Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-08-09, 12:05  
Mονομάχοι/ες 1/4!
Νικατς
Junior Member
Εγγραφή: 16-08-2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 23

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Νικατς Ο χρήστης Νικατς δεν είναι συνδεδεμένος 18-08-09, 12:05
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Οταν γράφω 1/4 αναφέρομαι στο λόγο αρσενικού προς θυληκές, ετσι ωστε ο ...κύριος να ηρεμήσει.
Αμ' δε!
Τις έχει μαδήσει τις κακομοίρες, όποιες τις έχει του χεριού τουλάχιστον, εδώ και 3-4 ώρες που τις έβαλα -τις κυρίες- για να 'χει παρέα.
Σε 30lit ενυδρείο. Χωρις φυτά.
Αραγε ο ....χμ, "κανόνας" αυτός, ισχύει ή ειναι "αρβύλα" και ....δε θα ΄θελα να δω τα ψαράκια ψόφια.

Υ.Γ. Ηδη τον απομόνωσα αλλά και που να τον βάλω. Στο άλλο ενυδρείο με τα gupies αν τον μεταθέσω μαλλον θα τους την "πέσει"...........
Εμφανίσεις: 4527
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 19-08-09, 20:27
Νικατς Ο χρήστης Νικατς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
για να καταλαβω τωρα εχεισ βαλει γκαπι σκαλαρι γαριδα σαλιγκαρια μαζι με τα χρυσοψαρα ??? κατι επαθα τωρα
Οχι βέβαια. Κάτι έμαθα δυο-τρείς μέρες τώρα.
Τα χρυσόψαρα μόνα τους στο 10αρι (ξέρω-ξέρω αλλά τι να πρωτοκάνω
Στο 30αρι τα λοιπά. Αυριο παραγγέλνω το 60αρι. Ελπίζω σε 10-15 μέρες (τόσο δε κρατήσει το στρώσιμο πως θα ειμαι σε θέση να αποφασίσω πιο ορθά για το τι θα κρατήσω και σε τι θα καταλήξω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες και απο μενα!
κακη αρχη οπως πολλοι απο εμας....με διαβασμα στα λινκς που σου εδωσαν τα παιδια θα τα πας μια χαρα...αλλα θελει λιγο υπομονη και καποια εξοδα για να διορθωσεις τα λαθη αν αποφασισεις να κρατησεις τα ψαρια που εχεις....
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.
Θα διαβάσω περισσότερο και θα πάω στο PShop λιγώτερο!
Και ΔΕΝ θα κρατήσω τα συγκεκριμένα ψάρια. Ειναι κρίμα και γι αυτά και για μένα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικατς : 19-08-09 στις 20:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-08-09, 08:50
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Νικατς καλως ήρθες και συγχαρητήρια. Με έκανες και πέθανα σταγέλια πρωινιάτικα . Μην μασάς αυτή η κατάσταση είναι κάτι που περάσαμε όλοι μας. Τώρα αφού μπήκες στο τριπάκι να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο, η γνώμη μου είναι να χτυπήσεις ένα μίνιμουμ 120 λίτρο (ψάξε κι εδώ μέσα στις αγγελίες κι όλο κάτι θα παιζει σε συμφέρουσα τιμή) και συνέχισε με υπομονή. Αυτή τη μπούρδα με τα ψαράκια για τα παιδιά την έκανα κι εγώ (χειρότερα μάλιστα από σένα - σε 4λιτρο ενυδρείο είχα μέσα 5 χρυσόψαρα) και τώρα έχω καταλήξει με 5 ενυδρεία Στήνεις λοιπόν όμορφα το 120λιτρο, κρατάς και τα άλλα δυο ενυδρεία, χαρίζεις όλα σου τα ψάρια (ή κρατάς τα χρυσόψαρα για στρώσιμο κάτι που είναι κατακριτέο από τους περισσότερους εδώ μέσα), διαβάζεις λίγα πράγματα για την αρχιτεκτονική και τη διακόσμηση των ενυδρείων και σε ένα μήνα είσαι τζετάκι. Για να ευχαριστηθούν πραγματικά όλοι στην οικογένεια με τα ενυδρεία και να μην αισθάνεσαι ότι χώνεις το χρήμα άδικα. Καλή συνέχεια
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-08-09, 11:04
Νικατς Ο χρήστης Νικατς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
και σε ένα μήνα είσαι τζετάκι. Καλή συνέχεια
Kατ' αρχάς ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.
Όσο για το τι θα 'μαι σ' ενα μήνα που λές .....ασε να σου πώ εγώ πως με βλέπω:
Ζωντοχήρος (θα με σουτάρει, σίγουρα, όταν έρθει ο λογαριασμός της κάρτας και της ΕΥΔΑΠ) σε ενα υπόγειο δυάρι. Για τραπέζι θα 'χω μια τάβλα πάνω σε δυό 60λιτρα, για φαγητό....κάθε μέρα θα 'χω ψάρι (ψητό, πλακί, στο τηγάνι) και σαλάτα πράσινη. Στα πλακάκια του μπάνιου θα ρίξω χαλίκι με υπόστρωμα για να 'χω φρέσκα κηπευτικά.
Και θα κάνω αναπαραγωγές guppies για να πληρώνω το ρεύμα το νερό και το νοίκι. Το δέρμα μου θα αρχίσει να μεταλλάσεται μέρα τη μέρα σε λέπια και θα τρέχω στους δερματολόγους στου Συγγρού.
Δεν θα μιλάω, θα κουνάω τα χείλη μου μόνο.
Και τέλος, όποιος θα κάνει το λάθος να μ' επισκεφτεί για να δεί τι απόγινα, μόνο με μάσκα κι αναπνευστήρα θα του επιτραπεί η είσοδος στη φωλιά μου.
Αν δεν γίνουν όλα αυτά σ΄ενα μήνα απο τώρα, σίγουρα παρέλαση την 28η Οκτώβρη ο γυιός μου θα κάνει με τα.....βατραχοπέδιλα.
Καλημέρα σ' όλους /ες σας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03755 seconds with 13 queries