Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Fish Only

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-07-06, 12:17
joman Ο χρήστης joman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Περιοχή: Βελγιο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Λίγα τα λίτρα πολλά τα προβλήματα
Έτσι όμως έχουμε και κάτι να ασχολούμαστε, και εκτός αυτού όταν όλα μπούνε σε σειρά η ευχαρίστηση θα είναι μεγαλύτερη.
Σύντομα λοιπόν ρίχνω βακτηρίδια μαζί με τους ερημίτες, και κάααααααθομαι.
Για τα ψαράκια πολύ καλός ο σύνδεσμος που προτείνεις φίλε Tricky, ακριβώς κάτι τέτοιο ζητούσα.
Καλό το reef αλλά και λίγη κίνηση δίνει άλλη χάρη.
Βέβαια οι επιλογές είναι ελάχιστες, και ίσως μειωθούν ακόμα από τη διαθεσιμότητα στα μαγαζιά εδώ…
Τα μανιτάρια και οι πολύποδες πως λέγονται επιστημονικά για να μπορέσω να τα ζητήσω εδώ;
Είναι μήπως τα Zoanthus ;
Διάβασα πως αυτά δεν χρειάζονται πολύ φως και είναι εύκολα στη συντήρηση τους.
Επίσης διάβασα σε ένα γαλλικό site για ένα εύκολο είδος κοραλλιού, τα Clavularias.
Τώρα θα μου πείτε και που θα τα βάλεις όλα αυτά μωρέ σε 20 λίτρα;
Ε, βλέποντας και βάζοντας..
Για το νερό που ρωτάς, στο μαγαζί που κάνω τις αγορές μου είπανε να βάλω μόνο νερό βρύσης, για να μην μου κατέβει το ΡΗ, και μιας και δεν θα έχω σκληρά κοράλλια δεν υπάρχει πρόβλημα.
Παντού στο νετ όμως βλέπω να προτείνεται το νερό από Α/Ο.
Για αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα αφού έχω ήδη ένα μηχάνημα Α/Ο και ετοιμάζω κάθε εβδομάδα 50 λίτρα για το φυτεμένο μου.
Οπότε μάλλον τη λύση αυτή θα υιοθετήσω, 5-10 λίτρα την εβδομάδα δεν είναι κόπος.
Ήδη έχω κάνει μια αλλαγή του μισού νερού με Α/Ο.
Από αλάτι χρησιμοποιώ το reef crystals αλλά αν υπάρχει κάτι καλύτερο να προτείνετε..
Όσο για τον άνθρακα-αντιφωσφορο στο φιλτράκι δεν υπάρχει και εκεί πρόβλημα.
Το μεγαλύτερο από τα δυο έχει δυο θήκες που για την ώρα περιέχουν σφουγγαράκια.
Τα βγάζω, και βάζω τα υλικά για το χημικό φιλτράρισμα.
Να βάλω και άλλο ζωντανό βράχο ε;
Δεν βλέπω να μένει και πολύ νερό τελικά.
Και 2 κυκλοφορητές που προτείνεις, για την επόμενη παραγγελία, και ο Θεός βοηθός.
Κάτι τελευταίο που ξέχασα να ρωτήσω, η άμμος είναι απαραίτητη; για την ώρα δεν έχω βάλει ακόμα.
Εάν βάλω κάποιο είδος goby φαντάζομαι πως τη χρειάζεται.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-07-06, 13:35
joman Ο χρήστης joman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Περιοχή: Βελγιο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Gorgi μόλις διάβασα το ποστ σου.
Για βράχο μάλλον θα βάλω ακόμα λίγο(ζωντανό) όταν λες στρωμένο φαντάζομαι αυτό εννοείς, από υπόστρωμα όπως αναφέρω και στο προηγούμενο ποστ μου, δεν έχω βάλει ακόμα τίποτα.
Νομίζω όμως πως δεν θα αποφύγω την άμμο.
Η θερμοκρασία για την ώρα(ε ναι έχουμε και εδώ ζέστη) αγγίζει τους 30 βαθμούς, αλλά από εξάτμιση δεν έχω παρατηρήσει κάτι σοβαρό.
Προχτές βέβαια έκανα μια αλλαγή του μισού νερού , οπότε αναπλήρωσα και τα προηγούμενα κενά χωρίς να το καταλάβω.
Για τις αντλίες το σκέφτομαι, επειδή ίσως αργότερα περάσω σε λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο, καλύτερα να αγοράσω κάτι που θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω και εκεί χωρίς πρόβλημα χαμηλής απόδοσης…
Πάντως για να πω την αλήθεια είναι πράγματα που προτείνετε, και δεν καταλαβαίνω γρι (είπαμε, μόλις μου μπήκε το μικρόβιο του αλμυρού, και οι γνώσεις μου είναι περισσότερο και από περιορισμένες ).
Πχ. το ΙΜΗΟ τι είναι πάλι; και τα Trochus και Turbo, σαλιγκάρια είναι;
Που θα πάει, θα τα μάθω σιγά σιγά!
Από ερημίτες στο μαγαζί που κάνω τις αγορές είδα μόνο μπλε, έχουν διαφορά με τους κόκκινους;
Όσο για το να μη μασάω… όπως τα λες έτσι το βλέπω και εγώ.
Αν δω ότι με τραβάει πραγματικά μάλλον περνάω σε κάτι μεγαλύτερο.
Στην πραγματικότητα για σαν δοκιμή το βλέπω, αν δεν τραβήξει(που είναι λίγο απίθανο μιας και έχω ήδη πορωθεί), να μην είναι πολύ επώδυνο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-07-06, 14:29
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Φιλε εαν βαλεις κι αλλο βραχο φροντισε να ειναι οσο πιο πολυ πορωδης γινεται, κανε υπομονη κι ολο και κατι καλο θα πετυχεις. Οταν λεω για στρωμενο βραχο (εννοειτε ζωντανο) εννοω βραχο που εχει περασει το σταδιο κουραρισματος και δεν εχει πανω του νεκρη οργανικη υλη η οποια αποσυντιθεται.

Με τις θερμοκρασιες που εχεις ξεχασε τα κοραλλια και τα ασπονδυλα...καλυτερα να περιμενεις και να τα βαλεις μεσα απο Σεπτεμβρη που θα σταματησουν οι ζεστες.
Οταν κανεις αλλαγη να συμπληρωνεις πρωτα το νερο που εχει εξατμιστει και μετα να κανεις την αλλαγη...διαφορετικα θα ανεβασεις την αλατοτητα, κατι που στα λιτρα σου γινεται "τσακ μπαμ". Και στο φυτεμενο ετσι δεν κανεις, για να μην αυξανετε η Γενικη Σκληροτητα?

ΙΜΗΟ= In my Humble opinion= κατα την ταπεινη μου αποψη
Trochus και Turbo=σαλιγκαρια

Οι μπλε ερημιτες τρωνε κοραλινη, εγω ειχα ενα που ετρωγε και turbinaria (σκληρο κοραλλι) και πηρε ποδι.

Για μανιταρακια και ζοανθους που ειναι ευκολα δεν θα εχεις προβλημα, και το κοραλλι που διαβασες στο γαλλικο site που λες μαλλον θα ειναι το pachyclavularia δλδ. green star polyps...αρκετα ευκολο και πολυ ομορφο ΙΜΟ (in my opinion/κατα την γνωμη μου). Απλα θα εχεις προβλημα με την θερμοκρασια.

Το reef crystals δουλευω κι εγω και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Εαν θελεις να βαλεις και αμμο θα σου ελεγα να βαλεις μοναχα ζωντανη...ειναι πολυ μικρη η ποσοτητα που θα χρειαστεις για να κοιταξεις το κοστος. Με 4-5 εκ. θα εισαι μια χαρα.

Ειναι λιγα τα λιτρα....ξεκινα απο τωρα τα σχεδια για το επομενο ετσι ωστε ο εξοπλισμος που θα αποφασισεις να παρεις να ταιριαζει και σ'αυτο.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-07-06, 14:47
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joman
Για το νερό που ρωτάς, στο μαγαζί που κάνω τις αγορές μου είπανε να βάλω μόνο νερό βρύσης, για να μην μου κατέβει το ΡΗ, και μιας και δεν θα έχω σκληρά κοράλλια δεν υπάρχει πρόβλημα.
Γενικότερα μην κάνεις ότι σου πουν (όχι μόνο τα μαγαζιά αλλά και εμείς εδώ) αν πρώτα δεν το διασταυρώσεις. Αυτό που σου είπαν λοιπόν απλά δεν γίνεται. Το νερό της βρύσης δεν είναι κατάλληλο. Όσο για το χαμηλό Phπου μπορεί να έχει το νερό από την R.O. με το που μπει το αλάτι, φτιάχνει. Και τα σκληρά κοράλλια που κολλάνε??? Τέσπα…

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joman
Από αλάτι χρησιμοποιώ το reef crystals αλλά αν υπάρχει κάτι καλύτερο να προτείνετε..
Καλό είναι.

[quote=joman]Να βάλω και άλλο ζωντανό βράχο ε;[quote/]

Όσο περισσότερο τόσο και καλύτερα. Απλά στην περίπτωσή σου δεν νομίζω να αξίζει να βάλεις γιατί δεν θα σου μείνει καθόλου χώρος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joman
Κάτι τελευταίο που ξέχασα να ρωτήσω, η άμμος είναι απαραίτητη; για την ώρα δεν έχω βάλει ακόμα.
Απαραίτητη δεν είναι. Ιδίως σε τόσο μικρό ενυδρείο. Αλλά και μόνο το αισθητικό αποτέλεσμα που θα έχεις αξίζει να βάλεις. Δείχνει πιο φυσικό το ενυδρείο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joman
Η θερμοκρασία για την ώρα(ε ναι έχουμε και εδώ ζέστη) αγγίζει τους 30 βαθμούς, αλλά από εξάτμιση δεν έχω παρατηρήσει κάτι σοβαρό.


Για fishonly είσαι ήδη οριακά. Αντέχουν σε αυτή τη θερμοκρασία αλλά καλό θα ήταν να την ρυθμίσεις και να την έχεις στους 28C.
Αυτό το πρόβλημα θα είναι –για μένα- και το μεγαλύτερο που θα αντιμετωπίσεις. Θα πρέπει να ρίξεις την θερμοκρασία. Αυτό γίνεται είτε με chiller (που βέβαια δεν το συζητάμε) είτε με ανεμιστηράκια. Τα ανεμιστηράκια για να τα χρησιμοποιήσεις πρέπει να έχεις controllerθερμοκρασίας (διπλό και για Χειμώνα και για καλοκαίρι), και ανοικτό καπάκι. Η μείωση της θερμοκρασίας γίνεται με την εξάτμιση του νερού. Αυτό είναι το εύκολο. Το δύσκολο είναι να το αναπληρώσεις. Αυτό γίνεται είτε με σύστημα αναπλήρωσης νερού (που βέβαια δεν το συζητάμε) είτε με το χέρι καθημερινά. Και λέω καθημερινά γιατί εξ΄ αιτίας του ότι το ενυδρείο είναι πολύ μικρό, θα αλλάζει και η αλατότητα του νερού σου αν το αμελήσεις (πάντα εξατμίζεται καθαρό νερό και γι΄ αυτό συμπληρώνουμε μόνο νερό από R.O.).
Ελπίζω να μην σε κούρασα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joman
...και τα Trochus και Turbo, σαλιγκάρια είναι;


Ναι σαλιγκάρια είναι αλλά μπαίνουν μόνο σε καλά στρωμένο ενυδρείο και με χαμηλό No3 καθότι πολύ ευαίσθητα. Για αυτό και σου πρότεινα μόνο ερημίτες. Οι κόκκινοι είναι πιο ήσυχοι από τους μπλε. Οι μπλε την πέφτουν σε σαλιγκάρια ακόμα και μόνο για να τους πάρουν το καβούκι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joman
Για τις αντλίες το σκέφτομαι, επειδή ίσως αργότερα περάσω σε λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο


Εκεί καταλήγουμε όλοι…..










__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-07-06, 13:13
joman Ο χρήστης joman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Περιοχή: Βελγιο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Τελικά παιδιά δεν άντεξα.
Πηγαίνοντας χτες να αγοράσω άμμο, είδα το ενυδρείο αυτό http://www.aquadistri.com/site_en/ni...details&id=122

Τα μέτρα του ακριβώς φτιαγμένα για το έπιπλο μου.
Ε, το χτύπησα αμέσως μιας και με το μικρότερο αδερφάκι του δεν το έβλεπα να πήγαινα και πολύ μακριά(τουλάχιστον με αυτό θα βγάλω κάνα εξάμηνο ; ).
Τώρα έχω 45 καθαρά λίτρα νερού, έχω ρίξει ήδη και 10 κιλά αραγωνήτη + 10,5 κιλά ζωντανό βράχο.
Έχει 2 λάμπες PL 11 watt έκαστη, και νομίζω πως υπάρχει χώρος για να προσθέσω ακόμα 1-2.
Στην πίσω μεριά του καπακιού υπάρχει και ένα άνοιγμα ότι πρέπει για το skimmer που πλέον δεν φαντάζει μακρινό όνειρο.
Έχει και ένα φιλτράκι περίπου ενός λίτρου, που είχε κιόλας μικρές ποσότητες άνθρακα και μακαρονάκι εκτός από το σφουγγάρι.
Έριξα τα 20 λίτρα που είχα από το μικρό ενυδρείο, και ακόμα 25 λίτρα από Α/Ο.
Η αλατότητα, είναι στα 1020, αν και πιστεύω το φτηνό εργαλειάκι μέτρησης, δεν είναι και τόσο αξιόπιστο.
Και έρχομαι πάλι να ζητήσω τις συμβουλές σας.
Σκοπεύω να κάνω μια παραγγελία για ότι χρειάζομαι στο aquaristic.net.
Μπορείτε να μου προτείνετε συγκεκριμένα υλικά που θα κάνουν τη ζωή στο ενυδρείο καλύτερη;
Αντλίες, skimmer, εργαλεία μέτρησης, και ότι άλλο είναι απαραίτητο;
Αυτά τα λίγα για την ώρα(πρέπει να πάμε και για δουλειά…)
Πάντως μόλις τώρα αρχίζει το κεφάλαιο αλμυρό, και σίγουρα θα έχουμε πολλά να πούμε σύντομα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-07-06, 14:55
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Κοίτα σκίμερ για τόσο μικρό ενυδρείο, που να μπαίνει εξωτερικά κρεμαστό δεν ξέρω αν υπάρχει. Σίγουρα υπάρχουν αυτά με τις αερόπετρες (για την ακρίβεια ξύλινες) αλλά δεν ξέρω αν σου κάνουν για το ύψος. Και πάλι θα πρέπει να το βάλεις εσωτερικό και βέβαια θα φαίνεται άσχημα.
Από εργαλεία μην ξεκινήσεις να προμηθευτείς τπτ hiend. Κάτσε με αυτά που έχεις και βλέπεις στην πορεία. Μια αντλιούλα θα την χρειαστείς. Ψάξε να βρεις μια μικρή. Οι maxijetπου είναι καλές ίσως σου φαντάζουν μεγάλες….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-07-06, 21:36
joman Ο χρήστης joman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Περιοχή: Βελγιο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Από skimmer εχω διαβάσει πως υπάρχει και το prism που κρεμιέται εξωτερικά.
Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;
Η μήπως προτιμότερο κάτι σαν το TUNZE Nano DOC Skimmer 9002, αν φυσικά χωράει στο άνοιγμα που υπάρχει στο καπάκι;
Για τις maxijet που λέτε συχνά, πρόκειται για είδος αντλιών ή για μάρκα;
Κάποια πρόταση για ελεγκτή θερμοκρασίας μήπως; Σκέφτομαι να βάλω κάτι για να ελέγχει και το θερμαντικό σώμα, αλλά και ένα μικρό ανεμιστηράκι που πρόκειται επίσης να τοποθετήσω, όπως προτείνει και ο accnt πιο πάνω.
Και μια πρώτη φωτό για να δούμε την εξέλιξη.
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2707a.jpg
Εμφανίσεις:  440
Μέγεθος:  35,0 KB
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-07-06, 18:19
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Οι maxijet είναι μάρκα και έχει στην γκάμα της αρκετές αντλίες ανάλογα με τα λίτρα την ώρα.
Ο ελεγκτής θερμοκρασίας που χρησιμοποιώ εγώ είναι ο Eliwellic901 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
Τώρα για skimmer ψάξε το λίγο να δεις τι κυκλοφορεί στην αγορά. Αλλά φαντάζομαι ότι και ο prizm θα είναι μεγάλος για το ενυδρείο σου (από άποψη πώς να τον τοποθετήσεις).
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-07-06, 21:51
joman Ο χρήστης joman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Περιοχή: Βελγιο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Αγόρασα τελικά ένα τεράστιο(για το ενυδρειάκι μου) εξωτερικό skimmer.
Πρόκειται για το skimmer400P, που υπάρχει σε αυτή τη διεύθυνση http://www.crocitrading.com/index.ph...prodotti&wx=on

Το δοκίμασα στο μαγαζί που αγόρασα και το ενυδρείο, σε ένα παρόμοιο για να είμαι σίγουρος ότι θα χωρέσει από το άνοιγμα που υπάρχει στο καπάκι.
Όλα εντάξει, και εκτός αυτού και στο μαγαζί χρησιμοποιούσαν το μεγαλύτερο μοντέλο, και με διαβεβαίωσαν πως κάνει πολύ καλή δουλειά.
Το τοποθετώ λοιπόν σήμερα το απόγευμα και κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις.
Ο αφρός που βγάζει για την ώρα είναι άσπρος χωρίς την καφετιά βρωμιά που συνήθως μαζεύουν.
Προφανώς να συμβαίνει αυτό λόγω του ότι μόλις το τοποθέτησα.
Θα δείξει το μέλλον.
Κάτι που θέλω να ρωτήσω σχετικά με την έξοδο του νερού.
Μιλάμε πως στο μισό περίπου ενυδρείο(στην πλευρά που δίνει η εξαγωγή του skimmer) επικρατεί ομίχλη εξ αιτίας την μεγάλης ροής νερού-αέρα.
Δοκίμασα να κατεβάσω την είσοδο νερού από το ροοστάτη εισαγωγής. Αλλά πάλι έχω σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα, μάλιστα αν την κατεβάσω πολύ ο αφρός δεν έχει σχεδόν τη δύναμη να ανέβει στο ποτήρι που μαζεύει τις πρωτεΐνες.
Έτσι θα είναι πάντα; μήπως τελικά το ότι η αντλία και γενικότερα το όλο σύστημα είναι για περισσότερα λίτρα προξενεί αυτή την κατάσταση;
Το φίλτρο κρίνεται πλέον απαραίτητο μετά την τοποθέτηση του skimmer; Μήπως να άφηνα μόνο το μικρό με λίγο σφουγγάρι και μακαρόνι, γλιτώνοντας έτσι λιγάκι χώρο;
Κατέβηκε λίγο και η θερμοκρασία, 29 βαθμούς
¶ντε μπας και βάλουμε και κάνα ζωντανό πριν το Σεπτέμβριο
Τον ελεγκτή θερμοκρασίας που αναφέρεις accnt δεν μπόρεσα να τον βρω σε καμιά αναζήτηση, τον έχεις γράψει σωστά;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
SALT WATER FISH NAMES nkarvounis Mη Reefsafe 2 27-12-02 03:31
ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ FRESH WATER nkarvounis Γλυκό νερό - Γενικά 6 20-12-02 10:41
Fish Atlas on line Tolis Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 0 10-12-02 18:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08516 seconds with 14 queries