Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-04-12, 13:07  
ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ!ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ...
 
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma
Senior Member
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος 25-04-12, 13:07
Αξιολόγηση: (1 votes - 1,00 average)

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστω που με δεχτηκατε στην παρεα σας
Ειμαι 38 χρονων και πριν 2 μηνες εφεραν δωρο στον μικρο μου γιο (4 χρονων) ενα ενυδρειο 30 λιτρων με ενσωματωμενη λαμπα και εσωτερικό φίλτρο

Αγορασα εναν θερμοστατη, μια ανουμπια, υποστρωμα (καφε χρωματος) ειδικο για την αναπτυξη φυτων, τοποθετησα επισης ενα κομματι ξυλο στον πυθμενα και ενα διακοσμητικο (το οποιο σκεφτομουν οτι θα μπορουσε να λειτουργησει ως κρυψωνα - εαν και εφοσον απαιτηθει) και δυο πετρες που βρηκα διπλα σε ενα ποταμι (τις οποιες πρωτα επλυνα & εβρασα)

Πηρα μπολι απ τον πετσοπα (ασχημη λεξη, αλλα δυστυχως επικρατησε), αντιχλωριο και επιπλεον βακτηρια και εδω και 2 μηνες ολα πηγαινουν σχετικα καλα (γραφω σχετικα, γιατι ηδη εχω εντοπισει αρκετα λαθη σ αυτα που εκανα!!)

Εχω αγορασει 2 γκαπυ, ενα αρσενικό και ενα θηλυκο (το αποτελεσμα ειναι το αρσενικο να κυνηγαει συνεχως το θηλυκο! 1ο ΛΑΘΟΣ), μια ζεβρα (2ο ΛΑΘΟΣ, διαβασα πως τα συγκεκριμενα ζουν σε κοπαδια), 2 πολυ μικρα ψαρια (με μπλε - κοκκινο, "φωσφοριζοντα" χρωματισμο) και μια γαριδα.

Το ενυδρειο ειναι πισω απο παραθυρο και εχει αρκετο φως...
Ξεκιναω τωρα τις ερωτησεις
1. Πρεπει να αναβω τη λαμπα ή αρκει το φως του ηλιου?
2. Ταιζω τα ψαρια 2 φορες την ημερα (ειναι οκ?)
3. Η θερμοκρασια ειναι σταθερη στους 26. Τωρα που καλοκαιριαζει, διακοπτω τη χρηση του θερμοστατη?
4. Ο γιος μου θελει να του αγορασω εναν γλυφτη (η αληθεια ειναι πως εγω του περιγραψα το συγκεκριμενο ψαρι...και απο τοτε το ζηταει!!!) και ενα σαλιγκαρι (αυτο το ανεφερε μονος του!!!). Υπαρχει δυνατότητα για επιπλεον ψαρι (γλυφτη) και σαλιγκαρι?
5. Υπαρχει καποιο σημαντικο "λαθος" σε οσα σας ανεφερα?
6. Ξεχασα να αναφερω πως η ζεβρα ορισμενες φορες κυνηγα σχεδον ολα τα υπολοιπα ψαρακια

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας
Η αληθεια ειναι πως γραφτηκα στο συγκεκριμενο φορου, εχοντας διαβασει αρκετα σε διαφορα φορουμ και εκανα την επιλογη μου, εχοντας ως γνωμονα πως μοιραζεστε τις γνωσεις σας, χωρις τουπε και υφος. Και το αναφερω, γιατι σε ορισμενα αλλα φορουμ...μονο που δεν "εδειραν" ορισμενους αρχαριους...για τα λαθη που εκαναν (εννοειται λογω ελλειψης γνωσης!)
Εμφανίσεις: 58809
Απάντηση με παράθεση
  #121  
Παλιά 29-06-12, 11:10
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή AquaticMagic

Καλημέρα
Έχει κάνει κανείς σας, παραγγελίες μέσω ebay από το AquaticMagic ?

Είστε ευχαριστημένοι?
-------------------------
Extra ερώτηση (ίσως ακουστεί χαζη!!!): Το φίλτρο μου, ένα εσωτερικό της Hailea, τρέχει εδώ και μήνες με μπλε σφουγγάρι στο εσωτερικό (κάτι σαν κι αυτό http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1620) και mini siporax.

Βρέθηκε στα χέρια μου το παρακάτω : http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1847


Νομίζετε πως πρέπει να αλλάξω το mini siporax που εχω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 29-06-12 στις 11:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 29-06-12, 11:23
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

λόγω το σχήματος του, το mini siporax προτείνεται για εσωτερικά φίλτρα με λίγο όγκο για υλικά
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 29-06-12, 12:48
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα
Έχει κάνει κανείς σας, παραγγελίες μέσω ebay από το AquaticMagic ?

Είστε ευχαριστημένοι?
Έχω πάρει Christmass Moss η οποία έφτασε σε καλή ποσότητα και ποιότητα. Έχει αναπτυχθεί αρκετά τώρα.
Και άλλα 2-3 μπιχλιμπίδια τα οποία ήρθαν σε καλή κατάσταση και άμεσα.
Συνιστώ ανεπιφύλακτα..
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 29-06-12, 12:51
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsiou9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω πάρει Christmass Moss η οποία έφτασε σε καλή ποσότητα και ποιότητα. Έχει αναπτυχθεί αρκετά τώρα.
Και άλλα 2-3 μπιχλιμπίδια τα οποία ήρθαν σε καλή κατάσταση και άμεσα.
Συνιστώ ανεπιφύλακτα..
Ωπ...εδώ είμαστε!
Σε τι κατάσταση σου ηρθε? (χρώμα, υφή...)
Σε πόσο καιρό άρχισε να αναπτύσεται?
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 29-06-12, 13:03
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Ήταν το κανονικό του χρώμα γιατί έφτασε μέσα σε 2-4 μέρες από την αποστολή, δε θυμάμαι ακριβώς πόσο έκανε να φτάσει. Πάντως είχαν "μαραθεί" μόνο 2-3 μικρά κομματάκια, απειροελάχιστα σε σχέση με το σύνολο.
Αργεί να αναπτυχθεί, οπότε και μου έχει πάρει 4-5 μήνες μέχρι τώρα. Σίγουρα έχει διπλασιαστεί η αρχική ποσότητα, την οποία τιμούν ιδιαιτέρως οι γαρίδες..
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 29-06-12, 13:05
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsiou9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήταν το κανονικό του χρώμα γιατί έφτασε μέσα σε 2-4 μέρες από την αποστολή, δε θυμάμαι ακριβώς πόσο έκανε να φτάσει. Πάντως είχαν "μαραθεί" μόνο 2-3 μικρά κομματάκια, απειροελάχιστα σε σχέση με το σύνολο.
Αργεί να αναπτυχθεί, οπότε και μου έχει πάρει 4-5 μήνες μέχρι τώρα. Σίγουρα έχει διπλασιαστεί η αρχική ποσότητα, την οποία τιμούν ιδιαιτέρως οι γαρίδες..
Ευχαριστω! Με κάλυψες απόλυτα
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 29-06-12, 13:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα ευκολα φυτα.
Τα δυσκολα ενδεχεται να χαλασουν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 29-06-12, 13:14
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ευκολα φυτα.
Τα δυσκολα ενδεχεται να χαλασουν
Η παραγγελία μου πάντως : Pellia -Live Aquarium Plant Christmas Java Aquatic Moss, ήρθε ως μια καφέ μάζα...ένα χάλι δλδ!

Το κατάστημα αρχικά ισχυρίστηκε πως θα πρέπει να τη δεσω σε ξυλο και εντός 10 ημερών θα αρχίσει να αποκτά πράσινο χρώμα

Απο χθες ανταλλάσουμε email, επειδή εδώ και 15 μέρες η καφέ μάζα παραμένει ως έχει και τελικα πριν λίγο μου πρότειναν επαναποστολή ή επιστροφή των χρημάτων

Κάνω μετρήσεις κάθε δύο μέρες, μην πάθω καμιά πλάκα...καλοκαιριάτικα, ωστόσο ήθελα και 2η άποψη για το συγκεκριμένο κατάστημα, πριν το "καταδικάσω" στο μυαλο μου
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 29-06-12, 13:28
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Μετά από πόσες μέρες έφτασε σε σενα από την αποστολή?
Πάντως σαν seller έχει 98,5% θετικές αξιολογήσεις στις σχεδόν 55000 πωλήσεις, είναι αρκετά καλό το ποσοστό..
Είμαι σίγουρος ότι θα κάνουν ότι μπορούν για να σε ευχαριστήσουν, ήταν και αρκετά ευγενικοί όσες φορές μίλησα μαζί τους..
-------------------------
Πάντως όταν την είχα παραγγείλει εγώ ήταν και στα μεγάλα κρύα.
Καλοκαιριάτικα δε παίζει να έκανα παραγγελίες σε φυτά για κανένα λόγο..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsiou9 : 29-06-12 στις 13:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 29-06-12, 13:32
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsiou9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από πόσες μέρες έφτασε σε σενα από την αποστολή?
Πάντως σαν seller έχει 98,5% θετικές αξιολογήσεις στις σχεδόν 55000 πωλήσεις, είναι αρκετά καλό το ποσοστό..
Είμαι σίγουρος ότι θα κάνουν ότι μπορούν για να σε ευχαριστήσουν, ήταν και αρκετά ευγενικοί όσες φορές μίλησα μαζί τους..
-------------------------
Πάντως όταν την είχα παραγγείλει εγώ ήταν και στα μεγάλα κρύα.
Καλοκαιριάτικα δε παίζει να έκανα παραγγελίες σε φυτά για κανένα λόγο..
Έκανε να έρθει πάνω απο βδομάδα...
Το θέμα δεν είναι μόνο η καθυστέρηση, αλλα και η επιμονή τους να το φυτέψω!
Σήμερα το βγάζω και είτε θα ζητήσω επιστρόφη είτε νέα δωρεάν αποστολή

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 29-06-12, 14:00
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Πες τους το από αύριο για να τα στείλουν δευτέρα πρωί, μήπως σου έχουν έρθει μέχρι την Παρασκευή(μην μπλέξεις με σ/κ ενδιάμεσα) αν τελικά ζητήσεις να κανουν επαναποστολή. Καλού κακού τη ποσότητα που έχεις βάλε τη κάπου με νερό μήπως γίνει το θαύμα. :P
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 29-06-12, 15:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Η παραγγελία μου πάντως : Pellia -Live Aquarium Plant Christmas Java Aquatic Moss, ήρθε ως μια καφέ μάζα...ένα χάλι δλδ!

Το κατάστημα αρχικά ισχυρίστηκε πως θα πρέπει να τη δεσω σε ξυλο και εντός 10 ημερών θα αρχίσει να αποκτά πράσινο χρώμα

Απο χθες ανταλλάσουμε email, επειδή εδώ και 15 μέρες η καφέ μάζα παραμένει ως έχει και τελικα πριν λίγο μου πρότειναν επαναποστολή ή επιστροφή των χρημάτων

Κάνω μετρήσεις κάθε δύο μέρες, μην πάθω καμιά πλάκα...καλοκαιριάτικα, ωστόσο ήθελα και 2η άποψη για το συγκεκριμένο κατάστημα, πριν το "καταδικάσω" στο μυαλο μου
Αυτο που ειπε ειναι σωστο (μπορει να βγαλει φρεσκα αν εχει μεινει κατι ζωντανο απο το φυτο)
Απο την αλλη, το οτι δεχεται να επιστρεψει χρηματα ή να σου στειλει νεο φυτο σε περιπτωση που δεν επιβιωσει, απο μονο του φτανει για να μην εχεις αρνητκη αποψη.
Το κανουν πολλοι αυτο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 29-06-12, 22:02
billyss Ο χρήστης billyss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2010
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Η παραγγελία μου πάντως : Pellia -Live Aquarium Plant Christmas Java Aquatic Moss, ήρθε ως μια καφέ μάζα...ένα χάλι δλδ!

Το κατάστημα αρχικά ισχυρίστηκε πως θα πρέπει να τη δεσω σε ξυλο και εντός 10 ημερών θα αρχίσει να αποκτά πράσινο χρώμα

Απο χθες ανταλλάσουμε email, επειδή εδώ και 15 μέρες η καφέ μάζα παραμένει ως έχει και τελικα πριν λίγο μου πρότειναν επαναποστολή ή επιστροφή των χρημάτων

Κάνω μετρήσεις κάθε δύο μέρες, μην πάθω καμιά πλάκα...καλοκαιριάτικα, ωστόσο ήθελα και 2η άποψη για το συγκεκριμένο κατάστημα, πριν το "καταδικάσω" στο μυαλο μου
Έχω παραγγείλει αρκετές φορές απο το συγκεκριμένο ''κατάστημα'' και ειμαι πολυ ευχαριστημένος. Έκανα μια παραγγελία την προηγούμενη εβδομαδα και μέτα απο 4 μέρες μου ήρθαν τα φυτά σε πολύ καλή κατάσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 30-06-12, 10:35
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ...

Νομίζω ότι καλύφθηκα απο τις απαντήσεις όλων και ευχαριστω
Είναι λογικό κάποιες αποστολές να μην είναι πετυχημένες. Γι αυτο και ζήτησα 2η & 3η γνώμη για να μπορω να εχω άποψη για τη συγκεκριμένη εταιρία

Όσο για το θέμα της επαναποστολης, νομίζω πως έχει να κανει με τους κανόνες του eBay. Τα θετικά feedback τα θέλουν όλοι οι πωλητές...

Και πάλι ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 02-07-12, 07:34
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΤΥΡΦΗ & pH

Καλημέρα και καλό μήνα
Όποιος γνωρίζει περί τύρφης, θα ήθελα μερικές απαντήσεις στα παρακάτω

1. Με τη χρήση τύρφης, μπορεί να μειωθεί το pH?
2. Αν "ναι", η τύρφη πρέπει να τοποθετηθεί εντός του φίλτου?
3. Κάθε πότε απαιτείται αλλαγή της τύρφης?
4. Η μείωση του pH εξαρτάται μόνο από την ποσότητα της τύρφης ή κι απο άλλους παράγοντες?
5. Επηρεάζει η χρήση της τύρφης, κάτι άλλο εκτός από το pH? Εννοώ άμεση επίδραση σε ψάρια, γαρίδες, φυτά...κλπ
6. ¶λλος τρόπος για μείωση του pH υπάρχει?

Thanks...
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 02-07-12, 10:23
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

1. Ναι.
2. http://www.aquatek.gr/vb/showthread....363#post656363
3. Δες το 2.
4. Από πάρα πολλούς παράγοντες για αυτό και δεν μπορεί να βγει ένας 100% οδηγός, παρά μόνο ένας μπούσουλας για το πώς να κινηθείς για να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Σίγουρα στην αρχή θα χρειαστούν αρκετές μετρήσεις μέχρι να βρεις τις ρουτίνες σου.
5. Πέρα από τις σκληρότητες που μειώνει απελευθερώνει και ευεργετικές ουσίες και χρωματίζει το νερό.
6. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633
Μακροπρόθεσμα η Α/Ο είναι πιο οικονομική και είναι πολύ πιο εύκολο να υπολογίσεις τι ανάμιξη θα πρέπει να κάνεις, απλά μπορεί να αργήσει λίγο να αρχίσει η πτώση του pH. Βέβαια μπορεί να χρησιμοποιείται και ταυτόχρονα με τύρφη.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 02-07-12, 13:27
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ........

Στέλιο ευχαριστω για τις απαντήσεις, νομίζω καλύφθηκα

Σ' ότι αφορά την απάντηση του "AquaticMagic"...ήρθε πριν λίγο και αναφέρουν τα εξής :

We have arranged for reshipment on your confirmed address and we shall arrange for ship out with in 2-3 days from today with internal barcode *0112063003* for (pellia*1)

Kindly allow at least 7-15 working days from the shipment date to reach your location

Το 7-15...μου ήρθε κάπως...
-------------------------
Σήμερα απ ότι φαίνεται είναι η μέρα των ερωτήσεων
Διάβασα κάπου πως η παρουσία των marimo balls, ενισχύει την ανάπτυξη της Cladophora algae

Αληθεύει?

Συγκεκριμένα διάβασα το εξής :

Τι φταίει: Αν εμφανιστεί η Cladophora στο ενυδρείο μας πάει να πει ότι έχουμε πετύχει να δημιουργήσουμε όλες τις σωστές συνθήκες για την υγιή ανάπτυξη των φυτών μας. Σωστά διαβάσατε αφού αυτό το είδος άλγης χρειάζεται αυτές τις παραμέτρους στο νερό που χρειάζονται και τα φυτά! Αν βάλατε τελευταία τα marimo balls ωραία μπαλάκια άλγης τότε το πιο πιθανό είναι να ήταν ο «δούρειος ίππος» για να εμφανιστεί στο ενυδρείο.

Αν κάποιος ξέρει...ας ενημερώσει
Ευχαριστώ
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 02-07-12 στις 13:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 02-07-12, 13:46
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Σε κάποιους παρουσιάστηκε αυτός ο διάολος αφότου έβαλαν τις marimo. Μπορεί βέβαια να ήταν και τυχαίο. Σε πολλούς άλλους δεν παρουσιάστηκε τέτοιο πρόβλημα. Ευτυχώς είμαι ένας από αυτούς! Φτου φτου!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 02-07-12, 13:49
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε κάποιους παρουσιάστηκε αυτός ο διάολος αφότου έβαλαν τις marimo. Μπορεί βέβαια να ήταν και τυχαίο. Σε πολλούς άλλους δεν παρουσιάστηκε τέτοιο πρόβλημα. Ευτυχώς είμαι ένας από αυτούς! Φτου φτου!
Στέλιο τις κρατάς στην αρχική τους μορφή (εννοώ σαν μπάλα) ή τις ανοίγεις, ώστε να γίνουν "επίπεδες"?

Πάντως το άρθρο μου φάνηκε σοβαρό...και δεν ξέρω
Στην ουσία με τις συγκεκριμένες μπάλες, βάζεις άλγη στο ενυδρείο!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 02-07-12, 14:00
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δεν τόλμησα να την ανοίξω μήπως και! Το άρθρο προφανώς βασίστηκε στις εμπειρίες και δεν είναι ψέμα ότι έχει τύχει σε κόσμο. Και οι marimo ένα είδος cladophora είναι, δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει κάνει κι ο παραγωγός ή τι θα γίνει άμα φύγει ένα κομματάκι από την μπάλα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 02-07-12, 22:49
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Το εν λόγω άρθρο στην ουσία είναι μετάφραση ενός άρθρου (που μετέφρασα) και προσωπικά θεωρώ πολύ αξιόπιστο τον συγγραφέα του! Πρόκειται για εμπειρίες ανθρώπων στο εξωτερικό και μάλιστα σε όλο τον κόσμο ... Φυσικά υπάρχουν πολλές εμπειρίες και στην Ελλάδα !!
Παρόλα αυτά έχω χρησιμοποιήσει τέτοια μπαλακια αλγης και δεν είχα κάποιο πρόβλημα με κλαδοφορα αν και δεν είχαν μείνει πολύ μέσα στο ενυδρειο ... Μπορεί αργότερα να εμφανιζόταν δε μπορώ να το αποκλεισω!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 03-07-12, 07:59
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ...Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερεις υπαρχει και η ενδιαμεση κατασταση. Αμμοχαλικο.
Χοντρη αμμος ή ψιλο χαλικι οπως το δει κανεις.
Γυρω στο 1-1.5mm παχος διαμετρου.
Δυο που εχω δοκιμασει μου εχουν δωσει πολυ καλα αποτελεσματα.
Eχει και στο WI με 6-7 ευρω το πεντοκιλο (καμια δεκαρια κιλα θα χρειαστεις).
Καλημέρα σε όλους

Ξεκίνησα να ψάχνω για τα υλικά που θα χρειαστώ από Σεπτέμβρη και πριν καταλήξω στο water inn...ρώτησα για αμμοχάλικο στο πετσοπ της περιοχής μου

Η υπάλληλος μου πρότεινε ως αμμοχάλικο, να αγοράσω "αραγωνίτη διαμέτρου 1-2 mm" και μου είπε πως θα υπάρξει μια μικρή αύξηση στην αλατότητα του νερου...

Επειδή ούτε τον αραγωνίτη τον ξέρω, ούτε τι σημαίνει η αύξηση της αλατότητας σε ενυδρείο γλυκού νερού....μήπως μπορεί κάποιος να "μεταφράσει" τα παραπάνω σε γλώσσα αρχαρίων...

Thanks...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 03-07-12, 09:20
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλά κρασιά! Με τον αραγωνίτη αυξάνονται σκληρότητες και pH, για αυτό και χρησιμοποιείται στα αφρικάνικα κάποιες φορές και κυρίως στα θαλασσινά. Η αλατότητα αυξάνεται όταν ρίξεις παραπάνω αλάτι (χλωριούχο νάτριο). Αν ήσουν σε περιοχή με πολύ χαμηλές σκληρότητες να έβαζες και στα ζωοτόκα, αλλά τα νερά της Αθήνας είναι μια χαρά για αυτά.

Οπότε δε χρειάζεται να πληρώσεις αραγωνίτη. Κοίτα σε αυτά να βρεις αυτό που θες πολύ οικονομικά. Εδώ υπάρχει και ο τιμοκατάλογος του Ερμή, όπου ακόμα κι αν έχουν αλλάξει κάποιες τιμές θα καταλάβεις τη διαφορά με τα ενυδρειακά.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 03-07-12, 20:02
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή TEST ΝΕΡΟΥ

Καλησπέρα
Έχει κανείς ιδεά πως γίνεται στα τεστ της API, τα ΝΟ3 να είναι μηδεν και στα τεστ της TETRA να ειναι πανω απο 12,5???

Έχω κάνει το ίδιο τεστ, 3 συνεχόμενες μερες, με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα

Επισυνάπτω και φωτο.
Δεξιά είναι το τεστ της Tetra (τη φωτογραφία την τράβηξα πριν το 5', το χρώμα στη συνέχεια έγινε ακόμη πιο σκούρο) και αριστερά το τεστ της API
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 03-07-12, 20:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα
Έχει κανείς ιδεά πως γίνεται στα τεστ της API, τα ΝΟ3 να είναι μηδεν και στα τεστ της TETRA να ειναι πανω απο 12,5???

Έχω κάνει το ίδιο τεστ, 3 συνεχόμενες μερες, με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα

Επισυνάπτω και φωτο.
Δεξιά είναι το τεστ της Tetra (τη φωτογραφία την τράβηξα πριν το 5', το χρώμα στη συνέχεια έγινε ακόμη πιο σκούρο) και αριστερά το τεστ της API
Εκανες σωστα το τεστ? (κουνημα για μισο λεπτο το υγρο, κουνημα για ενα λεπτο το δοκιμαστηριο, αναμονη 5 λεπτα?)
Εχει ληξει?
Ειχε μεινει καιρο αχρησιμοποιητο?
Τα λεει ολα εδω
Οδηγιες χρησεως και σημαντικες πληροφοριες για τα τεστ νερου APi.
Σημαντικη πληροφορια για τα τεστ ΝΟ3 Νιτρικων

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 03-07-12, 20:37
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανες σωστα το τεστ? (κουνημα για μισο λεπτο το υγρο, κουνημα για ενα λεπτο το δοκιμαστηριο, αναμονη 5 λεπτα?) Ακριβώς όπως πρέπει. Συνεχώς παίρνω μέτρηση μηδεν (0)
Εχει ληξει? Το αγόρασα πριν μερικές εβδομάδες
Ειχε μεινει καιρο αχρησιμοποιητο? Όχι
Τα λεει ολα εδωΤο διάβασα. Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι να μετρήσω τα Νιτρικά στο νερό της βρύσης...(παααααω)
Οδηγιες χρησεως και σημαντικες πληροφοριες για τα τεστ νερου APi.
Σημαντικη πληροφορια για τα τεστ ΝΟ3 Νιτρικων
Επίσης πάω να κοπανήσω το 2ο μπουκαλάκι...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 03-07-12, 20:38
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το NO3 τεστ της ΑΡΙ δεν ειναι και το οτι καλυτερο και απαιτουν ειδικη χρηση για να δειξουν την πραγματικη μετρηση.
Πριν τη διαδικασια πρεπει να κοπανας κυριολεκτικα για κανα διλεπτο το δευτερο μπουκαλακι. διαφορετικα θα εχεις λανθασμενα χαμηλη ή και μηδενικη ενδειξη.
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 03-07-12, 20:40
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
το NO3 τεστ της ΑΡΙ δεν ειναι και το οτι καλυτερο και απαιτουν ειδικη χρηση για να δειξουν την πραγματικη μετρηση.
Πριν τη διαδικασια πρεπει να κοπανας κυριολεκτικα για κανα διλεπτο το δευτερο μπουκαλακι. διαφορετικα θα εχεις λανθασμενα χαμηλη ή και μηδενικη ενδειξη.
Μόλις γράψαμε το ίδιο!
Παω για κοπάνημα...!

Να υποθέσω πως το τεστ της Tetra που δείχνει πάνω απο 12,5 και κάτω απο 25...είναι σωστό?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 03-07-12, 20:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Εχει ληξει? Το αγόρασα πριν μερικές εβδομάδες
2. Ειχε μεινει καιρο αχρησιμοποιητο? Όχι
1. Αυτο δε σημαινει οτι δεν μπορει να εχει ληξει κατα την παραμονη του στο καταστημα.
lot numbers που λεει στο λινκ πιο πανω κοιταξες?

2. Οχι στα χερια σου.
Στο καταστημα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 03-07-12, 20:58
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Αυτο δε σημαινει οτι δεν μπορει να εχει ληξει κατα την παραμονη του στο καταστημα.
lot numbers που λεει στο λινκ πιο πανω κοιταξες?

2. Οχι στα χερια σου.
Στο καταστημα?
Πρόκειται για αγορά μέσω ebay

NO3
Bottle 1 Lot 17A0212 EXP 02/2017
Bottle 2 Lot 18A0312 EXP 03/2017

Πάω για κοπάνημα...και βλέπουμε!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Για αλλα πηγα αλλα πηρα! Γιώργος Κ Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 62 25-09-09 15:29
Αρχαριος (Συμβουλες) gkampanis Δίσκοι 3 21-05-09 10:57
ΔΙΑΘΕΣΗ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟΥ ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 14 24-12-07 13:09
Γνωμη, κριτικη, διαθεση βιβλιογραφιας για το θαλλασινο Discos Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 0 26-10-04 13:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10793 seconds with 13 queries