Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #20  
Παλιά 06-04-14, 14:56
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Από 2 λάμπες και πάνω στο ίδιο ενυδρείο, όλες να είναι Grolux, αυτό είπα..
Επιμένω για τις Grolux ότι δεν κάνει να μπαίνουν μόνες τους διότι έχουν "πειραγμένο"-τεχνητό φάσμα, το οποίο δεν συναντάται σε φυσικές πηγές φωτός (όπως πχ στον ήλιο), το οποίο ευννοεί τις άλγες όταν η ένταση του παρεχόμενου φωτισμού είναι μεγαλύτερη από την αναλογία 0,3 ή 0,4 watt ανά λίτρο (γι αυτό και εξαιρώ τις περιπτώσεις των ενυδρείων που έχουν μόνο μια λάμπα ή 2 λάμπες μόνο αν ο φωτισμός τους θεωρείται χαμηλός).
Στήσε όσα ενυδρεία θέλεις που να έχουν λάμπες Grolux αλλά υπό την προυπόθεση να είναι χαμηλός ο φωτισμός, να μην ξεπερνάει τα 0,4 watt ανά λίτρο, εκεί όντως συμφωνώ κι επαυξάνω ότι δε θα προκύψουν άλγες από τον φωτισμό αυτόν και ότι θα πετύχεις πολύ καλύτερη απόδοση στα φυτά σου απ' ό,τι με μία κοινή λευκή
Όταν όμως ο φωτισμός ξεπερνάει τα όρια που ανέφερα, τότε πάμε στην περίπτωση όπου πρέπει να συνδυάζονται και με άλλου τύπου λάμπες για να μην παίζουμε με τη φωτιά που λέγεται άλγη.
Τα εχω διαβασει ολα παραπανω αλλα να σταθω σε αυτο,εγω οπως αναφερα εχω οι λαμπες μου ειναι 28w T5 με μηκος 59mm...Εαν λοιπον παρω 2 Grolux που 28+28=56 δια 120λ κανει περιπου 0,4 ...Οποτε απο αυτο συμπερενω οτι συμφωνεις και εσυ στο να μπουν 2 Grolux??σε συνδιασμο με seachem flurish Και diy co2..μπορω να δω μια φωτο με αυτο το χρωματισμο που λετε του ροζ απο τις 2 grolux εαν τελικα ακταληξω σε αυτες (αν και προς τα εκει κλεινω)?
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17737 seconds with 14 queries