Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-11-08, 00:26
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.201
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή Μας επισκεφτηκε η brush algae

Επειδη αυτη τη στιγμη δεν μπορω να βγαλω φωτογραφια (η μηχανη μου ειναι στο service της cannon) σας μεταφράζω από το βιβλίο "encyclopedia of aquarium plants of Peter Hiscock"
Η brush αλγη μεγαλώνει σχετικά αργα μεχρι που καποια στιγμή εξαπλώνεται σε όλο το ενυδρειο. Εμφανίζεται σε μικρες χνουδωτες συστάδες μεχρι 1 εκ. και εχει χρωμα μαυρο ή καφέ. (εμενα ειναι καφε...)
Η αλγη αυτή φυτρωνει συνηθως πανω σε ξύλα, γυρω απο τα φιλτρα κλπ κλπ.....(οπως και στην περιπτωση μου) .
Δυστυχως τα αιτια δεν τα γνωριζουμε....
.........
Επειτα προτεινει να δοκιμασουμε καποια από τα φαρμακα του εμποριου κατα της αλγης όπως επίσης να αφαιρέσουμε ολα τα ξύλα που εχουν πιασει αλγη απο το ενυδρειο......!!!!
Λεει ακόμα ότι εχει παρατηρηθει οτι ο crossocheilus siamensis καμμια φορα την τρωει......
------------------------------------------------------------------------------------------
ΥΓ. (ξεχασα να πω οτι εμφανιστηκε στο ενυδρειο με τους δισκους....)

Εχει κανεις να προτεινει κατι ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-11-08, 01:54
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ηλια, γεια σου. Ποσο ασχημη ειναι η κατασταση; Δεν μπορει κατι θα φταιει. Φωτοπεριοδο,CO2,watt, νιτρικα και φοσφωρικα..κατι δεν ειναι σε ισορροπια.
Οι sae την τρωνε αν τους αφησεις πεινασμενους αλλα δεν ειναι λυση.. Επισης οι γαριδες αμανο σε πληθυσμο 10/100λιτρα κατι κανουν αλλα κι αυτες δεν μπαινουν με ψαρια που τις τρωνε..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-08, 02:04
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.201
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

8 1/2 ωρες φωτοπεριοδος
νιτρικα 15 μεγιστο
φωσφορικα δεν εχω
co2 εχω παροχη με μπουκαλα....
φωτισμος : 2Χ54 + 1Χ 36 (το ενυδρειο ειναι σχετικα σκοτεινο λογω των ξυλων.....)
αλλαγες καθε βδομαδα....
Μου εχει εμφανιστει πανω στα ξυλα και ειναι σαν θαμνωδες χνουδι....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-11-08, 02:17
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Το προβλημα βρεθηκε λοιπον. Τα μηδενικα φοσφωρικα ηταν παντα ενα προβλημα που μου δημιουργουσε διαφορων ειδων αλγες. Μεταξυ αυτων και την μισητη μαυρη τριχοειδη. Κανε μια γενναια αλλαγη νερου 50%.Ανεβασε τα φοσφωρικα σου να παρεις μετρηση 0.5-1, κρατα το CO2 σταθερο και μην προσθεσεις καθολου σιδηρο (αν βαζεις) για 1-2 βδομαδες.Τα νιτρικα πρεπει να ειναι 10-15ppm. Φυσικα βγαλε με το χερι οση περισσοτερη μπορεις. Overdose με excel παιζει,η εχεις ευαισθητα ψαρια (δισκους) μεσα;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-11-08, 02:25
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.201
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

εχω δισκους ...... Η φωτοπεριοδος πρεπει να μειωθει ? Στο ενυδρειο θα μεινουν σταδιακα μονο εχινοδοροι και ανουμπιες........ Λιπανση κανω μονο flourish & καλιο....... Κανονικα με αυτα τα φυτα χαμηλων απαιτησεων με 9 ωρες δεν ειμαι καλυμενος ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-11-08, 02:31
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται να μειωσεις την φωτοπεριοδο. Βεβαια αν ειχες φυτα γρηγορης αναπτυξης θα ανταγωνιζονταν την αλγη καλυτερα, αλλα και με αυτα που εχεις αν κρατας σε ισορροπια ΝΟ3/ΡΟ4 και εχεις συνεχη παροχη CO2 θα την καταπολεμησεις. Απο λιπανση μπορεις να βαζεις μονο καλιο προς το παρον.
Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και ποτε εμφανιστηκε η αλγη;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-11-08, 02:55
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.201
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Με εβαλες και πηγα και εκανα μετρησεις νυχτιατικα.....
Λοιπον ΝΟ3=10, PO4= 0.5.......
Το ενυδρειο τρεχει 5-6 μηνες και η αλγη εκανε την εμφανιση της πριν 1 1/2 μηνα δειλα δειλα......
-------------------------
Διαβασα οτι αυτου του ειδους η αλγη βγαινει οταν δεν επαρκει ο φωτισμος.....
(εκτος και αν καταλαβα λαθος.....)
εγω σκεφτομουν μαλιστα να αφαιρεσω την 36 λαμπα μια και μου αρεσει η σκοτεινη ατμοσφαιρα....... (δεν εχω σκοπιμα ουτε ανακλαστηρες σε αυτο το ενυδρειο...)Εξαλλου τα φυτα που θα απομεινουν δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις πχ εχινοδοροι bleheri κτλ.
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη imichal : 15-11-08 στις 02:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-11-08, 03:05
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τοτε λοιπον, αφου εχεις σωστες μετρησεις μηπως λογω αργων φυτων και χαμηλου φωτισμου, τα λιγα φυτα σου δεν ανταγωνιζονται σωστα τις αλγες;
Σε αυτη την περιπτωση προσοχη στο ταισμα, λιπανση φειδωλη, και ταμπλετες στις ριζες των εχινοδορων και των κρυπτοκορυνων θα μειωσουν την διαθεσιμη τροφη για τις αλγες. Τι θα ελεγες για μερικα επιπλεοντα φυτα , οπως Pistia stratiotes που θα αρεσαν και στους δισκους σου. Ακομα και η φακη ειναι ρουφηχτρα νιτρικων,αλλα δεν την συστηνω γιατι μετα δεν μπορεις να την αφαιρεσεις ευκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-11-08, 03:17
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.201
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

εχω ηδη μεσα λευκοκεφαλα.......αλλα το θεμα δεν ειναι τα νιτρικα.... Τα ΝΟ3 δεν ειναι πολλά. Μαλλον λιγα τα βρισκω. Και αυριο ειναι και μερα αλλαγης (7η)....
Παράθεση:
μηπως λογω αργων φυτων και χαμηλου φωτισμου, τα λιγα φυτα σου δεν ανταγωνιζονται σωστα τις αλγες;
Λογικο ειναι αυτο που λες ομως σε ενα ενυδρειο χωρις καθολου φυτα τοτε θα ειχαμε στανταρ αλγη.....Σωστα ?
Λες να μην βγαλω την 3η λαμπα ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-11-08, 03:40
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ναι σε ενυδρεια χωρις φυτα εχουμε στανταρ εμφανιση αλγης ( πχ.malaui). Η φυτομαζα παιζει σπουδαιο ρολο. Πολλα και υγιη φυτα αφηνουν μικρο περιθωριο στις αλγες να εμφανιστουν.
Εγω το ξερεις οτι προτιμω τα μποστανια,αλλα με τους δισκους μεσα τα πραγματα ειναι διαφορετικα.Μπορεις λοιπον να βγαλεις την μια λαμπα αν θες πιο σκοτεινο ενυδρειο και αν πας στα φυτα που μου ειπες (ανουμπιες κρυπτοκορυνες και εχινοδορους ) θα εισαι μια χαρα και με 0,5 w/l περιπου.
Μην παραταιζεις, κρατα και το νερο καθαρο με τακτικες αλλαγες ,και λιπανση οπως ειπαμε, αφαιρεσε και οση αλγη μπορεις με το χερι και θα δεις οτι θα απαλλαγεις συντομα.
Αντε καλη τυχη φιλε μου, και ολα καλα με τα δισκακια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-11-08, 03:58
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλησπέρα συνάδελφε!

Μια και ξενυχταμε ολοι μαζι, να προσθεσω κι εγω οτι αφου το μεγαλυτερο μερος των φυτων σου ειναι εχινοδωροι, που τρεφονται κυριως απο τη ριζα, ισως να ειναι περιττο το υγρο λιπασμα..

Μια αλλη πιθανη αιτια ειναι η ελλειψη σιδηρου.. Κατηγορουμε συνηθως το σιδηρο ως αιτια αλγης, αλλα το flourish περιεχει ελαχιστο σιδηρο (η seachem λεει να χρησιμοποιεις το iron, χωριστα), και αν δεν εχεις και υποστρωμα, ισως αυτος να ειναι σε ελλειψη, οποτε αυτοματως ολα τα υπολοιπα ειναι "μη απορροφησιμα" απο τα φυτα.. Εχεις δει σημαδια χλωρωσης στα φυλλα?

Raven, ειναι τοσο επικινδυνο το excel? Γιατι βλεπω κατι σαν "καψιμο" στο μονομαχο μου, και νομιζω οτι ισως φταιει που καμια φορα, οταν ριχνω excel, νομιζει οτι εριξα τροφη, και παει απο κατω, και του'ρχεται κατευθειαν πανω του, πριν διαλυθει τελειως στο νερο..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-11-08, 05:12
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Οταν λεει οτι εχει 10 Νιτρικα σε δισκοενυδρειο με λιγα φυτα,λιγο πριν την αλλαγη νερου, υποθετω αμεσως οτι τα φυτα απορροφουν αρκετα νιτρικα (κυριως η leucocephala) και αρα ειναι οκ. Αυτο για τον σιδηρο και τις αλγες ειναι απολυτως αληθεια, απο την αποψη οτι σε χαμηλων απαιτησεων με λιγα αργης αναπτυξης φυτα πρεπει να παιζει κανεις με σταγονες μετα απο αλλαγες νερου. Ειναι ευκολο να πεσει λιγο παραπανω σιδηρος και τοτε οι αλγες σε ευγνωμονουν αφου τον απορροφουν ταχυτατα και παιρνουν το πανω χερι
Το Excel προς θεου δεν ειναι ουτε επικινδυνο ουτε καυστικο σε προτεινομενες δοσεις. Αυτο που ειδα ομως εγω ειναι οτι αν το προσθεσω ολο με την μια στο ενυδρειο μου, βλεπω τις γαριδες να τρελλαινονται και να φερνουν 5-6 σβουρες ολο το ενυδρειο. Νευρικοτητα δημιουργει και στους SAE. Καλο θα ηταν να μην το ριχνεις πανω στον μονομαχο σου αλλα στην εξοδο του φιλτρου λιγο -λιγο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-11-08, 11:49
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.201
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

πω πω βλέπω οτι εσεις το συνεχισατε.......

Αν αφαιρεσω την εξτρα λαμπα θα εχω 108/370= 0.3 w/lt....
θα ειμαι οκ ? ή τθα το παρακάνω?
Να προσθεσω οτι η αλγη εχει εμφανιστεί σε ολα τα ξυλα ψηλά που σημαινει οτι την βοηθαει το φως.....
Να θυμισω οτι το ενυδρειο ειναι αυτο...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25696
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-11-08, 15:46
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Οι ανουμπιες,καποιοι εχινοδοροι και κρυπτοκορινες επιβιωνουν μια χαρα και σε λιγο φωτισμο.οποτε μια χαρα ειναι και τα 0.3 watt/l.
Αφου η αλγη ειναι μονο πανω στα ξυλα γιατι δεν τα βγαζεις να την καψεις με λιγο οξυζενε και μετα τα ξαναβαζεις.
Υ.Γ. το ενυδρειο ειναι πολυ ομορφο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-11-08, 21:01
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Excel και μην φοβασαι οι δίσκοι ειναι σκυλιά
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-11-08, 21:22
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

διαβασα πολυ προσφατα (με αφορμη ενα θεμα του αδυνατου-χοντρου) οτι με χρηση οξυζενε μπορει να κανεις δουλεια
απλα μπορει να σου καψει στην κυριολεξια και καποια φυτα σου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-11-08, 21:34
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Κάνεις και με αυτό (και με το oxydator που εχει οξυζενε αλλα με ελεγχόμενη αντίδραση)
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-11-08, 21:37
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Πως κρατάς τα νιτρικά τόσο χαμηλά ρεεεεε

Μαλλον δεν ταίζεις τα δισκάκια σου πολύ για να είσαι στο 0 φωσφορικά
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-11-08, 22:37
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.201
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
στο 0 φωσφορικά
0.5.......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
brush algae


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Algae Bloom johnny98130 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 08-08-03 17:55
Brush ή hair algae ;;; newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-12-02 19:40
blackout as algae remover newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-12-02 16:50
Algae eaters newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 24-12-02 21:59
Algae, algae prevention, algae eaters, Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 05:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07060 seconds with 14 queries