Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #37  
Παλιά 06-04-14, 14:19
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα των άλγεων είναι πολυσύνθετο αλλά όταν ο φωτισμός προέρχεται αποκλειστικά και μόνο από Grolux (σε ενυδρεία που παίρνουν από 2 και πάνω λάμπες αναφέρομαι) ευνοούνται οι άλγες πολύ περισσότερο από τα φυτά.
Για να νικηθούν οι άλγες χρειάζεται πρόγραμμα λίπανσης και σύστημα διοξειδίου, ρυθμισμένα όμως όλα με μαθηματική ακρίβεια (ακριβά μανόμετρα για να μην υπάρξουν αυξομειώσεις στην παροχή αερίου διοξειδίου, ακριβείς ποσότητες λιπασμάτων, υπολογισμοί με ηλεκτρονικά τεστ, κλπ), πράγμα που δεν μπορεί να κατανοήσει ακόμα, πόσο μάλλον να πετύχει ένας αρχάριος...

Να σου ξαναυπενθυμίσω ότι μόνον ο Raven είχε διατηρήσει με απόλυτη επιτυχία ενυδρείο αποκλειστικά με φωτισμό Grolux σε αναλογία μεγαλύτερη του 0,3W/L (τουλάχιστον δεν έχω βρει εγώ άλλον σε ελληνικά φόρουμ), αλλά το είχε πετύχει με DIY λίπανση και ποιος ξέρει επιπλέον με τι άλλα "μυστικά" καθώς ο Αλέξανδρος είναι αποδεδειγμένα από τους πιο ψαγμένους και καταξιωμένους Έλληνες μποστανάδες!
Όπως έγραψα και παραπάνω έχω σε ένα 85λιτρο (περ. 75 καθαρά) 2 grolux των 15W εδώ και περίπου 6 μήνες με ανακλαστήρες pilux (που είναι πολύ καλοί). Έχω περίπου 0,4w/lt δηλαδή.
Έχω DIY CO2 με τις συνήθεις αυξομοιώσεις του (έχω μετρήσει 20ppm αλλά και 5ppm CO2 !!!!) και όλο αυτό τον καιρό έχω μηδενικές άλγες, τόσο πολύ μηδενικές που τα 2 zebra nerite μου πεινάνε! Γι' αυτό το σκοπό έχω μηδενίσει και το excel, αν και δεν θα έπρεπε γιατί περιορίζει κάπως την μεταβολή του CO2.
Τα φυτά μου είναι εύκολα (το πιο δύσκολο που έχω είναι η alternathera reinicki rosafolia - αλλά είναι λίγο ταλαιπωρημένη σε εμένα, θα ήθελε περισσότερο φωτισμό) και αναπτύσσονται αρκετά καλά, κάθε δυο εβδομάδες κλαδεύω.
Χορηγώ λίπανση της seachem flourish, Fe, K και ταμπλέτες βυθού.
Το πρόγραμμα της λίπανσης που ακολουθώ δεν είναι επακριβές, άλλωστε συχνά - πυκνά λείπω από το σπίτι και δεν χορηγώ όταν πρέπει. Επίσης, κάποιες φορές απλά το ξεχνάω .

Συνεπώς υπάρχει και άλλος με φωτισμό μόνο grolux που έχει μηδενικές άλγες και μάλιστα χωρίς μπουκάλα CO2 και ευλαβικά τηρούμενο πρόγραμμα λίπανσης.

Για τα φυτά αν αντί δυο grolux έβαζα μόνο τη μία και την άλλη είχα μια aquastar π.χ., θα ήταν σαν να μείωνα τον φωτισμό τους. Η ανάπτυξή τους θα ήταν λιγότερη, όπως και οι απαιτήσεις σε λίπασμα και CO2.

Για εμένα, δυο grolux για το ενυδρείο του νηματοθέτη δεν κάνουν κακό (με περίπου 0,45W/lt), πέρα από την αισθητική του πράγματος, αρκεί να ασχοληθεί με CO2 και λίπανση. Αν δεν θέλει να μπλέξει με αυτά, τότε ναι, μην βάλει grolux, αλλά θα πρέπει να περιοριστεί στα πολύ εύκολα φυτά.

Ίσως η χρυσή τομή είναι μία grolux και μία άλλη, εξαρτάται πάντα από το τι θέλεις να κάνεις. Από την άλλη εγώ θα έβαζα δύο grolux και την υπάρχουσα ledοταινία θα την άλλαζα σε πράσινη, για να περιορίσω την χρωματική παραμόρφωση των grolux, αλλά θα έμπλεκα με CO2, λιπάσματα και πιο απαιτητικά φυτά!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12839 seconds with 14 queries