Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Ιστοσελίδες στο Internet

Ιστοσελίδες στο Internet Χρήσιμα links για το χόμπυ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-06-10, 11:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
γκαπυ με νεον προσωπικα το θεωρω σωστο συνδυασμο και εχω σκοπο να το δοκιμασω συντομα...

Απο Τσαμη

Νεον
Φτάνουν σε μήκος τα 4 cm. Το pΗ πρέπει να είναι σε ουδέτερο επίπεδο, 6 - 7,2 και η σκληρότητα του νερού μέχρι 15 odGH

Γκαπυ
ΡΗ 5,5 μέχρι 8,5 και σκληρότητα μεταξύ 5 και 25 °dGH

θερμοκρασια οπως 24-25 και για τα δυο ειναι μια χαρα...

θες να μου εξηγησεις γιατι δεν πανε αυτα τα ψαρια μαζι?
σε αλλα sites του εξωτερικου το θεωρουνε ιδανικο συνδυασμο και μαλιστα πολυ διαδεδομενο, μονο στο gab θεωρειται απαγορευμενο οπως και ενα σωρο αλλοι συνδυασμοι που καποιος ειπε οχι και το καναμε ευαγγελιο...και απορω γιατι?
1000γραμμενα ειναι....
τα νεον προερχονται απο ΠΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥ μαλακά και οξινα νερα.
τα γκαπυ απο ΠΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ σκληρα νερα και αλκαλικα...εκει περνανε καλα.. αν θελεις εσυ να τα φερεις στα ακρα τους για να τα εχεις μαζι...τοτε παμε πασο...προσπαθουμε να κατησουμε τα ειδη στις παραμετρους του νεορυ που εχει ο βιοτοπος τους...αυτο φυσικα δε το εφαρμοζουν ολοι.
επιλογη σου ειναι.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gta__156 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξυνεσαι και εσυ ρε θηριο στη γκλιτσα του τσοπανι ......
απαντησα σαν γκλιτσα του τσοπανη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-06-10, 11:38
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
1000γραμμενα ειναι....
τα νεον προερχονται απο ΠΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥ μαλακά και οξινα νερα.
τα γκαπυ απο ΠΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ σκληρα νερα και αλκαλικα...εκει περνανε καλα.. αν θελεις εσυ να τα φερεις στα ακρα τους για να τα εχεις μαζι...τοτε παμε πασο...προσπαθουμε να κατησουμε τα ειδη στις παραμετρους του νεορυ που εχει ο βιοτοπος τους...αυτο φυσικα δε το εφαρμοζουν ολοι.
επιλογη σου ειναι.


απαντησα σαν γκλιτσα του τσοπανη...
Απο Τσαμη

Νεον
Φτάνουν σε μήκος τα 4 cm. Το pΗ πρέπει να είναι σε ουδέτερο επίπεδο, 6 - 7,2 και η σκληρότητα του νερού μέχρι 15 odGH

Γκαπυ
ΡΗ 5,5 μέχρι 8,5 και σκληρότητα μεταξύ 5 και 25 °dGH


(παρεπιπτοντως τα γκαπακια τα εχω με gh γυρω στο 8 και εχω σοβαρο προβλημα, καθε μηνα οι θυληκες που κοντευουν να φτασουν τους ξιφοφορους σε μεγεθος γεννανε 30αρες...) και ξαναεπισυναπτω ph και gh των ψαριων... και απορω ακομα γιατι εχετε φαει τετοιο κολλημα οταν βλεπουμε πως υπαρχει φασμα ιδανικο και για τα δυο ψααααααααααααααααρια...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-06-10, 11:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο Τσαμη

Νεον
Φτάνουν σε μήκος τα 4 cm. Το pΗ πρέπει να είναι σε ουδέτερο επίπεδο, 6 - 7,2 και η σκληρότητα του νερού μέχρι 15 odGH

Γκαπυ
ΡΗ 5,5 μέχρι 8,5 και σκληρότητα μεταξύ 5 και 25 °dGH


(παρεπιπτοντως τα γκαπακια τα εχω με gh γυρω στο 8 και εχω σοβαρο προβλημα, καθε μηνα οι θυληκες που κοντευουν να φτασουν τους ξιφοφορους σε μεγεθος γεννανε 30αρες...) και ξαναεπισυναπτω ph και gh των ψαριων... και απορω ακομα γιατι εχετε φαει τετοιο κολλημα οταν βλεπουμε πως υπαρχει φασμα ιδανικο και για τα δυο ψααααααααααααααααρια...
η σελιδα του κου τσαμη εχει ευρη τιμων σε καποια ειδη που προσωπικα δε με εκφραζουν.....προτιμω να μου εβαζες λινκς με τους βιοτοπους των ψαριων. αυτους συμβουλευομαι οταν θελω να κρατησω καποιο ψαρι...εσυ επιλεγεις αυτο τον τροπο..αλλα μη μας ρωτας γιατι εχουμε φαει κολλημα...δεν υπαρχει φασμα ιδανικο. φασμα οριακης συμβιωσης ναι..αλλα μη μου το ονομαζεις ιδανικο... διαβαζουν και πρωταρηδες...
γιατι εχω την εντυπωση οτι αυτα τα εχω γραψει απειρες φορες????
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-06-10, 12:01
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
η σελιδα του κου τσαμη εχει ευρη τιμων σε καποια ειδη που προσωπικα δε με εκφραζουν.....προτιμω να μου εβαζες λινκς με τους βιοτοπους των ψαριων. αυτους συμβουλευομαι οταν θελω να κρατησω καποιο ψαρι...εσυ επιλεγεις αυτο τον τροπο..αλλα μη μας ρωτας γιατι εχουμε φαει κολλημα...δεν υπαρχει φασμα ιδανικο. φασμα οριακης συμβιωσης ναι..αλλα μη μου το ονομαζεις ιδανικο... διαβαζουν και πρωταρηδες...
γιατι εχω την εντυπωση οτι αυτα τα εχω γραψει απειρες φορες????

μεχρι τωρα οποιος νεος μπει και γραψει καλησπερα του λεμε καλησπερα μεσα απο λινκς του Τσαμη και τωρα δεν μας κανει ο Τσαμης εε??
μα οπου και να συμβουλευτω τα ιδια γραφουν και αποδειξη απο εκει που ξεκινησε η κουβεντα απο το ακουαντβαησορ...
φασμα οριακης συμβιωσης δεν το ονομαζω εξακολουθω να το ονομαζω ιδανικο οταν μια τιμη ειναι αναμεσα στο 5 και στο 15 ναι ειναι ιδανικο οταν κινειται στην ακρη η και εξω τοτε ειναι οριακο..αυτο με τους πρωταρηδες θα επρεπε να το σκεφτουμε ολοι...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-06-10, 12:05
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
μεχρι τωρα οποιος νεος μπει και γραψει καλησπερα του λεμε καλησπερα μεσα απο λινκς του Τσαμη και τωρα δεν μας κανει ο Τσαμης εε?...
εισαι εντελως φαουλ απο αυτο που θελω να πω....αν δεν εγινα σαφης λοιπον λεω (και ειναι προσωπικη θεση):
ο τσαμης ειναι το αλφαβηταρι του χομπιστα για μενα..απο εκει εμαθα ολες τις εννοιες..οσμωση..σκληροτητες κ.τ.λ.
αλλα στα ευρη τιμων σε καποια ειδη δε με εκφραζει.....τι προσπαθεις να πεις?? οτι τον καθαιρω?? καθε αλλο....δε με νοιαζει αν μια κιχλιδα μπορει να προσαρμοστει σε διαφορετικο νερο...δε θελω να την πιεσω..θελω να προσεγγισω το νερο του βιοτοπου της...αυτη ειναι η προσωπικη μου επιλογη....και εφοσον δε τη λεω ιδανικη...μη λες ουτε εσυ τη δικη σου επιλογη ιδανικη

υ.γ. τα δικα σου γκαπυ ειναι απο βραζιλια ή απο βιετναμ??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-06-10, 12:16
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εισαι εντελως φαουλ απο αυτο που θελω να πω....αν δεν εγινα σαφης λοιπον λεω (και ειναι προσωπικη θεση):
ο τσαμης ειναι το αλφαβηταρι του χομπιστα για μενα..απο εκει εμαθα ολες τις εννοιες..οσμωση..σκληροτητες κ.τ.λ.
αλλα στα ευρη τιμων σε καποια ειδη δε με εκφραζει.....τι προσπαθεις να πεις?? οτι τον καθαιρω?? καθε αλλο....δε με νοιαζει αν μια κιχλιδα μπορει να προσαρμοστει σε διαφορετικο νερο...δε θελω να την πιεσω..θελω να προσεγγισω το νερο του βιοτοπου της...αυτη ειναι η προσωπικη μου επιλογη....και εφοσον δε τη λεω ιδανικη...μη λες ουτε εσυ τη δικη σου επιλογη ιδανικη

υ.γ. τα δικα σου γκαπυ ειναι απο βραζιλια ή απο βιετναμ??
ωραια τοτε αυτο που θελω να πω ειναι οτι εχουμε διαφορετικη αντιμετωπιση, δεν ειναι κακο, ουτε το ενα ουτε το αλλο, κι εγω μεγαλωνω ψαρια και εσυ...το δεν εκφραζομαι απο αυτη την αποψη του Τσαμη η του καθε Τσαμη γιατι μεγαλωνω τα ψαρια μου με αλλον τροπο μπορω να το δεχτω, το οτι ειναι λαθος ο συνδυασμος του ακουαντβαισορ η του Τσαμη ή εκατονταδων χομπιστων ανα τον κοσμο επειδη ετσι γουσταρω και επειδη ετσι εχω ακουσει να λεγεται εδω οχι δεν το δεχομαι... και επιχειρηματολογω πανω σαυτο και βγαζω ακυρα οποια επιχειρηματα δεν ευσταθουν πιστευω...

τα δικα μου γκαπυ οποτε τους βαζω σαμπα χορευουν οποτε μαλλον απο βραζιλια ειναι..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-06-10, 12:19
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
, το οτι ειναι λαθος ο συνδυασμος του ακουαντβαισορ η του Τσαμη ή εκατονταδων χομπιστων ανα τον κοσμο επειδη ετσι γουσταρω και επειδη ετσι εχω ακουσει να λεγεται εδω οχι δεν το δεχομαι...
δεν ισχυει αυτο που εχω υπογραμμισει....και με προσβαλει...αλλα δεν εχω σκοπο να συνεχισω την κουβεντα...εχω πει οτι ηταν να πω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προετοιμασία & συντήρηση φυτεμένου ενυδρείου - Πρόγραμμα λίπανσης EI - Dry start Γιώργος Κ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 81 25-11-15 14:56
Ανακοίνωση Σεμιναρίου R.Shimek-προγραμμα NPS Παραλία - Beach Bar 9 28-10-07 08:23
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΟΙ SHOW 2007 eon123 Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 0 12-06-07 13:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05928 seconds with 14 queries