Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-03-09, 22:01   #1
Στρώσιμο ενυδρείου με ψάρια???!!
 
Το avatar του χρήστη stdev
stdev
Member
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος 17-03-09, 22:01
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας και από εμένα και καλώς σας βρήκα!! Είμαι πολύ νέος στο χόμπι και φυσικά τελείως αρχάριος! Όμως έχω κέρφι να μάθω και ήδη έχω κολλήσει την "τρέλα"!!
Χρειάζομαι λοιπόν τις συμβουλές σας και τα "φώτα" σας.
Έπειτα από μία έρευνα αγοράς που έκανα (μένω στο Ηράκλειο Κρήτης) και αφού απέρριψα την επιλογή του carrefour, βρήκα το ακόλουθο ενυδρείο και ζητάω την γνώμη σας.
CLASSIC 80X42X50 (140 ΛΙΤΡΑ)
ΕΞΟΠΛIΣΜΟΣ ΔΙΠΛO ΣΤΕΓΑΝO ΣΥΣΤΗΜΑ ΦΩΤΙΣΜΟΥ
+ 2 ΛΑΜΠΕΣ 18W + ΒΙΟΛΟΓΙΚO ΦΙΛΤΡO
+ KΥΚΛΟΦΟΡΗΤH STREAM 420
+ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤH TROPICO 200

Τιμή 295 ευρώ. Πώς σας φαίνεται?
Επίσης εκτός από τον συνοδευτικό εξοπλισμό θα χρειαστώ άμεσα και κάτι άλλο για να ξεκινήσω?
Μία άλλη απορία μου αφορά το δύσκολο (κατά την άποψη μου) κομμάτι του στρωσίματος του ενυδρείου. Έχω διαβάσει αρκετά αλλά ακόμα έχω μπερδεμένς τις πληροφορίες στο μυαλό μου... δυστυχώς. Κατάλαβα ότι η καλύτερη και πιο σωστή μέθοδος (αφού δεν έχω γνωστό με ενυδρείο για να χρησιμοποιήσω μπόλι) είναι με αμμωνία. Σωστά?
Υπάρχει όμως και η μέθοδος με ψάρια. Ξέρω ότι δεν την προτείνει κανείς, όμως δεν καταλαβαίνω το γιατί!! Δηλαδή το ενυδρείο στρώνεται κανονικά, αλλά δημιουργείται πρόβλημα στο ψαράκι? Πεθαίνει? Ή μπορεί να μείνει και μετά στο ενυδρείο. Γιατί αν μπορεί να μείνει δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.
Αυτά για αρχή γιατί ξέρω ότι ήταν πολύ μεγάλο το πόστ μου και σας κούρασα. Αναμένω τις απαντήσεις σας για να προχωρήσω.
Ευχαριστώ
Εμφανίσεις: 1776
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-03-09, 22:14
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ακριβώς πάνω στην κατηγορία αυτή υπάρχει ανάλογο υπόμνημα για το στρώσιμο.
Εκεί γράφει :
Παράθεση:
Τι συμβαίνει κατά την εισαγωγή ψαριού σε ενυδρείο που δεν έχει “στρώσει;”

1) Βάζουμε ένα ψάρι στο ενυδρείο.
2) Το ψάρι τρώει λίγο φαΐ και κάποια ποσότητα που του ξέφυγε μένει να σαπίσει στο υπόστρωμα.
3) Το ψάρι ουρεί και εκκενώνει.
4) Τα απομεινάρια φαγητού, τα ούρα και τα περιττώματα σχηματίζουν τοξική αμμωνία (NH3)
5) Η τοξική αμμωνία προκαλεί κάψιμο στα βράγχια, μάτια, πτερύγια, δέρμα κλπ του ψαριού.
6) Εμφανίζονται ωφέλιμα αερόβια βακτηρίδια που τρώνε την αμμωνία (Nitrosomonas) και κάνουν αποικίες στο ενυδρείο (κυρίως στο φίλτρο αλλά και σε όποια επιφάνεια του ενυδρείου), αρχίζουν να τρώνε την αμμωνία και να αυξάνονται.
7) Αυτά τα βακτηρίδια, τρώγοντας την αμμωνία, την μεταβολίζουν σε νιτρώδη άλατα (ΝΟ2). Τα νιτρώδη άλατα είναι επίσης τοξικά αλλά όχι όσο η αμμωνία.
8 ) Με τη σειρά τους εμφανίζονται άλλα ωφέλιμα αερόβια βακτηρίδια (Nitrobacter) που τρώνε τα νιτρώδη άλατα, πολλαπλασιάζονται και σχηματίζουν και αυτά αποικίες στο ενυδρείο.
9) Και αυτά τα βακτηρίδια τρώγοντας τα νιτρώδη άλατα τα μεταβολίζουν σε νιτρικά άλατα (ΝΟ3). Τα νιτρικά άλατα είναι λιγότερο τοξικά και από την αμμωνία και από το νιτρώδη.
10) Οι μόνοι τρόποι να απομακρυνθούν τα νιτρικά άλατα σε ένα ενυδρείο είναι με συχνές (τουλάχιστον εβδομαδιαίες) αλλαγές νερού, ή να έχουμε μια ικανή ποσότητα ζωντανών φυτών γρήγορης ανάπτυξης που θα τρέφονται από τα νιτρικά.
Κάνε έναν κόπο να το διαβάσεις : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-03-09, 22:17
tazkorinthos Ο χρήστης tazkorinthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Περιοχή: Korinthos
Μηνύματα: 63
Wink

Εγω προσωπικα πιστευω με την ταπεινη μου γνωμη πως ειναι καπως ακριβα δεν ξερω και οι μεγαλυτεροι στο χομπι τι θα πουνε....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-03-09, 22:46
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tazkorinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω προσωπικα πιστευω με την ταπεινη μου γνωμη πως ειναι καπως ακριβα δεν ξερω και οι μεγαλυτεροι στο χομπι τι θα πουνε....
Λάβε υπόψιν σου ότι μένω στην επαρχία (Ηράκλειο). Μήπως για εδώ που είμαι είναι καλά?
-------------------------
Αα ξέχασα να πω ότι στην τιμή περιλαμβάνεται και το έπιπλο!! Sorry...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stdev : 17-03-09 στις 22:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-03-09, 22:52
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε μου!

Κι εγώ από Ηράκλειο είμαι, αν θες στείλε μου ΠΜ.

Έχω ψάξει τις τιμές και μάλλον μου φαίνεται κι εμένα λίγο ακριβό, εγώ έχω της aquatlantis τα οποία βρίσκω αξιοπρεπέστατα για τα λεφτά τους... Και μπορείς να τα βρεις σε αρκετά μαγαζιά στο Ηράκλειο. Οι πιο έμπειροι μπορεί να με διορθώσουν εδώ, μιας και δεν έχω μεγάλη εμπειρία από άλλες μάρκες...

Αν χρειαστείς οτιδήποτε (συμπεριλαμβάνεται και μπόλι) μη διστάσεις να μου το ζητήσεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρώσιμο ενυδρείου για τροπικά ψάρια gan Αρχάριοι γλυκού νερού 1 06-02-08 22:08
Στρώσιμο ενυδρείου Filotas Αρχάριοι γλυκού νερού 36 16-10-07 11:47
στρώσιμο με ψάρια liana Αρχάριοι γλυκού νερού 31 06-06-07 09:12
Στρώσιμο Ενυδρείου Filippos Malawi 4 02-04-04 12:50
Στρώσιμο του ενυδρείου μου χωρίς ψάρια. george Γλυκό νερό - Γενικά 16 18-12-02 19:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03954 seconds with 14 queries