Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-12-11, 22:33
STELIOS1983 Ο χρήστης STELIOS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-12-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Δεν κανει βρε παιδια δεν κανει το εχω δει το σκιμμερ να παιζει σε 400λιτρο ενυδρειο,δεν κανει για πιο μεγαλο στα λιτρα μας 600+δεν υπαρχει κρεμαστο που να ικανποιει τις απαιτησεις μας!
καταρχην το σκιμμερ αυτο atb hang on εχει επιλογη να διαλεξεις αναμεσα σε δυο αντλιες οποιες θελεις εσυ,aquabee2001 η eheim 1250 και οι δυο το ιδιο μικρες!εχει μικρη αντλια(aquabee2001 την ιδια deltec mce600) η αμα διαλεξεις την eheim τοτε ειναι το ιδιο σαν να πηγαινεις με το blue300 που φοραει την or2500)
πεταμενα λεφτα θα ναι και αυτα απο την στιγμη πυο χρειαζεσαι κατι πιο δυνατο και γρηγορα φιλε Ραφαηλ θα ψαχνεσαι γι αλλο πιο μεγαλο!(στο κατω κατω αν ηταν ετσι να σου δωσω εγω το δικο μου deltec mce600 που θελω να το δωσω και να περασω σε μεγαλυτερο,γιατι δεν με καλυπτει στα ιδια με τα δικα σου λιτρα!!!
προσωπικα θα εβαζα ενα καλο και μεγαλο εξωτερικο διπλα στο ενυδρειο να παιρνει νερο απο το ενυδρειο και να το στελνει παλι πισω ουτε να μπλεκω με μικρα κρεμαστα σκιμμερ με μικρες αντλιες και να εχω και το κεφαλι μου υσηχο οτι σκιμμαρω δυνατα και βαζω μπολικο οξυγωνο στο νερο και κραταω οσο πιο σταθερο το ph και τα νιτρικα χαμηλα!
και εγω δεν σου μιλαω λεγοντας σου απλα ιδεες για σκιμμερ που δεν εχω δουλεψει και εχω απλα ακουσει αλλα για σκιμμερ που εχω δουλεψει και ξερω απο πρωτο χερι!
κανε οτι θες μονο μην κοιτας παντα την πιο βολικη ευκολη λυση αλλα την ορθη για το συστημα σου
Καλα Χριστουγεννα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-12-11, 22:58
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Και εγω αυτο θελω φιλε μ το καλυτερο για το ενυδρειο μου απλα μια ερωτηση εκανα αφου δεν κανει θα παω σε ενα πιο μεγαλο το turboflotor shorty cmpact φιλικα παντα φιλε Στελιο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-12-11, 16:24
mink Ο χρήστης mink δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Απο τη θεωρια στην πραξη εχει μεγαλη διαφορα , καλα παιδια.
Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει sump , σκιμμερ πρεπει να μπει μονο κρεμαστο.Οτι αλλο κανεις απλα δεν θα δουλεψει σωστα. θα εισαι συνεχεια με το ανχος. Για καποιο λογο τα βγαζουν ετσι οι ανθρωποι. Πατεντες υπαρχουν πολλες , εγω παντως θελω να κοιμαμαι ησυχος το βραδι...
Τωρα οσο αφορα τα σκιμμερ, απο τις εμπορικες μαρκες μονο atb-deltec.
Ειναι τα μονα που δουλευουν περιπου τα λιτρα που λενε.
Στελιος. το σκιμμερ που λεω δουλευει εδω κ 2 χρονια ενυδρειο 700λ καθαρα . φουλ reef. κ ανετα
Ο καθενας κανει τις επιλογες του...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-12-11, 22:05
ARHSREEFAS Ο χρήστης ARHSREEFAS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mink Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τη θεωρια στην πραξη εχει μεγαλη διαφορα , καλα παιδια.
Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει sump , σκιμμερ πρεπει να μπει μονο κρεμαστο.Οτι αλλο κανεις απλα δεν θα δουλεψει σωστα. θα εισαι συνεχεια με το ανχος. Για καποιο λογο τα βγαζουν ετσι οι ανθρωποι. Πατεντες υπαρχουν πολλες , εγω παντως θελω να κοιμαμαι ησυχος το βραδι...
Τωρα οσο αφορα τα σκιμμερ, απο τις εμπορικες μαρκες μονο atb-deltec.
Ειναι τα μονα που δουλευουν περιπου τα λιτρα που λενε.
Στελιος. το σκιμμερ που λεω δουλευει εδω κ 2 χρονια ενυδρειο 700λ καθαρα . φουλ reef. κ ανετα
Ο καθενας κανει τις επιλογες του...
καννεις μεγαλο λαθοσ δεν παρχουν μονο αυτες οι εταιριες!!!
οσο για το οτι αμα δεν υπαρχει σαμπ τοτε δεν μπορεις να βαλειςεξωτερικο κανεις παλι τραγικο λαθοςδιοτι οπως θα δουλευες ενα εξωτερικο διπλα στο σαμπ με τον ιδιο τροπο θα το δουλεψεις διπλα στο ενυδρειο!
(εξωτερικο ειναι οχι εσωτερικο μην μπερδευεσαι)
εγω ειχα το εξωτερικο μου για νεα χρονο με αριστα αποτελεσματα διπλα στο ενυδρειο μου αφουδεν ειχα σαμπ και εγω ενα φεγγαρι!!!!
δεν εχει καμια διαφορα ειτε το δουλεψεις διπλα στο σαμπ ειτε διπλα στο ενυδρειο τα διια αποτελεσματυα θα παρεις!!
και το ξερω απο πρωτο χερι καθως το εχω δει στην πραξη δοκιμασε το καμια φορα κια θα με θυμηθεις!!!
εγω το κρεμααστο το κρινω οχι απλα μικρο αλλα πολυ μικρο,το fish only του φιλου θα εχει μεγαλες απαιτησεις σε οξυγωνο και θα ταιζει κατεψυγμενες και νορι οποτε χρειαζεται σιγοθρα ενα μεγαλο σκιμμερ πολυ πιο μεγαλο απολα τα κρεμαστα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά συγκρίνεις μια από τις κορυφαίες μάρκες για skimmer με μια από τις χειρότερες κάνοντας σύγκριση μόνο των λίτρων των αντλιών. Σημασία έχει και ο σχεδιασμός του skimmer αλλά και η δυνατότητα άντλησης αέρα που έχει η κάθε αντλία.

Ξέρω παιδί που εχει το ATB 3 χρόνια σε 800 λίτρα ενυδρείο με την eheim και είναι πολύ ευχαριστημένος. Αν λοιπόν η ΑΤΒ το δίνει για τα λίτρα σου σκέψου το.
Γενικά δες αν σε "παίρνει" ο χωρος για εξωτερικό skimmer. H deltec έχει αρκετά που σίγουρα σε καλύπτουν αλλά πρέπει να έχεις χώρο δίπλα στο ενυδρείο για να τα βάλεις.

το turboflotor ειναι πολυ γεροδεμενη κατσκευη και βαζει παρα πολυ και ψιλοκομενο αερα!τωρα αν ο φιλος σου εχει σε 800 λιτρα οποιοδηποτε κρεμαστο το μονο που εχω με βαση την εμπειρια μου να πω ειναι οτι απο την στιγμη που θα περασει σε καποιο εξωτερικο θα δει μεγαλη διαφορα
οχι κρεμαστο ειναι η γνωμη μου οσο καλα κρεμαστα και αν υπαρχουν(deltec mce600,aquamedic blue3000,atb)ειναι μικρα για αυτα τα λιτρα!
στην περιπτωση του φιλου συνιστω απο την εμπειρια μου ενα μεγαλο εξωτερικο που θα μπορει να το δουλεψει οπως θελει,οπως το turboflotor

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ARHSREEFAS : 26-12-11 στις 22:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-12-11, 22:38
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Το σημείο που τονίζω είναι να μην γίνεται σύγκριση skimmer με βάση την αντλία και μόνο.
Ο φίλος μου έχει in sump μοντελο και είναι ευχαριστημένος. Και από την δική μου εμπειρία λέω μακριά από skimmer aquamedic ε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-12-11, 23:55
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

γιατι μακρια απο aquamedic?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-12-11, 12:42
STELIOS1983 Ο χρήστης STELIOS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-12-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σημείο που τονίζω είναι να μην γίνεται σύγκριση skimmer με βάση την αντλία και μόνο.
Ο φίλος μου έχει in sump μοντελο και είναι ευχαριστημένος. Και από την δική μου εμπειρία λέω μακριά από skimmer aquamedic ε
οχι ρε φιλε εισαι αδικος γιατι μακρυα απο aquamedic!εχει πολυ καλα σκιμμερ και με πολυ καλυτερη τιμη σε σχεση με την deltec για παραδειγμα,που τωρα καπως εχει ριξει τις τιμες λογω κρισης
μια φορα εγω εχω δει να δουλευει turboflotor shorty και deltec ap851 και το turboflotor ηταν πολυ ανωτερο και απο πσοοτητα και απο ποιοτητα(σκουρο μαυρο)αφρου!
προσωπικα το προτεινω ανεπιφυλακτα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-12-11, 18:31
ARHSREEFAS Ο χρήστης ARHSREEFAS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

καταρχην κατι αποψεις οτι αν βαλεις εξωτερικο και οχι κρεμαστο διπλα στο ενυδρειο δεν θα εχεισ αποδωση δεν εχουν καμια βαση και το μονο που δειχνουν ειναι απειρια οπως καθε εμπειρος χομπιστας γνωριζει!εγω δουλεψα με αυτον τον τροπο απροβληματιστα για πολυ καιρο
επιπλεον οταν λεμε μακρυα εννουμε απο τα tmc!
τωρα αν καποιος προτιμα καποια εταιρια περισσοτερο απο καποια αλλη αυτο δεν σημαινει οτι ολες οι αλλες εταριες απορριπτονται!μην ειμαστε απολυτοι!
γιατι τα atb ειναι πολυ καλα και αθορυβα οπως και τα aquamedic αλλωστε αλλα η αποδωση στα atb δεν ειναι σταθερη και πεφτει πολυ συχνα και χρειαζονται συνεχεια καθαρισμα στο προπελακι τους!δεν το συνιστω στο φιλο να λυνει συνεχεια το σκιμμερ για να καθαριζει την ανλτια οχι οτι δεν ειναι καλο σκιμμερ(ειναι πολυ καλο απλα εχει αυτο το θεμα και εμενα με απωθει αλλα δεν ειμαι απολυτος να πω μακρυα επειδη εχει αυτο το ελλατωμα)
βεβαια αυτο ισως να οφειλεται στο οτι η atb δεν εχιε κατασκευασει ειδικο προπελακι αλλα προπελακι με τριχια(οπω καποιοι diyαδες στο reefcentral,κατι που παλια κατηγορουσε η deltec,ασχολιαστο!)
τελος παντων τα ατβ θελουν συχνο λυσιμο και καθαρισμα στην αντλια ενω τα aquamedic ειναι πιο σταθερα σε αποδωση χωρις σκαμπανεβασματα και δεν εχουν θεμα και αν τα καθαρησεις μια φορα το χρονο καθως εχουν ειδικο προπελακι που ψιλοκοβει τον αερα!!
αυτα τα ξερω απο προσωπικη εμπειρια
φιλε μου στην τελικη αυτο που εγω θελω να σου τονισω ειναι οτι μεινε μακρυα απο τα tmc και μακρυα απο τα καλα κρεμαστα σκιμμερ(deltec mce600,blue300,atb)γιατι ειναι μικρα για σενα και περνα σε ενα δυνατο εξωτερικο το οποιο σου επιτρεπει να το δουλευεις οπως θελεις και εισια στο σωστο δρομο!το turboflotor ειναι πολυ ευκολο στην χρηση και με εγγυημενα αποτελεσματα
παντα φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-12-11, 18:35
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Ο καθένας κρίνει απο την εμπειρία του και απλά την καταθέτει εδώ μήπως και βοηθήσει ένα συνχομπίστα!Ο Νίκος (sps4ever) είναι απο τους παλιούς στο χόμπυ και σίγουρα έχει δεί πολλά.Απο την δική μου εμπειρία να πώ πως έχοντας δουλέψει 3 διαφορετικά Aquamedic απο τα οποία ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος, μόλις πήρα το ΑΤΒ απλά κατάλαβα πόσο μπροστά είναι και απο απόδοση και απο οικονομία στο ρευμα!
Ραφαήλ αν και υπάρχουν τρόποι να δουλέψεις εξωτερικό skimmer χωρίς sump θα σου έλεγα να σκεφτείς να βάλεις hang on και για τον φόβο κάποιας δυσλειτουργίας που θα επιφέρει πλημμύρα !
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-12-11, 19:25
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STELIOS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην το σκιμμερ αυτο atb hang on εχει επιλογη να διαλεξεις αναμεσα σε δυο αντλιες οποιες θελεις εσυ,aquabee2001 η eheim 1250 και οι δυο το ιδιο μικρες!εχει μικρη αντλια(aquabee2001 την ιδια deltec mce600) η αμα διαλεξεις την eheim τοτε ειναι το ιδιο σαν να πηγαινεις με το blue300 που φοραει την or2500)
Βασικά συγκρίνεις μια από τις κορυφαίες μάρκες για skimmer με μια από τις χειρότερες κάνοντας σύγκριση μόνο των λίτρων των αντλιών. Σημασία έχει και ο σχεδιασμός του skimmer αλλά και η δυνατότητα άντλησης αέρα που έχει η κάθε αντλία.

Ξέρω παιδί που εχει το ATB 3 χρόνια σε 800 λίτρα ενυδρείο με την eheim και είναι πολύ ευχαριστημένος. Αν λοιπόν η ΑΤΒ το δίνει για τα λίτρα σου σκέψου το.
Γενικά δες αν σε "παίρνει" ο χωρος για εξωτερικό skimmer. H deltec έχει αρκετά που σίγουρα σε καλύπτουν αλλά πρέπει να έχεις χώρο δίπλα στο ενυδρείο για να τα βάλεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σκιμμερ xoytos Φίλτρανση 3 07-12-11 00:15
επιλογη σκιμμερ ραφαηλ10 Φίλτρανση 1 30-01-11 16:14
DIY Σκιμμερ LOUKAS2007 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 10-01-09 18:18
sos για σκιμμερ mixalis Φίλτρανση 2 25-11-08 07:01
Σκιμμερ chris129 Φίλτρανση 19 26-07-07 01:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06501 seconds with 13 queries