Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-09-08, 13:13
Το avatar του χρήστη etomis
etomis Ο χρήστης etomis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Ιλίσια
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Εσωτερικός Κυκλοφορητής Record 80

Το συγκεκριμένο (Juwel Record 80) ενυδρείο, όπως ίσως οι περισσότεροι γνωρίζετε έχει ένα εργοστασιακό εσωτερικό κυκλοφορητή 240λτ/ώρα, ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε και μπορεί να τοποθετηθεί κάποιος άλλος κυκλοφορητής μεγαλύτερων δυνατοτήτων π.χ 400λτ/ώρα για καλύτερη φίλτρανση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-09-08, 13:36
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μέσα στο φιλτροκούτι όχι δεν χωράει (τουλάχιστον της juwel) με πατέντες βέβαια μπορούν να γίνουν διάφορα!
Στην θέση σου θα έβγαζα το εσωτερικό και θα έβαζα ένα 2213 eheim για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-09-08, 13:41
Το avatar του χρήστη etomis
etomis Ο χρήστης etomis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Ιλίσια
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

το ποιο σωστό είναι το εξωτερικό φίλτρο γιατί εξοικονομείται και καποιος χώρος μέσα στο ενυδρείο αλλά το κόστος ανεβαίνει...20-25 € ένας κυκλοφορητής ..ενω της Eheim τουλάχιστον 90 € ...

Το ρωτάω αυτό για να δώ μήπως κάποιος έχει κανει κάτι παρόμοιο με καποιο τρόπο ...να χρησιμοποιήσει μεγαλύτερων δυνατοτ΄΄ητων κυκλοφορήτη της ίδια εταιρείας, μήπως έχει την ίδια πατούρα στο φιλτοκουτί.

Έχω την εντύπωση της Juwel o 400ρης χωράει αλλά ίσως δεν 8α κουμπώνει στη βάση ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-09-08, 13:49
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Δεν πρέπει να κουμπώνει!
Στο 80αρι ο κυκλοφορητής μπαίνει όπως και στο juwel record 54 και γι' αυτό και τα δυο αυτά ενυδρεία έχουν τον ίδιο κυκλοφορητή.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-09-08, 13:53
Το avatar του χρήστη etomis
etomis Ο χρήστης etomis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Ιλίσια
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Ναι σε αυτό έχεις δίκιο το 80 με το 54 είναι ακριβώς ίδια!!
...ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση ...παρόλα αυτά μπορεί να είναι και λίγο ηλίθια ερώτηση ...αν μείνει ακούμπωτος ας πούμε..και είναι απλά υποβρύχιος στο πάτου του φιλτροκουτιού θα είναι και πάλι λειτουργικός και απλά θα κάνει θόρυβο? ..κάπως έτσι φαντάζομαι οτι θα έιναι το πρόβλημα του ..η ειμαι εντελώς άκυρος σε αυτό που λέω?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-09-08, 14:34
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Εγώ δε θα πρότεινα να πάρεις άλλο κυκλοφορητή Juwel.. Στο δικό μου, ο 1ος κάηκε, και ο 2ος που πήρα στη θέση του, κολλάει διαρκώς (όταν κόβεται π.χ. το ρεύμα, ή όταν το βγάζω εγώ από τη πρίζα για να κάνω αλλαγή νερού, πολλές φορές θέλει χτύπημα για να ξαναπάρει μπρος)..

Δεν ξέρω αν είμαι ο γκαντέμης της υπόθεσης, αλλά καλύτερα νομίζω να πάρεις ένα εξωτερικό φίλτρο, να αυξήσεις και τα υλικά φίλτρανσης, και είτε να βγάλεις τελείως το εδωτερικό για εξοικονόμηση χώρου, είτε να τα κρατήσεις και τα 2 για extra ασφάλεια..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-09-08, 14:39
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Και ο δικός μου ο δεύτερος κολλάει βέβαια με καλό καθάρισμα....δουλεύει ρολόι ξανα χωρις κανένα πρόβλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-09-08, 15:40
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

...και εγώ είμαι υπέρ του εξωτερικού για έναν επιπλέον λόγο:

Σε πολλά Juwel στο φιλτροκούτι είναι αρκετά ψηλά ο κυκλοφορητής με αποτέλεσμα σε περίπτωση αρκετής εξάτμησης να ξενερίζει.
Καλλίτερα εξωτερικό ακόμη και αν είναι κάποιο φθηνότερο από τα eheim.

caverman

PS: για τα λίτρα αυτά παίζει και hang on back σε ποιό προσιτή τιμή.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-09-08, 18:26
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από etomis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι σε αυτό έχεις δίκιο το 80 με το 54 είναι ακριβώς ίδια!!
...ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση ...παρόλα αυτά μπορεί να είναι και λίγο ηλίθια ερώτηση ...αν μείνει ακούμπωτος ας πούμε..και είναι απλά υποβρύχιος στο πάτου του φιλτροκουτιού θα είναι και πάλι λειτουργικός και απλά θα κάνει θόρυβο? ..κάπως έτσι φαντάζομαι οτι θα έιναι το πρόβλημα του ..η ειμαι εντελώς άκυρος σε αυτό που λέω?
Αν δεν κουμπώσει θα σου σπάει τα νεύρα ο θόρυβος (κατα πάσα πιθανότητα)
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-09-08, 11:43
Το avatar του χρήστη etomis
etomis Ο χρήστης etomis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Ιλίσια
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Στην εικόνα είναι κάποιο κυκλοφορητές της Eheim , επειδή έχουν τα βεντουζάκια (4) νομίζω ίσως να κάνουν για να στερεωθεί στο εσωτερικό φίλτρο της Juwel, τι νομίζετε?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11438935309258983_gruppe.jpg
Εμφανίσεις:  184
Μέγεθος:  5,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-09-08, 12:05
Το avatar του χρήστη υδροχόος
υδροχόος Ο χρήστης υδροχόος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κλαψ όχι πια, Ελευσίνα
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Δες και αυτές . Εξαιρετικά μικρές σε μέγεθος . Αλλά ένα μεταχειρισμένο εξωτερικό θα σου βγει κοντά σε κόστος .
http://www.hydor.it/en/products/show/18
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-09-08, 13:30
Το avatar του χρήστη salvator_v
salvator_v Ο χρήστης salvator_v δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2008
Περιοχή: Αμπελόκηποι-Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από etomis Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην εικόνα είναι κάποιο κυκλοφορητές της Eheim , επειδή έχουν τα βεντουζάκια (4) νομίζω ίσως να κάνουν για να στερεωθεί στο εσωτερικό φίλτρο της Juwel, τι νομίζετε?
Καλησπέρα,
Οι συγκεκριμένες Eheim δεν χωρούν στο φίλτρο Compact Super της Juwel, και δεν υπάρχει χώρος να κωλήσουν οι βεντούζες.

Οι αντλίες της Juwel είναι κατασκευής Hydor.
Αν βρείς την Hydor PICO II 400 σε κάποιο κατάστημα (είναι παλαιό μοντέλο) μπαίνει.
Η επόμενη που πιθανώς να έμπαινε είναι η PICO Evolution 800 σε πιο καινούργια Record 80 (σε παλιά δεν μπαίνει) αλλά τα 750Lt/h είναι πολλά για το συγκεκριμένο ενυδρείο και για το φίλτρο γιατί δεν θα προλαβαίνει να πάρει νερό από τα σφουγγάρια του φίλτρου κι πιθανότατα να ξενερίζει.

Αν αποφασίσεις για αντλία Juwel 400 μπορεί να μπεί αν αλλάξεις το καπάκι της αντλίας με αυτό της 280. Όπως σημειώνεται με κύκλο στο σχεδιάγραμμα. (Μόνο υπάρχει μια επιφύλαξη για την παλαιότητα του μοντέλου, πρέπει να το δοκιμάσεις πριν την αγοράσεις).

Στο φίλτρο Comapact Super του Record 80 δεν ταιριάζουν γενικά αντλίες που δεν κάθονται στην ειδική υποδοχή του εσωτερικού διαχωριστικού του φίλτρου. (2ο σχέδιο) Γιατί αν απλά βάλεις μια αντλία μέσα στο διαμέρισμα του φίλτρου θα τραβάει νερό από την κάτω εισαγωγή του φίλτρου (σημειωμένη με μπλέ στο σχέδιο) και πολύ λίγο μέσα από τα σφουγγάρια που είναι το επιθυμητό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Pump 280 assembly.JPG
Εμφανίσεις:  186
Μέγεθος:  7,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Pump 280 fitting.JPG
Εμφανίσεις:  204
Μέγεθος:  4,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Juwel Compact Super Ed.JPG
Εμφανίσεις:  193
Μέγεθος:  12,8 KB  
__________________
Φιλικά S.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-09-08, 14:47
Το avatar του χρήστη etomis
etomis Ο χρήστης etomis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Ιλίσια
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από salvator_v Εμφάνιση μηνυμάτων

Αν αποφασίσεις για αντλία Juwel 400 μπορεί να μπεί αν αλλάξεις το καπάκι της αντλίας με αυτό της 280. Όπως σημειώνεται με κύκλο στο σχεδιάγραμμα. (Μόνο υπάρχει μια επιφύλαξη για την παλαιότητα του μοντέλου, πρέπει να το δοκιμάσεις πριν την αγοράσεις).
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες παραπάνω , θα πειραματιστώ νομίζω με την Juwel 400 καθώς φαίνεται ποιο εφικτό.

Το καπάκι της αντλίας είναι κουμπωτό η πρέπει να το ξεκολλήσω?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-09-08, 16:21
Το avatar του χρήστη salvator_v
salvator_v Ο χρήστης salvator_v δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2008
Περιοχή: Αμπελόκηποι-Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από etomis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες παραπάνω , θα πειραματιστώ νομίζω με την Juwel 400 καθώς φαίνεται ποιο εφικτό.

Το καπάκι της αντλίας είναι κουμπωτό η πρέπει να το ξεκολλήσω?
Παρακαλώ!
Σε όλες τις αντλίες Juwel (Hydor) συρταρώνει και κουμπώνει για να καθαρίζεται μέσα η αντλία, ο μαγνήτης και η φτερωτή.
Για να ρωτάς υποψιάζομαι ότι δεν την έχεις ανοίξει ποτέ.
Θα σου πρότεινα πριν πας για αγορά να καθαρίσεις καλά την αντλία μέσα με μια μαλακή οδοντόβουρτσα, βγάζοντας την φτερωτή και καθαρίζοντας και το μαγνήτη. Όταν πιάνει βρώμα πέφτει πολύ η απόδοση.
(Επισημαίνω και πάλι να δοκιμάσεις αν μπορείς με κάποιο τρόπο το καπάκι της 280 που έχεις αν κάνει στην 400 γιατί κάποια παλαιότερα μοντέλα 280 ήταν πιο μικρά και λίγο διαφορετικά.)
__________________
Φιλικά S.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-09-08, 17:42
Το avatar του χρήστη etomis
etomis Ο χρήστης etomis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Ιλίσια
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από salvator_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακαλώ!
Σε όλες τις αντλίες Juwel (Hydor) συρταρώνει και κουμπώνει για να καθαρίζεται μέσα η αντλία, ο μαγνήτης και η φτερωτή.
Για να ρωτάς υποψιάζομαι ότι δεν την έχεις ανοίξει ποτέ.
Θα σου πρότεινα πριν πας για αγορά να καθαρίσεις καλά την αντλία μέσα με μια μαλακή οδοντόβουρτσα, βγάζοντας την φτερωτή και καθαρίζοντας και το μαγνήτη. Όταν πιάνει βρώμα πέφτει πολύ η απόδοση.
(Επισημαίνω και πάλι να δοκιμάσεις αν μπορείς με κάποιο τρόπο το καπάκι της 280 που έχεις αν κάνει στην 400 γιατί κάποια παλαιότερα μοντέλα 280 ήταν πιο μικρά και λίγο διαφορετικά.)

Καλά το υποψιάστηκες, είναι καινούργιο το ενυδρείο σχεδόν 4 μήνες σε λειτουργία οπότε δέ νομίζω να έχει και τόσο μεγάλη ανάγκη, αλλά για χάρη της αναβάθμισης θα το ανοίξω και θα το δοκιμάσω αν κουμπώνει το καπάκι του 280 στο 400.

Τώρα αν αναρωτιέστε γιατί να μπώ σε αυτό το κόπο και να μη πάρω εξωτερικό φίλτρο είναι θέμα αισθητικής, χώρου, όλα σε 1 νοικοκυρεμένα κτλ κτλ. κάπως έτσι!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-10-08, 11:33
Το avatar του χρήστη etomis
etomis Ο χρήστης etomis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Ιλίσια
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Τελικά αγοράστηκε ο κυκλοφορητής Juwel 400 καθώς πείστηκα μετά απο πέιραμα σε μαγαζί που είχε και τους 2 (και τον 280 και τον 400), ότι το καπάκι απο το 280 κουμπώνει στον 400αρι.

Παρόλα αυτά όταν το έβαλα στη θήκη του φίλτρου δέν μάζευε καλά τα νερά, και μπορώ να πώ ότι κατι ενοχλόυσε τον κθκλοφορητή στη ΄σωστή του λειτουργία. Οπότε επανέφερα τον παλιό πάλι εφόσον του έκανα μια καλή συντήρηση.

Αυτό όμως που επίσης έκνα είναι να βάλω και τον 2ο Κυκλοφορητή σε λειτουργία τοποθετώντασ τον με τέτοιο τρόπο στον ίδιο χώρο λίγο ποιο πάνω απο τη εργοστασιακή θέση , έχοντας έτσι συνολικά 680 l/h για το Record 80.

Ξέρω ότι λίγα νερά σίγουρα θα μαζέυονται όχι απο την ενδεδειγμένη "ροή" δηλαδή σφουγγάρια - μακαρόνι και μετα ξάνα στο ενυδρείο αλλά πιστεύω ότι έχω πολύ ποιο γρήγορο κύκλο νερού ..αλλά και πολυ διαυγές και καθαρό νερό!!

Τι πιστευετε??
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-10-08, 12:39
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κάτι....

δηλαδή ο 400άρης κυκλοφορητής, χωράει μέσα στο χώρο που μπαίνει ο εργοστασιακός 280άρης;

Δεν εννοώ να κουμπώνει ακριβώς στην θέση του 280άρη (στον πάτο του φίλτρου) αλλά θέλω να μάθω αν χωράει απλά μέσα στο χώρο αυτό λόγω του πλάτους του, προκειμένου να τοποθετηθεί π.χ. δίπλα στον θερμαντήρα.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-10-08, 13:51
Το avatar του χρήστη salvator_v
salvator_v Ο χρήστης salvator_v δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2008
Περιοχή: Αμπελόκηποι-Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από etomis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά αγοράστηκε ο κυκλοφορητής Juwel 400 καθώς πείστηκα μετά απο πέιραμα σε μαγαζί που είχε και τους 2 (και τον 280 και τον 400), ότι το καπάκι απο το 280 κουμπώνει στον 400αρι.

Παρόλα αυτά όταν το έβαλα στη θήκη του φίλτρου δέν μάζευε καλά τα νερά, και μπορώ να πώ ότι κατι ενοχλόυσε τον κθκλοφορητή στη ΄σωστή του λειτουργία. Οπότε επανέφερα τον παλιό πάλι εφόσον του έκανα μια καλή συντήρηση.

Αυτό όμως που επίσης έκνα είναι να βάλω και τον 2ο Κυκλοφορητή σε λειτουργία τοποθετώντασ τον με τέτοιο τρόπο στον ίδιο χώρο λίγο ποιο πάνω απο τη εργοστασιακή θέση , έχοντας έτσι συνολικά 680 l/h για το Record 80.

Ξέρω ότι λίγα νερά σίγουρα θα μαζέυονται όχι απο την ενδεδειγμένη "ροή" δηλαδή σφουγγάρια - μακαρόνι και μετα ξάνα στο ενυδρείο αλλά πιστεύω ότι έχω πολύ ποιο γρήγορο κύκλο νερού ..αλλά και πολυ διαυγές και καθαρό νερό!!

Τι πιστευετε??
Προσωπικά πιστεύω ότι απλά βάζοντας ένα κυκλοφορητή στο διαμέρισμα του θερμαντήρα/θερμοστάτη δεν κάνεις τίποτα από φίλτρανση αλλά απλά μετακινείς μεγαλύτερη μάζα νερού δημιουργόντας ένα ρεύμα από την πλαινή οπή του φίλτρου.

4 Μήνες είναι αρκετοί για να έχουν μπουκώσει και τα σφουγγαράκια του φίλτρου. Ακόμα και στο manual αναφέρει για προληπτικό καθάρισμα ή αντικατάσταση σφουγγαριών κάθε 3 μήνες.
Στην επόμενη αλλαγή ξέπλυνε λίγο ένα (όχι και τα δύο) από τα σφουγγάρια του φίλτρου σου στο νερό που θα βγάλεις από το ενυδρείο.

Η μειωμένη ροή από μπουκωμένα σφουγγάρια σίγουρα θα ενοχλεί τον κυκλοφορητή των 400 lt/h γιατί δεν θα μπορεί να τραβήξει αρκετό νερό και πιθανόν να κάνει θόρυβο.

Φίλε Moutralewn και χωράει και κουμπώνει στον πάτο απλά πρέπει να αλλαχτεί το εξωτερικό καπάκι με αυτό του 280 γιατί η οπή εισαγωγής και το σχήμα είναι διαφορετικά. Οι κυκλοφορητές εσωτερικά, ειδικά οι νέοι χρώματος γκρί είναι οι ίδιοι, διαφέρουν σε Watt, στην προπέλα και στο εξωτερικό περίβλημα.
__________________
Φιλικά S.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-10-08, 14:14
Το avatar του χρήστη etomis
etomis Ο χρήστης etomis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Ιλίσια
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από salvator_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά πιστεύω ότι απλά βάζοντας ένα κυκλοφορητή στο διαμέρισμα του θερμαντήρα/θερμοστάτη δεν κάνεις τίποτα από φίλτρανση αλλά απλά μετακινείς μεγαλύτερη μάζα νερού δημιουργόντας ένα ρεύμα από την πλαινή οπή του φίλτρου. (Δέν είναι άσχημο σαν ιδέα πάντως)

4 Μήνες είναι αρκετοί για να έχουν μπουκώσει και τα σφουγγαράκια του φίλτρου. (Έκανα κάποια μικρή αλλαγή, μείωσα τον όγκο τους και πρόσθεσα δειλά δειλά κάποια ποσότητα βιογικού υλικού)Ακόμα και στο manual αναφέρει για προληπτικό καθάρισμα ή αντικατάσταση σφουγγαριών κάθε 3 μήνες.
Στην επόμενη αλλαγή ξέπλυνε λίγο ένα (όχι και τα δύο) από τα σφουγγάρια του φίλτρου σου στο νερό που θα βγάλεις από το ενυδρείο.

Η μειωμένη ροή από μπουκωμένα σφουγγάρια σίγουρα θα ενοχλεί τον κυκλοφορητή των 400 lt/h γιατί δεν θα μπορεί να τραβήξει αρκετό νερό και πιθανόν να κάνει θόρυβο.

Φίλε Moutralewn και χωράει και κουμπώνει στον πάτο απλά πρέπει να αλλαχτεί το εξωτερικό καπάκι με αυτό του 280 γιατί η οπή εισαγωγής και το σχήμα είναι διαφορετικά.(Παρόλα αυτά δέν έχει ίδια φιλοσοφία η προπέλα και κάτι δείχνει ότι δέν παέι καλά όταν είναι μόνος του ο 400ρης στη θέση του 280αρη) Οι κυκλοφορητές εσωτερικά, ειδικά οι νέοι χρώματος γκρί είναι οι ίδιοι, διαφέρουν σε Watt, στην προπέλα και στο εξωτερικό περίβλημα.
θα προτιμούσα παρόλα αυτά να υπήρχε θέση και για τους δύο στο πάτο του φίλτρου ..ίσως αν πετάξω το θερμαντήρα και κάνων και μια μικρή πατέντα ...είδωμεν...και η ροή έχει αυξηθεί αλλά και τα ψαράκια λτρέυουν τη κίνηση που δημιουργείται με το νερλο καθλως η απόλειξη του 400αρη είναι 2 εκ πάνω απο το νερό οπότε δημιουργελι και μια μικρή ανατάραξη
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-10-08, 14:54
Το avatar του χρήστη salvator_v
salvator_v Ο χρήστης salvator_v δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2008
Περιοχή: Αμπελόκηποι-Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Αν δεν παίξεις και δεν πειραματιστείς δεν θα μάθεις αυτό είναι σίγουρο.
Αλλά λάβε υπόψη μερικά στοιχεία πριν προχωρήσεις να κόψεις το διαχωριστικό.

Δεν θα βρεις εύκολα ανταλλακτικό αν κάτι δεν πάει καλά.

Η ροή μέσα από το φίλτρο καθορίζεται από το άνοιγμα της πάνω υπερχείλισης (σχάρα) την πυκνότητα των υλικών και την συγκέντρωση ακαθαρσιών μέσα στο φίλτρο. Δηλαδή υπάρχει ένα όριο στο πόσο νερό θα περνάει και πιστεύω ότι τα 680 Lt/h είναι πολλά για το συγκεκριμένο φίλτρο.

Η Juwel έχει υπολογίσει μια ροή, ώστε ο όγκος του υλικού στο φίλτρο να έχει κάποιο χρόνο επαφής με το νερό για την βιολογική διάσπαση των παραγώγων της αμμωνίας. Αν αυξήσεις υπερβολικά την ροή δεν θα βελτιώσεις αλλά πιθανώς να χειροτερέψεις το απότέλεσμα...

Οι επιλογές δικές σου
__________________
Φιλικά S.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-10-08, 15:50
Το avatar του χρήστη etomis
etomis Ο χρήστης etomis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Ιλίσια
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από salvator_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν παίξεις και δεν πειραματιστείς δεν θα μάθεις αυτό είναι σίγουρο.
Αλλά λάβε υπόψη μερικά στοιχεία πριν προχωρήσεις να κόψεις το διαχωριστικό. (Αυτό δέ νομίζω να το κάνω )
Δεν θα βρεις εύκολα ανταλλακτικό αν κάτι δεν πάει καλά.

Η ροή μέσα από το φίλτρο καθορίζεται από το άνοιγμα της πάνω υπερχείλισης (σχάρα) την πυκνότητα των υλικών και την συγκέντρωση ακαθαρσιών μέσα στο φίλτρο. Δηλαδή υπάρχει ένα όριο στο πόσο νερό θα περνάει και πιστεύω ότι τα 680 Lt/h είναι πολλά για το συγκεκριμένο φίλτρο.

Η Juwel έχει υπολογίσει μια ροή, ώστε ο όγκος του υλικού στο φίλτρο να έχει κάποιο χρόνο επαφής με το νερό για την βιολογική διάσπαση των παραγώγων της αμμωνίας. Αν αυξήσεις υπερβολικά την ροή δεν θα βελτιώσεις αλλά πιθανώς να χειροτερέψεις το απότέλεσμα...

Οι επιλογές δικές σου

Ευχαριστώ salvator, να σου πώ την αλήθεια αν δέν είχες απαντήσει και δέν ήσουν λεπτομερέστατος π.χ σχέδια κτλ δέν θα είχα καν ασχοληθεί με το πείραμα.
Οι αρχικές αοαντήσεις σε αυτό το ποστ ήταν "γιατί δε βάζεις ένα εξωτερικό να τελειώνεις και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο?" . Ίσως είναι καλύτερο αλλά τα πάντα είναι υποκειμενικά αλλά και σχετικά με το τι ευχαρστεί το καθένα μας.

Μόνο και μόνο που υπάρχει ενασχόληση με κάτι που πιστευείς και στοχεύεις οτι κάτι θα βγεί απο αυτό, (αλλα ακόμα και τίποτα αν δεν αλλάξει) είναι καθαρά η ευχαρίστηση της ίδιας της ασχολίας, οτι κάτι έκανες, κάτι προσπάθησες και σίγουρα πάντα κάτι μαθαίνεις.

Αλλοίμονο αν όλοι κάναμε ( που κακά τα ψέματα προς τα εκεί βαδίζουμε) τα ίδια πράγματα, με τον ίδιο τρόπο, με τα ίδια υλικά, απο το ίδιο μαγαζί...δέ χάθηκε ο κόσμος η μάλλον όχι ακόμα για να μην είμαι και απαισιόδοξος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-10-08, 16:46
Το avatar του χρήστη salvator_v
salvator_v Ο χρήστης salvator_v δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2008
Περιοχή: Αμπελόκηποι-Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Συμφωνώ, αν παρατήρησες δεν σου πρότεινα τίποτα παρά μόνο να αποφύγεις κάποιες κακοτοπιές.
Και μέχρι να χαθεί ο κόσμος έχουμε να μάθουμε ακόμα πολλά.
Πάντως προλαβαίνεις να χαλάσεις κάνα δύο φίλτρα...

(Για την ανταλλαγή στα καπάκια των 280-400 δες αν πατάει σωστά το μπροστινό μερός του άξωνα της προπέλας).
__________________
Φιλικά S.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Juwel record 80 - Κοινωνικό φυτεμένο etomis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 25-10-08 00:32
Juwel Record 80 - Κοινωνικό Νέο dimapo Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 17-09-08 13:17
Επιλογή λάμπας για Record 80 etomis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 16-09-08 09:22
Λάμπες Τ5 για Juwel Record 80 etomis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 10-07-08 13:53
Κυκλοφορητής SaKreK Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 15-09-04 12:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08778 seconds with 15 queries