Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-07-15, 23:52
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 897
Προεπιλογή

Ναι, μία φορά τη μέρα για μικρά τεράρια είναι μια χαρά!! Για τις μεγάλες μου έχω mister Σε ένα μεγάλο τεράριο με 5 διαμερίσματα, μήκους 1ος μέτρου, όλο από πλέξιγκλας, έχω φτιάξει κάτι ανάλογο με το φίλτρο πλάτης στα ενυδρεία όπου έχω κρύψει τα θερμαντικά με διάχυση θερμοκρασίας με ανεμιστηράκια, ένα fogger για υγρασία και ελέγχονται με STC για θερμοκρασία και το αντίστοιχο για υγρασία, με διακοπή του fogger στο 1 λεπτό... Είναι σαν ένα μικρό sump-πλάτη...
Τελικά κάποια σχέση βρίσκω με τα ενυδρεία μας
Όμως και με απλό ψέκασμα και ένα φθηνό υγρασιόμετρο και σε μεγάλο τεράριο, μπορέις να διατηρήσεις μια χαρά υγρασία... Αν προσθέσεις και βερμικουλίτη στο υπόστρώμα και moss, απορροφούν αρκετή υγρασία...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-07-15, 00:07
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 897
Προεπιλογή

Η μικρή μου Avicularia Versicolor, μόλις μολταρε και μεγάλωσε... Φωτός αύριο... Ορίστε και μερικές από την Brachypelma Smithi... Μιας και βλέπω ενδιαφέρον, θα ανεβάσω και από τις υπόλοιπες, καθώς και τις κατασκευές μου..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  smithi1.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  178,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  smithi2.jpg
Εμφανίσεις:  229
Μέγεθος:  212,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  smithi3.jpg
Εμφανίσεις:  208
Μέγεθος:  223,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  smithi4.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  243,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  smithi5.jpg
Εμφανίσεις:  205
Μέγεθος:  223,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  smithi7.jpg
Εμφανίσεις:  202
Μέγεθος:  219,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  smithi8.jpg
Εμφανίσεις:  184
Μέγεθος:  203,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-07-15, 08:28
George81 Ο χρήστης George81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Φίλε μου ειλικρινά πολύ ενδιαφέρον....Πες μας για τις συνθήκες που ζουν..θερμοκρασία υγρασία συχνότητα ταΐσματος. Επίσης χρειάζεται παραπάνω χώρο ? Από ζευγάρωμα τι γίνεται ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-07-15, 13:34
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 897
Προεπιλογή

Θερμοκρασία κατά μέσο όρο 24-30 και υγρασία 60-80%, το κάθε είδος έχει τις δικιές του απαιτήσεις σε θερμοκρασία/υγρασία, αλλά δεν ξεφεύγουν από τις τιμές αυτές...
Συχνότητα ταΐσματος... το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν χρειάζεσαι ταΐστρα εδώ αν φύγεις για 2 βδομάδες διακοπές Εγώ ταΐζω μια, δυο φορές την βδομάδα, αλλά μπορείς και πιο αραιά!! Ο μεταβολισμός τους είναι πολύ αργός, ιδιαίτερα όσο μεγαλώνουν, οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς για την διατροφή τους... Μία ενήλικη Chilean Rose , μου έκανε 4 μήνες να φάει, και έχω ακούσει και για χρόνο ολόκληρο... Γενικά όσο πιο πολύ τις ταΐζεις, τόσο πιο γρήγορα θα μεγαλώνουν...
Χώρο μπορείς να βάλεις έναν μεγάλο και να ξεμπερδέψεις, να μην αλλάζεις συνεχώς, απλά να προσέχεις τα έντομα/τροφή να τα τρώει η ταραντούλα και να μην κρύβονται, καθώς μπορεί να υπάρξουν προβλήματα, αν π.χ. η ταραντούλα πάει για έκδυση, και μια κατσαρίδα που περιφέρεται αρχίσει να την τρώει, καθώς την περίοδο αυτή η ταραντούλα είναι εντελώς ανήμπορη... Αυτός είναι και ο λόγος που προτείνουν μήκος 3 φορές το μήκος της και πλάτος 2 φορές το πλάτος της, αν και τις βρίσκω πολύ μικρές διαστάσεις προσωπικα...
Ζευγάρωμα επιτυχές δεν έχω κάνει δυστυχώς ποτέ.. 2 φορές "πρόσφερα" αρσενική Mexican Red Knee και τις 2 έγινε γευματάκι από την θηλυκή πριν ζευγαρώσουν Έχω σκοπό όμως να προσπαθήσω από τιες δικιές μου στο μέλλον...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
«Τους μονομάχους τους κρατάμε μόνους τους», μύθος? Tolis Bettas 52 20-01-15 00:14
Μόλις έβαλα τους ιχθείς σε ενυδρεία και θέλω να ρωτήσω τα εξής: Da Gypsy Fish Αρχάριοι γλυκού νερού 19 25-05-11 10:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04340 seconds with 14 queries