Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-05-10, 22:01
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή τι λειπει??

αν μπορεσετε να καταλαβετε απο τις φωτο...δεν ειναι και οι καλυτερες αλλα κατι φαινεται.Καλιο η σιδηρος? η κατι αλλο??
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  php1NsvSjPM.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  57,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  php29COK5PM.jpg
Εμφανίσεις:  335
Μέγεθος:  56,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  phprDUMYuPM.jpg
Εμφανίσεις:  344
Μέγεθος:  47,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-05-10, 00:00
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

κανε μια αναλυτικη παρουσιαση ...... για να μπορεσουν να σε βοηθησουν πιο ευκολα.......!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-05-10, 00:26
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από olga Εμφάνιση μηνυμάτων
αν μπορεσετε να καταλαβετε απο τις φωτο...δεν ειναι και οι καλυτερες αλλα κατι φαινεται.Καλιο η σιδηρος? η κατι αλλο??
Με παραπέμπει σε έλλειψη καλίου!
Από νιτρικά πως πάμε;
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απΆαλλού φερμένο
Δέν τΆαντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-05-10, 00:37
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αμα δεν ξερουμε μετρησεις και στοιχεια του ενυδρειου , δυσκολο να γινει ετσι απλα διαγνωση.
Αν θες συμπληρωσε την φορμα για τις αλγες: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30971
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-05-10, 01:09
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Δες κι εδώ: /plantdiseasegr.html (πιθανώς έλλειψη σιδήρου λόγω της αποσύνθεσης) χωρίς να το λέω με σιγουριά.
Ας πουν οι πιο έμπειροι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-05-10, 05:42
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
...... συμπληρωσε την φορμα για τις αλγες: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30971
κανε οτι σου ειπαν και μη ξεχασεις να συμπληρωσεις την ιχθυοφορτιση..
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-05-10, 08:18
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Δεν ξέρω εαν ισχύει, κάπου διάβασα ότι:
"Πολλές φορές σε ενυδρεία με καλή λίπανση που έχουν υψηλή ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ) και pH άνω του 7, μπορεί να παρατηρηθεί έλλειψη σιδήρου"
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-05-10, 08:30
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Εϊχα παρόμοιο πρόβλημα σε δύο εχινόδορους, εντελώς διαφορετικά που είχαν αγοραστεί από διαφορετικά καταστήματα. Ακριβώς η ίδια εικόνα με το φύλλο που έχεις στην πρώτη φωτό, αλλά μόνο στους εχινόδορους και όχι στα υπόλοιπα φυτά του ενυδρείου. Ο σίδηρος δεν βοήθησε καθόλου!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-05-10, 09:26
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ειχα και εγω αυτην την εικονα στα φυτα μου.

α εχεις πλεκο?
β εχεις κανενα σαλιγγαρι


στην περιπτωση μου εβαλα στο προγραμμα σιδηρο και καλιο εβγαλα τον πλεκο και ειναι ολα μια χαρα τωρα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-05-10, 17:08
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή


Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα:60 (καθαρα 45)
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.):φυτεμενο
Χρονος λειτουργιας:10 μηνες
Υποστρωμα και ποιο: flourite
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων): 2 t5 x24 watt (1 grolux + 1 απλη λευκη)
Φωτοπεριοδος:8 και 4 ωρες αντιστοιχα
Παροχη CO2: ναι
Χρηση excel: οχι
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: seachem flourish και potassium
Ταμπλετες λιπανσης:
οχι
Προγραμμα λιπανσης: Δευτ-τεταρτη-παρασκευη 0,30ml flourish, Τριτη-Πεμπτη 2ml Potassium
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %): Καθε εβδομαδα 20 λιτρα
Θερμοκρασια: 26
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 15ppm
ΡΟ4:
Fe:
ΡΗ: 7.2
KH: 18
GH: 19
Φιλτρανση:
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων): 5 silvertip tetra, 2 ramirezi, 3 ottociclus affinis
Ειδη φυτων: hygrophyla corymbosa, polysperma,ludwigia repens,microsorum pteropus,cryptocoryne wendtii,heteranthera zosterifolia και αυτο που ειναι στην πρωτη φωτο και δεν γνωριζω ..
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10): 5 (?)
Περιγραφη αλγης:
Ποτε εμφανιστηκε: τον τελευταιο 1,5 μηνα
Αλλα σχολια: αυτο παρατηρειται μονο στην corymbosa η οποια μεγαλωνε με 1000 και ξαφνικαφρεναρτε και πηρε τον κατηφορο και στο φυτο που δεν γνωριζω το ονομα του.

Επισης να πω οτι οι τιμες GH kai KH ειναι αυτες που ειχα τελευταια,αλλα εδω και λιγες μερες ειμαι σε σταδιο αλλαγης με απιονισμενο και σιγα σιγα θα κατεβαινουν.Και κατι ασχτετο με το θεμα των φυτων....εχθες γυρναω το μεσημερι στο σπιτι και βλεπω τα ψαρια ολα ψιλοακινητα και μαζεμενα διπλα-διπλα (κατω,οχι στην επιφανεια),κοιταω το CO2 και βλεπω να βγαζει τρελλες φυσσαλιδες......το χαμηλωνα και παλι μετα απο λιγο εβγαζε παραπανω οσπου το σταθεροποιησα αρκετα.Δεν ξερω αν ηταν επειδη τελειωνε η μπουκαλα,πραγμα που εγινε σημερα το πρωι,οποιος εχει γνωση πανω στο θεμα ας μου πει αν πρεπει να συμβαινει ετσι η αν τυχαινει και αυτο καμια φορα.Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι κατευθειαν μολις τα ειδα ετσι μετρησα PH και τι να δω....6.4
Τα ψαρια θα αρχισουν να μου πετανε τις πετρες απο το ενυδρειο στο κεφαλι...

-------------------------
Πλεκο δεν εχω,μονο κατι λιγα σαλιγγαρακια τα οποια μπηκαν μαζι με τα φυτα,πολυ λιγα ομως...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη olga : 28-05-10 στις 17:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-05-10, 01:19
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από olga Εμφάνιση μηνυμάτων

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα:60 (καθαρα 45)
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.):φυτεμενο
Χρονος λειτουργιας:10 μηνες
Υποστρωμα και ποιο: flourite
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων): 2 t5 x24 watt (1 grolux + 1 απλη λευκη)
Φωτοπεριοδος:8 και 4 ωρες αντιστοιχα
Παροχη CO2: ναι
Χρηση excel: οχι
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: seachem flourish και potassium
Ταμπλετες λιπανσης:
οχι
Προγραμμα λιπανσης: Δευτ-τεταρτη-παρασκευη 0,30ml flourish, Τριτη-Πεμπτη 2ml Potassium
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %): Καθε εβδομαδα 20 λιτρα
Θερμοκρασια: 26
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 15ppm
ΡΟ4:
Fe:
ΡΗ: 7.2
KH: 18
GH: 19
Φιλτρανση:
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων): 5 silvertip tetra, 2 ramirezi, 3 ottociclus affinis
Ειδη φυτων: hygrophyla corymbosa, polysperma,ludwigia repens,microsorum pteropus,cryptocoryne wendtii,heteranthera zosterifolia και αυτο που ειναι στην πρωτη φωτο και δεν γνωριζω ..
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10): 5 (?)
Περιγραφη αλγης:
Ποτε εμφανιστηκε: τον τελευταιο 1,5 μηνα
Αλλα σχολια: αυτο παρατηρειται μονο στην corymbosa η οποια μεγαλωνε με 1000 και ξαφνικαφρεναρτε και πηρε τον κατηφορο και στο φυτο που δεν γνωριζω το ονομα του.

Επισης να πω οτι οι τιμες GH kai KH ειναι αυτες που ειχα τελευταια,αλλα εδω και λιγες μερες ειμαι σε σταδιο αλλαγης με απιονισμενο και σιγα σιγα θα κατεβαινουν.Και κατι ασχτετο με το θεμα των φυτων....εχθες γυρναω το μεσημερι στο σπιτι και βλεπω τα ψαρια ολα ψιλοακινητα και μαζεμενα διπλα-διπλα (κατω,οχι στην επιφανεια),κοιταω το CO2 και βλεπω να βγαζει τρελλες φυσσαλιδες......το χαμηλωνα και παλι μετα απο λιγο εβγαζε παραπανω οσπου το σταθεροποιησα αρκετα.Δεν ξερω αν ηταν επειδη τελειωνε η μπουκαλα,πραγμα που εγινε σημερα το πρωι,οποιος εχει γνωση πανω στο θεμα ας μου πει αν πρεπει να συμβαινει ετσι η αν τυχαινει και αυτο καμια φορα.Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι κατευθειαν μολις τα ειδα ετσι μετρησα PH και τι να δω....6.4
Τα ψαρια θα αρχισουν να μου πετανε τις πετρες απο το ενυδρειο στο κεφαλι...

-------------------------
Πλεκο δεν εχω,μονο κατι λιγα σαλιγγαρακια τα οποια μπηκαν μαζι με τα φυτα,πολυ λιγα ομως...
Εδωσες αρκετα στοιχεια και νομιζω οτι ειναι ασφαλες να προσπαθησω να σε κατευθυνω για την αντιμετωπιση του προβληματος.
Κατ αρχην ειναι γνωστο οτι η ελλειψη καποιου στοιχειου, γινεται πρωτα εμφανης στα γρηγορα αναπτυσσομενα stem plants. Oσο πιο γρηγορα μεγαλωνει ενα φυτο, και οσο πιο "διψασμενο" για θρεπτικα ειναι, τοσο πιο πιθανο ειναι να ειναι το 1ο που θα κολλησει αν κατι λειψει απο την λιπανση.
Η Hygrophila ειναι πολυ καλος δεικτης οταν λειπει κυριως το αζωτο γι αυτο η πρωτη μου υποψια ειναι ελλειψη ΝΟ3. Σιγουρεψου λοιπον οτι μετρας σωστα αλλα και παλι μην εμπιστευεσαι απολυτα τα τεστς. Μετρα καλυτερα κατα το τελος της φωτοπεριοδου και για μερικες μερες συνεχομενα.
Προσθετεις Καλιο και γενικο λιπασμα αλλα παραμελεις τα ιχνοστοιχεια , τα φωσφωρικα και τον σιδηρο . Τσεκαρισε τα και αυτα μην τυχον εχεις και απο αυτα ελλειψη.Για σιδηρο ειναι λιγο απιθανο να εφτασες ως εδω και να λιωνουν τα φυλλα γιατι εστω και ο ελαχιστος σιδηρος που περιεχει το flourish θα επρεπε να τα κρατησει. Τα φωσφωρικα μπορεις να τα μετρησεις αλλα τα τεστ δεν ειναι απολυτως αξιοπιστα εκτος κι αν ειναι καλιμπραρισμενα και σιγουρα δειχνουν αυτο που πρεπει.

Το απιονισμενο που αρχισες να προσθετεις να ξερεις οτι ειναι "νεκρο " νερο χωρις ιχνοστοιχεια και αλλα απαραιτητα για τα φυτα στοιχεια και ισως ειναι και η αιτια που επιδεινωθηκε το προβλημα.

Μετα απο ολα αυτα και παιρνοντας υπ οψιν οτι εχεις τις απαραιτητες προυποθεσεις σε φως και CO2... γιατι δεν γυρνας την λιπανση σου σε Estimative Index, να τελειωνεις μια και καλη και να ευχαριστηθεις το φυτεμενο σου χωρις προβληματα ;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-05-10, 17:50
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Αλεξανδρε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Δυστυχως αδυνατω να βγαλω ενα σωστο προγραμμα λιπανσης λογω ελλειψης εμπειριας ,και αν και εχω διαβασει για την EI δεν μπορω να βγαλω μια ακρη για τα λιτρα μου και για το τι ακριβως πρεπει να προσθεσω.ΒΕβαια αυτο εχει να κανει και με τον φοβο μου γυρω απο τις αλγες,μιας και απο τοτε που εστησα το ενυδρειο οι αλγες μου πηγαν καλυτερα απο καθε αλλο φυτο...Αυτη την στιγμη δεν εχω καμια αλγη (οχι γιατι τις πολεμησα με επιτυχια,αλλα γιατι ξεστησα και ξαναστησα το ενυδρειακι πολυ προσφατα) και τρεμω μονο στην ιδεα να με επισκευθει καποια λογω περισσειας καποιου στοιχειου.Ουτε αυτο ομως ειναι λυση γιατι οπως τωρα καλη ωρα εχω ελλειψη απο κατι.Το νερο λεω να το φτασω σε μια αναλογια 70-30 (αο και βρυση αντιστοιχα)ωστε συμφωνα με τις μετρησεις που εκανα να εχω GH 7 KH 6. Συμφωνα λοιπον και με τα υπολοιπα δεδομενα μου,τι αλλο πρεπει να προσθετω? Δεν θελω να τα παρατησω γιατι εχω ηδη αφιερωσει πολυ χρονο και χρημα και ακομα δεν εχω καταφερει να το χαρω...βλεπω πολλα δικα σας φυτεμενα και θελω να χτυπησω το κεφαλι μου στον τοιχο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-05-10, 18:04
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Πολυ συνηθισμενοι προβληματισμοι... Ολοι οσοι ασχοληθηκαν με τα μποστανια καποια στιγμη τους ηρθε να βαρεσουν την κεφαλα τους στον τοιχο και να τα παρατησουν (κι εγω το ιδιο καποτε).
Κατ αρχην οι αλγες σε λογικα πλαισια παντα, ειναι κατι απολυτα φυσιολογικο. Παρατηρω οτι οσο περνουν τα χρονια και ασχολουμαι περισσοτερο με τα φυτεμενα, αρχιζω να τις βλεπω με διαφορετικο ματι. Μην τρελλαινεσαι λοιπον με την εμφανιση καποιας αλγης. Μικρα λαθακια την προκαλουν αλλα ειναι μερος του παιχνιδιου και αντιμετωπιζοντας το προβλημα αποκτας στην ουσια νεα γνωση.
Φυσικα δεν αναφερομαι σε χοντρα προβληματα οπου η αλγη γινεται αντιαισθητικη και πνιγει τα παντα.

Οσο για το Ε.Ι. πιστευω οτι θα σε βοηθησει παρα πολυ γιατι μολις βρεις τις δοσολογιες, ειναι πλεον ρουτινα και εγγυημενα θα λαμψει το ενυδρειο και τα φυτα σου δεν θα αντιμετωπισουν ποτε ξανα προβλημα.
Παλεψε το λοιπον και αν εχεις δυσκολιες με τις δοσολογιες ανοιξε ενα νεο θεμα και ζητα βοηθεια απο τους εμπειροτερους.
Και εγω, οσο μου το επιτρεπει ο λιγοστος χρονος μου θα προσπαθησω να σε βοηθησω εκει,
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-05-10, 18:21
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Ετσι μπραβο...λιγο κουραγιο θελω...Θα ανοιξω πολυ συντομα ποστ για βοηθεια οσον αφορα το τι χρειαζομαι απο λιπανση,δεν κανω βημα πλεον χωρις συμβουλη καποιου εμπειροτερου,γιατι δεν θελω να ξανακανω πατατα και μετα να ψαχνουμε για λυση...Δεν λενε οτι η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια?? ....και οταν λεω για αλγες,περα απο το κυανοβακτηριο που με ταλαιπωρησε για αρκετο καιρο, η τελευταια μαχη με την Black Beard ηταν μεγαλο πληγμα, προλαβε και καλυψε πετρες,ξυλο και τα περισσοτερα φυτα τα οποια ασφυκτιουσαν...ηταν πραγματικα αντιαισθητικο και σε καμια περιπτωση λιγο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-05-10, 18:28
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Η BBA ειναι αλλο κεφαλαιο μπρρρ.. Αν σε παρηγορει, ακομα και γκουρου των φυτεμενων εχουν ξεστησει ολοκληρα ενυδρεια για να την καταπολεμησουν.
Την εχω κι εγω στο 300αρι μου και ειναι ενας απο τους λογους που δεν προλαβα τους διαγωνισμους φετος. Δυσκολη....πολυ δυσκολη αλγη και θελει χρονο και πολυ προσεκτικες κινησεις να την καταπολεμησεις και παλι οχι εντελως..Αν δεν την προλαβεις στην αρχη και επεκταθει...καηκες !

Σχετικα με την λιπανση και το ΕΙ. δες λιγο και το πολυ καλο αρθρο του Γιωργου οπου δινονται ετοιμες οι δοσολογιες αναλογα με τα λιτρα.http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462
Το μυστικο μολις βρεις τις δοσεις ,ειναι συνεχης παροχη επαρκους CO2 ,σταθερο ΡΗ και αλλαγη νερου καθε 7 μερες το 50%.
Το πιο δυσκολο να βρεθει κατα την γνωμη μου ειναι το CO2.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-05-10, 18:48
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Αυτο το διαβασα 2-3 φορες...αλλα ειμαι λιγο ντουβαρι και επειδη δεν θελω να μπλεξω με σκονες και τα κανω χειορτερα,αν πω να ριξω ετοιμα λιπασματα πχ της seachem,τι αλλο χρειαζομαι να παρω αυτη την στιγμη δηλαδη? σιγουρα βγαινουν πιο ακριβα αλλα τα λιτρα μου ειναι λιγα και θα μου πανε αρκετο καιρο..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-05-10, 19:10
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Σε αυτη τη περιπτωση, αγοραζεις ολη τη σειρα της seachem (εκτος το excel) και ξεκινας κανονικα με φουλ δοσολογια (οση αναγραφεται στο κουτι) για τα λιτρα σου.
Τα χωριζεις ως εξης: Την μια μερα ριχνεις το potassium-Phosphorus-nitrogen, και την επομενη flourish -trace-iron. Και παει λεγοντας ακολουθωντας τον πινακα των ΕΙ.
Ακομα και για τα 60 λιτρα σου ομως θα δεις μακροπροθεσμα οτι ειναι αρκετα τα χρηματα ! Αν σε βολευει ομως ετσι, ξεκινα με τα ετοιμα και αργοτερα τα αντικαθιστας σταδιακα με τις σκονες.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-05-10, 19:27
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή


Σε ευχαριστω παρα-παρα πολυ για τον χρονο σου και τις συμβουλες σου,οντως θα ξεκινησω ετσι και στο μελλον μπλεκω και με σκονες,γιατι αν το κανω τωρα θα συμβει το εξης σοφο : ''οποιος ανακατευεται με τα πιτουρα τον τρωνε οι κοτες''....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-06-10, 13:23
Το avatar του χρήστη panospkk
panospkk Ο χρήστης panospkk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

παρατηρώ κατσάρωμα στα φύλλα των φυτών σου, οπότε έλλειψη καλλίου υπάρχει...
__________________
Η αλαζονεία προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι τους λειπει??? @@nikos@@ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 16-01-10 21:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07966 seconds with 15 queries