Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-11, 10:48
atoyx Ο χρήστης atoyx δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή βοήθεια με πλακόστομο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 60Χ40Χ30 / 60 λίτρα καθαρά
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 3,5 μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 1 μήνας
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26-28
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 3 dward rainbowfish, 6 neon, 5 guppy, 2 red ballon platy, 3 placostomus (1 αιφνίδια έφυγε όρθιο! πριν 11 μέρες [είχαμε φύγει και βρήκα το ενυδρείο με 20 βαθμούς ] 2 μένουν το ένα χωρίς να κουνιέται )
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 2, 1 αγνώστου προέλευσης είδους διάφανη γαρίδα, 1 red cherry
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 40% / 2 εβδομάδες + έκτατα συμπληρώματα ανα εβδομάδα όταν χρειάζεται των 4-5 λίτρων
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 9/1/11
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: κόκοι JBL Novo GranoMix
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: έχουμε γένες guppy και τα νεογνά όλα δραστήρια όπως και όλα τα υπόλοιπα ψαράκια χωρίς πρόβλημα

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 7,6
KH: 6
GH: 7-10
ΝΗ3 (αμμωνια): μου έχουν δώσει τέστ NH4 που έβγαλε 0,2
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 20
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: πλακόστομοι
2. ΔΕΡΜΑ: κανονικό
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: καμία κινιτηκότητα, αγκαλιά με τα βότσαλα του βυθού
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): καμία ιδέα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): αυξημένη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : δεν τρέφεται με την άλγη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν 1 ημέρα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: χάθηκε ένας ακόμα πριν 11 ημέρες αλλα είδα χαμηλή θερμοκρασία

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ :

τα φώτα σας!
-------------------------
Επίσης έχω ένα εσωτερικό φίλτρο "μαμά" και ένα εξωτερικό fluval 203 πλέον στρωμένα και τα δύο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη atoyx : 20-01-11 στις 10:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-11, 10:55
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Οταν ταιζεις μενει αρκετη τροφη ωστε να φαει ο πλακοστομος ή περιμενεις να φαει την αλγη;

Η συχνοτητα των αλλαγων σου μου φαινεται πολυ αραιη , σε ενα τοσο μικρο οικοσυστημα η αλλαγες θα πρεπει να γινονται συχνοτοτερα και προσεκτικοτερα (προτετημασια καταληλη θερμοκρασια κτλπ )

Δεν νομιζω οτι εφταιγε η θερμοκρασια για τον πρωτο , οι πλακοστομοι ειναι ανθεκτικα ψαρια θα την ειχαν πατησει αλλα ψαρια σου πιο πριν .... στα αλλα ψαρια φαινεται τιποτα ή μονο τους πλακοστομους πηρε η κατω βολτα ;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-01-11, 11:19
atoyx Ο χρήστης atoyx δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Χμ ναι ξέχασα την συχνότητα τροφής:
Πρωινά περίπου 2 "τσιμπιές" από τους κόκκους και παρατηρώ ένα 10% να πέφτει κάτω και να μένει. Βράδυ 1 "τσιμπιά" κόκκους και εκεί δεν πέφτει τίποτα κάτω.

Απο εχτές που είδα επιτέλους τα γεννητούρια να κόβουν βόλτες πρόσθεσα και 20 κόκκους τριμμένους σε σκόνη για να τρώνε και αυτά ευκολότερα.

Η συχνότητα των αλλαγών μου ήταν ανα εβδομάδα, αλλα μετά την προσθήκη και του εξωτερικού φίλτρου το επιμύκηνα ανα 2 εβδομάδες, εκτός εάν τα στικ τεστ που κάνω αραιά πυκνά δείξουν πρόβλημα.

Να αναφέρω πως για 9 ημέρες έτρωγαν απο ταΐστρα που έριχνε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα απο αυτή που ταΐζω συνήθως, για αυτό και μετά απο 9 ώρες ταξίδι έκανα 50% αλλαγή νερού (το νερό της αλλαγής στους 26 βαθμούς και 1 λίτρο στους 35 λειτούργησε σαν θερμοστάτης δεύτερος για ένα βράδυ!) μιας και τα πλάτυ είχαν πάρει αγκαλιά τον θερμοστάτη...
Και την επόμενη της αλλαγής παρατήρησα έναν πλακόστομο όρθιο σε ένα φύλλο (σαν να τρώει άλγη), στην ίδια θέση και το βράδυ, τον έβγαλα και ήταν ήδη πεθαμένος με άσπρα μάτια...

Και αναφέρω ξανά, τα υπόλοιπα είναι μια χαρά, λίγο τα νέον κάτι έπαθαν και κρύβονται συχνότερα όταν έχω ανοικτές τις λάμπες (μάλλον τα Rainbow πρέπει να βγούνε σύντομα) αλλα βγαίνουν και τρώνε το πρωί και το βράδυ (εκτός απο ένα που μου είχε έρθει χωρίς ουρά και τώρα μόλις βγάζει νέα ουρά σιγά σιγά.)

Έχω πιάσει τον πλακόστομο σε ένα διχτάκι τώρα για να τον παρακολουθήσω καλύτερα, έχει γυρίσει πλάγια και αναπνέει γρήγορα, και δεν κουνιέται εάν δεν τον ενοχλήσω, και το κούνημα του είναι νωχελικό, δεν μπορεί να κολυμπήσει...

Και η πλάκα είναι οτι αγνοείτε και ο 3ος! Αγκρ, μάλλον θα βγούνε μερικά βράχακια να τον βρώ και αυτόν.

Να ετοιμάζω γυάλα για καραντίνα??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-01-11, 11:42
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Εννοειτε ... ακομα και αν ψωφισουν να μην σου επιβαρυνουν το νερο !
Καποιοι παλιοτεροι θα σου πουν και τι φαρμακα να βαλεις !!! Εγω οσες φορες εχει χρειαστει ειχα βαλει αλατσι ... αλλα δεν ξερω αν κανει σε σενα !!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-01-11, 12:31
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Βλέπω ότι μέτρας αμμωνία που σημαίνει ότι δεν ειναι στρωμένο το φίλτρο σου.
Κανε πιο συχνές αλλαγές νερού γιατί έχεις μεγάλη ιχθυοφορτιση κ ταΐζε πιο λίγο μέχρι να μετρήσεις 0 αμμωνία.
Αν έχεις καραντίνα χρησιμοποίησε την.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-01-11, 21:08
atoyx Ο χρήστης atoyx δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Δεν τα κατάφερε ο μικρός...

Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες του μήπως κάποιος δει οτι έχει κάποια αρρώστια
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3222.jpg
Εμφανίσεις:  643
Μέγεθος:  33,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3224.jpg
Εμφανίσεις:  533
Μέγεθος:  30,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3223.jpg
Εμφανίσεις:  497
Μέγεθος:  16,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3217.jpg
Εμφανίσεις:  600
Μέγεθος:  36,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-01-11, 01:51
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Οι οτόκικλοι είναι πολύ ευαίσθητα ψάρια και ζουν σε χαμηλό ΡΗ (5.5 - 7.5) ... δεν θα ζούσε για πολύ στο ενυδρείο σου. Πριν κάνουμε αγορά .. ελέγχουμε τις απαιτήσεις και την συμβατότητα.
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 3 dward rainbowfish, 6 neon, 5 guppy, 2 red ballon platy, 3 placostomus
Αυτά που έχεις ΔΕΝ ταιριάζουν μεταξύ τους.
Η ονομασία είναι πλΕκόστομος.-
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-01-11, 03:26
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Όπως σου είπε ήδη ο Diskus fan, τα ψάρια που νόμιζες για πλέκους, είναι (οι 2 δυστυχώς ήταν) οτόκυκλοι, οι οποίοι είναι ευαίσθητοι και θέλουν χαμηλό ΡΗ.
Επιπλέον στην τελευταία φωτό, το στομάχι του δείχνει ρουφηγμένο, σημάδι ότι μπορεί να τον έχασες και από ασιτία, αφού είναι δύσκολοι και στο φαγητό.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις τώρα, είναι (αφού ελέγξεις την αμμωνία και βεβαιωθείς ότι το φίλτρο είναι στρωμένο), να προμηθευτείς μια ποικιλία τροφών.
Αγόρασε 2-3 τροφές σε ταμπλέτες για φυτοφάγα ψάρια, για βυθόψαρα και για πλέκους, με βάση την σπιρουλίνα, τάϊζε τες εναλλάξ και δες ποιά τρώει ο τελευταίος.
Εκτός αν τον έχουμε χάσει ήδη (χτύπα ξύλο) και τσάμπα γράφω, οπότε σου μένει μόνο να κοιτάξεις την αμμωνία και την (α)συμβατότητα των ψαριών σου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-01-11, 13:15
atoyx Ο χρήστης atoyx δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις συμβουλές, να απαντήσω και να διευκρινίσω 2-3 πράγματα:
Αμμωνία απέκτησα μετά τις γιορτές, λογικό αφού για 9 ημέρες είχα αυτόματο ταίσμα και έδινε παραπανίσια ποσότητα τροφής απο ότι δίνω εγώ. Αυριο θα έχει μηδενιστεί ξανά η αμμωνία, και εχτές που μέτρησα είχε ήδη πέσει στο 0,1 απο 0,2 πριν την αλλαγή. Τώρα είμαι σε αναζήτηση γυάλας για να στρωθεί και μια καραντίνα ώστε σε μελλοντική κρίση να είναι έτοιμη για άμεση χρήση!

@Diskus fan, αχ βαχ... όπως και με την αρχική ψαροσύνθεση οπου πήρα συμβουλή απο τον πωλητή (neon δεν ταιριάζουν απόλυτα με guppy-platy και το ίδιο ισχύει για τα rainbow, κάποια διευκρίνηση εδώ θα ήταν θεμιτή για το τί πρέπει να φύγει και με τι να αντικατασταθεί, ίσως και όχι προσθήκη στα ήδη αλλα άλλο είδος, πήγα πριν 1 μήνα σε πολύ γνωστό κατάστημα της Αθήνας, ανέφερα την σύνθεση μου, τις μετρήσεις μου και ζήτησα 2 red cherry και 3 γλύφτες μικρόσωμους... η 1 γαρίδα τα τίναξε την ίδια ημέρα και οι πλεκόστομοι (οτόκικλοι τελικά!) όπως σας είπα έφυγαν... μάλλον τελικά επειδή δεν θα έπρεπε ποτέ να μπούνε στο ενυδρείο μου! ΤΙ να ζητήσω που να μπορεί να μπεί στην ψαροσύνθεση μου και να αντέχει στις μετρήσεις του ενυδρείου;

Να πάρω μια επιβεβαίωση για την ψαροσύνθεση μου:
1. neon δεν ταιριάζουν λόγω ph
2. Guppy-Platy ταιριάζουν
3. Rainbow δεν ταιριάζουν με τα neon λόγω συμπεριφοράς αλλα ταιριάζουν με τα guppy-platy;

Δώστε τα φώτα σας όποιος μπορεί!

Να προσθέσω και ένα τελευταίο... τα neon ήταν απόφαση του έτερου ήμιση επειδή της άρεσαν πολύ, τα guppy απο την άλλη είναι τα αγαπημένα μου.. ταιριάζουν με endlers σωστά; ή θα έχουμε υβριδισμούς;

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-01-11, 13:24
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

3 dwarf rainbowfish
6 neon,
5 guppy,
2 red ballon platy,
3 placostomus


Bγαλε τα νεον και ανεβασε τον αριθμο των γκαπυ ή δωσε νεον γκαπυ και παρε εντλερς που μοιαζουν και με νεον και με γκαπυ !!!

Παντως αλλο ανευθηνο μαγαζι , τουλαχιστον να σου ελεγαν οτι ειναι οτοκυκλοι εστω να ξερες τι ψαρι ειχες !!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-01-11, 18:26
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atoyx Εμφάνιση μηνυμάτων
τα guppy απο την άλλη είναι τα αγαπημένα μου.. ταιριάζουν με endlers σωστά; ή θα έχουμε υβριδισμούς;
Όχι γκάπυ με έντλερς, σίγουρος υβριδισμός.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορία για πλακόστομο V.Stratos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 17 12-04-10 23:44
Να βάλω πλακόστομο? zagorakis Malawi 10 20-05-08 10:17
βοήθεια roti Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 5 22-03-08 00:32
Ξερίζωμα φυτών από πλακόστομο geokary Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 19-04-07 00:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05918 seconds with 15 queries