Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-10-12, 16:54
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Οσμωση-φυτα και πρσθηκη ιχνοστοιχειων

Λοιπον θελω γνωμες για ενα θεμα που εχει προκυψει. Πριν καν ξεκινησω ενημερωνω οτι το νερο βρυσης μου, ΔΕΝ ειναι ποσιμο καθοτι εχει τρελες ποσοτητες νιτρικων. Οποτε με αυτο το δεδομενο, ειναι δεδομενο οτι θα χρησιμοποιω μονο νερο οσμωσης για τις αλλαγες. Αυτο σημαινει 0 ιχνοστοιχεια και ΠΟΛΥ χαμηλες σκληροτητες, και ισως αρκετα χαμηλο πχ (ευμεταβλητο εστω). Αυτο τα φυτα δεν το θελουν. Αρα τι κανουμε οεο?? Εχω καποιες λυσεις. Θελω γνωμες πανω στο ποια να ακολουθησω, η καμια αλλη προταση αν υπαρχει.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεν μιλαμε για δυσκολα φυτα, παρα ανουμπιες, κρυπτοκορινες, βαλισνεριες, Cabomba caroliniana, Egeria densa, Marsilea quadrifolia Potsm, Limnophila sessiliflora και ποθο εκτος του ενυδρειου.

1. Αγοραζω ιχνοστοιχεια που βαζουν για τους δικους. Αυτο ομως, μπορει καποιος να μου πει αν θα ειναι αρκετο για τα φυτα?
2. Αγοραζω ενα remineralizer απο αυτα που βαζουν στις οικιακες οσμωσεις, για επανεισαγωγη ιχνοστοιχειων μετα την μεμβρανη. Μιλησα με τους Waterwaves και δεν ειναι σιγουροι κατα ποσο αυτα που περναει το φιλτρο στο νερο της οσμωσης, ειναι αρκετο για τα φυτα. Πρωτον αν περναει ολα οσα χρειαζονται (κρινοντας απο αυτο, αυτα ειναι που χρειαζονται κατα κορον τα φυτα) Πχ το ποτασιο που ριχνει το remineralizer ο Βασιλης λεει ειναι για τις αναγκες του ανθρωπου, τα φυτα χρειαζονται περισσοτερο κατα πασα πιθανοτητα. Εξαρταται το φυτο. Αλλα δεν ηταν και σιγουρος.
3. Βαζω ασβεστολιθικες πετρες. Οι πετρες ομως εκτος απτις σκληροτητες δεν δινει ιχνοστοιχεια, σωστα?
4. Βαζω ελαχιστο νερο βρυσης πχ 10%. Στοιχεια του ειναι:
NO3 40ppm (μη γελατε), GH και KH που προσεγγιζουν το 20, ph 7,5.
Δηλαδη τα 125 λιτρα αλλαγης σχεδον θαχουν καμια 5 NO3, ανεβασμενη σκληροτητα λιιιγο. Θα φτασουν τα ιχνοστοιχεια?
5. Να μη βαλω φυτα. Χα καλο. Πλακα κανω θελω φυτα αν μπορω με καποιο τροπο απτους παραπανω να τα υποστηριξω.
-------------------------
Επισης να προσθεσω ετσι για να το λαβουν υποψην τους και οσοι διαβαζουν ηδη, να εβαζα μεγαλες ποσοτητες flurish, σε συνδυασμο με καποια απτις παραπανω μεθοδους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 24-10-12 στις 16:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-10-12, 17:44
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Βασικά έχω και εγώ όσμωση, αλλά το ενυδρείο το έχω τώρα 2 μήνες, οπότε ότι σου πω δεν είναι ακριβώς εμπεριστατωμένο...

για το 1 δεν έχω απάντηση
2. Υπάρχουν διάφορα σκευάσματα που περιέχουν άλατα ειδικά για αυτές τις περιπτώσεις π.χ.
http://www.seachem.com/Products/prod...Replenish.html
από εκεί και μετά βλέπεις τι σου λείπει στα φυτά και βάζεις ανάλογα αυτό που λείπει, αλλά άφησέ τους χρόνο να δεις τι τους λείπει.
3. οι ασβεστολιθικές πέτρες ανεβάζουν το ph από εκεί και μετά προσθέτουν άλατα βασικά ασβέστιο (εξού και το όνομα) αλλά για τα υπόλοιπα ιχνοστοιχεία τον πούλο!!!
4. μη βάλεις νερό βρύσης προς θεού!!! βάλε μίγμα 80% νερό όσμωσης, και 20% νερό από την αποχέτευση της όσμωσης!!! έτσι θα έχεις ένα 20% φιλτραρισμένο νερό μέχρι τον άνθρακα (οπότε σκουριές, φυτοφάρμακα, χλώριο κτλ θα λείπουν) και θα έχεις ένα νερό που θα το μετρήσεις και λογικά θα είναι ph 7,2 και gh γύρω στο 13. εγώ αυτό κάνω και το ph μου είναι 7,2 gh 14, kh 8.
5. βάλε φυτά, δεν το συζητάμε αυτό!!! όσων αφορά τα ιχνοστοιχεία εγώ βάζω το λίπασμα της σερα το υγρό http://www.sera.de/gr/pages/sera-pro...a-florena.html και μία ταμπλέτα δίπλα στα φυτεμένα την εβδομάδα και αυτό με το ζόρυ!!!

Καλή τύχη!!! αααα, σκέψου τι ψάρια θέλεις να βάλεις πρώτα, και μετά φτιάξε το νερό ανάλογα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-12, 20:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εγω σου ειπα ηδη την αποψη μου. 100% οσμωση και προσθηκη αλατων και ιχνοστοιχειων.
Υπαρχουν διαφορα προιοντα που πουλιουνται γι αυτη τη δουλεια αλλα αφου πας για Αμαζονιο καλο ειναι να επιλεξεις αυτα που δινουν για δισκους (δεν ειμαι σιγουρος βεβαια αν οντως εχουν τις βιοτοπικες αναλογιες του καθε στοιχειου, αλλα τουλαχιστο απο τη μερια σου θα εχεις κανει το οτι καλυτερο μπορεις)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-10-12, 20:30
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Το replenish δεν μου γεμισε το ματι, σε αυτα τα λεφτα περνω το remineralizer στην οσμωση και μου βαζει κιαλα που το replenish δεν εχει. Το νερο της αποχετευσης της οσμωσης δεν ειναι ελευθερο νιτρικων ομως, και εχει κιαλο ανεβασμενες σκληροτητες, ακομα κ συγκεντρωση νιτρικων απο αυτο της βρυσης. Και εχω ηδη 40ppm και gh 18 νομιζω στην βρυση.

Ναι νικο αλλα αυτο ακριβως, το προσθετο για τους δισκους, αφορα αυτους. Και γενικα τα δισκαδικα αποσο εχω δει δεν εχουν φυτα, η εχουν φυτα απο εκει και μονο που αντεχουν σε τοσο οξινες συνθηκες, πεχα 4 πχ. Εχουν μεσα τα discus minerals τα ιχνοστοιχεια που βγαζει η οσμωση και χρειαζονται τα φυτα που θελω να βαλω? Να τα βαλω τα discus οκ, αλλα μηπως χρειαστει και κατι ακομα για τα παραπανω φυτα?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-10-12, 21:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν χρειαζεται και καποιο trace δεν ξερω, αλλα πιστευω καλυτερα ξεκινα το μονο με τα σκευασματα για δισκους κι αν δεις πως τα φυτα ειναι χαλια τοτε με προσοχη προσθετεις οτι μπορει να λειπει.
btw ο Αμαζονιος εχει φυτα, και οι εχινοδωροι δε νομιζω να θελουν κατι παραπανω. Τωρα για τα μη βιοτοπικα ισως και να μη χρειαστει τιποτα αν ειναι ευκολα (ανουμπιες πχ σιγουρα ζουν και...στον Αρη)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-10-12, 21:42
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Eγω χρησιμοποιω αυτο για προσθηκη ιχνοστοιχειων μετα απο αλλαγη με 100% οσμωση, και τα φυτα πανε μια χαρα.
Κυριως το χρησιμοποιω για να ανεβασω την GH χωρις να επηρεαστει η KH.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-10-12, 21:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

χμμμ να ρωτησω μια χοντρη μ....α? υπαρχει μηπως δυνατοτητα αυτα τα ιχνοστοιχεια να βρεθουν τμηματικα σε μορφη σκονων?
Το σκεπτικο ειναι αν πχ θελω να φτιαξω νερο ενος συγκεκριμενου βιοτοπου γιατι να μην παρω λιγο νερακι απο τον ιδιο το βιοτοπο, να του κανω μια αναλυση και μετα να το φτιαχνω με τις σωστες αναλογιες μονος μου...
Δεν ξερω αν ειναι ουτοπια, αλλα εχει ακουσει κανεις κατι τετοιο?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-10-12, 22:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δεν το εχω ακουσει αλλα θα ηταν οτι πιο "κοντινο" στη προσομοίωση του νερου του βιοτοπου τους!!
Ενδιαφερον ακουγεται ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-10-12, 22:40
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Οι Αφρικανοί έχουν κάτι τέτοιες συνταγές και ανάλυση των λιμνών τους. Για τα άλλα μέρη του κόσμου θέλει λίγο ψάξιμο αλλά πάλι κάτι βρίσκεις. Βέβαια το πώς θα συνδυάσεις τις ουσίες για να βγει αυτό που θέλεις μάλλον χρειάζονται γνώσεις χημείας και ίσως να είναι και υπερβολή από ένα σημείο και μετά.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-10-12, 23:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι Αφρικανοί έχουν κάτι τέτοιες συνταγές και ανάλυση των λιμνών τους. Για τα άλλα μέρη του κόσμου θέλει λίγο ψάξιμο αλλά πάλι κάτι βρίσκεις. Βέβαια το πώς θα συνδυάσεις τις ουσίες για να βγει αυτό που θέλεις μάλλον χρειάζονται γνώσεις χημείας και ίσως να είναι και υπερβολή από ένα σημείο και μετά.

και τους χημικους γιατι τους εχουμε ?


δεν το βλεπω υπερβολη το να μπορω να δωσω το νερο ακριβως οπως ειναι στο βιοτοπο με ιδιες η τεσπα οσο πιο κοντινες αναλογιες γινεται.

Το προβλημα δεν ειναι να βρεις την αναλυση του καθε βιοτοπου, αυτο ειναι μαλλον εφικτο, αλλα το να βρεις τα στοιχεια να το ανακατασκευασεις
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-10-12, 23:41
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ποιου από όλους τους βιοτόπους που απαντάται το είδος που θα φιλοξενήσεις; Και ποιου σημείου του βιοτόπου το νερό θα φτιάξεις; Και ποιας εποχής; Και πόσο θα παραμείνουν "ενεργά" τα στοιχεία από τη στιγμή που θα μπει στο ενυδρείο; Και αν έχεις αναφορές μόνο για τα βασικά και έχει άλλα 100 στοιχεία σε απίστευτα μικρές ποσότητες; Και βέβαια μιλώντας για species tank γιατί αλλιώς καταλαβαίνεις. Πάνω κάτω για αυτούς τους λόγους το χαρακτηρίζω υπερβολή!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-10-12, 23:49
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Νικο αν δεν κανω λαθος το καθε στοιχειο υπαρχει ξεχωριστα απτην seachem και αλλες εταιρειες. Οποτε υπερβολικο η οχι μπορεις να το κανεις. Αλλα ναι πρεπει να γινεις χημικος...οχι οτι δεν ειμαστε ολοι λιγο απολα...

Πολυ ενδιαφερον κλιπιτοκλοπος. Μονο με αυτα τα τεσσερα (τα οποια οκ ειναι τα κυρια) δεν εχεις θεμα με τα φυτα; Πες μου λιγο παραμετρους του νερου του ενυδρειου σου και τι φυτα εχεις, επισης ποσο καιρο τρεχει ετσι; Μου εκανε εντυπωση που το seachem flurish που εχω περιεχει chloride τωρα το ειδα. Αυτο δεν εχει. Πιστευω οτι με το equilibrium και το flurish θα ειναι αρκετα ιιισως; Τι λετε και οι υπολοιποι; Το θεωρειτε ως καλη λυση; Βαση αυτης της λιστασ συμπτωματων που ποσταρα, και εφοσον δεν υπαρχει καποια αλλη πηγη (εκτος του flurish), γινεται να υπαρξει αναπτυξη χωρις τα υπολοιπα;; Προτεινετε κατι αλλο ανταυτου;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-10-12, 07:10
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Θεωρώ ότι είναι αδύνατον να φτιάξεις ακριβώς ένα βιότοπο έχοντας μία χημική ανάλυση... Σκεφτείτε το εξής, πότε ο άνθρωπος έφτιαξε κάτι ακριβώς όπως είναι στη φύση??? Δηλαδή αν έχω τη χημική ανάλυση του κόκκινου κρασιού, υπάρχει περίπτωση να φτιάξω ποτέ κόκκινο κρασί??? Δε νομίζω, η φύση μεριμνά για κάποια πράγματα επί αιώνες, δεν μπορώ εγώ μέσα σε 1 ώρα να φτιάξω κάτι τόσο πολύπλοκο σε εργαστήριο καθώς οι παράμετροι είναι ανυπολόγιστοι!!! Θα πω ότι στο site της seachem υπάρχει μία σελίδα με προϊόντα με άλατα και υποπροϊόντα για το φυσικό οικοσύστημα του κάθε ψαριού http://www.seachem.com/Products/Freshwater.html ίσως εδώ να βρεις αυτό που θες σε ιχνοστοιχεία και σωστό βιότοπο για τα ψάρια που θες να βάλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-10-12, 10:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικο αν δεν κανω λαθος το καθε στοιχειο υπαρχει ξεχωριστα απτην seachem και αλλες εταιρειες. Οποτε υπερβολικο η οχι μπορεις να το κανεις. Αλλα ναι πρεπει να γινεις χημικος...οχι οτι δεν ειμαστε ολοι λιγο απολα...
χμμμ δεν το εχω δει... μονο καποια βασικα για λιπασματα ξερω πως κυκλοφορουν (καλλιο, μαγνησιο κτλ)
εχεις δει κατι παραπανω? (οχι απαραιτητα σε ενυδρειακα, αλλα να ειναι καθαρα στοιχεια)

Παράθεση:
της seachem υπάρχει μία σελίδα με προϊόντα με άλατα και υποπροϊόντα για το φυσικό οικοσύστημα του κάθε ψαριού http://www.seachem.com/Products/Freshwater.html ίσως εδώ να βρεις αυτό που θες σε ιχνοστοιχεία και σωστό βιότοπο για τα ψάρια που θες να βάλεις.
αυτα ειναι τα γνωστα για κιχλιδες και για δισκους...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-10-12, 11:17
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Κοιτα επειδη ασχολουμαι και με συμπληρωματα διατροφης, και εχουν και αυτα τι χημεια τους, στο εμποριο υπαρχουν σκευασματα οπως χρωμιο καθαρο, μαγνησιο, ασβεστιο και πολλα αλλα. Αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι χωρις αλλα προσθετα οπως γευσεις η συνεργιστικα στοιχεια (πχ καποιο μαγνησιο εχει γευση μανταρινι και το ασβεστιο εχει και D3). Θα ρωτησω ενα φιλαρακι που τελειωνει το χημικο, αυτος θαναι πιο ψαγμενος σε καθαρα στοιχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-10-12, 12:27
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων

Πολυ ενδιαφερον κλιπιτοκλοπος. Μονο με αυτα τα τεσσερα (τα οποια οκ ειναι τα κυρια) δεν εχεις θεμα με τα φυτα; Πες μου λιγο παραμετρους του νερου του ενυδρειου σου και τι φυτα εχεις, επισης ποσο καιρο τρεχει ετσι; Μου εκανε εντυπωση που το seachem flurish που εχω περιεχει chloride τωρα το ειδα. Αυτο δεν εχει. Πιστευω οτι με το equilibrium και το flurish θα ειναι αρκετα ιιισως; Τι λετε και οι υπολοιποι; Το θεωρειτε ως καλη λυση; Βαση αυτης της λιστασ συμπτωματων που ποσταρα, και εφοσον δεν υπαρχει καποια αλλη πηγη (εκτος του flurish), γινεται να υπαρξει αναπτυξη χωρις τα υπολοιπα;; Προτεινετε κατι αλλο ανταυτου;


PH 6.6
KH 0
GH 5
TDS 130
NO3 0-5

Ειναι γαριδαδικο, λογω crs εχω φτιαξει αυτες τις τιμες.
Το μονο που κανω ειναι να προσθετω το equilibrium στο νερο της αλλαγης μεχρι να ερθει η tds στα ιδια.
Με αυτες τις τιμες του νερου τρεχει περιπου 7 μηνες.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-10-12, 12:38
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αντε. Πολυ ωραιο καταρχας!!! Ωραια θα το δοκιμασω ετσι αν ειναι. Πολυ ωραια και υγιη αναπτυξη. Co2 και υποστρωμα εχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-10-12, 14:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

klipitiklopos>¨κανε και μια παρουσιαση φυτων και για μας που δεν τα αναγνωριζουμε ολα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-10-12, 16:16
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντε. Πολυ ωραιο καταρχας!!! Ωραια θα το δοκιμασω ετσι αν ειναι. Πολυ ωραια και υγιη αναπτυξη. Co2 και υποστρωμα εχεις;
Μεχρι την "εκρηξη" της moss, χωρις co2, χωρις σταγονα λιπασμα (γαριδες γαρ) και απο υποστρωμα λιγο (μια φουχτα) sera που μου ειχε περισσεψει για να πεταξω το κουτι.
Καπου αρχες καλοκαιριου πηρα το co2 για λιγο απο το φυτεμενο, και το εβαλα σε αυτο, για να ριξω σιγα σιγα το ph.
Tωρα το εχω με ph controller, ισα για να μενει το ph στο 6,6.
Μια παρουσιαση του ενυδρειου μπορειτε νε βρειτε εδω:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56335
Aπο τα αρχικα φυτα της παρουσιασης, εχουν προστεθει (και περιγραφονται τμηματικα στο θεμα), crinum calamistratum, hygrophilla carymbosa siamensis, bolbitis heudelotii, hygrophilla difformis, microsorum pteropous windelov.
Επισης η sagittaria ειναι subulata.

Bρηκα μια παλιοτερη φωτο οπου περιγραφονται τα περισσοτερα:

__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-10-12, 16:30
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αποτι καταλαβαινω το να προσπαθησω να ανεβασω την ΚΗ πρωτον δεν χρειαζεται, και δευτερον κατα πασα πιθανοτητα θα ανεβασει και το ph. Το οποιο δεν το θελω. Οποτε μαλλον θα δοκιμασω τον συνδυασμο equilibrium και flurish και βλεπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-10-12, 16:34
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποτι καταλαβαινω το να προσπαθησω να ανεβασω την ΚΗ πρωτον δεν χρειαζεται, και δευτερον κατα πασα πιθανοτητα θα ανεβασει και το ph. Το οποιο δεν το θελω. Οποτε μαλλον θα δοκιμασω τον συνδυασμο equilibrium και flurish και βλεπουμε.
Tην kh πρεπει να την κρατας στα επιπεδα που ζουν τα ειδη που φιλοξενεις.
Εγω την κραταω στο 0 λογω των crs και οχι των φυτων.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-10-12, 16:39
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Kαταλαβα. Οποτε προσαρμοζοντας τα στα δικα μου δεδομενα, εμενα ειναι μαλακου νερου αυτα που θα μπουν οποτε ειμαστε οκ με χαμηλες σκληροτητες, και με τα καταππα την τυρφη στην προετοιμασια και στο φιλτρο, πιστευω οτι θα καταφερω να ριξω το ph στο 6,5 και πιο κατω που το θελω. Βρυσης εχω 7,4 οσμωση δεν εχω μετρησει. Τι λες?

Επισης η μος την εννοεις εκρηξη? Θελω να βαλω christmass λες να μην την παλεψει?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-10-12, 16:48
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Της οσμωσης δεν εχει ph, ειναι "νεκρο" νερο, απλα τις σκληροτητες ριχνεις αν κανεις αλλαγες σταδιακα με ενα ποσοστο οσμωσης, και θα ακολουθησει σιγα σιγα και το ph.
Eγω επειδη ειχα ηδη τις red cherry σε νερο βρυσης, εκανα στην αρχη αλλαγες με βρυση-οσμωση 70/30 και μετα 50/50 (οταν αρχισαν οι μεταβολες).
Στο τελος ειμαι με φουλ οσμωση, και απλα "παιζω" με την tds/gh.
Για τυρφη δεν ξερω να σου πω, δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε, θα σου απαντησει καποιος φιλος που να εχει .
Aπλα θελει προσοχη αν ριξεις την kh, γιατι ειναι το "φρενο" της αλλαγης του ph.
Aν κανεις υπερβολες στην χρηση co2 ας πουμε, μπορει να οδηγηθεις σε ph crash, κατι που δεν θα κανει χαρουμενα τα ψαρακια σου.
Θελει σταδιακες αλλαγες σε οτι κανεις τελικα.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-10-12, 16:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
....
ευχαριστω πολυ φιλε μου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-10-12, 16:55
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαταλαβα.
Επισης η μος την εννοεις εκρηξη? Θελω να βαλω christmass λες να μην την παλεψει?
Οταν εβαλα το co2 φουντωσε αποτομα
Και η δικη μου christmass ειναι, αλλα γιατι να μην την παλεψει;
Εμενα φαντασου ειναι μονο με μια λαμπα 25w στα 80 λιτρα.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-10-12, 17:20
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαταλαβα. Οποτε προσαρμοζοντας τα στα δικα μου δεδομενα, εμενα ειναι μαλακου νερου αυτα που θα μπουν οποτε ειμαστε οκ με χαμηλες σκληροτητες, και με τα καταππα την τυρφη στην προετοιμασια και στο φιλτρο, πιστευω οτι θα καταφερω να ριξω το ph στο 6,5 και πιο κατω που το θελω. Βρυσης εχω 7,4 οσμωση δεν εχω μετρησει. Τι λες?

Επισης η μος την εννοεις εκρηξη? Θελω να βαλω christmass λες να μην την παλεψει?
Σπύρο από την στιγμή που έχεις Α/Ο δεν χρειάζεται να παλεύεις με τύρφη και προετοιμασίες νερού.

Μπορείς να τα χρησιμοποίησεις για αισθητικά αποτελέσματα αλλά την κύρια δουλειά θα σου την κάνουν τα mineral από την στιγμή που δεν μπορείς να κάνεις ανάμιξη με το ακατάλληλο νερό βρύσης σου.
Βάζεις στο νερό όσμωσης το αντίστοιχο mineral και είσαι έτοιμος.

Είχα βάλει κάποτε μερικά κλαδάκια από christmass moss σε ένα 50λιτρο γαριδάδικο μου με 11watt λάμπα χωρίς λιπάσματα και CO2 μετά από ένα χρόνο γέμισα άλλα 12 50λιτρα ενυδρεία από τα συγκεκριμένα "κλαδάκια".
¶μα πάρει μπρος δε σταματάει!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-10-12, 19:32
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ευχαριστω ολους για την συμμετοχη στη συζητηση. Αλεξανδρε οκ δικιο εχεις αλλα πως προτεινεις να κατεβασω το πεχα στο 6 αν γινεται εκτος απο τυρφη; Α καλα που το θυμηθηκα...εβαλα ενα καταππα στο 35λιτρο που εχω ενα ψαρι. Δεν θαπρεπε ναχε κατεβασει πεχα και ναχει σκουρινει το νερο; Δεν εγινε τιποτα ειναι μια βδομαδα μεσα.

Κλιπιτικλοπε πως σε λενε; Δεν εχω co2 εγω οποτε οτι κανει θαναι απο μονη της η μος. Απο αυτα που λεει ο αλεξ μια χαρα θα τα παει
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-10-12, 19:40
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων

Κλιπιτικλοπε πως σε λενε; Δεν εχω co2 εγω οποτε οτι κανει θαναι απο μονη της η μος. Απο αυτα που λεει ο αλεξ μια χαρα θα τα παει
Σαββας.
Θα τα παει μια χαρα, απλα το co2 στην δικη μου περιπτωση επισπευσε την αναπτυξη.
Ειναι πενευκολο φυτο, και δεν πολυσυμπαθει και τα λιπασματα.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-10-12, 20:13
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλεξανδρε οκ δικιο εχεις αλλα πως προτεινεις να κατεβασω το πεχα στο 6 αν γινεται εκτος απο τυρφη; ΜΕ Α/Ο μάλλιασε η γλώσσα μας βρε!
Α καλα που το θυμηθηκα...εβαλα ενα καταππα στο 35λιτρο που εχω ενα ψαρι. Δεν θαπρεπε ναχε κατεβασει πεχα και ναχει σκουρινει το νερο; Δεν εγινε τιποτα ειναι μια βδομαδα μεσα. μάλλιασε η γλώσσα μας
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-10-12, 21:20
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ναι γεια σας, μηπως μπορει καποιος να μου πει πως να κατεβασω το ph?

Χαχαχα. Ελα σοβαρα, θα κατεβασει η ΑΟ τοσο κατω το ph? Πασο τοτε. Εγω μμοκο, δεν ξαναμιλαω. ευχαριστω και παλιιιιιι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Α/Ο και ιχνοστοιχεια sefis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 11-09-11 13:36
ιχνοστοιχεια και φυτα doctor Γλυκό νερό - Γενικά 2 21-10-09 21:53
Iχνοστοιχεια και Dry Ferts kill_bill Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 25-03-09 20:31
λαμπα αγνωστων στοιχειων octania246 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 23-06-07 20:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10862 seconds with 13 queries