Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-09-11, 17:52   #1
σχετικα με στρωσιμο
panoss
Junior Member
Εγγραφή: 07-09-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 15

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
panoss Ο χρήστης panoss δεν είναι συνδεδεμένος 07-09-11, 17:52
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειά σε όλους.
Αποφάσισα κι εγώ να ασχοληθώ με το χόμπυ του ενυδρείου και θέλω τη βοήθεία σας σε ορισμένα σημεία.
Πριν κάποιες μέρες αγόρασα ένα ενυδρείο από τα carrefour μαρκας aquael και διαστάσεων 60Χ30Χ45. Η λάμπα που έχει το ενυδρείο είναι 11w.
Αγόρασα ακόμα υπόστρωμα, χαλίκι, ένα ξύλο και τρία φυτά: μία ανούμπια, ένα Lindernia rotundifolia και ένα Bacopa monnieri καθώς και υγρή αμμωνία διαλυτότητας 25% από το φαρμακείο. Το ενυδρείο το έχω και τρέχει τέσσερις μέρες τώρα και διατηρώ την αμμωνία στα 3mg.
Έχω σκοπό να βάλω 6 guppy και καμιά γαρίδα σταδιακά μολίς στρωθεί το ενυδρείο και αρκετά εύκολα φυτά. Για αρχή τουλάχιστον.
Οι απορίες μου:
1)Τα φυτά τα έβαλα γιατί διάβασα ότι μπορεί κάποιος να προσθέσει λίγα φυτά καθώς βοηθάνε στο στρώσιμο. Όμως παρατηρώ ότι στο Lindernia rotundifolia κιτρινίζουν τα φύλλα. Καίγονται από την αμμωνία; Τι μπορώ να κάνω;
2)Η λάμπα που έχεται με το ενυδρείο επαρκεί (11w); Κάπου διάβασα ότι τα βακτήρια αναπτύσσονται πιο γρήγορα χωρίς φως. Οπότε μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο τη κρατάω κλειστη;
3)Το φίλτρο μου φαίνεται αρκετα μικρό. υποτιθέται πως φιλτράρει 400 λίτρα την ώρα αλλά αποτελείται από ένα μικρό σφουγγάρι. Χρειάζομαι καινούργιο. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο;
και κάτι τελευταίο. Ζήτησα από το pet shop τεστ αμμωνίας και μου έδωσαν τεστ αμμώνιου (NH4). Μετά κατάλαβα την διαφορά... Έχει σημασία;
Έχω κολλήσει αυτές τις μέρες με το ενυδρείο και προσπαθώ να τα κάνω όλα σωστά .
Παρακαλώ τα φώτα σας!!!
Εμφανίσεις: 2380
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-09-11, 20:45
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σε όλους.
Αποφάσισα κι εγώ να ασχοληθώ με το χόμπυ του ενυδρείου και θέλω τη βοήθεία σας σε ορισμένα σημεία.
Πριν κάποιες μέρες αγόρασα ένα ενυδρείο από τα carrefour μαρκας aquael και διαστάσεων 60Χ30Χ45. Η λάμπα που έχει το ενυδρείο είναι 11w.
Αγόρασα ακόμα υπόστρωμα, χαλίκι, ένα ξύλο και τρία φυτά: μία ανούμπια, ένα Lindernia rotundifolia και ένα Bacopa monnieri καθώς και υγρή αμμωνία διαλυτότητας 25% από το φαρμακείο. Το ενυδρείο το έχω και τρέχει τέσσερις μέρες τώρα και διατηρώ την αμμωνία στα 3mg.
Έχω σκοπό να βάλω 6 guppy και καμιά γαρίδα σταδιακά μολίς στρωθεί το ενυδρείο και αρκετά εύκολα φυτά. Για αρχή τουλάχιστον.
Οι απορίες μου:
1)Τα φυτά τα έβαλα γιατί διάβασα ότι μπορεί κάποιος να προσθέσει λίγα φυτά καθώς βοηθάνε στο στρώσιμο. Όμως παρατηρώ ότι στο Lindernia rotundifolia κιτρινίζουν τα φύλλα. Καίγονται από την αμμωνία; Τι μπορώ να κάνω;
2)Η λάμπα που έχεται με το ενυδρείο επαρκεί (11w); Κάπου διάβασα ότι τα βακτήρια αναπτύσσονται πιο γρήγορα χωρίς φως. Οπότε μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο τη κρατάω κλειστη;
3)Το φίλτρο μου φαίνεται αρκετα μικρό. υποτιθέται πως φιλτράρει 400 λίτρα την ώρα αλλά αποτελείται από ένα μικρό σφουγγάρι. Χρειάζομαι καινούργιο. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο;
και κάτι τελευταίο. Ζήτησα από το pet shop τεστ αμμωνίας και μου έδωσαν τεστ αμμώνιου (NH4). Μετά κατάλαβα την διαφορά... Έχει σημασία;
Έχω κολλήσει αυτές τις μέρες με το ενυδρείο και προσπαθώ να τα κάνω όλα σωστά .
Παρακαλώ τα φώτα σας!!!
Kαλα κανεις και ρωτας, ψαχνεσαι και πανω απο ολα, που προσπαθεις να στρωσεις πρωτα το ενυδρειο και στη συνεχεια να βαλεις ψαρι, οταν θα ειναι ετοιμο.

Με τα λιγα πραγματα που ξερω, μπορω να σου πω τα εξης:

Για τα βακτηρια και οσον αφορα αυτο που ρωτας οτι αναπτυσσονται καλυτερα, ισα ισα που απο οτι θυμαμαι απο θεμα που ειχα ανοιξει και εγω για το στρωσιμο ενυδρειου, οταν εστρωνα το δικο μου ηταν πως μια απο τις 2 ομαδες βακτηριων που αναπτυσσονται στο φιλτρο μας, αναπτυσσονται καλυτερα με φως.

Τα φυτα οχι δεν εχουν προβλημα απο αμμωνια, εχουν προβλημα απο χλωριο οπως εχουν και τα βακτηρια προβλημα. Στο στο νερο εχεις ριξει αντιχλωριο ετσι?

Ασε την λαμπα οπως μου ειπαν και εμενα σε ενα ενυδρειο που βρηκα και ειχε μια 11w στα 50 λιτρα, ασε την. Τα βαζεις και βλεπεις πως πανε. Αργοτερα μπορεις να βαλεις και καποιο λιπασμα σε ταμπλετες που τα χωνεις στον βυθο ή να αυξησεις τον φωτισμο αν χρειαζεται ή να πας σε πολυ ευκολα φυτα οπως ειναι η ανουμπια που μια χαρα θα αναπτυχουν.

Εμενα τα τεστ αμμωνιας ειναι της sera και λενε απο εξω, ΝΗ4/ΝΗ3. Δεν ξερω να σου απαντησω σε αυτο καθολου.

Αφου στρωνεις με αμμωνια, πρεπει καθημερινα να ριχνεις αναλογη ποσοτητα ωστε να διμηουργεις ρυπους και ετσι οταν θα διμηουργηθει η πρωτη ομαδα βακτηριων που ειναι εκεινη που μετατρεπει την αμμωνια σε Νο2, να εχει τροφη. Αμμωνια θα ριχνεις καθε μερα και μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο. Οταν θα δεις οτι μηδενιζει η αμμωνια ενω εσυ ριχνεις, παει να πει οτι η πρωτη ομαδα βακτηριων εχει διμηουργηθει και περιμενεις να ανεβουν τα No2. Ανεβαινουν τα Νο2, διοτι η πρωτη ομαδα μετατρεπει την αμμωνια σε Νο2. Πρεπει λοιπον να προμηθευτεις και ενα τεστ Νο2 υποχρεωτικα και ενα Νο3 στη συνεχεια. Μετα θα κανεις τεστ και νο2 να βλεπεις αν ανεβαινουν. Οταν εκεινα θα αρχισουν να μειωνονται, παει να πει οτι η δευτερη ομαδα βακτηριων εχει αρχισει να διμηουργειται. Αυτη η ομαδα μετατρεπει τα νο2 σε νο3. Μολις δεις οτι μηδενισουν τα νο2 κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου και εισαι ετοιμος να ριξεις τα ψαρια. Τα νο3 θα ειναι στα υψη και δεν υπαρχει ομαδα βακτηριων που να τα καταναλωνει, τα φυτα τρεφονται απο νο3, γιαυτο και κανουμε αλλαγες νερου, ωστε να κραταμε τα νο3 απο 15-20 και κατω.

Ελπιζω να βοηθησα και να σου εδωσα μια ιδεα και ελπιζω να βοηθηθεις απο το φορουμ οπως εχω βοηθηθει και εγω και να κανεις κατι καλο μιας και εισαι σε σωστο δρομο οπως φαινεται απο τις κινησεις σου και απο το πως προσπαθεις να στρωσεις το ενυδρειο κλπ.

Ριξε και μια ματια σε αυτο:

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...9&postcount=97

Και ακομα ριξε και ενα διαβασμα αν θελεις στο θεμα που ειχα ανοιξει εδω οταν εστρωνα το ενυδρειο. Η μονη μας διαφορα ειναι οτι εγω εριχνα τροφη ωστε να παραξω αμμωνια και οχι αμμωνια κανονικη.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52564
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-09-11, 21:07
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή σχετικα με στρωσιμο

το ενυδρειο που εχεις ειναι 80 λιτρα μικτα καθαρο υπολογισε περιπου 60-65,πρεπει να εχεις φιλτρο τουλαχιστον 500 λιτρα (εσωτερικο) την ωρα για να εισαι ενταξη ,τωρα αν θελεις,καθαροτητα στο φουλ σαν κρυσταλο πρεπει να σκεφτεις ενα εξωτερικο με 600 λιτρα την ωρα,το στηνεις και υπολογισε περιπου δυο μηνες για να στρωσει και αν θελεις να ασχοληθεις με καποιο ποιο δυσκολο ειδος ισως χρειαστει και ενα...εξαμηνο.Αν κανω λαθος ας με διορθωσουν οι εμπειροτεροι.....αυτα απο την μικρη πειρα μου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-11, 00:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οσον αφορα το φιλτρο εγω θα σου προτεινα αυτο
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2265
εχει ρυθμιστη ροης και ολα τα υλικα που θα χρειαστεις στο ξεκινημα αλλα και μετα.(εκτος αν θελησεις να αλλαξεις κατι (πχ αν προτιμησεις να βαλεις σιποραξ σαν βιολογικο υλικο αντι για το fluval biomax που δινει η fluval μαζι με το φιλτρο)εχω το αμεσως επομενο μοντελο 305 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

οσο για το φυτο βλεπω οτι ισως θελει λιγο περισσοτερο φωτισμο.αλλα πριν πειραξεις οτιδηποτε αφησε το να προσαρμοστει.ειναι πολυ νωρις ακομα και εχε υποψιν σου οτι χωρις να ειναι στρωμενο το ενυδρειο εχεις και ελειψη σε νιτρικα NO3 που ειναι τροφη για τα φυτα.οποτε αφησε το να προσαρμοστει και το βλεπεις αργοτερα.καποια φυτα μπορει να εχουνε προβλημα με την αμμωνια,αλλα εσενα δε σε απασχολει προς το παρον γιατι εισαι στο στρωσιμο οποτε αναγκαστικα θα την εχεις(αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος)


το τεστ που εχεις ειναι jbl? αν ναι ειναι το ιδιο με τα υπολοιπα τεστ αμμωνιας με τη διαφορα οτι η jbl αποτι καταλαβα ακολουθει ενα δικο της τροπο παρουσιασης της τοξικης ελευθερης αμμωνιας NH3.(για την ακριβεια δεν την παρουσιαζει καθολου ουτε στο manual παρα μονο με οπτικη ενδειξη σε κουτακια αφηνει να εννοηθει το επιπεδο της)μπορεις ομως με βαση την τιμη που βρισκεις και τιμες PH και θερμοκρασιας να υπολογισεις την ελευθερη αμμωνια εδω http://www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html

(κιεδω αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με μην του λεω βλακειες του ανθρωπου)

εγω τη λαμπα ειδικα απτη στιγμη που εχεις μεσα και φυτα θα την αφηνα αναμμενη.αυτο που θα μπορουσες να κανεις για να γινει λιγο πιο γρηγορα το στρωσιμο ειναι να ανεβασεις τη θερμοακρασια στους 29-30 βαθμους.ευνοει τον πολλαπλασιασμο των βακτηριδιων,αλλα τα φυτα σου δεν ξερω αν θα το αντεξουνε.μπορεις να δεις τα χαρακτηριστικα των φυτων σου και τις απαιτησεις τους και τις σωστες συνθηκες για αυτα εδω
http://www.baseshop.com/anycat/tropi...kataloguk.html
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-11, 18:08
panoss Ο χρήστης panoss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Τα τεστ αμμωνίας που έχω είναι όντως της JBL στα οποία έχεις ένα φιαλίδιο που ρίχνεις μέσα κάτι σταγόνες και συγκρίνεις μετά το χρώμα με το δειγματολογίο και ανάλογα βρίσκεις τη συγκέντρωση της αμμωνίας ή καλύτερα του αμμώνιου... Οπότε συνεχίζω να το διατηρώ στα 3mg. Αν κατάλαβα είναι το ίδιο...
Όσον αφορά το φίλτρα που προτείνετε είναι λίγο τσιμπιμένα, γύρω στα 70 ευρώ. Έχω σκοπό να κρατήσω αυτό μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο και σε κάνα μήνα μαζί με τα ψαράκια να πάρω και το φίλτρο.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι όταν τοποθετήσω το καινούργιο φίλτρο θα πρέπει να το έχω να λειτουργεί παράλληλα με το παλιό για κάποιο χρόνο μέχρι να στρωθεί ή μπορώ να το αντικαταστήσω αμέσως; Ίσως φανεί λίγο χαζό αυτό που θα ρωτήσω αλλά η φυσαλίδες που δίνει το φίλτρο παίζουν κάποιο ρόλο; Είναι απαραίτητες;
Και κάτι για τα guppy. Μπορώ να βάλω μόνο αρσενικά μέσα;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-09-11, 18:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το καλυτερο ειναι αν παρεις καποια στιγμη εξωτερικο να το αφησεις να στρωθει κιαυτο παραλληλα.και μετα απο καποιο καιρο κρατας μονο το εξωτερικο.το αλλο που μπορεις να κανεις (αναλογα κιολας με τα υλικα που εχεις στο εσωτερικο)ειναι να μεταφερεις τα υλικα στο εξωτερικο και να συνεχισεις απο κει.επειδη ομως αυτο σημαινει οτι η βιολογια θα διαταραχτει απτη "μετακομιση" το καλυτερο ειναι να τα αφησεις να τρεξουν παραλληλα μεχρι να στρωσει και το καινουριο.

οι φυσσαλιδες που λες απο που βγαινουνε?αν εχει ειδικη εξοδο το φιλτρο σου για αεροπετρα μπορεις να βαλεις εκει ενα σωληνακι με μια αεροπετρα για να οξυγονωνεται το νερο.πολλα φιτρα εσωτερικα ειναι ετσι.
μαλον αυτο θα ενοεις αλλα ανεβασε και μια φωτο αν θες ναμαστε σιγουροι

το συγκεκριμενο φιλτρο το προτεινω εγω σαν κατι που θα επαιρνα.δε σημαινει οτι ειναι το καλυτερο που θα μπορουσες να παρεις απαραιτητα μαυτα τα λεφτα.μπορεις να βρεις και ποιο φτηνα αμα ψαξεις λιγο στο site Που σου εδωσα.γουστα ειναι αυτα.επισης πριν αγορασεις τιποτα ριξε και μια ματια στις αγγελιες εδω μεσα πωλουνται ωραια πραγματα πολλες φορες

για τα guppy δε θα σου απαντησω γιατι δεν εχω ιδεα τι παιζεται
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-09-11, 16:09
panoss Ο χρήστης panoss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Είχα βάλει λάθος το φιλτρό γι'αυτό και οι φυσαλίδες...
Το διόρθωσα, το τοποθέτησα λίγο κάτω από την επιφάνεια με ροή προς τα πάνω για να γίνεται η κυκλοφορία του νερού.
Φωτό δε στέλνω γιατί δεν είναι φίλτρο άξιο ούτε φωτογραφίας!!!
Τελικά θα πάρω αυτό
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2069
Είναι εσωτερικό αλλά νομίζω τη δουλειά θα την κάνει για 60-65 λίτρα καθαρά...
Τελικά νομίζω ότι τα φυτά δε θα αντέξουν για πολύ ακόμα... Έχουν κλατάρει, μόνο η ανούμπια κρατιέται.
Τα νιτρώδη δεν έχουν κάνει την εμφάνισή τους. Ελπίζω αύριο-μεθάυριο να σκάσουν μύτη. Αν και έχω τεστ της jbl που δε ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα. Έπρεπε να πάρω το test kit της API αλλά τώρα είναι αργά...
Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις. Θα σας ενημερώνω για την εξέλιξη και για τυχόν απορίες. Εννοείται στρατηγέ πως θα συνεισφέρω κι εγώ με τη σειρά μου στο φόρουμ όταν αποκτήσω τις γνώσεις και την εμπειρία.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-09-11, 16:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το φιλτρο που διαλεξες ειναι πολυ καλο,αλλα εγω δεν θα το διαλεγα.μονο και μονο γιατι αργοτερα νομιζω οτι θα σου φαινεται πως πιανει πολυ χωρο μεσα στο ενυδρειο.γενικως ειμαι της αποψης οτι οσο λιγοτερα πραγματα μεσα στο ενυδρειο τοσο καλυτερα.(για εξοπλισμο μιλαω παντα)μονο τα απολυτως απαραιτητα.οταν ειχα το 60λιτρο ενυδρειο το εσωτερικο φιλτρο το εβγαλα στις πρωτες 10 μερες.αν πιστευεις οτι δε θα σε ενοχλησει παρτο βεβαια.αλλα με λιγα λεφτα παραπανω παιρνεις ενα eheim εξωτερικο και θασαι καλυμενος ακομα κιαν πας σε λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο αργοτερα.

πριν ψωνισεις περιμενε να σου πουνε κιαλλοι γνωμες,μη δωσεις λεφτα τσαμπα γιατι ειναι κριμα.
αλλα σε γενικες γραμμες να ξερεις οτι σε καποια πραγματα ειναι καλυτερα να μην κανεις οικονομια.οσο μπορεις βεβαια ετσι?

επειδη το φιλτρο ειναι στην ουσια η καρδια του ενυδρειου ειναι καλυτερα να τα δωσεις εκει τα λεφτα και να κανεις οικονομια αλλου.για παραδειγμα στο 60ρι εγω αλλαξα και εβαλα το 305.μολις αλλαξα ενυδρειο με βολεψε απιστευτα το γεγονος πως ειχα φιλτρο που θα σηκωνε το και το νεο ενυδρειο.απλα σκεψου το
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-09-11, 17:03
panoss Ο χρήστης panoss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Τώρα με βάζεις σε σκέψεις...
Το θέμα χώρου με προβληματίζει κι εμένα όπως με προβληματίζει και το θέμα κόστους..Είναι 40 ευρώ η διαφορά μπορεί κάποιος να πει είναι λίγα αλλά μαζεύονται πολλά σιγά σιγά. Υπόστρωμα, χαλίκια, διακοσμητικά, τεστ και πάει λέγοντας...και οι καιροί είναι δύσκολοι..
Γεγονός είναι πάντως πως πρέπει να αλλαχτεί σχετικά άμεσα γιατί αυτό που έχω μου τη δίνει στα νεύρα. Το νερό δεν είναι καθαρό δε ξέρω βέβαια αν είναι θέμα μόνο του φίλτρου ή είναι φυσιολογικό. Θα έχω διαφορά στη καθαρότητα του νερού αν έχω το εξωτερικό fluval σε σύγκριση με το εσωτερικό EHEIM;
Τώρα βέβαια αν στο μέλλον θελήσω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο δεν το αποκλείω αν και το σπίτι μου δε μου αφήνει και πολλά περιθώρια...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-09-11, 17:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα με βάζεις σε σκέψεις...
Είναι 40 ευρώ η διαφορά μπορεί κάποιος να πει είναι λίγα αλλά μαζεύονται πολλά σιγά σιγά.
αυτο ισχυει...
-------------------------
θα βοηθησει στην καθαροτητα του νερου απτη αποψη οτι παιρνει περισσοτερα υλικα και μπορεις να παιξεις περισσοτερο με τα υλικα,πραγμα που βοηθαει στο αποτελεσμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 09-09-11 στις 17:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτηση σχετικα με στρωσιμο ενυδρειου με αμμωνια sefis Αρχάριοι γλυκού νερού 1 15-04-11 20:29
ερωτησεις σχετικα με το στρωσιμο ενυδρειο safetyzone Αρχάριοι γλυκού νερού 7 29-10-10 12:51
Σχετικα με στρωσιμο Tetra Αρχάριοι γλυκού νερού 2 23-01-08 13:03
Στρωσιμο κανω, αλλα στρωσιμο δεν βλεπω! Nik25 Γλυκό νερό - Γενικά 54 26-10-06 22:43
Σχετικα με DIY CO2 scalare DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 02-11-05 01:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08440 seconds with 14 queries