Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-13, 10:44
mnck Ο χρήστης mnck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2013
Περιοχή: Αμφιαλη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Προβλημα???? φιλτρο fluval 306

Καλημέρα ,
πριν 1 εβδομάδα έστησα το ενυδρείο (fluval 240) με φίλτρο fluval 306 μετά από λίγες μέρες λειτουργίας παρατήρησα (μετά από ένδειξη του θερμοστάτη fluval E300) ότι το φίλτρο δεν έχει καλή κυκλοφορία.
Έχει κάποιος άποψη για το θέμα ???
Η εταιρεία μου είπε ότι 2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν :
α) το φίλτρο δεν καλύπτει το ενυδρείο (λίτρα καθαρά 265 lt)
β) μπορεί να έχει κρατήσει αέρα μέσα και μετά από λίγο καιρό θα έρθει στα ίσια του.

Έτσι και εγώ ρωτώ τώρα
Α) γιατί το ενυδρείο όταν το πουλάτε κομπλέ δεν λένε ότι το φίλτρο πρέπει να αντικατασταθεί η πρέπει να ενισχυθεί με έναν κυκλοφορητή για την καλή κυκλοφορία του νερού ?????
Β) το φίλτρο είναι προβληματικό ???
Γ) πρέπει να τα πετάξω όλα και να προβώ σε μηνύσεις????
,………………………………………………..
Περιμένω απόψεις επί του θέματος
Σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-13, 10:50
crazydiver Ο χρήστης crazydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: rio negro
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

καλημερα φιλε μου.ας τα παρουμε με τη σειρα.καταρχας πως συμπεραινεις απο το θερμοστατη οτι δεν εχεις καλη κυκλοφορια του νερου?
μετα πριν κανεις οτιδηποτε τσεκαρε αν οντως το φιλτρο εχει μεσα αερα κ εδω ειμαστε να βρουμε λυση στο προβλημα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-03-13, 10:53
Το avatar του χρήστη kapngage
kapngage Ο χρήστης kapngage δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2013
Περιοχή: Αθηνα(Αγια Βαρβάρα - Αιγάλαιο)
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Δοκίμασε να βγάλεις το φίλτρο απο την μπριζα και να το ξανα βάλεις
Αν δεν γηνη τπτ άδειασε τον σωλήνα που έχει των καταρράκτη ( αυτών που βγάζει νερό στο ενυδρίο ) και ξανα κανε αναροφηση να γεμηση το φίλτρο σου με νερο ( εκτος μπριζα και μετα το ξανα βάζεις στην μπριζα ) αν δεν γίνει τπτ απο τα δυο περίμενε να σου πουν οι ποιο έμπειρη τι να κανείς !
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-03-13, 10:56
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mnck Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα ,
πριν 1 εβδομάδα έστησα το ενυδρείο (fluval 240) με φίλτρο fluval 306 μετά από λίγες μέρες λειτουργίας παρατήρησα (μετά από ένδειξη του θερμοστάτη fluval E300) ότι το φίλτρο δεν έχει καλή κυκλοφορία.Τι ενδειξη εχει ο θερμοστατης και καταλαβες οτι το φιλτρο δεν εχει καλη κυκλοφορια;
Έχει κάποιος άποψη για το θέμα ???
Η εταιρεία μου είπε ότι 2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν :
α) το φίλτρο δεν καλύπτει το ενυδρείο (λίτρα καθαρά 265 lt) Το φιλτρο λεει οτι γυρναει 1150 λιτρα την ωραοποτε μαλλον κανει.
β) μπορεί να έχει κρατήσει αέρα μέσα και μετά από λίγο καιρό θα έρθει στα ίσια του. Πολυ πιθανο,Κανει καθολου θορυβο;

Έτσι και εγώ ρωτώ τώρα
Α) γιατί το ενυδρείο όταν το πουλάτε κομπλέ δεν λένε ότι το φίλτρο πρέπει να αντικατασταθεί η πρέπει να ενισχυθεί με έναν κυκλοφορητή για την καλή κυκλοφορία του νερού ?????Αν δεν χρειαζεται γιατι να το πουν;
Β) το φίλτρο είναι προβληματικό ???Μπορει να εχει καποιο θεμα το οποιο λυνεται ομως.
Γ) πρέπει να τα πετάξω όλα και να προβώ σε μηνύσεις????Οχι,μπορει να εχει καποιο θεμα(να θελει καθαρισμα,αλλο impeller κτλ).Ποιον να μυνησεις;
,………………………………………………..
Περιμένω απόψεις επί του θέματος
Σας ευχαριστώ πολύ
Το ενυδρειο το αγορασες σαν σετ με το φιλτρο;Μεταχειρισμενο ή καινουριο;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-13, 11:10
mnck Ο χρήστης mnck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2013
Περιοχή: Αμφιαλη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο το αγορασες σαν σετ με το φιλτρο;Μεταχειρισμενο ή καινουριο;
το ενυδρειο αγοραστεικε μεταχειρισμενο (με την αποδειξη-εγγυηση αγορας του)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-13, 11:12
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Και το φιλτρο;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-03-13, 11:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ποση ροη εχει δηλαδη?βγαινει με πιεση το νερο στην επιστροφη του η "κατουραει"?
ακουγεται θορυβος απτο φιλτρο?
βλεπεις να βγαινουν και φυσσαλιδες απτην επιστροφη?

αν βλεπεις κατι απο αυτα τοτε μαλον εχει αερα μεσα.μπορεις να χρησιμοποιησεις το primer (η τρομπιτσα που εχει αριστερα στην κεφαλη)για να τον αφαιρεσεις.

κανονικα και να μην το κανεις αυτο μετα απο λιγο τον πεταει τον αερα μονο του το φιλτρο και στρωνει η ροη του.αλλα πριμαρε το για καλο και για κακο.

μηπως το εχεις μπουκωμενο με υλικα?αν ειναι πολυ τιγκαρισμενα τα καλαθια μπορει να συμβαινει αυτο.

το ρυθμιστη ροης τον εχεις ανοιχτο η κλειστο?(ειναι προς τα πανω η προς τα κατω?)

ποσο ταιζεις?μηπως θελει καθαρισμα?οταν το πρωτοεβαλες ητανε ιδια η ροη του και μειωθηκε μετα, η ηταν απτην αρχη ετσι?

βγαλε την εξοδο λιγο πανω απτο νερο και βγαλε μια φωτο και βαλε εδω να τη δουμε.ακομα καλυτερα αν τραβηξεις ενα βιντεακι να το δουμε και μεσα στο νερο και απεξω.

αν δεν ειναι τιποτα απο αυτα,τοτε ισως το φιλτρο να μην καλυπτει το ενυδρειο σου.

εμενα το προηγουμενο μοντελο(305) σε 240αρι ενυδρειο με πολυ ταισμα και φουλ ιχθυοφορτωση δεν με καλυπτε.η ονομαστικη ροη που δινουν οι εταιρειες ειναι με το φιλτρο χωρις υλικα και σε συγκεκριμενο υψος.αρα η πραγματικη ροη θα ειναι αρκετα μειωμενη αναλογα με το στησιμο και τη χρηση(μηκος σωληνων,ταισμα, κλπ).

ασχετα ομως απο αυτο,θα πρεπει η εξοδος να βγαζει το νερο με αρκετη πιεση αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα.το αν σε καλυπτει δηλαδη η οχι θα το δεις με βαση τις μετρησεις σου,την καθαροτητα του νερου και το αν η ροη φτανει σε ολα τα σημεια του ενυδρειου.αν δεν σε καλυπτει σε αυτα,και δεν συμβαινει κατι απτα προηγουμενα τοτε ητανε λαθος η επιλογη του φιλτρου.αλλα πρωτα τσεκαρε τα παραπανω...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-03-13, 11:33
mnck Ο χρήστης mnck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2013
Περιοχή: Αμφιαλη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο το αγορασες σαν σετ με το φιλτρο;Μεταχειρισμενο ή καινουριο;
Α) Ο θερμοστάτης έχει ένδειξη LF (χαμηλή κυκλοφορία νερού) η εταιρεία με καθοδήγησε στο να βάλω τον θερμοστάτη πιο κοντά στο φίλτρο για να δούμε αν έχει πρόβλημα ο θερμοστάτης, ο θερμοστάτης λοιπόν δεν έχει κανένα θέμα είναι οκ.
Β) το φίλτρο δεν κάνει κάποιο θόρυβο (ιδιαίτερο )
Γ) το ενυδρείο αγοράστηκε μεταχειρισμένο από φίλο ο όποιος το είχε αγοράσει τον Δεκέμβριο του 2012 έχω και την απόδειξη αγοράς κομπλέ σε προσφορά ενυδρείο –βάση – θερμοστάτης-φίλτρο-αεραντλία (γι΄αυτό γράφω ότι αγοράστηκε μεταχειρισμένο με την απόδειξη αγοράς)
Δ) το φίλτρο καθαρίστηκε πολύ καλά και μπήκαν νέα βιολογικά υλικά στήθηκε από την αρχή.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ποση ροη εχει δηλαδη?βγαινει με πιεση το νερο στην επιστροφη του η "κατουραει"? βγαινει με πιεση δεν κατουρει
ακουγεται θορυβος απτο φιλτρο? οχι πιστευω οτι ο θορυβος ειναι Normal
βλεπεις να βγαινουν και φυσσαλιδες απτην επιστροφη? εβγεναν στην αρχη μετα σταματησαν

αν βλεπεις κατι απο αυτα τοτε μαλον εχει αερα μεσα.μπορεις να χρησιμοποιησεις το primer (η τρομπιτσα που εχει αριστερα στην κεφαλη)για να τον αφαιρεσεις.

κανονικα και να μην το κανεις αυτο μετα απο λιγο τον πεταει τον αερα μονο του το φιλτρο και στρωνει η ροη του.αλλα πριμαρε το για καλο και για κακο.(θα το κανω για κακο και για καλο)

μηπως το εχεις μπουκωμενο με υλικα?αν ειναι πολυ τιγκαρισμενα τα καλαθια μπορει να συμβαινει αυτο. τα καλαθακια ειναι μονο με siporax τα 2 και το πανω ειναι με υαλοβαμβακα

το ρυθμιστη ροης τον εχεις ανοιχτο η κλειστο?(ειναι προς τα πανω η προς τα κατω?) ειναι ευθεια

ποσο ταιζεις?μηπως θελει καθαρισμα?οταν το πρωτοεβαλες ητανε ιδια η ροη του και μειωθηκε μετα, η ηταν απτην αρχη ετσι? λογο οτι ειναι λιγες οι μερες δεν παρατηρησα την ροη στις αρχες τωρα το ειδα μετα απο 5 ημερες λειτουργειας

βγαλε την εξοδο λιγο πανω απτο νερο και βγαλε μια φωτο και βαλε εδω να τη δουμε.ακομα καλυτερα αν τραβηξεις ενα βιντεακι να το δουμε και μεσα στο νερο και απεξω. θα το κανω το βραδι

αν δεν ειναι τιποτα απο αυτα,τοτε ισως το φιλτρο να μην καλυπτει το ενυδρειο σου.

εμενα το προηγουμενο μοντελο(305) σε 240αρι ενυδρειο με πολυ ταισμα και φουλ ιχθυοφορτωση δεν με καλυπτε.η ονομαστικη ροη που δινουν οι εταιρειες ειναι με το φιλτρο χωρις υλικα και σε συγκεκριμενο υψος.αρα η πραγματικη ροη θα ειναι αρκετα μειωμενη αναλογα με το στησιμο και τη χρηση(μηκος σωληνων,ταισμα, κλπ).

ασχετα ομως απο αυτο,θα πρεπει η εξοδος να βγαζει το νερο με αρκετη πιεση αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα.το αν σε καλυπτει δηλαδη η οχι θα το δεις με βαση τις μετρησεις σου,την καθαροτητα του νερου και το αν η ροη φτανει σε ολα τα σημεια του ενυδρειου.αν δεν σε καλυπτει σε αυτα,και δεν συμβαινει κατι απτα προηγουμενα τοτε ητανε λαθος η επιλογη του φιλτρου.αλλα πρωτα τσεκαρε τα παραπανω...
σε ευχαριστω πολυ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mnck : 22-03-13 στις 11:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-03-13, 11:34
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Μερικές φορές αναρωτιέμαι τι προσδοκίες έχουμε απο ένα φιλτρο
Το συγκεκριμένο επειδη το εχω στο ενυδρειο μου όταν ειναι γεμάτο υλικα η ροη του ειναι περίπου στα 600 λίτρα ανα ώρα
Αυτο συμβαίνει σε όλα τα φίλτρα οποίας μάρκας και να ειναι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-03-13, 11:36
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

εσύ το νερό στην έξοδο το βλέπεις να βγαίνει με χαμηλή ροή?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-03-13, 11:41
mnck Ο χρήστης mnck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2013
Περιοχή: Αμφιαλη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimost Εμφάνιση μηνυμάτων
Μερικές φορές αναρωτιέμαι τι προσδοκίες έχουμε απο ένα φιλτρο
Το συγκεκριμένο επειδη το εχω στο ενυδρειο μου όταν ειναι γεμάτο υλικα η ροη του ειναι περίπου στα 600 λίτρα ανα ώρα
Αυτο συμβαίνει σε όλα τα φίλτρα οποίας μάρκας και να ειναι
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣΔΟΚΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΩΣΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ Η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-03-13, 11:46
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Κανεις μεγάλο λάθος αν πιστεύεις ότι η ονομαστική ροη ειναι αυτη που πραγματικά βγάζει ένα φιλτρο και όχι η ροη δεν ειναι απο τα βασικά το βασικό ειναι η διάταξη για σωστή κυκλοφορία μέσα στο κάδο και ο όγκος των υλικών που χωράει
Η ροη ειναι το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολει μιας και με έναν κυκλοφοριτη των 5 ευρω μπορείς να έχεις όση κυκλοφορία θέλεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-03-13, 11:54
mnck Ο χρήστης mnck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2013
Περιοχή: Αμφιαλη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimost Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανεις μεγάλο λάθος αν πιστεύεις ότι η ονομαστική ροη ειναι αυτη που πραγματικά βγάζει ένα φιλτρο και όχι η ροη δεν ειναι απο τα βασικά το βασικό ειναι η διάταξη για σωστή κυκλοφορία μέσα στο κάδο και ο όγκος των υλικών που χωράει
Η ροη ειναι το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολει μιας και με έναν κυκλοφοριτη των 5 ευρω μπορείς να έχεις όση κυκλοφορία θέλεις
Εχεις δικαιο σε αυτο που γραφεις αλλα δες αυτο που ρωταω!!!!!!!
Α) γιατί το ενυδρείο όταν το πουλάτε κομπλέ δεν λένε ότι το φίλτρο πρέπει να αντικατασταθεί η πρέπει να ενισχυθεί με έναν κυκλοφορητή για την καλή κυκλοφορία του νερού ?????
Β) το φίλτρο είναι προβληματικό ???

εγω δεν μιλησα για ονομαστικες ροες απλα προσπαθω να βρω αν υπαρχει προβλημα με το φιλτρο και πως θα το αντιμετωπεισω!!!! διοτι δεν μπορει να πουλανε κατι που δεν ειναι καταληλο και να μην αναγνωριζουν το προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-03-13, 12:01
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Οι εταιρείες παίρνουν το βέλτιστο σενάριο δηλαδή μικρές ποσότητες ψαριών και γενικά ένα ιδεατο σενάριο
Τωρα εγω που εχω σε ένα 300αρι Όσκαρ μέσα εχω τρία φίλτρα νταουλια
¶μα έβαζα αυτα που προτείνει η εταιρεία θα είχα κανει πατάτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-03-13, 12:18
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Rim...item4d0a040ff0 επειδή έχω το 305, έλεγξε το rim connector γιατί από κει μειώνεται η ροή
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-03-13, 14:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mnck Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις δικαιο σε αυτο που γραφεις αλλα δες αυτο που ρωταω!!!!!!!
Α) γιατί το ενυδρείο όταν το πουλάτε κομπλέ δεν λένε ότι το φίλτρο πρέπει να αντικατασταθεί η πρέπει να ενισχυθεί με έναν κυκλοφορητή για την καλή κυκλοφορία του νερού ?????
Β) το φίλτρο είναι προβληματικό ???

εγω δεν μιλησα για ονομαστικες ροες απλα προσπαθω να βρω αν υπαρχει προβλημα με το φιλτρο και πως θα το αντιμετωπεισω!!!! διοτι δεν μπορει να πουλανε κατι που δεν ειναι καταληλο και να μην αναγνωριζουν το προβλημα.
Ευτυχως παντως που δεν εκανες μηνυση πριν ανοιξεις το θεμα εδω, γιατι δεν θα κερδιζες.

Εχει γραφτει πολλες φορες και αναγκαστικα θα ξαναγραφτει, οτι καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικα στημενο και με διαφορετικες απαιτησεις.
Δεν μπορει πχ να ξερει μια εταιρεια σε τι υψος θελεις να σηκωνει το νερο (ετσι ωστε να υπολογισθει η πραγματικη ροη, ουτε τι υλικα θα βαλεις (αν επιλεξεις δοαφορετικα απο τα προτεινομενα) ουτε να ξερει ποσα και τι ειδος ψαρια θα βαλεις για να σου πει αν φτανει το φιλτρο.
Το πιο καλο θα ηταν να ρωταγες εδω πριν το αγαρασεις το πακετο.

Το φιλτρο παντως μπορει να ειναι καταλληλο για ενα νορμαλ ενυδρειο στις διαστασεις του δικου σου.
Αν η πραγματικη ροη του φιλτρου ειναι εστω και μια φορα τα λιτρα του ενυδρειο ανα ωρα, καλυπτεται.
Αν τωρα δεν γινεται καλη κυκλοφορια του νερου σε ολα τα μερη του ενυδρειου (μπορει να ειναι και θεμα ιδιαιτερων διαστασεων, κα βασικα δεν ειναι η δουλεια του φιλτρου αυτη) αυτο λυνεται ευκολα και οικονομικα με ενα wave maker.

Οι μετρησεις σου (NH3 και NO2) θα δειξουν αν το φιλτρο καλυπτει τις αναγκες του δικου σου ενυδρειου
, που και παλι, αν δεν φτανει, μπορει απλα με μια αναβαθμιση στα υλικα να διορθωθει.
Η κυκλοφορια σε ολους τους χωρους του νερου (οχι η ροη) ειναι ενα θεμα που θα παρατηρησεις μονος σου και αναλογα και τις απαιτησεις των ψαριων σου, και θα τη ρυθμισεις αναλογα, και οχι απαραιτητα μεσω του φιλτρου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-03-13, 15:42
mnck Ο χρήστης mnck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2013
Περιοχή: Αμφιαλη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Φιλέ delta66
το να κάνω μήνυση ήταν σχήμα λογού (σε έντυπη μορφή) για να δείξω την δυσαρέσκεια μου - ξέρω πολύ καλά πως και τι γίνεται στο εμπόριο και πως μπορεί κάποιος να βρει το δίκαιο του. Θα μπορούσα να πω και αλλά για την εταιρεία που έγινε η αγορά του ενυδρείο αλλά δεν είναι το θέμα μου αυτό. (τέλος στο κομμάτι που αφόρα τους μαγαζάτορες……)
Το θέμα μου είναι ότι αν το φίλτρο έχει κάποιο πρόβλημα με την ροη του λόγο μηχανικού προβλήματος η αλλού προβλήματος διότι δεν μπορώ να το καταλάβω!! (θόρυβο δεν κάνει – είναι πεντακάθαρο – και πλέον δεν έχει αέρα).
Σε ένα ενυδρείο η κυκλοφορία του νερού δεν παίζει ρολό ?? (εγώ έτσι θυμάμαι ) και αν όχι πως θα γίνεται σωστή φιλτρανση όλου του νερού ??? ξέρω θα μου πεις πάλι για το θέμα υλικών-ψαριών-και ότι λύνεται το πρόβλημα ….
Έχεις δίκαιο σε όλα δεν λέω αλλά πως θα καταλάβω σήμερα που το φίλτρο είναι καινούργιο (σχετικά) αν έχει πρόβλημα ??? μην το στρώσω και μετά μπαίνω στην διαδικασία αλλαγής και το σημαντικό είναι να αναλάβει και η εταιρεία σε περίπτωση προβλήματος διότι αυτοί τα βρίσκουν όλα καμωμένα .
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-03-13, 15:46
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

τραβα βιντεο με την έξοδο του φίλτρου (εν λειτουργία) πάνω από το νερό για να φαίνεται η πίεση που το πετά και όλο και καποιος κάτοχος θα μπορεί να σου απαντήσει.
ψάξε και στο ιντερνετ παρόμοια βιντεάκια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-03-13, 16:33
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Τη ροη που έχει τωρα την έχεις μετρήσει ;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-03-13, 16:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mnck Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ένα ενυδρείο η κυκλοφορία του νερού δεν παίζει ρολό ??
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η πραγματικη ροη του φιλτρου ειναι εστω και μια φορα τα λιτρα του ενυδρειο ανα ωρα, καλυπτεται.
Αν τωρα δεν γινεται καλη κυκλοφορια του νερου σε ολα τα μερη του ενυδρειου (μπορει να ειναι και θεμα ιδιαιτερων διαστασεων, κα βασικα δεν ειναι η δουλεια του φιλτρου αυτη) αυτο λυνεται ευκολα και οικονομικα με ενα wave maker.
Μη μπερδευεις τη ροη του φιλτρου με την καλη κυκλοφορια του νερου σε ολα το χωρο του ενυδρειου.
Το φιλτρο σου εχει 1150 λ/ω ονομαστικη ροη. Οσο και να πεσει για οποιοδηποτε λογο (εκτος βλαβης ή λαθος λειτουργιας πχ το υψος του ενυδρειου σου ειναι πανω απο το μανομετρικο του φιλτρου ή λαθος τοποθετηση υλικων ή ελλειψη συντηρησης) κατω απο 250 λ/ω (που ειναι το ενυδρειο σου) πραγματικη ροη, δεν πεφτει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-03-13, 00:22
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Απ: Προβλημα???? φιλτρο fluval 306

Εχω δυο (2) 305. Το μονο που δεν μπορω να τους προσαψω, ειναι οτι δεν εχουν κυκλωφορια νερου! Ετσι και βγαλω εκτος του νερου την εξοδο τους, τοτε γινεται πανικος. Φτανει στο απεναντι κρυσταλο του ενυδρειου.

Και κατι ακομα. Δεν συμαινει τιποτα, μα τιποτα, το οτι το φιλτρο ειναι καθαρο και ξαναστημενο απο την αρχη. Ενα κακοστημενο, στουμπωμενο στο υλικο φιλτρο, με λαθος τοποθετηση υλικων, ολοκαινουργιο να ειναι δεν δουλευει σωστα, υπο-λειτουργει. Αν εχεις υπερβει ταυτοχρονα και λιγο το μανομετρικο του, τοτε αντε γεια!

Χωρις να αποκλειω βεβαια και το πιθανο μηχανικο προβλημα, συνηθως τα προβληματα ειναι απο λάθος χρηση και στησιμο του φιλτου. Το συγκεκριμενο μοντελο ουτε καποιο καινουργιο ειναι στην αγορα, να μην το ξερουμε, ουτε καποιο της πλακας.

Και μην συγχεεις δυο διαφορτικα πραγματα επειδη ειναι ροες και τα δυο. Αλλο η ροη του φιλτρου και αλλο η ροη του νερου μεσα στο ενυδρειο. Απο απλα και μονο λανθασμενη τοποθετηση της εξοδου του φιλτρου, μπορει να χανεις την μιση ροη που κανονικα θα μπορουσε να προκαλεσει στο νερο.

Συνήθως ομως, οταν η γυάλα ειναι μεγαλη, τοτε δεν στοιριζομαστε μονο στο φιλτρο να προκαλεσει την απαραίτητη ροη του νερου μεσα στο ενυδρειο. Δεν επαρκει, γι' αυτο και βαζουμε καποια αλλα πραγματα για να βοηθησουν. Αυτο βεβαια δεν συμαινει οπωσδηποτε οτι το φιλτρο μας δεν φτανει για τα λιτρα, αφου υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που παιζουν ρολο.

Βγαλε φωτογραφιες, αν μπορεις και βιντεο, να δουμε αυτα που λες, να δουμε πως το εχεις στεισει ωστε να μπορεσουμε να βοηθησουμε. Στις περισσοτερες περιπτώσεις τα αποτελεσματα ειναι αμεσα.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-03-13, 10:51
mnck Ο χρήστης mnck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2013
Περιοχή: Αμφιαλη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Συνχομπιστες καλημερα,
τελικα το φιλτρο ειχε μηχανικο προβλημα το οποιο διορθωθηκε μετα απο πιεση στην εταιρεια.
σας ευχαριστω πολυ ολους .
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-03-13, 11:33
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Καλημερα!Τι μηχανικο προβλημα ειχε τελικα? Με ποιο τροπο λυθηκε ?Η "πιεση" χρειαζοταν ? Για πες....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-03-13, 11:54
mnck Ο χρήστης mnck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2013
Περιοχή: Αμφιαλη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Το φιλτρο το πηγα στην εταιρεια απο οπου ειχε αγοραστει και καναμε δοκιμη με ενα δικο του που ειχε σε λειτουργεια και διαπιστωθηκε οτι η δυναμη του φιλτρου δεν ηταν η ιδια... οποτε καναμε αλλαγη στην φτερωτη και παλι τα ιδια ειχαμε.... ετσι αναγκαστηκαν να μου κανουν αντικατασταση τις κεφαλης. Μου ειπαν οτι θα το ελενξουν και θα με ενημερωσουν για το ακριβες προβλημα που εχει !!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-03-13, 11:56
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Μαλιστα....ωστοσω ακομη δεν "ξεμπερδεψες"...
Το θεμα σου νομιζω δεν ειναι η διαγνωση που θα κανουν(π.χ. φταει η κεφαλη ή φταιει το ταδε) οσο στο να σου λυσουν το θεμα φιλτρανση στο ενυδρειο σου.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-03-13, 12:04
mnck Ο χρήστης mnck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2013
Περιοχή: Αμφιαλη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλιστα....ωστοσω ακομη δεν "ξεμπερδεψες"...
Το θεμα σου νομιζω δεν ειναι η διαγνωση που θα κανουν(π.χ. φταει η κεφαλη ή φταιει το ταδε) οσο στο να σου λυσουν το θεμα φιλτρανση στο ενυδρειο σου.
εγω ξεμπερδεψα""""""" τωρα τι θα εχει το φιλτρο δεν με νοιαζει πλεον, αυτο που θελω τωρα ειναι να μπει σε λειτουργεια με το βιολογικο υλικο και να δω αν με καλυπτει για την βιολογια μου, πιστευω οτι κατι θα γινει ας κανουμε την αρχη και θα τα βρουμε ολα στην ωρα τους!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προβλημα με fluval fx5??? poet Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 28 05-11-12 22:19
FLUVAL 205 ΠΡΟΒΛΗΜΑ andris Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 06-05-12 19:05
εσ. φιλτρο fluval U1 Gladiator Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 08-01-12 01:38
Φιλτρο fluval Moonchild Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 08-09-05 11:45
Εξωτερικο φιλτρο Fluval 203 με προβλημα ροης. mikenuke Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 26-05-03 15:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10770 seconds with 15 queries