Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-13, 15:51
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Προσπάθησα να παρακολουθήσω το thread όσο μπορούσα, πάνω κάτω ξέρω τι γράφεται, ξαναβγαίνει κάθε 3μηνο. Τα βίντεο δεν τα είδα, ξέρω επίσης τι παίζεται.
Πρώτα από όλα θέλω να παρακαλέσω κάτι: Σε αυτό το forum υπάρχουν και άτομα που δεν είναι ενήλικες. Ούτε τα διάφορα βίντεο αρμόζουν, ούτε οι διάφορες εκφράσεις. Μερικές φορές φέρνουν και το αντίθετο αποτέλεσμα...

Επί του θέματος: Αν θέλει κάποιος να ταΐζει "ζωντανή" τροφή τα ψάρια του δικαίωμά του. Το να ανεβάζει βίντεο αποκλειστικά για το γούστο του όμως είναι κατακριτέο. Κάπως έτσι ξεκίνησε το παρόν thread....
Όποιος, σωστός ενυδρειόφιλος, ξεκινήσει να ασχοληθεί με κάποιο σαρκοβόρο ψάρι πιστεύω καταλαβαίνει τις ανάγκες του ψαριού. Αν έχει πάρει συνειδητά την απόφαση, και έχει τη σχετική εμπειρία, να ασχοληθεί με τέτοιου είδους ψάρια ας ασχοληθεί. Είμαι σίγουρος επίσης ότι δεν θα δημοσιεύει βίντεο πως ταΐζει τα ψάρια. Αυτό ως νοοτροπία. Αν κάποιος θέλει να θεωρηθεί "άντρας" μέσω αυτού, είμαι σίγουρος έχει φτιάξει και το αυτοκίνητο, έχει κάνει τατού, φοράει κολλητά παντελόνια κλπ κλπ. Σε κάθε ενασχόληση υπάρχουν άτομα που θέλουν επιδειχθούν.

Ένας ακόμη παράγοντας είναι τι θεωρούμε "ζωντανή τροφή¨. Η άποψή μου είναι ότι καθένας βάζει τα όριά του. Π.χ. δε νομίζω ότι κάποιος θα είχε ενδοιασμό στο να ταΐζει infusoria... Ή η αρτέμια είναι γαρίδα, έστω ατελές είδος. Δεν έχω πρόβλημα να τη χρησιμοποιήσω ως τροφή, αλλά θα είχα πρόβλημα να χρησιμοποιήσω γαρίδες red cherry ως τροφή. Κάποιος άλλος, συνειδητά μπορεί να το κάνει (χωρίς να επιδεικνύεται ξαναλέω) .Τα λογής σαλιγκάρια που τρώνε τα puffer και botia, επίσης είναι στην ίδια περίπτωση. Επιλέγουμε τι μπορούμε να ανεχτούμε.

Μια παράμετρος ακόμη είναι ότι είναι άλλο το "ζωντανό", άλλο το "αφού θανατωθεί", σε ηθικό επίπεδο Π.χ Πολλοί θα είχαμε πρόβλημα να χρησιμοποιούμε διαφόρων ειδών γαρίδες αλλά δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιήσουμε κατεψυγμένη.

Το παράδειγμα περί κυνηγού - ψαρά είναι ατυχές. Αν είμαστε εδώ και συζητάμε είναι επειδή για εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια αυτό κάναμε. Και ακόμα αυτό κάνουμε, πιο επεξεργασμένα.
  #2  
Παλιά 07-02-13, 16:10
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάποιος θέλει να θεωρηθεί "άντρας" μέσω αυτού, είμαι σίγουρος έχει φτιάξει και το αυτοκίνητο, έχει κάνει τατού, φοράει κολλητά παντελόνια κλπ κλπ. Σε κάθε ενασχόληση υπάρχουν άτομα που θέλουν επιδειχθούν.
Αν τα εκανε με γεια του με χαρα του!Δεν μπορεις να κατακρινεις καποιον ετσι!
__________________
  #3  
Παλιά 07-02-13, 16:16
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τα εκανε με γεια του με χαρα του!Δεν μπορεις να κατακρινεις καποιον ετσι!
τωρα μας κρινουνε και απο τα τατουαζ και κολλητα πανελονια

ελα παναγια μου


και εγω εχω ταττοο και φτιαγμενο αμαξι και φωραω κολλητα παντελονια και εχω και μοικανα για να ξεχωριζω
τι να φοραω παντελονια σακουλες
το γιατι τωρα ?


γιατι ειναι διαφορετικος και ειστε ολοι ιδιοι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ζωντανα φυτα! drak7family Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 31-12-09 13:15
tetra ζωντανα βακτηρια?? alan boy Γλυκό νερό - Γενικά 8 05-07-07 10:41
ζωντανα σκουληκια?????? ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 2 08-06-07 06:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05958 seconds with 13 queries