Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-05-11, 23:38
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Σκονη δεν εχω αλλα απο πρασινο νερο αλλο πραγμα και αιωρουμενη αλγη γεματος σιγουρα θελω καποιο καλυτερο φυλτρο θα τα πουμε οταν ερθω η uv ειναι 18 W
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-06-11, 10:12
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

Γιαννη τι εχεις απο φιλτρανση? βαλε μας μια φωτο απο το φιλτρο σου...ειναι diy?
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-06-11, 10:23
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκονη δεν εχω αλλα απο πρασινο νερο αλλο πραγμα και αιωρουμενη αλγη γεματος σιγουρα θελω καποιο καλυτερο φυλτρο θα τα πουμε οταν ερθω η uv ειναι 18 W
Γιάννη, μα εδώ φαίνεται καθαρά το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Μια 18άρα λάμπα σε μια λίμνη που την "δέρνει" όλη μέρα ο ήλιος από πάνω είναι ανίκανη να φέρει το αποτέλεσμα που ζητάς. Θύμησε μου επίσης την δυναμικότητα της αντλίας σου και τα λίτρα της λίμνης... Χάρην συζητήσεως, αναφέρω ότι κατέχω μια διπλή λάμπα συνόλου 110 βάτ για 13,500 λίτρα και σε λίμνη όπου κρύβεται αρκετά από τον ήλιο. Ίσςως θα μου πείτε ότι είμαι υπερβολικός...μπορεί, αλλά στο παρόν στάδιο που δεν έχω τη λίμνη των φυτών δεν το ρισκάρω.

Βασικά εσύ Γιάννη, έχεις την τριχοειδή που αναπτύσεται κανονικά χωρίς βασικούς ανταγωνιστές, να δέχεται το ηλιακό φως όλη τη μέρα. Με αυτόν τον τρόπο η άλγη ως φυτό και η ίδια, παράγει οξυγόνο σε μικροσκοπικές φυσαλίδες κάνοντας την ελαφριά ώστε η άνωση να την ανεβάζει στην επιφάνεια, όσο τουλάχιστον δέχεται τον ήλιο από πάνω. Το βάδυ και το πρωί δεν αντιμετωπίζεις αυτό το πρόβλημα, γιατί, λόγω έλλειψης φωτός δέχεται οξυγόνο παράγοντας διοξείδιο, μια ένωση βαρύτερη από το οξυγόνο, οπότε πιάνει πυθμένα και καθαρίζει η επιφάνεια...! Παντού, λίγο ή πολύ αντιμετωπίζεται η ίδια κατάσταση. Προσωπικά την βλέπω κακή ως προς την άποψη της αισθητικής της λίμνης. Όταν και αφού ελέγχεται η τριχοειδής να παραμένει δηλαδή σαν ένας τάπητας ύψους 2-5 εκατοστών, βοηθά μπορώ να πω το όλο κύκλωμα.

Τα ψάρια, ναι την τσιμπολογάνε, συνήθως νωρίς το πρωι και αργά το απόγευμα, καταναλώνοντας μια ποσότητα όμως, αφήνοντας πίσω τους κομμένη άλγη που σχηματίζει μικρούς σωρούς στον πυθμένα. Εδώ είναι που δουλεύει το μπότομ ντρέιν, ώστε να απορροφά τα απομεινάρια, στερώντας της το δικαίωμα να ανέβει κατά την περίοδο της φωτοσύνθεσης στην επιφάνεια και να σου βουλώσει το σκιμεράκι σου...

Για τα φίλτρα, ναι, θα πρέπει να σκέφτεσαι ενίσχυση.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-06-11, 12:00
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Η λιμνη ειναι κατι παραπανω απο 6000 λιτρα
το φιλτρο ειναι



Η αντλια ειναι 11500 λιτρα



Σημερα ξεκινησα την κατασκευη γεφυρας θα εχω τουλάχιστον σκια γιατι η τεντα δεν μου αρεσει καθολου



και το τεστ αντοχής



3 μετρα μήκος επι 1,20 πλατος θα σηκωθεί με ξύλινα πόδια θα μπει καγκελακι κλπ εχει δουλειά ακομα αλλα για την ωρα εχω σκια
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-06-11, 12:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Πώς και μας ξέφυγε? Και η γέφυρα κάνει δουλειά και μάλιστα έχει και καλή εμφάνιση...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-06-11, 12:19
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Μα Γιαννη εχεις καλυψει παραπανω απο το 1/3 της λιμνης σου ετσι..

Ελπιζω να εχει καλο αποτελεσμα και να αξιζει το κοπο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-06-11, 12:41
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Θα δειξει παντως για την ωρα η επιπλεουσα αλγη ειναι ελάχιστη εως καθολου απο αιωρούμενη και πράσινο νερό αλλο να σας τα λεω και αλλο να το δειτε αλλα πολλα ζητω ειναι η πρωτη μερα σημερα το απογευμα η αυριο θα ριξω και μια σκουπα βυθου εδω ειμαστε για να μην λεμε μονο τα καλα και τις επιτυχίες αλλα και τα κακα τα στραβα και τα ανάποδα και να μαθαίνουμε πως να τα διορθώσουμε.
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-06-11, 20:05
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Αγαπητε μου Γιαννη, τα ιδια προβληματα αντιμετωπιζα και εγω οταν ειχα παρομοια φιλτρα και αντλιες με μια μικρη UV που στην ουσια το μονο που εκανε ηταν να καιει ρευμα.

Συμφωνω με οσα ειπε ο Βασιλης ομως, στην ουσια η αλγη που βλεπεις να επιπλεει ειναι νεκρη αλγη (αν την πιασεις με το χερι σου θα δεις οτι λιωνει) που αν καποιος την αφησει χωρις να την απομακρυνει απο την λιμνη, θα ειναι πρωτης ταξεως λιπασμα για την επομενη γενια αλγων και οχι μονο αφου επιδρα αρνητικα και στην ποιοτητα του νερου. Μην ανησυχεις, θα κανει τον κυκλο της και θα εξαφανιστει μεχρι ομως την επομενη φορα...

Επιβαλλεται αλλαγη εξοπλισμου, Γιαννη

Για να καταλαβεις τι θελω να πω, πριν ενα μηνα η λιμνη μου περιμετρικα στους βραχους ηταν γεματη με νηματωδη αλγη, την μαζευα για να την περιορισω, ωσπου μια μερα παρατηρησα οτι αρχισε να πεφτουν κατω στο βυθο κομματια (σε αυτο βοηθησαν και τα ψαρια) τα οποια ομως ηταν λιωμενα. Δεν εβρισκα κοματια στην επιφανεια και σε αυτο βοηθησε ο αερισμος της λιμνης τα οποια τα εσπρωχνε στο βυθο και τα μαζευε το drain. Τωρα δεν εχω καθολου αλγη και ο βυθος ειναι ενα πρασινο χαλι.

Εχεις κανει καθολου τεστ το νερο τελευταιως?????

Καμια αλλαγη νερου?????
Μεχρι να αποφασισεις τι θα κανεις με το θεμα φιλτρου (αυτο που σου εταξα ισχυει) αυτο που εχεις, αν μπορεις να το καθαριζεις καθε εβδομαδα....




Υ.Γ Η γεφυρα, παρα πολυ ωραια....μπραβο σου!!!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-06-11, 09:55
pondcy Ο χρήστης pondcy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2011
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

ισως θα ηταν καλυτερα να σκεφτεις τη λυση της τοξοειδης γεφυρας. καλυψες αρκετη επιφανια της λιμνης. τουλαχιστο με την τοξοειδη θα εχεις τη σκια (καποιες ωρες) αλλα και οπτικη επαφη με τη λιμνη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-06-11, 10:25
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Οπως εγραψα και ποιο πανω ειναι λυση αναγκης στο πλανο ειναι να συκωθει ποιο ψιλά με ξύλινα ποδια και δεξια αριστερά θα μπουν ξύλινα σκαλοπάτια γιατι τοξοειδης στα 3+ μέτρα θέλει πανάκριβα δοκαρια και μεταλλική δεν μου αρεσει
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-03-12, 10:50
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

Καλημερα!
αν μπορουσες να με διαφωτησεις, αυτο τον καταρρακτη περιπου πως τον εφτιαξες?
εχεις βαλει κατι για πλατη?

Τι υλικα χρησιμοποιησες ς?
Θελω να κανω κατι παρομοιο και παγματικα δεν ξερω απο που να αρχησω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-03-12, 11:03
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Η πλατη ειναι κτισμένη με τσιμεντόλιθους σε σχημα ανοικτου Π που οσο ανεβαίνει στενεύει τους περασα τσιμεντοκονία (σοβας με αμμο θαλασσης και τσιμεντο) εστρωσα liner μονο μεχρι την μεση (κατα υψος) δεν μου εφτασε για ποιο πανω (ποιο πανω η στεγανότητα βασιζετε στην τσιμεντοκονία και μετα έκτισα τα σκαλοπάτια οι πετρες που βλεπεις στις φωτογραφίες δεν ειναι κτισμένες ειναι απλα ακουμπισμένες κατι σαν ξερολιθιά

Υγ τα σκαλοπατια ειναι απο πλακα καρυστου
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
Λίμνη stavros55 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-10 19:35
Ερωτήσεις για λίμνη. brace Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 16-08-08 03:08
Φυτά στη λίμνη! lucy Φυτά για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 10-08-07 07:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08271 seconds with 15 queries