγματα να τα πούμε λίμνες?

Αν η τεχνητή λίμνη στο πάρκο δεν πληρεί τις συνθήκες που ζητούν τα συγκεκριμένα ψάρια, σίγουρα δεν πρόκειται ναι φτάσουν το ένα μέτρο. Όταν τους δώσεις αυτά που ζητούν, τότε το φτάνουν μια χαρά... Οι Ιάπωνες μια χαρά και φυσικότατα τα μεγαλώνουν τα nishikigoi τους, και μάλιστα σε δειδικά διαμορφωμένες λίμνες (mud ponds) με συνεχόμενη ροή φρέσου νερού και όχι σε "δεξαμένες" ή "τεχνητές λίμνες" 2,4,8 ή 10,000 λίτρων....


"Physiology
Wild common carp are typically slimmer than domesticated forms, with body length about four times body height (range, 3.2–4.8 times).[1] and can grow to a maximum length of 120 centimetres (47 in), a maximum weight of over 40 kilograms (88 lb),[1] and an oldest recorded age of at least 65 years.[11] The largest recorded carp, caught by an angler in January 2010 at Lac de curtons (Rainbow Lake) near Bordeaux, France, weighed 42.6 kilograms (94 lb).[12] The wild, non-domesticated forms tend to be much less stocky at around 20%–33% the maximum size."

To πιο πάνω κειμενάκι είναι παρμένο από εδώ. Όπως μπορείς να δείς φίλε, τα φυσικότατα κατ' άλλα ψάρια ξεπερνούν κατά πολύ το ένα μέτρο.
Βασίλη ( παρεμπίπτοντος με λένε Γιάννη ) η ετοιμολογία της λέξης δεξαμενή http://www.greek-language.gr/greekLa...E%BD%CE%AE&dq= δεν έχει σχέση με την χρήση που της προσδίδεις
Οι παππούδες μόνο δεξαμενές δεν έλεγαν αυτά που έφτιαχναν, μάλλον γούρνες
Στο είχα επισημάνει και εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread....856#post464856 όπου είχες κάνει λάθος μετάφραση και από εκεί άρχισε η όλη ιστορία, προφανώς έχοντας στο μυαλό σου αυτό που θέλεις να φτιάξεις
Όσο για το μέγεθος των κυπρίνων, η λίμνη που σου λέω μια χαρά πληρεί τις προϋποθέσεις
Κοίτα εδώ να πάρεις μια ιδέα γιατί μιλάω http://www.ornithologiki.gr/page_in.php?tID=1967&sID=82
Ε 120 cm δεν γίνονται
Και για να σου φέρω ένα άλλο παράδειγμα
Οι γάτες, στο φυσικό περιβάλλον για αυτές που δεν είναι ένα διαμέρισμα είναι λεπτές και αδύνατες και πιο μικροκαμωμένες από τις χοντρές των αποκλειστικά οικόσιτων
Ποιος είναι λοιπόν ο σωστός τρόπος να μεγαλώνει μια γάτα ή ένα ψάρι αντίστοιχα ?
Έχεις κάνει αυτοσκοπό να κάνεις τα κόι ένα μέτρο και δεν ξέρω αν αυτό είναι και τόσο φυσικό και εκεί ενίσταμαι
Αν υποθέσουμε ότι η κατανομή μήκους των κυπρίνων ακολουθεί κανονική κατανομή, όπως παντού στην φύση, ελάχιστα φτάνουν το μέγιστο τελικό μέγεθος στην φύση.Τα πιο πολλά θα μείνουν πολύ μικρότερα
Τέλος πάντων, αν θες πάρε τα ποστ και κάνε μια καινούργια συζήτηση γιατί είναι λίγο άσχετα με την κατασκευή σου
Φιλικά
http://www.ornithologiki.gr/page_cn.php?aID=377
Κοίτα και αυτό λίγο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-08-10, 11:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Φίλε Γιάννη, έχω μεταφέρει το ποστ σου σαν ξεχωριστό θέμα, γιατί ενδεχομένως μπορεί να αναπτυχθούν και άλλου είδους συζητήσεις και κατά δεύτερον, δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το θέμα της κατασκευής της δεξαμένης μου.

Πάμε πρώτα στο θέμα που έχεις ξακινήσει με το αν μπορούμε να ονομάζουμε αυτό το είδος βιότοπου δεξαμένη ή όχι. Στο ίδιο ακριβός λινκ του λεξικού, αν βάλεις την λέξη στέρνα, θα σου αποκαλύψει κάτι τι περισσότερο, αν και υπάρχουν πολύ περισσότερα πράγματα ώστε να είμαι σε θέση να ξεχωρίσω μια φυσική ή μια έστω τεχνητή λίμνη από τις μικρές δεξαμενές που κατασκευάζουμε εμείς. Τα κλειστά συστήματα έχουν την τεράστια διαφορά ότι ανακυκλώνεται μηχανικά το ίδιο νερό. Οι μεγάλες λίμνες και οι πραγματικές τεχνητές λίμνες είναι κάτι άλλο. Στην προηγούμενη μου απάντηση, σου έχω κάνει ένα λινκ κάποιων κατασκευών με ψάρια. Πώς θα μπορούσες να τις ονομάσεις με σιγουριά? Λίμνες?

Σας είπα, ότι δεν είναι όρος που θέλω να επιβάλω. Μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις λέξεις όπως τις γνωρίζετε αν θέλετε.

Τώρα ερχόμαστε στους κυπρίνους.
Ξεχνάς ένα πολύ μεγάλο πράγμα. Τα nishikigoi δεν μετατράπηκαν σε "ουράνια τόξα χρωμάτων" από μόνα τους. Μεταφέρθηκαν από τον άνθρωπο πριν εκατοντάδες χρόνια σε διαφορετικές συνθήκες και βιότοπους στους οποίους κύριο χαρακτηριστικό ήταν η έλλειψη των περισσότερων εχθρών τους (πλην του ανθρώπου), αλλά το βασικότερο ήταν ότι στη σύσταση του νερού υπήρχε λάσπη πλούσια σε διάφορα ιχνοστοιχεία. Με την πάροδο δεκάδων χρόνων, ξεκίνησε και η εξέλιξη τους, μέχρι και σήμερα.

¶ρα η εξέλιξη τους έχει επηρεαστεί άμεσα μετά την ανθρώπινη παρέμβαση, όπως κάνει ακριβώς και με τα σκυλάκια που μπορείς να βρεις τσέπης, αλλά και μολωσσούς που καμία απολύτως σχέση δεν έχουν με τους προγόνους τους τους λύκους.

Από τότε που πήραν το πρώτο έντονο τους χρώμα, χρησιμοποιήθηκαν από τον άνθρωπο σαν ένα είδος κατοικιδίου και όχι τροφής. Η λέξη "διακόσμηση" ειδικότερα στην ¶πω Ανατολή έχει εξαφανιστεί προ πολλού, όταν ο άνθρωπος κατάλαβε πόσο δεμμένα κατοικίδια ήταν με τον άνθρωπο.

Αν αφήσεις ένα nishikigoi σε ένα ενυδρείο 100 λίτρα χωρίς οξυγόνο, θα σου παραμείνει 30 εκατοστά. Αν του δώσεις περισσότερο χώρο θα μεγαλώσει περισσότερο και τέλος αν ακολουθήσεις τις υποδείξεις αυτών που ειδικεύονται σε αυτά τα ψάρια θα σου φτάσουν στο τελικό τους μέγεθος.

Όπως και να έχει, τα nishikigoi δεν μπορείς με κανέναν τρόπο να τα χαρακτηρίσεις άγρια ψάρια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-08-10, 15:57
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Γιάννη, έχω μεταφέρει το ποστ σου σαν ξεχωριστό θέμα, γιατί ενδεχομένως μπορεί να αναπτυχθούν και άλλου είδους συζητήσεις και κατά δεύτερον, δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το θέμα της κατασκευής της δεξαμένης μου.

Πάμε πρώτα στο θέμα που έχεις ξακινήσει με το αν μπορούμε να ονομάζουμε αυτό το είδος βιότοπου δεξαμένη ή όχι. Στο ίδιο ακριβός λινκ του λεξικού, αν βάλεις την λέξη στέρνα, θα σου αποκαλύψει κάτι τι περισσότερο, αν και υπάρχουν πολύ περισσότερα πράγματα ώστε να είμαι σε θέση να ξεχωρίσω μια φυσική ή μια έστω τεχνητή λίμνη από τις μικρές δεξαμενές που κατασκευάζουμε εμείς. Τα κλειστά συστήματα έχουν την τεράστια διαφορά ότι ανακυκλώνεται μηχανικά το ίδιο νερό. Οι μεγάλες λίμνες και οι πραγματικές τεχνητές λίμνες είναι κάτι άλλο. Στην προηγούμενη μου απάντηση, σου έχω κάνει ένα λινκ κάποιων κατασκευών με ψάρια. Πώς θα μπορούσες να τις ονομάσεις με σιγουριά? Λίμνες?

Σας είπα, ότι δεν είναι όρος που θέλω να επιβάλω. Μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις λέξεις όπως τις γνωρίζετε αν θέλετε.

Τώρα ερχόμαστε στους κυπρίνους.
Ξεχνάς ένα πολύ μεγάλο πράγμα. Τα nishikigoi δεν μετατράπηκαν σε "ουράνια τόξα χρωμάτων" από μόνα τους. Μεταφέρθηκαν από τον άνθρωπο πριν εκατοντάδες χρόνια σε διαφορετικές συνθήκες και βιότοπους στους οποίους κύριο χαρακτηριστικό ήταν η έλλειψη των περισσότερων εχθρών τους (πλην του ανθρώπου), αλλά το βασικότερο ήταν ότι στη σύσταση του νερού υπήρχε λάσπη πλούσια σε διάφορα ιχνοστοιχεία. Με την πάροδο δεκάδων χρόνων, ξεκίνησε και η εξέλιξη τους, μέχρι και σήμερα.

¶ρα η εξέλιξη τους έχει επηρεαστεί άμεσα μετά την ανθρώπινη παρέμβαση, όπως κάνει ακριβώς και με τα σκυλάκια που μπορείς να βρεις τσέπης, αλλά και μολωσσούς που καμία απολύτως σχέση δεν έχουν με τους προγόνους τους τους λύκους.

Από τότε που πήραν το πρώτο έντονο τους χρώμα, χρησιμοποιήθηκαν από τον άνθρωπο σαν ένα είδος κατοικιδίου και όχι τροφής. Η λέξη "διακόσμηση" ειδικότερα στην ¶πω Ανατολή έχει εξαφανιστεί προ πολλού, όταν ο άνθρωπος κατάλαβε πόσο δεμμένα κατοικίδια ήταν με τον άνθρωπο.

Αν αφήσεις ένα nishikigoi σε ένα ενυδρείο 100 λίτρα χωρίς οξυγόνο, θα σου παραμείνει 30 εκατοστά. Αν του δώσεις περισσότερο χώρο θα μεγαλώσει περισσότερο και τέλος αν ακολουθήσεις τις υποδείξεις αυτών που ειδικεύονται σε αυτά τα ψάρια θα σου φτάσουν στο τελικό τους μέγεθος.

Όπως και να έχει, τα nishikigoi δεν μπορείς με κανέναν τρόπο να τα χαρακτηρίσεις άγρια ψάρια.
Για τους κυπρίνους απλά δεν μου απαντάς
Τα Κόι απλά χρώμα έχουν, δεν διαφέρουν σε τίποτα άλλο από τα απλά.
Αν κάνω λάθος απέδειξε το

Για τη ετοιμολογία της λέξης έχεις π.μ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-10, 17:36
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από syphon Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τους κυπρίνους απλά δεν μου απαντάς
Τα Κόι απλά χρώμα έχουν, δεν διαφέρουν σε τίποτα άλλο από τα απλά.
Αν κάνω λάθος απέδειξε το

Για τη ετοιμολογία της λέξης έχεις π.μ.
Nαι, τα nishikigoi είναι ποικιλίες του cyprinus carpio. Εδώ μπορείς να διαβάσεις για τα συγκεκριμένα ψάρια στα αγγλικά. Χρησιμοποίησε το online dictionary, που χρησιμοποιείς αν θέλεις.

Ποιός είμαι εγώ να αποδείξω ή να αμφισβητήσω το γενεαλογικό τους δέντρο?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-08-10, 19:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από syphon Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε 120 cm δεν γίνονται
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από syphon Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.ornithologiki.gr/page_cn.php?aID=377
Κοίτα και αυτό λίγο
εδω μπερδευτηκα γατι στο λινκ που δινεις λεει οτι "Συνήθως έχει μήκος 50 - 60 εκ. και βάρος 2 - 3 κιλά, υπάρχουν όμως άτομα που μπορούν να ξεπεράσουν το 1,20 μ. μήκος και τα 25 κιλά βάρος!"
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-10, 20:54
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω μπερδευτηκα γατι στο λινκ που δινεις λεει οτι "Συνήθως έχει μήκος 50 - 60 εκ. και βάρος 2 - 3 κιλά, υπάρχουν όμως άτομα που μπορούν να ξεπεράσουν το 1,20 μ. μήκος και τα 25 κιλά βάρος!"

Για να λέει υπάρχουν όμως άτομα που μπορούν να ξεπεράσουν το 1,20 μ. μήκος αυτό σημαίνει ότι τα ψάρια ντοπάρονται από τον άνθρωπο. Το ντοπάρισμα συνήθως γίνεται με της τροφές που σε κάποιες περιπτώσεις ξεπερνούν τα 110 ευρώ τα 5 κιλά.
Όπως βλέπουμε τους body builders έτσι γίνεται και με αυτά το ΚΟΙ.
Το φόρουμ από την στιγμή που φημίζετε για την σωστή διαβίωση τον ψαριών και είναι άκρος αντίθετο με τα (τεχνητά ψάρια) έπρεπε να ήταν αντίθετο και σε αυτό.

Ας δούμε επιτέλους το φυσικό περιβάλλον αυτόν τον ψαριών και να προσπαθήσουμε όσο το δυνατόν να το μιμηθούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-08-10, 00:32
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για να λέει υπάρχουν όμως άτομα που μπορούν να ξεπεράσουν το 1,20 μ. μήκος αυτό σημαίνει ότι τα ψάρια ντοπάρονται από τον άνθρωπο
Αυτο ειναι δικο σου συμπερασμα? Αυτα που γινονται 120 εκ ειναι συνηθως οι αγριοι κυπρινοι που δεν ντοπαρονται απο κανεναν, και ζουν σε φυσικο περιβαλλον. Αν δουμε λοιπον το φυσικο τους περιβαλλον, οι ογκοι νερου στους οποιους ζουν δεν εχουν καμμια σχεση με τις λιμνες των κηπων, και με τον αριθμο (μεγαλο) των κοι που βαζουμε, και δεκα φυτακια δεν κανουν και μεγαλη διαφορά (βοηθανε απλως) αν δεν βοηθησουμε και με την τεχνολογια για φιλτρανση και οξυγονωση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-08-10, 15:23
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Αυτό το κάποια άτομα φτάνουν ως τα 120 cm είναι ο προβληματισμός μου
Όχι η πλειοψηφία και το βλέπω και μονός μου στην λίμνη όπου όλα τα μεγάλα είναι 50 με 60 πόντους

Οι συνθήκες της λίμνης στο πάρκο είναι μηδενική βλάστηση πλην των ακτών, λάσπη και πράσινο νερό
ακριβώς όπως το είχε περιγράψει και ο Βασίλης

Τι λέει το φόρουμ για αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-08-10, 15:26
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Συγκρινεις το μεγεθος της λιμνης στο παρκο με τα μεγεθη των λιμνων στις αυλες και στους κηπους?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεος με πολλα θέματα.... pavlos_k Αρχάριοι γλυκού νερού 32 31-01-09 13:56
Γενικά για κιχλίδες KOKOBAS Malawi 106 29-05-08 11:28
Θέματα Topic Iann_is Greek Aquarist's Boards 2 25-03-08 09:43
Παλεύοντας με τα κύματα chemical mac Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 18 27-01-08 16:40
N. Leleupi: γενικά... John T Tanganyika 3 27-11-06 11:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06830 seconds with 13 queries