Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-10-10, 23:38   #1
Λιγη βοηθεια για 30L γλυκου νερου.
 
Το avatar του χρήστη pavlos1988
pavlos1988
Member
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: ¶νω Πατήσια-Γαλάτσι
Μηνύματα: 301

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
pavlos1988 Ο χρήστης pavlos1988 δεν είναι συνδεδεμένος 20-10-10, 23:38
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Χαιρετω ολους τους χομπιστες τις ιστοσελιδας,απο τους οποιους θα ηθελα λιγη βοηθεια.Χτες αγορασα ενα 30L ενυδρειακι,με σκοπο να το εχω στο γραφειο μου,εχω διαβασει πως με τα λιτρα αυτα "δεν πας πουθενα" οσον αφορα πληθησμο και ποικιλια ψαριων.Ωστοσο,ο περιορισμενος χωρος με παροτρυνε να παρω αυτο το μικρο και συμπαθες παραλληλογραμμο ενυδρειο..Σκοπευω να βαλω ψαρια γλυκου νερου,τα οποια θεωρητικα ειναι πιο ευκολα,αυτη τη στιγμη το ενυδρειο "τρεχει".Εχω βαλει λιπασμαμ,επειδη θελω ζωντανα φυτα,σκουροχρωμη και λεπτοκοκκη αμμο και τιποτε αλλο.Για φιλτρο,εχω αυτο που εδινε το πακετο(Power clean 150) και για θερμοστατη ενα της Dennerle(50 Watt).Απο εκει ποθ το αγορασα,μου εδωσαν επισης αντιχλωριο και "βακτηρια"..Τα εχω βαλει στις αναλογιες που μου ειπαν και απο εκει και περα,δεν μου ειπαν κατι αλλο!Σε ερωτηση μου,αν χρειαζεται test για αμμωνια,νιτρικα και νιτρωδη,μου ειπαν οχι!!
Πιστευω πως πριν ριξω ο,τι μεσα,πρεπει να γνωριζω τι γινεται με το νερο..Εσεις τι λετε?Να διευκρινησω πως θα ηθελα ενα μικρο κοπαδι neon και 2 φυτα,τιποτε αλλο....Τελος,για να γινει το νερο οξινο για να υποδεχθει τα neon,μου εδωσαν τυρφη,την οποια και εβαλα μεσα σε λιγο τουλι,στο υπαρχον φιλτρο.Σαν πιο εμπειροι,θελω να μου πειτε πως σας φαινεται η αρχη που εκανα..Υ.Γ Σκεφτομαι να παω αυριο στο pet shop να ζητησω λιγο "μπολι".Σας παρακαλω,βοηθηστε με για μια καλη αρχη!Ευχαριστω πολυ..
Εμφανίσεις: 5708
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-10-10, 00:07
manthos333 Ο χρήστης manthos333 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 97
Send a message via Skype™ to manthos333
Προεπιλογή Καλη αρχη

φιλε μου απο οτι εχω καταλαβει τα ζουμια (βακτηρια) που σου δωσαμε δεν κανουν δουλια καλυτερα βρες μπολι απο χομπιστα μπολιασε το φιλτρο σου και ταιζε καθημερινα με αδειο παντα ενυδρειο μεχρη να μετρισεις ΝΗ3,4 ..0
ΝΟ2 ..0 ΝΟ3..γυρω στο 10 αν εχεις και φυτα

υπαρχουν αναλογα ποστ στο φορουμ που ειναι κατατοπιστηκοτατα και θα σου λεισουν καθε απωρια


τα νεον εχω την εντυπωση οτι θελουν μικρο ΡΗ κατω απο 7,5 και πρεπει αν θελεις να τα φιλοξενισεις να βρεις ενα τροπο να το ριξεις

εγω σε 30 λιτρα φυτεμενο θα εβαζα ενα υπεροχο μονομαχο και θα ηταν βασηλιας

πριν στρωσει το φιλτρο δεν βαζουμε ψαρι
__________________
Μάνθος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-10-10, 00:07
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Τα τέστ σου δίνουν πολλές πληροφορίες που είναι δύσκολο εώς αδύνατον να τις μάθεις με άλλους τρόπους. Καλό είναι να τα πάρεις ειδάλλως κινδυνεύεις να δώσεις τα λεφτά σε ψάρια αν σε απασχολεί το οικονομικό. Πιστεύω οτι σε βάθος χρόνου είναι αδύνατον να μην τα προμηθευτείς χωρίς ''κόστος''.
Λίπασμα δεν χρειάζεται να προσθέσεις πριν την εισαγωγή φυτών.
Μπορείς να στρώσεις το ενυδρείο σου με μπόλι και αν πιάσει την επόμενη μέρα ρίχνεις ψάρια ( αν περνάς απο Πειραιά απογευματινές ώρες πολύ ευχαρίστως να σου δώσω ) , με τροφή ή αμμωνία που πέρνει περίπου 4-6 βδομάδες ή με βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή. Η χρήση βακτηρίων δεν στρώνει το ενυδρείο πιο γρήγορα απλά σου δίνει τη δυνατότητα να βάλεις ψάρια μέσα νωρίτερα.
Σου προτείνω το μπόλι και αν δεν βολεύεσαι με μένα μπορείς να βάλεις αγγελία.

Υπάρχουν αρκετά υπομνήματα που βοηθούν στην κατηγορία των αρχάριων. Αν έχεις όρεξη τα διαβάζεις και οτι απορίες έχεις εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όσο και όπως μπορούμε.

Μπορείς να δείς παρουσιάσεις ενυδρείων μέσα στο forum για να πάρεις μία ιδέα τι ψαράκια σου αρέσουν και μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου.
Ενδεικτικά και όχι αποκλειστικά να σου προτείνω φυτά με 1)μονομάχο με σαλιγγαράκια ή 2)γαρίδες.
Τα tetra που ανάφερες αισθάνονται άνετα σε περίπου 70 λίτρα ενυδρείο με μαλακό νερό (που σημαίνει οτι χρειάζεται α/ο ή κάποιο υποκατάστατό της).
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-10-10, 00:10
manthos333 Ο χρήστης manthos333 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 97
Send a message via Skype™ to manthos333
Προεπιλογή

μαζι τα γραφαμε??
__________________
Μάνθος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-10, 00:11
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-10-10, 00:49
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Καλως ηρθες φιλε μου.
Βαλε καλυτερα μπολι ετσι ωστε να μπορεσεις να βαλεις ψαρια κατευθειαν κ να γλιτωσεις το στρωσιμο με αμμωνια που ειναι κ χρονοβορο.
Τα βακτηρια δεν κανουν τιποτα.Καλυτερα μη τα βαλεις.
Με το μπολι θα εισαι οκ.
Τωρα για τα ψαρια ψαξε το λιγο ακομα.
Για νεον οπως σου ειπαν ειναι λιγα τα λιτρα,ενω για μονομαχο τελεια.
Βαλε κ πολλα φυτα κ θα ειναι πολυ ομορφο.
Θα μπορουσες κ γαριδαδικο αλλα πρεπει να εχει στρωσει ο βυθος πρωτα που σημαινει τουλαχιστον 2-3 μηνες να τρεχει το ενυδρειο.
Τα τεστ θα τα χρειαστεις κυριως στην αρχη,να δεις αν εστρωσε το ενυδρειο σου αλλα κ αργοτερα.
Προσεξε με την τυρφη να εχεις σταθερες παραμετρους.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-10-10, 01:54
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε.
Τα λίτρα σου είναι λίγα για νέον, τα οποία καλό είναι να μπαίνουν σε κοπαδάκι, όχι λιγότερα από 6-8 άτομα.
Αν δεν σου αρέσουν οι μονομάχοι που σου πρότειναν τα παιδιά, μπορείς να βάλεις 2 χαρεμάκια έντλερς.
Έχουν υπέροχα χρώματα, είναι πιο μικρά κι από τα νέον και τρελλαίνονται για φυτεμένα ενυδρεία.
Δες τα εδώ σ' ένα βιντεάκι σε 20λιτρο: http://www.youtube.com/watch?v=pnVZ5...eature=related

Θα τα δεις να γεννάνε (αντίθετα από τα νέον) και ψάχνε από τώρα που θα χαρίσεις τους απογόνους.
Τα καταφέρνουν μια χαρά σε νερό βρύσης και δεν θα ξαναπαιδευτείς με τύρφη και μετρήσεις σκληρότητας.
Τέλος συμβιώνουν άνετα με γαριδούλες και σαλιγκαράκια που μπορείς να προσθέσεις αργότερα.
Για το μπόλι και τα τεστάκια, σου τα είπαν παραπάνω, από μένα καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-10-10, 02:08
Το avatar του χρήστη pavlos1988
pavlos1988 Ο χρήστης pavlos1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: ¶νω Πατήσια-Γαλάτσι
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

Παιδια,σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και για την προθυμια σας..Θα διαβασω και ο,τι χρειαστω θα ενοχλησω ξανα.
-------------------------
Υστερα απο παροτρυνση και βοηθεια απο συναδελφο χομπιστα και υστερα απο διαβασμα,αποφασισα να δημιουργησω αποικια βακτηριδιων με προσθηκη καθαρης αμμωνιας και λιγο μπολι..Συμφωνειτε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavlos1988 : 22-10-10 στις 02:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-10-10, 02:12
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Aν βάλεις μπόλι, κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεσαι την καθαρή αμμωνία.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-10-10, 02:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν βάλεις μπόλι, κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεσαι την καθαρή αμμωνία.
+1
Γενικα εγω δεν προτεινω το στρωσιμο με καθαρη αμμωνια και το στρωσιμο με ψαρι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-10-10, 10:10
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Για σταθείτε ρε παιδιά!
Πιστεύω πως όλοι συμφωνούμε ότι δεν βάζουμε ψάρια μέχρι να ολοκληρωθεί το στρώσιμο, άσχετα από το αν στρώνουμε με αμμωνία ή με τροφές. Το θέμα είναι να στρωθεί το φίλτρο για να είναι το ενυδρείο ασφαλές για τα ψάρια που ΘΑ μπουν, ε;
Πώς όμως ελέγχουμε αντικειμενικά και αξιόπιστα ότι το φίλτρο στρώθηκε; Ο μόνος τρόπος είναι α)να βεβαιωθούμε ότι το νερό έχει αμμωνία (γιατί πώς θα ελέγξουμε αν τη μεταβολίζουν τα βακτήρια, αν δεν μετρήσουμε αρχικά μία μετρήσιμη τιμή αμμωνίας γύρω στα 2-5 ppm β)Την άλλη μέρα ξαναμετράμε και θα πρέπει να βρούμε ΝΗ3 0, ΝΟ2 0 και ανεβασμένα νιτρικά. Τότε ξέρουμε πως η βιολογία μας δουλεύει. Αν δεν μετρήσουμε πόση αμμωνία έχουμε πριν την μεταβολίσουν τα μικρόβια ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ θα ξέρουμε αν όντως υπάρχει μεταβολισμός; Αν δεν ξέρεις πόσα μήλα είχες εξαρχής στον πάγκο, πώς μπορείς να λογαριάσεις πόσα πούλησες; ¶ρα, τουλάχιστον για λόγους μετρήσεων, αμμωνία πρέπει να μπαίνει, άσχετα αν θα ρίχνουμε και λίγη τροφή.
Το μπόλι ΔΕΝ είναι στρώσιμο. Στρώσιμο σημαίνει ανάπτυξη επαρκούς βιολογίας (αποικιών βακτηρίων) στα υλικά του φίλτρου ώστε να αποικοδομεί την αμμωνία και να την μετατρέπει σε νιτρικά ιόντα. Το μπόλι επιταχύνει σημαντικά αυτήν τη διαδικασία πολλαπλασιασμού των αποικιών, αφού προσφέρει στο φίλτρο μας ζωντανά βακτήρια, έτοιμα προς πολλαπλασιασμό. Για να εγκατασταθούν όμως αυτά τα βακτήρια στα σφουγγάρια του φίλτρου μας και για να πολλαπλασιαστούν δημιουργώντας αποικίες χρειάζεται κάποιος χρόνος. Και στο χρόνο αυτό το ενυδρείο μας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΩΜΕΝΟ. Και στο χρόνο αυτό τα βακτήρια χρειάζονται σταθερή και επαρκή ποσότητα θρεπτικού υλικού, ώστε και να επιζήσουν αλλά και να πολλαπλασιαστούν. Η τροφή τους είναι η αμμωνία. Είτε αυτή προέρχεται από το σάπισμα ψαροτροφής, είτε σε καθαρή μορφή από το φαρμακείο. Γιαυτό και εμείς πρέπει να μετράμε πόση αμμωνία μπαίνει στο ενυδρείο, για να είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε πόση από αυτή μεταβολίζεται και με τι ταχύτητα. Η μόνη μετρήσιμη μορφή αμμωνίας είναι η φαρμακευτική. Με την ψαροτροφή δεν μπορείς να υπολογίσεις το income της αμμωνίας, και επομένως δεν μπορείς να αξιολογήσεις το αν, πόσο και με τι ρυθμό την μετατρέπει το φίλτρο σου. Με λίγα λόγια δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αν και πότε είσαι έτοιμος να βάλεις μέσα ψάρια.
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-10-10, 11:49
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σταθείτε ρε παιδιά!
Πιστεύω πως όλοι συμφωνούμε ότι δεν βάζουμε ψάρια μέχρι να ολοκληρωθεί το στρώσιμο, Φυσικα


άσχετα από το αν στρώνουμε με αμμωνία ή με τροφές. Το θέμα είναι να στρωθεί το φίλτρο για να είναι το ενυδρείο ασφαλές για τα ψάρια που ΘΑ μπουν, ε; Σωστα


Πώς όμως ελέγχουμε αντικειμενικά και αξιόπιστα ότι το φίλτρο στρώθηκε;
Με μετρησεις

Ο μόνος τρόπος είνα
ι α)να βεβαιωθούμε ότι το νερό έχει αμμωνία (γιατί πώς θα ελέγξουμε αν τη μεταβολίζουν τα βακτήρια, αν δεν μετρήσουμε αρχικά μία μετρήσιμη τιμή αμμωνίας γύρω στα 2-5 ppm.
Κατα την γνωμη μου Λαθος. Εαν δεν ειχες αμμνωνια δεν θα δημιουργουσες στο φιλτρο σου βακτηριδια που θα την εκαναν νιτρωδη (Νο2) οποτε εαν βλεπεις ΝΗ3/ΝΗ4 0 Νο2 0 Νο3 μετρησιμα παει να πει οτι ειχες αμμωνια που εγινε αμμωνιο που εγινε νιτρικα


β)Την άλλη μέρα ξαναμετράμε και θα πρέπει να βρούμε ΝΗ3 0, ΝΟ2 0 και ανεβασμένα νιτρικά. Τότε ξέρουμε πως η βιολογία μας δουλεύει. Αν δεν μετρήσουμε πόση αμμωνία έχουμε πριν την μεταβολίσουν τα μικρόβια ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ θα ξέρουμε αν όντως υπάρχει μεταβολισμός;
Εαν δεν υπηρχε δεν θα ειχες ποτε Νο3


Αν δεν ξέρεις πόσα μήλα είχες εξαρχής στον πάγκο, πώς μπορείς να λογαριάσεις πόσα πούλησες; Δεν σε νοιαζει ποσα ειχες αλλα ποσα εχεις και πρεπει να εχεις ΝΗ3/ΝΗ4 0 Νο2 0 Νο3 μετρησιμα

¶ρα, τουλάχιστον για λόγους μετρήσεων, αμμωνία πρέπει να μπαίνει, άσχετα αν θα ρίχνουμε και λίγη τροφή.
Αμμωνια βγαζουν και τα ψαρια και οι σαπιλες και του φαρμακειου


Το μπόλι ΔΕΝ είναι στρώσιμο. Στρώσιμο σημαίνει ανάπτυξη επαρκούς βιολογίας (αποικιών βακτηρίων) στα υλικά του φίλτρου ώστε να αποικοδομεί την αμμωνία και να την μετατρέπει σε νιτρικά ιόντα. Το μπόλι επιταχύνει σημαντικά αυτήν τη διαδικασία πολλαπλασιασμού των αποικιών, αφού προσφέρει στο φίλτρο μας ζωντανά βακτήρια, έτοιμα προς πολλαπλασιασμό. Για να εγκατασταθούν όμως αυτά τα βακτήρια στα σφουγγάρια του φίλτρου μας και για να πολλαπλασιαστούν δημιουργώντας αποικίες χρειάζεται κάποιος χρόνος. Και στο χρόνο αυτό το ενυδρείο μας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΩΜΕΝΟ. Και στο χρόνο αυτό τα βακτήρια χρειάζονται σταθερή και επαρκή ποσότητα θρεπτικού υλικού, ώστε και να επιζήσουν αλλά και να πολλαπλασιαστούν. Η τροφή τους είναι η αμμωνία. Είτε αυτή προέρχεται από το σάπισμα ψαροτροφής, είτε σε καθαρή μορφή από το φαρμακείο. Γιαυτό και εμείς πρέπει να μετράμε πόση αμμωνία μπαίνει στο ενυδρείο, για να είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε πόση από αυτή μεταβολίζεται και με τι ταχύτητα. Η μόνη μετρήσιμη μορφή αμμωνίας είναι η φαρμακευτική. Με την ψαροτροφή δεν μπορείς να υπολογίσεις το income της αμμωνίας, και επομένως δεν μπορείς να αξιολογήσεις το αν, πόσο και με τι ρυθμό την μετατρέπει το φίλτρο σου. Με λίγα λόγια δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αν και πότε είσαι έτοιμος να βάλεις μέσα ψάρια.
Κατα την γνωμη μου λαθος. Το μπολι ειναι η πιο καλη μεθοδος στρωσιματος και μπορεις να βαλεις ψαρακι το οποιο θα παραγει αμμωνια για να ''ταιζει το φιλτρο την ιδια μερα απλα θα πρεπει να μετρας και να βαζεις ψαρακια σιγα σιγα για να προλαβει το φιλτρο (τα βακτηριδια) να προσαρμοστουν αν σε καποια φαση μετρα αμμωνια σημενει οτι εβαλες πολλα ψαρακια και δεν προλαβενει το φιλτρο να διασπαει την αμμωνια που παραγουν οι κατοικοι σου

....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 26-10-10 στις 14:06
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιγη βοηθεια! drak7family Γλυκό νερό - Γενικά 3 09-10-10 21:26
λιγη βοηθεια !!!! ilias8573 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 02-01-10 23:12
λιγη βοηθεια christine1989 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 14-12-08 14:05
λιγη βοηθεια! kourba Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 24 07-05-08 11:18
λιγη βοηθεια harilaos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 05-12-06 17:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06246 seconds with 13 queries