Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-12-12, 14:21
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι κατι που μπωρει να βοηθησει στα ενυδρεια μας βασιλη μου.
σακης! τι ειναι αυτοι οι μιχανισμοι που ανεβασατε? πια η δουλεια τους?
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-12-12, 14:26
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

sorry ρε σακη μπερδευτικα αυτο λεγεται διαφορικος θερμοστατης φιλε και το προηγουμενο solar kit.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-12-12, 14:45
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

ενα σχεδιο στο περιπου τι χρειαζεται για να δουλεψει
+ σολαρ κιτ που δεν φενεται εδω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HONEUWELLSXEDIO hliaka.JPG
Εμφανίσεις:  171
Μέγεθος:  18,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-12-12, 14:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
σακης! τι ειναι αυτοι οι μιχανισμοι που ανεβασατε? πια η δουλεια τους?

συστηματα αυτοματου ελεγχου...
συνηθως τετοια πραγματα βρισκεις σε βιομηχανικες και marine εφαρμογες, ομως τα τελευταια χρονια αρχισε να ανοιγει καπως και προς το οικιακο κομματι ενα μερος τετοιων εφαρμογων...


Παράθεση:
διαφορικος ειναι αυτος νικο αυτο στην φωτω εχει 450 ευρω
να σου πω την αληθεια το να χρησιμοποιησεις ολοκληρο plc απλα ως ενα διαφορικο θερμοστατη το βλεπω σα να παρεις ενα θωρικτο για να πας για ψαρεμα...
Βεβαια οπως ειπες αυτο που ζητας ειναι απλα η συγκεκριμενη χρηση και τιποτα περισσοτερο, ειναι τεραστια τα λογικα κυκλωματα μπορουμε να εικονικοποιησουμε εκει μεσα (αυτο το μικρουλι plc πχ μπορει να υποστηριξει ανετα ολοκληρο το remote control μιας μηχανης πλοιου μαζι με το monitoring ή ενος μεγαλου ρομποτικου μηχανηματος τριων η και τεσσατων κινησεων μαζι με τα safety)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-12-12, 23:17
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

πραγματικα αν και δεν ειναι η δουλεια μου αυτη δεν μπορω να καταλαβω γιατι παμε σε τοσο πολυπλοκα σχεδια με τοσο ακριβα μηχανιματα...
εγω στο μυαλο μου το εχω πολυ απλο και νομιζω οτι θα δουλεψει....
τι να πω... αν κανω τοσο λαθος...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-12-12, 16:17
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Επειδη ψαχνομουν και γω για κατι παρομοιο να σου πω τι θελεμε να κανουμε αλλα δεν εγινε λογο χρηματων!
Θα εμπαινε ενα πανελ στην τατσα και ενα μεγαλο μοιλερ στην αποθηκουλα του σπιτιου!Το νερο απο το μποιλερ στα πενελ θα κυκλοφορυσε με εναν κυκλοφορητη ο οποιος θα δουλευε με χρονιδιακοπτη ουτοσωστε να γυριζε νερο τις ωρες που εχει ηλιο!Ενας δευτερος κυκλοφορητης τωρα θα πηγιανε το νερο απο το μποιλερ στις σωληνωσεις του ενυδρειου ο οποιος θα αναβε απο εναν υδροστατη αποστασεως που θα εβλεπε την θερμοκρασια του νερου!Ενα καλο μποιλερ 200-250 λιτρων αν πιασει θερμοκρασια την κραταει για ωρες και ενα καλα μονομενο ενυδρειο κραταει την θερμοκρασια του!Απλα ειναι λιγες οι ωρες ηλιοφανεις πανω στο πανελ που λες !Οσο για την συνδεση με τα καλοριφερ το εκανα δουλευει μια χαρα εδω και 3 μηνες το ενυδρειο ειναι σταθερα στους 28,5 και ο θερμοστατης εχει ξεχασει να αναβει!Και ετσι ζεσταινω και 110 τετραγωνικα σπιτι και 1100 λιτρα ενυδρειο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-12-12, 17:16
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
πραγματικα αν και δεν ειναι η δουλεια μου αυτη δεν μπορω να καταλαβω γιατι παμε σε τοσο πολυπλοκα σχεδια με τοσο ακριβα μηχανιματα...
εγω στο μυαλο μου το εχω πολυ απλο και νομιζω οτι θα δουλεψει....
τι να πω... αν κανω τοσο λαθος...
ευχομαι θαναση μου να με βγαλεις ψευτη σε αυτα που ειπαμε και να σου βγει απλα σε δυσκολες εποχες δεν πεταμε χρηματα απο αυτο προσπαθω να σε προφυλαξω φιλε. εισαι πεισματαρης ομως και θα τα πεταξεις σε βλεπω θες να παθεις για να μαθεις και εγω ετσι ειμαι ομως οποτε δεν σε αδικο περιμενω τα αποτελεσματα και οτι χρειαστης πες το
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-12-12, 18:09
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχομαι θαναση μου να με βγαλεις ψευτη σε αυτα που ειπαμε και να σου βγει απλα σε δυσκολες εποχες δεν πεταμε χρηματα απο αυτο προσπαθω να σε προφυλαξω φιλε. εισαι πεισματαρης ομως και θα τα πεταξεις σε βλεπω θες να παθεις για να μαθεις και εγω ετσι ειμαι ομως οποτε δεν σε αδικο περιμενω τα αποτελεσματα και οτι χρειαστης πες το
Σοστοοοοοος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-12-12, 20:51
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

αυτο που μας λεει ο stivv27 ειναι πολυ σοβαρο.. στιβ στην αρχη λες πως δεν το εκανες λογο οικονομικου και μετα στο τελος λες πως το εχεις κανει..μπερδευτικα...το εχεις κανει ή οχι? ζεστενεις σπιτι 110 τετραγωνικα με ενα πανελ και ενα δοχειο 250 λιτρα? υποβοηθαει καποιο αλλο συστημα? εξηγησε μας λιγο γιατι το βλεπω πολυ σοβαρο το θεμα,,,
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-12-12, 20:54
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

διαβασε καλα το ποστ του στιβ σακη απο καλοριφερ λεει ο στηβ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-01-13, 13:37
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχομαι θαναση μου να με βγαλεις ψευτη σε αυτα που ειπαμε και να σου βγει απλα σε δυσκολες εποχες δεν πεταμε χρηματα απο αυτο προσπαθω να σε προφυλαξω φιλε. εισαι πεισματαρης ομως και θα τα πεταξεις σε βλεπω θες να παθεις για να μαθεις και εγω ετσι ειμαι ομως οποτε δεν σε αδικο περιμενω τα αποτελεσματα και οτι χρειαστης πες το
η αληθεια ειναι οτι εχεις δικιο και ειμαι πεισματαρης.αλλες φορες με εκανε να χασω χρηματα και αλλες να φτιαξω κατι καλο...
ξερεις πως ειναι αυτα οταν κανεις πατεντες...
να σου πω το σκεπτικο μου λιγο πιο απλα μηπος ξεκαθαρισουμε τα πραγματα λιγο.
ας πουμε οτι εχουμε εναν κανονικο ηλιακο που βαζουν τα σπιτια και με κλειστο κυκλωμα το περναμε μεσα απο το ενυδρειο.
με εναν ελεκτη θερμοκρασιας και ενα κυκλοφοριτη νομιζω οτι εχουμε κανει την δουλεια που θελουμε. ειναι τοσο πολυπλοκο οπως το λεω η κατι μου ξεφευγει....???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-01-13, 13:59
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
η αληθεια ειναι οτι εχεις δικιο και ειμαι πεισματαρης.αλλες φορες με εκανε να χασω χρηματα και αλλες να φτιαξω κατι καλο...
ξερεις πως ειναι αυτα οταν κανεις πατεντες...
να σου πω το σκεπτικο μου λιγο πιο απλα μηπος ξεκαθαρισουμε τα πραγματα λιγο.
ας πουμε οτι εχουμε εναν κανονικο ηλιακο που βαζουν τα σπιτια και με κλειστο κυκλωμα το περναμε μεσα απο το ενυδρειο.
με εναν ελεκτη θερμοκρασιας και ενα κυκλοφοριτη νομιζω οτι εχουμε κανει την δουλεια που θελουμε. ειναι τοσο πολυπλοκο οπως το λεω η κατι μου ξεφευγει....???
ενα ασφαλιστικο για την πιεση του νερου στο κυκλωμα, μια αναπληρωση νερου στο κυκλωμα.
2 ελεγκτες θερμοκρασιας που μαλων θα πρεπει να συνεργαζονται μεταξυ τους, ενας για την θερμοκρασια του νερου που ειναι στο πανελ και ενας για τον κυκλοφοριτη.
δεν ειμαι ο πιο αρμοδιος για αυτα, αλλα βαση λογικης νομιζω οτι αυτα, μαζι με αυτα που λες εσυ, ειναι τα ελαχιστα μηχανηματα που χρειαζεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-01-13, 14:05
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα ασφαλιστικο για την πιεση του νερου στο κυκλωμα, μια αναπληρωση νερου στο κυκλωμα.
2 ελεγκτες θερμοκρασιας που μαλων θα πρεπει να συνεργαζονται μεταξυ τους, ενας για την θερμοκρασια του νερου που ειναι στο πανελ και ενας για τον κυκλοφοριτη.
δεν ειμαι ο πιο αρμοδιος για αυτα, αλλα βαση λογικης νομιζω οτι αυτα, μαζι με αυτα που λες εσυ, ειναι τα ελαχιστα μηχανηματα που χρειαζεσαι.
δεν μας νοιαζει η θερμοκρασια στο πανελ γιατι το συστημα θα δουλευει απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 4 το μεσημερι. οποτε εκει ζεστο νερο θα εχουμε.
ασφαλιστικα, αναπληρωση νερου, ελεκτης εννοειτε...
αυτα που αναφερεις ειναι λογικο να υπαρχουν, απλα θεωρω οτι το κυκλωμα ειναι πολυ πιο απλο και πιο οικονομικο απο οτι ειδα πιο πανω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΕ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ Stivv27 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 10-11-12 12:27
θερμανση ενυδρειου! Sakisdraminos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 30 01-05-12 22:04
κατασκευη ενυδρειου mixalis p DIY . Φτιάχτο μόνος σου 34 23-01-11 22:02
κατασκευη ενυδρειου! gramm.n Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 18-03-10 18:56
Κατασκευη ενυδρειου xaris1974 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-01-06 23:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07529 seconds with 15 queries