Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-03-14, 00:00
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Έχω την γνώμη ότι η έκφρασή μας στο internet πρέπει να είναι η ευγενικότερη απ' όλων των άλλων συναναστροφών μας.
Γιατί δεν γνωρίζουμε τον άνθρωπο που "συνομιλούμε", τα πιθανά "πάθη" του, τα προβλήματά του ή τις πιθανές αντικειμενικές και υποκειμενικές δυσκολίες του.
Έτσι δεν πρέπει να είμαστε ανυπόμονοι και να θεωρούμε την εντύπωσή μας, βεβαιότητα.
Ο "πρωτοεισαγόμενος" στην κοινότητα ενός φόρουμ και ο αρχάριος σε ένα χόμπυ, μέσα στον τεράστιο όγκο νέων δεδομένων και πληροφοριών, δυσκολεύεται να διακρίνει ποια από τις γνώμες που δέχεται είναι η πιο αξιόπιστη και αυτή που έχει κάθε συμφέρον να ακολουθήσει.
Δεν πρέπει, ακόμα και αν ίσως είναι κάποιος, να χρησιμοποιεί τρόπο αυθεντίας που δεν σηκώνει αντίρρηση γιατί αυτό δυσκολεύει την μεταδοτικότητα και την αποδοχή της έστω και σωστής του άποψης.
Αυτή ήταν μια γενική άποψη , ο delta66 είναι πολύ δοτικός και ακούραστος και προσωπικά τουλάχιστον είναι ανάμεσα στα 3-4 άτομα που στηρίχτηκα σε δεδομένα προβλήματά μου.
Η ίδια εγώ, δεν έχω κατάλληλο τρόπο έκφρασης με αποτέλεσμα να μην μπορώ να μεταδώσω τις γνώμες μου ακόμα και όταν έχω ισχυρό κίνητρο να το κάνω, όπως όταν επιθυμούσα διακαώς να σωθούν κάποια ψάρια και μέσα σε μια φιλοζωική κοινότητα χιλιάδων ανθρώπων δεν κατάφερα τίποτα, γιατί δεν μπόρεσα να αντλήσω στήριξη.
Η πολύχρονη συμμετοχή με αναρτήσεις στα φόρουμς είναι δύσκολη διαδικασία, γιατί υπάρχει συνεχής ροή εισόδου αρχαρίων με πανομοιότυπες απορίες.
Στον βαθμό που όλο και νεότερα μέλη αφομοιώνονται και αναλαμβάνουν τις "εύκολες" απορίες, μπορεί να αντέχει ένας παλαιότερος για παρεμβάσεις σε πιο προχωρημένα θέματα. Διαφορετικά η φυσιολογική κόπωση, καθρεφτίζεται στο στυλ των απαντήσεών του και ίσως παρερμηνεύεται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ρητινες για μαλακωμα του νερου Χρηστος Ζ. Γλυκό νερό - Γενικά 4 15-05-13 16:46
blackwater με φυσικο τροπο palia13 Γλυκό νερό - Γενικά 15 15-03-13 05:42
ξερετε αλλο τροπο; λατσε τζενη Αρχάριοι γλυκού νερού 6 21-01-10 18:08
Χρησιμες γνώσεις για το νερό chris the trik Ιστοσελίδες στο Internet 0 19-12-06 03:15
Ρητινες panos84 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 22-09-05 17:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02948 seconds with 14 queries