Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-09-08, 11:19
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Σωστή η σκέψη σας. Δεν είχα υπολογίσει ότι είναι τόσο μεγάλη "πίκρα".

Κάτι άλλο...."γύρισα" πολλές sites στο net με profiles του εν λόγω είδους και η συντριπτική πλειοψηφία ανέφερε ότι μπορούμε άνετα να έχουμε παραμέτρους αλκαλικού νερού χωρίς να μιλάμε βέβαια για ακραία νούμερα.

Αύτο σε συνδυασμό με την άποψη Ελλήνων και ξένων συνχομπυστών (φαινομενικά έμπειροι) οι οποίοι υποστηρίζουν ότι το εν λόγω είδος είναι μια χαρά σε νερό δικτύου (π.χ. με τις δικές μου τιμές). Δεν επιβιώνουν απλά, αλλά ευημερούν.

Οπότε με προβλημάτισε λίγο. Θεωρώ ότι το βασίζουν αυτό στις πολλαπλές αναπαραγωγές σε αιχμαλωσία όπου τα ψάρια πλέον δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις σε παραμέτρους με κάποια F0 ή F1 κλπ.

Ποιά είναι η άποψη σας πάννω σε αυτό;
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-08, 11:32
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οι πολλαπλες αναπαραγωγες δεν αλλαζουν τις απαιτησεις, απλα δινουν μεγαλυτερες δυνατοτητες προσαρμογης. Τωρα αν πανε καλα σε ελαφρως αλκαλικό νερό, ή απλά δεν εχουν αμυνα σε καποιες ασθενιες που μπορει να εμφανισθουν αυτο δεν μπορει να το πει κανεις με 100% βεβαιοτητα. Οταν δεν μπορουμε να παρεχουμε συνθηκες ομοιες με το φυσικο περιβαλλον, απλα περνουμε παραπανω ρισκα....
Δεν σημαινει οτι δεν γινεται, ουτε οτι δεν θα πανε καλα αναγκαστικα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-09-08, 11:42
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι πολλαπλες αναπαραγωγες δεν αλλαζουν τις απαιτησεις, απλα δινουν μεγαλυτερες δυνατοτητες προσαρμογης.
Όντως αυτό εννοούσα. Δικό μου λάθος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα αν πανε καλα σε ελαφρως αλκαλικό νερό, ή απλά δεν εχουν αμυνα σε καποιες ασθενιες που μπορει να εμφανισθουν αυτο δεν μπορει να το πει κανεις με 100% βεβαιοτητα. Οταν δεν μπορουμε να παρεχουμε συνθηκες ομοιες με το φυσικο περιβαλλον, απλα περνουμε παραπανω ρισκα....
Δεν σημαινει οτι δεν γινεται, ουτε οτι δεν θα πανε καλα αναγκαστικα.
Το πιθανότερο είναι αυτό. Οπότε αν δεν προβείς σε Α/Ο παίρνεις ένα ρίσκο, το οποίο μένει να αποδειχθεί στην πράξη αν είσαι ΟΚ ή όχι.

Πάντως σε posts πιρανχόβιων ανα τον κόσμο φαίνεται ότι αξίζει το ρίσκο. Τί να πω.. είμαι demi.

Κάνας red belly keeper να μας πει γνώμη;;
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-08, 11:49
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

απο αυτα που εχω δει μεχρι τωρα αμα το ψαρι δεν ειναι σε συνθηκες που συναντιουνται στην φυση εκτος του οτι δεν θα εχει την φυσικη του συμπεριφορα και ολη την ενταση των χρωματισμων του καποια στιγμη κλαταρει και μετα ψαχνομαστε να δουμε τι εγινε
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-08, 13:05
Το avatar του χρήστη sofianos7
sofianos7 Ο χρήστης sofianos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2007
Περιοχή: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή

Εγώ πάντως από τότε που τα πήρα και ήταν 4εκ τα έχω σε νερό δικτύου. Το ph μου είναι 7,5 περίπου και τώρα είναι 12εκ και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Βέβαια δεν τα ρώτησα αν περνάνε καλά αλλά έχουν τη χαρακτηριστική συμπεριφορά των πιράνχα και δεν έχω προβλήματα επιθέσεων κλπ. Στις αλλαγές νερού βάζω και ενα 4κιλο απιονισμένο, έτσι για δικιά μοιυ ικανοποίηση. Με αυτά όλα δεν λέω ότι έχω τις καλύτερες συνθήκες αλλά από τη μικρή μου εμπειρία στο συγκεκριμένο είδος και μετά από ώρες διαβάσματος έχω βγάλει το συμπέρασμα (υποκοιμενικό) ότι είναι σκληρό και ευπροσαρμοστο είδος.

ΦΙΛΙΚΑ - ΜΑΚΗΣ
__________________
Μάκης - Μεσολόγγι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-09-08, 11:03
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

η γνωμη μου ειναι οτι αν για οποιονδηποτε λογο δεν θελουμε να αλλαξουμε τις συνθηκες του νερου της βρυσης μας υπαρχουν πολλες εναλλακτικες σε ψαρια : κεντρικης αμερικης , μαλαουι () ταγκανικα , ασιας , μαδαγασκαρης
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-08, 16:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω επιμενω οτι ενας απο τους σοβαροτερους λογους που μου αρεσει το χομπυ ειναι το να φερνω το νερο εκει που πρεπει για το ψαρι.
Αλλιως να μην το ειχα καθολου το ψαρι
ή να μαζευα γραμματοσημα.

και για να βοηθησω στο θεμα
http://cgi.ebay.co.uk/MWS-AQUARIUM-R...742.m153.l1262
και ανταλλακτικο http://cgi.ebay.co.uk/MWS-50-GPD-MEM...QQcmdZViewItem

Και βαζεις και μεσα στο βαρελι που μαζευεις νερο, ενα φιλτρο (ή ενα μικρο εξωτερικο καλυτερα) με τυρφη να το γυριζεις λιγο πριν το αλλαξεις.

ποιος θα κανονισει μια ομαδικη αγορα απο τον κυριο?
https://shop.strato.de/epages/12027....Products/AP50l
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Malawi 120 λίτρα zagorakis Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 21 07-06-08 11:14
60 λίτρα Z_X Nano Reef 6 19-01-08 21:48
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04
Πόσα λίτρα; tropheus Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 27-12-04 11:19
900 λίτρα koko DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 04-11-04 18:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04823 seconds with 13 queries