Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-09-13, 23:23
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Λοιπον σημερα παρελαβα απο το καταστημα το καινουριο μου ενυδρειο,και μετα απο 50 αγχωτικα λεπτα δρομολογιου στηθηκε στο επιπλο του σαλονιου μου.
Το πρωτο πραγμα που παρατηρησα οταν εγιναν τα αποκαλυπτηρια ηταν μια "ρωγμη" 3-4 ποντων μηκους που φαινοταν να εχει και "κεφαλι" στον πατο του ενυδρειου.
Το οτι τρελαθηκα ειναι αυτονοητο.
Μου πηρε γυρω στο 5λεπτο,να αρχιζω να την εξεταζω πιο προσεκτικα για να διαπιστωσω στο τελος οτι επροκειτο για υπολειμματα μαυρης σιλικονης απο το κολλημα των αρμων,πανω στα οποια το φως του χωρου ,μου εστησε ασχημο παιχνιδι .
Η σιλικονη αφαιρεθηκε με υγρο σφουγγαρακι ,το ενυδρειο ελεγθηκε αλλη μια φορα οπτικα και δεν βρηκα καποιο ελλαττωμα,μονο 2 θεματακια που καλουμαι να λυσω:

1ον Αφαιρεση φιλτρου:Ειναι κολλημενο και στις 2 εφαπτομενες πλευρες με σιλικονη ο σκελετος - το εσωτερικο του ερχεται ξεχωριστα σε κουτι-,φοβαμαι να επεμβω μηπως χαραξω η σπασω κανενα τζαμι,εξαλλου ας μεινει εκει για ωρα αναγκης,αρκει να καλυψω μια μικρη τρυπα που εχει στο πλαινο μερος μερος και μπορει να χωθει κανενα ψαρακι.
Αν τελικα το αφησω ως εχει,τον εξοπλισμο του φιλτρου - σφουγγαρια,ανθρακα,βιολογ.υλικο -χρειαζεται να τα βαλω μεσα στο φιλτρο,η να τα αφησω ως εχουν στο κουτι τους?
2ον Τ ο ενυδρειο "παταει" πολυ καλα στην μεση του,πανω στην βαση του επιπλου,ενω στις 2 ακρες μεταξυ του πατου του και της βασης του επιπλου (τραπεζι) εχει ενα μικρο διακενο της ταξης του 1 mm (δεν παταει καλα).Δειχνει να ειναι θεμα της βασης του ενυδρειου και οχι του επιπλου,οπως και να χει ομως αποφασισα να βαλω κατω απο τον πατο του αφρολεξ η οτι αλλο βρω - τι προτεινετε εσεις?- ωστε να μαζεψω αυτο το διακενο , γιατι φοβαμαι.Θα λυθει το προβλημα ετσι?Το ενυδρειο παταει ολοκληρο πανω στο επιπλο μου και μαλιστα περισσευει και αρκετο επιπλο .
Λετε να εχω θεμα?Τεστ με νερο -γεμισμα για ελεγχο διαρροων θα κανω αφου βαλω το αφρολεξ απο κατω ,γιατι ετσι φοβαμαι!
Ειναι ομως πανεμορφο και ταιριαξε τελεια με τον χωρο μου!!
Ξερω οτι γινομαι κουραστικος αλλα ειναι η αρχη ακομα και θελω να κανω σιγουρες και μελετημενες κινησεις.
Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-13, 00:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλοριζικο.
Υπερβαλεις.
1mm θα εξαφανιστει μολις γεμισει νερο.
Φελιζολ δεν θελει. Γιαυτο εχει το πλαστικο πλαισο απο κατω. Φελιζολ βαζεις μονο αν ειναι γυμνη diy γυαλα για να μη κατσει σε κανενα χαλικακι κι ανοιξει ο πατος.
Το φιλτρο το βγαζεις με ζεσταμενη φαλτσετα.
Αν δεν φτανεις μεχρι τις μεσα κολλησεις, τραβα το σιγα σιγα να ξεκολησει.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια αντλια eheim compact 1002 και ενα διαφανες αλφαδολαστιχο (απο υδραυλικα) μιας ιντσας.
Διορθωση: μισης ιντσας
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 19-09-13 στις 00:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-09-13, 00:16
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Σημερα εγινε τεστ αντοχης -στεγανοτητας του ενυδρειου -και του επιπλου μπορω να πω!Γεμισε με νερο ως εκει που πρεπει και το αφησα ετσι για κανα μισαωρο.

2 παρατηρησεις

1ον:Ειδα πολλες φυσαλιδες αερα εγκλωβισμενες μεσα στο νερο και πανω στα τζαμια αλλα υποθετω οφειλεται στο οτι γεμιζα απο βρυση ,με λαστιχο και με καποια πιεση.

2ον:Το διακενο μεταξυ ξυλινου πλαισιου ενυδρειου και επιπλου,παραμενει και μετα το γεμισμα στις δυο ακρες του ενυδρειου καθ ολο το βαθος του και για αποσταση 30cm περιπου απο καθε ακρη προς το κεντρο του ενυδρειου,ως προς το μηκος του.Δλδ ,ενω το τζαμι της βασης πατα μια χαρα πανω στην ξυλινη βαση,αυτη με την σειρα της εχει διακενο σε σχεση με το επιπλο που ειναι τοποθετημενο το ενυδρειο-περναει ενα χαρτονι παχους 1 mm στις 2 ακρες,οχι στην μεση.

Εχω αρμαφλεξ μαυρο 1.3μ χ 55cm - αυτο που βαζουν σε μονωσεις σωληνων καλοριφερ κλπ του 1 cm και λεω να το βαλω αυριο κατω απο το ενυδρειο για να μαζεψει το διακενο αυτο.Θα κανει δουλεια ή θελω καινουρια επιφανεια επαφης (ξυλο), στο επιπλο?Υπαρχει κινδυνος να μου πιεσει την γυαλινη βαση απο κατω προς τα πανω και να μου προξενησει προβλημα σε σχεση παντα με το βαρος του νερου που καλειται να σηκωσει αυτη η βαση??
Μπορει να φαινονται ηλιθιες οι αποριες μου -ή να ειμαι υπερβολικος οπως ειπες Delta και το καταλαβαινω γιατι γενικα στη ζωη μου μια γερη δοση αγχους την εχω -, αλλα δεν εχω καμια απολυτως εμπειρια πανω στο θεμα ενυδρειο και ακομα και το πιο απλο κομματι,χρειαζεται για μενα διευκρινηση -ειδικα αν εχεις να κανεις και με ενα διολου ευκαταφρονητο κοστος.

Τα mopani τα εχω 4 μερες στο νερο,με τακτικες αλλαγες νερου των 60-65 βαθμων ,αλλα βγαζουν ακομα τανινη - κοκκινο χρωμα νερου.Να συνεχισω τα ξεπλυματα?Ή οσο και να πλενω αυτα θα ξερνανε συνεχεια?Σε νερο θερμοκρασιας περιβαλλοντος δεν βγαζουν αλλη μπογια ,μονο στο ζεστο νερο.

Αυτα ως προς τις αποριες της ημερας .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-10-13, 00:21
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Λοιπον μετα απο αρκετο διαβασμα στο φορουμ,αρκετη υπομονη,ξεπλυματα αμμου και ξυλων,εστησα πριν 12 περιπου μερες το ενυδρειο μου,οχι βεβαια στην τελικη μορφη που θελω να εχει οταν σιγουρευτω οτι ειναι ετοιμο και στρωμενο.
Απο την πρωτη μερα χρησιμοποιηθηκε "μπολι" απο το μικρο ενυδρειακι που ειχα,στηθηκε το φιλτρο και αλλαχτηκε το βιολογικο υλικο του,με siporax - ολο το κουτι- και μπηκε μεσα ενα μικρο χρυσοψαρακι.
Αυτη τη στιγμη,φιλοξενει και ενα δευτερο,ενω μολις μου δωσετε το οκ θα μπουνε φυτα και η υπολοιπη ιχθυοφορτωση -3 ή 4 χρυσοψαρα ακομα,αντε και κανενα σαλιγκαρακι -
Οι μετρησεις που ειχα χτες το πρωι στο ενυδρειο μου ειναι οι ακολουθες - λιγες ωρες πριν μπει το δευτερο χρυσοψαρο μεσα:

PH: 7.5
NH3 0,2 mg/lt ppm , η καθαρη σε σχεση με PH και θερμοκρασια ειναι βαση πινακων 0.0089
NO2 : 0.05 mg/lt
NO3 : 30 mg/lt
KH: 17 dKH
GH: 26 dGH
Θερμοκρασια : 25-26 *C
Φωτισμος :Ακομα καπως ακαταστατο το ωραριο σιγουρα ομως 12 ωρες -συμπεριλαμβανομενων και τις ωρες του φυσικου φωτισμου
Τροφη : Ακομα ταιζω φλεικς ,τελειωνουν και αλλαζω σε οτι προτεινατε

Βαση αυτων των τιμων ,το ενυδρειο θεωρειται στρωμενο?
Ειναι η πρωτη μετρηση που εγινε απο την αρχη του στρωσιματος .Χρειαζεται κι αλλη μετρηση - να περιμενω πριν ριξω ζωντανα μεσα? Ή ειμαι ΟΚ?
Οσο περισσοτερο το κοιταω τοσο πιο τυχερος νοιωθω που σας συναντησα δικτυακα και μου ανοιξατε τα ματια.Ο φυσικος διακοσμος ειναι ετη φωτος καλυτερος του τεχνητου - μονο τα μοπανια βγαζουν κοκκινιλα ακομα .Τα ψαρακια και τα δυο εχουν ξανανοιωσει,κολυμπανε τρελα.

Υ.Γ Φωτο,εννοειται μολις ολοκληρωθει το εργο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-13, 01:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κανε μια μετρηση και στο νερο της βρυσης να δουμε απο που ξεκινας.
Το φιλτρο δεν ειναι ακομα ετοιμο.
Οι τιμες σε ΝΗ3 και ΝΟ2 δεν ειναι σε επικινδυνο σημειο, αλλα πρεπει να μηδενισουν πριν βαλεις το επομενο ζωντανο.
Τα ΝΟ3 ειναι ψηλα.
Κρατα τα κατω απο 20.
Κανε λοιπον μια αλλαγη νερου (ιδιας θερμοκρασιας με αντιχλωριο) να κατεβουν, να πεσουν και τα ΝΗ3 και ΝΟ2 παραλληλα.
Βαζε prime για αντιχλωριο και προσθετε και κατευθειαν στο ενυδρειο οταν μετρας και βρισκες τα ΝΗ3 ΝΟ2 πανω απο μηδεν.
Μια δοση (1 ml για καθε 40 λιτρα) για καθε ενα ppm ΝΗ3 που βρισκεις.

Θα εξαρτηθουν πολλα απο τις τιμες που εχει η βρυση.

Το νερο στο ενυδρειο ειναι πολυ σκληρο.
Καλο ειναι να μη ξεπερνουσε η GH το 20
Το πεχα ειναι καλο.
Με τι τεστ μετρησες?

Βαλε χρονοδιακοτη στα φωτα με σταθερη φωτοπεριοδο
-------------------------
Τροφη δεν χρειαζεται να περιμενει να τελειωσει η αλλη
Ετσι κι αλλιως δεν ταιζουμε μονο μια τροφη.
Θελει ποικιλια.
Μερικες προτασεις
tropical goldfish mini sticks για βασικη
Ο.Ν Spirulina Flakes
Ο.Ν. Spirulina Flakes 2-3 φορες την εβδομαδα
Τις τροφες να τις βουτας στο ενυδρειο, μη τις αφηνεις στην επιφανεια.
Μικρες συσκευασιες για να μη κρατανε πανω απο 3 μηνες ανοιχτες και να κοιτας την ημερομηνια ληξης να μην εχει περασει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 05-10-13 στις 01:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-13, 10:39
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Σπυρο συνονοματε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου - το ονομα το εμαθα διαβαζοντας πολλλαααα post σου-.
Λοιπον εχουμε και λεμε τιμες βρυσης:

PH 7.5
NH3-NH4 <0.01 mg/lt
NO2-NO3 δε μετρησα δε νομιζω οτι χρειαζεται
KH 19 dKH
GH 31 dGH

Σκληροτητες και πεχα με υγρα τεστ της sera και αμμωνια-νιτρωδη-νιτρικα με υγρα test της tropic marin.
Για αντιχλωριο,εβαλα prime οταν γεμισα το ενυδρειο ακριβως οσο λεει η δοσολογια -5ml ανα 200 lt αν θυμαμαι καλα.
Σημερα θα κανω την αλλαγη νερου και θα ξαναμετρησω.Σ'ευχαριστω και παλι.
Για τις τροφες και για τον χρονοδιακοπτη θα φροντισω μεσα στη βδομαδα.Τι ωρες ειναι καλες να ειναι αναμμενα τα φωτα του ενυδρειου, δεδομενου οτι υπαρχει και ο φωτισμος του δωματιου -μετα τις 3 το μεσημερι ως τις 11 το βραδυ -και ο εξωτερικος φυσικος φωτισμος ?
Ελπιζω να ξεκινησα ικανοποιητικα χωρις πολλα φαουλ την ενασχοληση μου

Για αντιστροφη οσμωση ,επειδη θελω να βαλω σε ολο το σπιτι,θα κινηθω κατα τα Χριστουγεννα με το δωρο,αυτη τη στιγμη τρεχουν κι αλλα εξοδα
$%@##$ εφορια!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-13, 10:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μετρα και ΝΟ2 ΝΟ3 στη βρυση.
Το νερο ειναι πολυ σκληρο.
Ειναι ποσιμο? (εννοω απο αλλα πραγματα οχι μονο σκληροτητα)
Συνηθως Χαλκιδα υπαρχει προβλημα με το ποσιμο.

Τα φωτα ρυθμισε τα να αναβουν μια ωρα πριν αρχισει και πεφτει ο φωτισμος απ εξω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καλως σας βρηκα safetyzone Greek Aquarist's Boards 2 29-10-10 14:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,30847 seconds with 14 queries