Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-04-16, 23:11
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Thumbs up

Γεμάτη μέρα από δουλειές και η σημερινή αλλά ξεχωριστή από τις υπόλοιπες. Αλλαγή νερού πάνω απο 95%, προετοιμασία νερού αλλαγής(αντιχλώριο, θερμοκρασία) και γέμισμα. Οι μετρήσεις μετά την αλλαγή ήταν καλύτερες από ότι περίμενα: αμμωνία 0, νιτρώδη 0-0,5 και νιτρικά 10. Εδώ και λίγη ώρα κάνουν τις βόλτες τους οι πρώτοι κάτοικοι (5 labidochromis)
Λέω να μην ταίσω και να παρακολουθήσω τις μετρήσεις και τροφή από αύριο.

Ειλικρινά θέλω να σας ευχαριστήσω όλους πάρα πολύ και τις συμβουλές, τις επισημάνσεις και γενικότερα την πολυτιμότατη βοήθειά σας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-04-16, 14:39
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλησπέρα, έβαλα τα ψαράκια όπως σας είχα γράψει το προηγούμενο Σάββατο και σας γράφω για να ενημερώσω για τις νέες εξελίξεις. Βάζοντας τα ψάρια, έκανα για 4-5 μέρες αλλαγές νερού της τάξεως του 30%, όπως μου είχε πει και ο Δημήτρης που έδωσε το μπόλι. Δεδομένου ότι το καθαρό νερό κάνει καλό και ότι είναι πολλά τα λίτρα του ενυδρείου, αποφάσισα να ακολουθήσω αυτό για να ενισχυθεί και η βιολογία.Τις τελευταίες δύο μέρες ταίζω 2 φορές τη μέρα(μικρή ποσότητα ώστε να την τρώνε). Οι μετρήσεις που παίρνω είναι πολύ καλές νομίζω:
Αμμωνία: 0-0,25 (api)
ΝΟ2: 0 (sera)
NO3: 0-10 (sera)

Λέω αύριο ή το Σάββατο να βάλω τη δεύτερη πεντάδα( Pseudotropheus acei Luwala) μιας και έχει περάσει μια εβδομάδα σχεδόν από την πρώτη εισαγωγή. Είμαι εντάξει ή να περιμένω άλλο λίγο;

Επίσης, ερώτηση προς αφρικάνους! Η θερμοκρασία που έχω είναι 25-26 και τα ψαράκια φαίνονται πολύ καλά. Δεν χρειάζεται να την ανεβάσω άλλο έτσι;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-04-16, 16:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Προχώρα το Κώστα μια χαρά πάει.
Τη θερμοκρασία άστην να πέσει σιγά σιγά στους 24~ και το καλοκαίρι ας ανέβει σταδιακά στους 26+ να νοιώθουν και την εναλλαγή των εποχών
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-04-16, 20:16
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

μια χαρα ολα!!εγω τη θερμοκρασια την αφηνω και 28 για λιγο καιρο το καλοκαιρι και το χειμωνα την αφηνω 24..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-04-16, 16:58
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους, το ενυδρείο βρίσκεται στην 3η εβδομάδα λειτουργίας του και έχουν μπει 5 Labidochromis caeruleus, 5 Pseudotropheus acei και 5 maingano. Τα ψάρια, έμπαιναν ανά μια εβδομάδα και με κάθε εισαγωγή 5αδας ακολουθούσαν 2-3 αλλαγές νερού κατά 20-30%. Τις τελευταίες μέρες δεν εμφανίζεται ένα labidochromis και έχω αρχίσει να ανησυχώ. Δεν ξέρω αν έχει πεθάνει και είναι μέσα στα νταμάρια. Σήμερα έκανα μετρήσεις και είχα αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη όλα 0. Δε θα έπρεπε τα νιτρικά να έχουν τιμή μεγαλύτερη από 0 ή με τις αλλαγές νερού(προχτές έκανα την τελευταία) έχουν πέσει τα νιτρικά; Τα υπόλοιπα ψαράκια φαίνονται πολύ καλά, απλά έχω ανησυχήσει για το ψαράκι που αγνοείται και για την μέτρηση που μου φάνηκε περίεργη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-04-16, 17:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Τι μέγεθος έχουν τα λαμπίντο? υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιο μπουκωμένο? σ' αυτή τη περίπτωση θα κρύβεται.
Θέλουμε φωτο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-04-16, 18:07
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Τα λαμπιντο είναι μικρά, 5-6 cm, οπότε επιφυλάσομαι για το αν μπορεί να είναι μπουκωμένο σε αυτή την ηλικία. Το μενού τους περιλαμβάνει μόνο απογευματινό. Πρωινό απολαμβάνουν μόνο την ημέρα που είναι προγραμματισμένη μεγάλη αλλαγή (50%). Απλά προγραμματίζω την Πέμπτη πριν φύγω για Πάσχα να κάνω αλλαγή νερού.
Κλεόβουλε όταν βρω λίγο χρόνο θα κάνω update της παρουσίασης με αρκετές φωτογραφίες και βίντεο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Malawi 330 λίτρα my way Κλεόβουλος Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 169 15-11-20 22:13
Malawi 240 λίτρα sofianos7 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 17 22-12-14 23:34
700 λίτρα malawi giorgio Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 43 25-04-13 13:57
Malawi 500 λίτρα ntritzt Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 32 21-12-12 16:33
400 λίτρα Malawi! \/ag Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 19 23-11-12 01:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05464 seconds with 13 queries