Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-12, 21:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο, τα ενυδρεια που εβαλα, ειναι η τιμη χωρις την βαση ναι. Τα comet, συμφωνα με οσα εχω διαβασει ως τωρα, δεν θα πρεπε ισως καθολου να τα προωθουν για ενυδρεια. Αυτα ειναι ψαρια λιμνης, σε στυλ κοϊ δηλ. Οι προτασεις μου καταρχην για 125λιτρο πως φαινονται; Καλυτερη ειναι η 1η ή η 2η; Στην 2η λυση, το φιλτρακι αυτο θα ειναι επαρκες ή θα ταν καλυτερο κατι αλλο;
Μεσα σκεφτομαι να εχω ή 2 commet ή 2 fancy. Θα πηγαινα κατευθειαν σε fancy, αλλα το ενα commet που εχω τωρα τι να το κανω; Αλλη....λυση ειναι να το αφηνα, μονο του στο 125αρι αν και τους αρεσει να ζουνε κοινωνικα σε ομαδες.
Βαγγελη γιατι λες την θεση χ1; Ισως λογω θεασης;
Για την θερμοκρασια, αυτο που θελω να ρωτησω ειναι, το χειμωνα, με την πιθανοτητα το δωματιο να παιζει σε θερμοκρασιες απο 16 εως και 23-24 βαθμους, στην περιπτωση που ανοιξω το air, και εφοσον αυτη η μεταβολη γινει σε διαστημα ισως και λιγοτερο της μιας ωρας, ποια ειναι η επιθυμητη θερμοκρασια που θα πρεπει αυτα να εχουν;
Α! ηθελα να ρωτησω ακομα, αν ειναι αναγκαιο να εχω ανοιχτα τα φωτα του ενυδρειου, ποσες ωρες την ημερα και για ποιο λογο;
Οσως αφορα την επιλογη ενυδρειου και φιλτρου, τι αλλες εναλλακτικες εχω; Εννοειται και απο αλλα μαγαζια. Το σκεπτικο μου, ειναι να προσθεσω μεσα χαλικι, καμια ριζα και καμια πετριτσα.
Mια χαρα ενυδρεια ειναι και τα δυο.
Το juwel ειναι πιο ευχρηστο το καπακι του για εργασιες (ανεμιστηρακια κλπ) μπαινοβγαινει ευκολα κλπ

Ε οχι, τα comet ειναι ψαρια για ενυδρειο καμια σχεση με τα Koi.
Απλα θελουν καποια ευρυχωρο ενυδρειο οπως καθε ψαρι με τετοιο τελικο μεγεθος.

Το φιλτρο καλο ειναι, ισως χρειαστει καποιο κυκλοφορητακι μεσα για ενισχυση της καλης κυκκλοφορια νερου.
Κοιτα και για το λιγο μεγαλυτερο φιλτρο αν σε παιρνει.

Θα πρεπει να τσεκαρεις τις θερμοκρασιες που ανεβαζει το ενυδρειο, οταν ανοιγεις θερμανση και αναλογως να ρυθμισεις τον controller για να μη δουλευει ουτε πολυ ο θερμαντηρας ουτε πολυ τα ανεμιστηρια.
Εχε in mind γενικα οτι δεν πρεπει μεσα σε μια ωρα να αλλαξει πανω απο 1C βαθμο η θερμοκρασια και σε 24 πανω απο 2-3C.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-08-12, 09:00
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φιλτρο καλο ειναι, ισως χρειαστει καποιο κυκλοφορητακι μεσα για ενισχυση της καλης κυκκλοφορια νερου.
Κοιτα και για το λιγο μεγαλυτερο φιλτρο αν σε παιρνει.
Θα πρεπει να τσεκαρεις τις θερμοκρασιες που ανεβαζει το ενυδρειο, οταν ανοιγεις θερμανση και αναλογως να ρυθμισεις τον controller για να μη δουλευει ουτε πολυ ο θερμαντηρας ουτε πολυ τα ανεμιστηρια.
Εχε in mind γενικα οτι δεν πρεπει μεσα σε μια ωρα να αλλαξει πανω απο 1C βαθμο η θερμοκρασια και σε 24 πανω απο 2-3C.
Φιλτρο μου λες για μεγαλυτερο, για να μπορει να 'σηκωνει' με πιο ανεση το νερο; To fluval 206 εχει 780l/h σε σχεση με το 205 που εχει 680l/h

Αν ανοιξω το air στην θερμανση ας πουμε, δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξει η θερμοκρασια πανω απο ενα βαθμο στο ενυδρειο, μεσα σε μια ωρα; Εχω ελεγκτη θερμοκρασιας, αλλα σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να θεσω ενα πολυ κοντινο ευρος θερμοκρασιας π.χ 19 εως 20 βαθμους. Ετσι ομως, τα ανεμιστηρια θα δουλευουν περισσοτερο τον χειμωνα απο οτι το καλοκαιρι!

Η φωτοπεριοδος ειναι ιδια χειμωνα-καλοκαιρι; Περιπου ποσες ωρες την ημερα και ειναι απαραιτητη, εφοσον δεν εχω φυτα;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-08-12, 17:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εγω θα προτεινα αν ποιανουν τα χερια σου (πανευκολο ειναι τελικα) και εχεις ορεξη να ασχοληθεις λιγο, αφου τελικα πας απο το μηδεν να φτιαξεις μια diy υπερχειληση http://reefbuilders.com/forums/diy-p...flow-sump.html και να χρησιμοποιησεις οσο μεγαλο θες κουτι για sump.
Ειλικρινα σου λευνει τα χερια και εχεις ανα πασα στιγμη προσβαση στο φιλτρο σου και σε ολα τα υλικα, συν οτι κανεις απο κει τις αλλαγες, λιπανσεις, βαζεις εκει μεσα ανεμιστηρακια, αεραντλιες, co2 , θερμαντηρες κι οτι αλλο θες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Kαινουργιο ενυδρειο 100 λιτρων-στησιμο-αποριες goldfish Χρυσόψαρα 4 13-01-12 19:41
Αποριες αρχαριου για 80lt κοινωνικο ενυδρειο.. aivas80 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 8 24-12-11 00:59
νεο ενυδρειο 60 λιτρων , πολλες αποριες !!!! PANOSLUCKY3 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 25-09-11 10:54
Αποριες για DIY ενυδρειο.. Raven DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 20-07-07 23:12
Το ενυδρειο μου πλεον ειναι φυτεμενο και αρχισαν οι αποριες! mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 21-09-03 23:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04655 seconds with 14 queries