Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-06-10, 10:01
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagvader Εμφάνιση μηνυμάτων
... αν ηταν να ειμαστε ηθικοι (που κανενας μας δεν ειναι, απλα το παιζουμε) θα επρεπε πολλα να μην κανουμε, εχω να σου δωσω πολλα παραδειγματα υβριδισμου, επιλεκτικων εφαρμογων σε πολλα και διαφορα ζωα. Ας τα βαλουμε τοτε και με τα μουλαρια που ειναι αλογο Χ γαιδουρι.
Το αποτέλεσμα του παραδείγματος που αναφέρεις όμως, είναι μουλάρια στείρα (πάντα), άρα δεν διαιωνίζουν το παραείδος τους. Στη δική σου περίπτωση, απλά πας για πλάσματα έκπληξη που θα αναπαράγονται. Δεν ξέρεις τι θα προκύψει και δεν είναι καθόλου σοφό προς μήμηση.

Δεν κάνουμε τους αστυνόμους εδώ. Προσπαθούμε να διαφυλάξουμε, αν τα καταφέρουμε τελικά, τις αξίες της κανονικής αναπαραγωγής και αξιοπρεπές διατήρησης των ειδών. Όσο εγωιστές και αν φαινόμαστε σαν ενυδρειόφιλοι, ίσως κάποια μέρα στο άμεσο μέλλον, τα μοναδικά ψάρια που θα ζουν να βρίσκονται σε ενυδρεία και όχι στους πραγματικούς τους βιότοπους που θα τους έχει μέχρι τότε μολύνει και καταστρέψει η ανθρωπότητα.

Ε, τί? Έχω βαρεθεί δηλαδή τα χιλιάδες είδη ψαριών που υπάρχουν, και θα διατηρώ υβρίδια τώρα?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #2  
Παλιά 18-06-10, 10:05
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αποτέλεσμα του παραδείγματος που αναφέρεις όμως, είναι μουλάρια στείρα (πάντα), άρα δεν διαιωνίζουν το παραείδος τους. Στη δική σου περίπτωση, απλά πας για πλάσματα έκπληξη που θα αναπαράγονται. Δεν ξέρεις τι θα προκύψει και δεν είναι καθόλου σοφό προς μήμηση.

Δεν κάνουμε τους αστυνόμους εδώ. Προσπαθούμε να διαφυλάξουμε, αν τα καταφέρουμε τελικά, τις αξίες της κανονικής αναπαραγωγής και αξιοπρεπές διατήρησης των ειδών. Όσο εγωιστές και αν φαινόμαστε σαν ενυδρειόφιλοι, ίσως κάποια μέρα στο άμεσο μέλλον, τα μοναδικά ψάρια που θα ζουν να βρίσκονται σε ενυδρεία και όχι στους πραγματικούς τους βιότοπους που θα τους έχει μέχρι τότε μολύνει και καταστρέψει η ανθρωπότητα.

Ε, τί? Έχω βαρεθεί δηλαδή τα χιλιάδες είδη ψαριών που υπάρχουν, και θα διατηρώ υβρίδια τώρα?
Να και μια φωνη λογικης. Συμφωνω με τα λεγομενα, οι απογονοι σε αυτες τις μιξεις ειναι στειροι, ειδικα τα αρσενικα σε ποσοστο 100% ενω γονιμες γινονται περι το 30% των θηλυκων και μονο.
  #3  
Παλιά 18-06-10, 10:09
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Δε θα με ενοχλουσε τοσο εαν ζευγαρωνες 2 ειδη κιχλιδων... δε μου αρεσει καθολου που το ενα ειναι παπαγαλος
  #4  
Παλιά 18-06-10, 10:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagvader Εμφάνιση μηνυμάτων
Να και μια φωνη λογικης. Συμφωνω με τα λεγομενα, οι απογονοι σε αυτες τις μιξεις ειναι στειροι, ειδικα τα αρσενικα σε ποσοστο 100% ενω γονιμες γινονται περι το 30% των θηλυκων και μονο.
Ναι, αλλά δεν συμφωνούμε. Μην τα βλέπεις τόσο εξόφθαλμα. Τα μουλάρια τα "έφτιαξε" ο άνθρωπος καλώς ή κακώς γιατί τότε ήταν το μοναδικό όχημα και βοηθός του στις δουλειές του. Το μουλάρι πήρε κάτι από την ταχύτητα του αλόγου και την ανοχή του γαϊδάρου. Δεχόταν αρκετό βάρος. Πάει όμως, μας τελείωσαν τα μουλάρια τώρα. Τα αντικατέστησαν τα αυτοκίνητα. Αν δεν συνέβαινε αυτό, τότε θα εξαφανίζονταν διά παντώς τα ίδια τα γαϊδουράκια σαν είδη, γιατί οι αντικαταστάτες τους ήταν πιο δυνατοί. Στην Κύπρο στήθηκε μεγάλος αγώνας για να διαφυλαχθεί το αυθεντικό κυπριακό γαϊδούρι. Μετρούνταν μόνο κάτι εκατοντάδες μονάδες, γιατί πολύ απλά οι γαϊδούρες ήταν μόνο ο τρόπος αναπαραγωγής "τετράποδων αυτοκινήτων" και όχι γαϊδουριών.

Στην περίπτωση σου όμως, συναντούμε πλάσματα υβρίδια που τα έχουμε μόνο για σόου. Δεν εξυπηρετούν σε τίποτε. Άρα πώς δικαιολογείς το εγχείρημα σου?

Όταν όλοι μας αγοράσουμε από μια παπαγαλίνα, τότε οι χρυσοδάκτιλοι επιστήμονες που καραδοκούν, θα προχωρίσουν και σε άλλες "έξυπνες μεταλλάξεις" ειδών. Το βρίσκεις αυτό φρόνιμο να γίνεται από κάθε άποψη? Μπορείς να σκεφτείς πόσο μπορεί αυτό το ενδεχόμενο να χαλάσει την ενυδρειακή κοινότητα? Είναι ποτέ δυνατόν ένα ενυδρειακό φόρουμ να επικροτήσει ένα τέτοιο γεγονός?

Προσωπικά σου προτείνω αφού έχεις ήδη την εμπειρία, να αναπαράξεις δύσκολα αληθινά είδη ψαριών. Θα είμαι ο πρώτος που θα επικροτήσει το αποτέλεσμα σου. Σκέψου αυτά που σου έχω πει.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #5  
Παλιά 18-06-10, 10:40
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, αλλά δεν συμφωνούμε. Μην τα βλέπεις τόσο εξόφθαλμα. Τα μουλάρια τα "έφτιαξε" ο άνθρωπος καλώς ή κακώς γιατί τότε ήταν το μοναδικό όχημα και βοηθός του στις δουλειές του. Το μουλάρι πήρε κάτι από την ταχύτητα του αλόγου και την ανοχή του γαϊδάρου. Δεχόταν αρκετό βάρος. Πάει όμως, μας τελείωσαν τα μουλάρια τώρα. Τα αντικατέστησαν τα αυτοκίνητα. Αν δεν συνέβαινε αυτό, τότε θα εξαφανίζονταν διά παντώς τα ίδια τα γαϊδουράκια σαν είδη, γιατί οι αντικαταστάτες τους ήταν πιο δυνατοί. Στην Κύπρο στήθηκε μεγάλος αγώνας για να διαφυλαχθεί το αυθεντικό κυπριακό γαϊδούρι. Μετρούνταν μόνο κάτι εκατοντάδες μονάδες, γιατί πολύ απλά οι γαϊδούρες ήταν μόνο ο τρόπος αναπαραγωγής "τετράποδων αυτοκινήτων" και όχι γαϊδουριών.

Στην περίπτωση σου όμως, συναντούμε πλάσματα υβρίδια που τα έχουμε μόνο για σόου. Δεν εξυπηρετούν σε τίποτε. Άρα πώς δικαιολογείς το εγχείρημα σου?


Όταν όλοι μας αγοράσουμε από μια παπαγαλίνα, τότε οι χρυσοδάκτιλοι επιστήμονες που καραδοκούν, θα προχωρίσουν και σε άλλες "έξυπνες μεταλλάξεις" ειδών. Το βρίσκεις αυτό φρόνιμο να γίνεται από κάθε άποψη? Μπορείς να σκεφτείς πόσο μπορεί αυτό το ενδεχόμενο να χαλάσει την ενυδρειακή κοινότητα? Είναι ποτέ δυνατόν ένα ενυδρειακό φόρουμ να επικροτήσει ένα τέτοιο γεγονός?

Προσωπικά σου προτείνω αφού έχεις ήδη την εμπειρία, να αναπαράξεις δύσκολα αληθινά είδη ψαριών. Θα είμαι ο πρώτος που θα επικροτήσει το αποτέλεσμα σου. Σκέψου αυτά που σου έχω πει.
Ωραια τα λες Βασιλη εκτως απο αυτο.
Σε τι μπορει δηλαδη να εξυπηρετει ενα ψαρι ενυδρειου?
Ενας wilg caught δισκος για παραδειγμα?Ουτε να τον αναπαραξεις δεν μπορεις!
Γιατι ενας αγριος πιασμενος δισκος λοιπον δεν αντιμετωπιζετε σαν ενα king kamfa μου εξηγεις?
  #6  
Παλιά 18-06-10, 10:45
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι ενας αγριος πιασμενος δισκος λοιπον δεν αντιμετωπιζετε σαν ενα king kamfa μου εξηγεις?
επειδη με το ενυδρειο προσπαθουμε να αναπαραστησουμε ενα κομματι της φυσης στο σπιτι μας.βλεπεις κατι φυσικο στα king kamfa?
__________________
  #7  
Παλιά 18-06-10, 10:56
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια τα λες Βασιλη εκτως απο αυτο.
Σε τι μπορει δηλαδη να εξυπηρετει ενα ψαρι ενυδρειου?
Ενας wilg caught δισκος για παραδειγμα?Ουτε να τον αναπαραξεις δεν μπορεις!
Γιατι ενας αγριος πιασμενος δισκος λοιπον δεν αντιμετωπιζετε σαν ενα king kamfa μου εξηγεις?
Αγαπητέ Κώστα, τα υβρίδια ούτε η φύση τα ευνοεί. Όχι πως δε συμβαίνει, αλλά δεν τα ευνοεί. To ότι δεν είμαστε ικανοί να αναπαράξουμε έναν wild caught δίσκο, δε σημαίνει ταυτόχρονα ότι τα δύο σου παραδείγματα συντρέχουν έτσι?
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Η απάντηση και λογική μου βρίσκεται στη δεύτερη παράγραφο της πρώτης μου δημοσίευσης. Αν συνεχίσουμε με αυτούς τους ρυθμούς, πολύ σύντομα δεν θα υπάρχουν "αυθεντικά είδη στα ενυδρεία μας". Αυτό φοβάμαι.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #8  
Παλιά 18-06-10, 10:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν συνεχίσουμε με αυτούς τους ρυθμούς, πολύ σύντομα δεν θα υπάρχουν "αυθεντικά είδη στα ενυδρεία μας". Αυτό φοβάμαι.
επειδη ο ανθρωπος εχει αποδειξει πολλες φορες ποσο **** ειναι...σε λιγο καιρο οντως δε θα μπορουμε να βρουμε καθαρο ψαρι.....ολα θα ειναι υβριδια...
και καποιοι που εδω χαρακτηριζονται χουντικοι και λογοκριτες.....θα ειναι υπευθυνοι (αν το καταφερουν) ως ενα βαθμο για να μπορειτε να εχετε στα ενυδρεια σας και καποιο ψαρι που καποτε εφτιαξε η φυση και οχι εμεις....
αναλογιστειτε μερικα πραγματα πριν γραψετε και εχετε μια υποσημμειωση στο μυαλο σας ΖΩΑ ειναι...δηλαδη ζωντανα...οχι συλλογη γραμματοσημων!!!
__________________
  #9  
Παλιά 18-06-10, 11:08
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη ο ανθρωπος εχει αποδειξει πολλες φορες ποσο **** ειναι...σε λιγο καιρο οντως δε θα μπορουμε να βρουμε καθαρο ψαρι.....ολα θα ειναι υβριδια...
και καποιοι που εδω χαρακτηριζονται χουντικοι και λογοκριτες.....θα ειναι υπευθυνοι (αν το καταφερουν) ως ενα βαθμο για να μπορειτε να εχετε στα ενυδρεια σας και καποιο ψαρι που καποτε εφτιαξε η φυση και οχι εμεις....
αναλογιστειτε μερικα πραγματα πριν γραψετε και εχετε μια υποσημμειωση στο μυαλο σας ΖΩΑ ειναι...δηλαδη ζωντανα...οχι συλλογη γραμματοσημων!!!
Πάνο,δε νομίζω ότι μπορεί να τεθεί θέμα χουντισμού-μη δημοκρατίας ή ο,τιδήποτε παρόμοιο.Και εξηγώ πως το βλέπω εγώ:υπάρχει κάτι που μοιάζει να έχει ξεχαστεί στην παρούσα συζήτηση.Ξεχνάμε πως πρόκειται για ένα φόρουμ που έίναι φτιαγμένο για να παροτρύνει και να βοηθά νέους χομπίστες -και όχι μόνο- να έρθουν σε επαφή με το χόμπι μας.Βάζοντας,λοιπόν,τον εαυτό μου στη θέση του αρχάριου που γράφτηκα εχθές στο gab,θα διάβαζα αυτό το θέμα τυχαία.Η εντύπωση που θα αποκόμιζα θα ήταν:<<έλα μωρέ τώρα όλα τα ψάρια καλά είναι αφού ο ένας λέει το ένα και ο άλλος το άλλο,θα πάρω αυτά που μου αρέσουν πιο πολύ>>.Και νομίζω πως στα μάτια των περισσότερων αρχάριων αυτά τα ανθρώπινα δημιουργήματα -τερατουργήματα σε ορισμένες περιπτώσεις- θα φαίνονταν πιο όμορφα από τα υπόλοιπα.Δε θα αργήσει λοιπόν ένας αρχάριος να προτιμήσει τα ψαράκια αυτά.Και έτσι έρχεται η διάδοση αυτών των ειδών.ΠΩΣ θα μπορούσε να το επιτρέψει αυτό ένα φόρουμ με συγκεκριμένες θέσεις πάνω στα θέματα αυτά???
  #10  
Παλιά 18-06-10, 10:49
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Στην περίπτωση σου όμως, συναντούμε πλάσματα υβρίδια που τα έχουμε μόνο για σόου. Δεν εξυπηρετούν σε τίποτε. Άρα πώς δικαιολογείς το εγχείρημα σου?

Όταν όλοι μας αγοράσουμε από μια παπαγαλίνα, τότε οι χρυσοδάκτιλοι επιστήμονες που καραδοκούν, θα προχωρίσουν και σε άλλες "έξυπνες μεταλλάξεις" ειδών. Το βρίσκεις αυτό φρόνιμο να γίνεται από κάθε άποψη? Μπορείς να σκεφτείς πόσο μπορεί αυτό το ενδεχόμενο να χαλάσει την ενυδρειακή κοινότητα? Είναι ποτέ δυνατόν ένα ενυδρειακό φόρουμ να επικροτήσει ένα τέτοιο γεγονός?

Προσωπικά σου προτείνω αφού έχεις ήδη την εμπειρία, να αναπαράξεις δύσκολα αληθινά είδη ψαριών. Θα είμαι ο πρώτος που θα επικροτήσει το αποτέλεσμα σου. Σκέψου αυτά που σου έχω πει.
Ναι... δεν ειμαι αντιθετος με οσα λες και εχεις δικιο, δικαιολογω ομως το εγχειρημα μου γιατι δεν ειναι μονο σοου. Ειναι πανεξυπνα και πολυ ενεργητικα ψαρια. Και ως απογονοι συμβατων κιχλιδων οι οποιες δεν υστερουν σε τιποτα απο τους γονεις, ισα ισα λογο του φαινομενου της εταιροσης παιρνουν τα καλυτερα γονιδια, το αποτελεσμα σε καποια απο αυτα ειναι το καλυτερο που μπορει να βγει. Οσο για αναπαραγογες καθαρων ειδων, εχω στο ιστορικο παρα πολλες καθαρες αναπαραγογες απο aeguidens rivulatus "green terror", Jack dempsey, cichlasoma cintrinelum.
  #11  
Παλιά 18-06-10, 10:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρτε την απαντηση σας απο τον raven αν οταν σας την εδωσε δεν την καταλαβατε απ οτι φενεται!!!!!!Τετοια χουντα λογου και λογοκρισια ουτε στη χουντα δεν ειχαμε κυριοι....Ειμαστε μεγαλα παιδια πιστευω και ο καθενας κανει τις επιλογες του και χαρασει τον δρομο του.Απο το ενυδρειο του μεχρι και την ζωη του...
kokos δεν ειπε μονο αυτα ο raven ειπε και αυτο που δε φροντισες να επικολλησεις εδω και το κανω εγω
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ο σκοπος δεν ειναι εμπορικος και το παιδι θελει να πετυχει εναν στοχο, και εφοσον δεν προτιθεται να διαδωσει τα υβριδια,και το κανει για την παρτη του, δεν εχω λογο να τον κραξω!!
και ΔΕΝ το κανει για την παρτη του.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα να διαχωρισουμε...αλλο η επιλεκτικη αναπαραγωγη ΕΝΟΣ ειδους...και αλλο ο υβριδισμος...μη τα μπερδευουμε!
το ξαναγραφω γιατι καποιοι τα εχουν μπλεξει και δε ξερουν τη διαφορα!!!
αλλο μεταλλαγμενα..ή επιλεκτικα αναπαραγμενα (κατι για το οποιο ειμαι επισης αντιθετος) και αλλο η "μειξη" διαφορετικων ειδων. κυριοι και κυριες οταν με τοσο σθενος υπερασπιζομαστε την αποψη μας....ας ξερουμε τι γραφουμε τουλαχιστον.
__________________
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Apolemichthys Trimaculatus σε κύβο 70x60x60(cm)??? panosb Reefsafe 7 05-01-09 17:06
blood parrot cichlid fish DIMITRIS_cy Γλυκό νερό - Γενικά 4 29-06-08 02:21
Nutrafin Blood Worms crazyio Bettas 2 02-01-07 09:56
Blood Red Jewel (Cichlids) giannisg Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 2 15-05-06 16:19
Red Parrot cathyki Γλυκό νερό - Γενικά 4 18-01-06 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10573 seconds with 15 queries