Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-05-09, 18:18   #1
Αρχαριος (καλως σας βρηκα)
 
Το avatar του χρήστη gkampanis
gkampanis
Member
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 174

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
gkampanis Ο χρήστης gkampanis δεν είναι συνδεδεμένος 07-05-09, 18:18
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα σε ολους κατ αρχην θα ηθελα να εκφρασω τν ευχαριστηση μου γιατι το φορουμ ειναι παρα πολυ κατατοπιστικο και με εχει βοηθησει αρκετα. Εχω ενα ενυδρειο 115 λιτρα τις aquatlantis με το συστημα (biobox2) και σκεφτομαι αφου φερω το περιβαλον του ενυδρειου σε μια αξιολογη κατασταση με την βοηθεια του (κολητου μου φιλου... που ειναι και μελος του φορουμ (smartcdi)..) σκεφτομουν να βαλω τα εξης ψαρια: (Red Rasbora..arlekinoi, colisa laila..dwarf gourami ,(Botia) macracanthus..clown.. Helostoma temminckii..kissgourami , και τελος ψαρακια (Neon).
θα ηθελα τν γνωμη σας για το ποσο θα σνυπαρξουν τα ψαρια μεταξυ τους και αν οι επιλογες μου ειναι καλες?


Σας ευχαριστω
Εμφανίσεις: 1650
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-05-09, 22:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
λοιπον...στα λιτρα σου ξεχνας τους κλοουν γιατι θελουν κοπαδι και μεγαλωνουν παρα πολυ...οποτε δε χωρανε απλα...
τα kiss gourami κι αυτα μεγαλωνουν αρκετα..ισως θα μπορουσες να τα κρατησεις σαν ζευγαρι στο ενυδρειο σου αλλα δε θα μπορουσες να βαλεις τιποτα αλλο...σου συνιστω λοιπον και τα 2 ειδη αυτα να τα ξεχασεις....αν δε παρεις πιο μεγαλο ενυδρειο...
οποτε μπορεις να βαλεις τα dwarf gourami τους αρλεκινους και τα νεον με μαλακο νερο..οι αρλεκινοι και τα νεον θελουν κοπαδι...καλο θα ηταν να εχει καμια δεκαρια ατομα το κοπαδι....οποτε μιας και δεν εχεις χωρο για 2 μεγαλα κοπαδια...γνωμη μου παντα να βαλεις ενα ζευγαρι dwarf και ενα κοπαδι αρλεκινους για να κρατησεις ενα ασιατικο τονο....
νομιζω πως κι εσυ θα ευχαριστηθεις περισσοτερο ενα πιο συμπαγες κοπαδι...αντι για μερικους αρλεκινους και νεον ανακατεμενους εδω κι εκει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-09, 08:11
Το avatar του χρήστη gkampanis
gkampanis Ο χρήστης gkampanis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 174
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gkampanis
Red face

Ευχαριστο πολυ για τν βοηθεια σου!! Επισης θα ηθελα να ρωτισω το εξης ποιο ψαρακι θα μπορουσα να βαλω για μου καθαριζει τω βυθω(εκτις αυτου ειναι και πολυ ομορφα αλλα δν ξερω ποιο μπορω να βαλω) και τελος θα ηθελα να ρωτισω αν μπορω να βαλω καποια γαριδοθλα του γλυκου νερου

Ευχαριστω πολυ....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-09, 09:11
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Εφόσον θα έχεις μαλακό νερό, μπορείς να βάλεις ένα κοπαδάκι από 5-6 corydoras panda, που έχουν μικρό μέγεθος, και εγώ τα βρίσκω και πανέμορφα !
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-09, 20:23
Το avatar του χρήστη gkampanis
gkampanis Ο χρήστης gkampanis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 174
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gkampanis
Talking

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σασ με βοηθησαν παρα πολυ! Ειμαι σε καλο δρομο αγορασα τις πετρες τα φυτα μου τα διακοσμιτικα μου στικακια που μετρανε ολα τα στοιχεια που χριεζομαι. Σημερα θα γεμισω το ενυδρειο μου με νερο θα παρω και τα (οφελιμα μικροβια του φιλου μου smart cdi) ελπιζοντας σε ενα ομαλο στροσιμο του ενυδρειου μου... Σε κανα 2 βδομαδες ελπιζω να μπορεσω να βαλω τα πρωτα μου ψαρακια μεσα... Ευχαριστω πολυ ολο το Φορουμ για τν πολυτιμη βοηθεια του.. μπορεσα να κατονωσω ως ενα βαθμο τν κυκλο αζωτου (πραγμα σωτηρειο) και τελος καταλαβα τν μαγεια του να εισαι κατοχος ενος ενυδρειου... Το ενυδρειο ηταν ενα ονειρο που ειχα απο μικρος και τωρα που γινετε σιγα σιγα πραγματικοτητα ειμα πολυ χαρουμενος

Το σιγουρο ειναι οτι χωρις τν υπερ πολυτιμη βοηθεια σας τιποτα απο αφτο το ονειρο θα γινοταν πραγματικοτητα.
Σας Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καλως ηλθα και καλως με βρηκατε!!! coolmind Δίσκοι 11 18-02-08 20:14
ΑΡΧΑΡΙΟΣ TEDDY Αρχάριοι γλυκού νερού 7 20-04-07 15:47
Αρχαριος s-vitzi Αρχάριοι γλυκού νερού 12 16-01-07 23:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03688 seconds with 14 queries