Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 27-11-08, 16:01
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Βοήθεια - άλγη/φως/λίπανση

Προσπαθώ να αντιμετωπίσω ένα πρόβλημα άλγης στο ενυδρείο μου, το οποίο τρέχει εδώ και 1 μήνα περίπου (μετά το στρώσιμο). Έχω διαβάσει διάφορα posts σχετικά με άλγες, αλλά θα ήθελα τα φώτα των έμπειρων στο θέμα, για να διορθώσω τυχόν λάθη και να αποφύγω τα χειρότερα. Συγνώμη για το εκτενές του post - αλλά ήθελα να δώσω τη ¨συνολική" εικόνα όσο γίνεται...

Τα στοιχεία του ενυδρείου: 150λ καθαρά, στρώθηκε πρώτα με αμμωνία. Έχει αρκετά φυτά στο μισό βυθό περίπου, και χαμηλή ιχθυοφόρτιση προς το παρόν (6 zebra danio, 2 SAE, 4 γαρίδες και 6 apple snails). Το υπόστρωμα είναι σκέτο χαλίκι (χαλαζιακό, 2mm).

Φωτισμός: 2x45W Τ5 (μαμίσιες της Juwel) με reflectors. Φωτοπερίοδος 9,5 ώρες την ημέρα.

Οι μετρήσεις μου είναι:
Ph=7,6 (έχω DIY διοξείδιο - μετρώντας με υγρό test της Hagen, το Ph παίζει από 7,2 την ώρα που ανάβουν τα φώτα μέχρι περίπου 7.8 την ώρα που σβύνουν).

Με υγρά τεστ Sera:
NH3/4=0,
NO2=0
NO3=25ppm (ανεβαίνει γύρω στα 5ppm τη μέρα, φτάνει μέχρι τα 30-35 τη μέρα της αλλαγής νερού)
Fe=0,15ppm (το ανεβάζω στο 0,15ppm αλλά σε 2 μέρες που είναι να ξαναρίξω έχει πάει στο 0 σχεδόν).
PO4=0,5ppm

Λίπανση: Ταμπλέτες στα φυτά που τρέφονται από τη ρίζα, Κ2SO4 (τόσο όσο να προστίθενται περίπου 20ppm Κ τη βδομάδα), Seachem Flourish (3ml τη βδομάδα) και Fleet.

Γενικά, όλα τα φυτά αναπτύσονται γρήγορα, αλλά έχω τα εξής προβλήματα (βλ. φωτο - σορυ που δεν είναι πολύ καλές, έχουν μεγάλο χρόνο έκθεσης):

0) Υπάρχει Green spot algae στο τζάμι και σε μερικά φύλα εδώ κι εκει.

1) H Hygro. Polysperma άρχισε να αναπτυσει καφέ κηλίδες σε 2-3 φύλα, μερικές από τις οποίες έγιναν τρύπες (στρογγυλές). Με παραπέμπει σε έλλειψη Καλίου απ'ότι διαβάζω - οπότε πρέπει μάλλον να ρίχνω περισσότερο, σωστά;

2) Αρκετά από τα παλαιότερα φύλα της polysperma πιάνουν μια μαυρίλα διάστικτη, η οποία δεν φεύγει με τρίψιμο, αλλά στην "υφή" φαίνεται να είναι άλγη (δηλ. δεν είναι απλά χρωματισμός του φύλου). Εδώ δεν ξέρω τι να κάνω...

3) Τα νεότερα φύλα της anubia, μόλις "ξεδιπλωθούν", έχουν πράσινα νεύρα και κίτρινο ενδιάμεσο ιστο --> με παραπέμπει σε έλλειψη σιδήρου. Σκέφτομαι ότι ίσως τα γρήγορα φυτά απορροφούν το σίδηρο και δε μένει για τις anubias. Να ανεβάσω τη δοσολογία Fe ώστε να έχω π.χ. στόχο τα 0,2ppm αντί για 1, με δεδομένο ότι "φεύγει" με γρήγορο ρυθμό;

4) Η java fern έχει φύλα τα οποία σκουραινουν - βαθύ πράσινο χρώμα αλλά ίσως λίγο διάφανο - στις άκρες τους. Δεν ξέρω τι είναι, αλλά δε μου φαίνεται για καλό... Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω;

5) Οι cryptocorines μου έχουν κάτι σαν καφέ "σκόνη" στα φύλα τους - καφέ άλγη μου φαίνεται.

6) Valisneria spiralis - εδώ τα φύλα της γίνονται διάφανα - κάπου διάβασα ότι αυτό σημαίνει ότι καταστρέφονται οι χλωροπλάστες. Εδώ τι κάνουμε;

7) κάπου διάβασα ότι η άλγη μπορεί να επέλθει και από υπερβολικό φωτισμό. Μήπως είναι καλύτερα να βγάλω τα reflectors; ή να κάνω το "κόλπο" με την 3ήμερη συσκότιση;

Ενας πιθανός λόγος για την άλγη ίσως είναι ότι η αναλογία μου σε νιτρικά/φωσφορικά πέφτει έξω από το 10/1 - 20/1. Για να τη διατηρώ όμως στα "σωστά" επίπεδα, πρέπει να αυξάνω τα φωσφορικά κατά τη διάρκεια της εβδομάδας (μεταξύ αλλαγών νερού) ώστε να φτάνουν γύρω στο 2ppm. Δεν είναι πολύ αυτό; (το τεστ Sera λέει όχι πάνω από 1ppm για ενυδρεία γλυκού νερού...).


Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2108.jpg
Εμφανίσεις:  410
Μέγεθος:  64,5 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2109.jpg
Εμφανίσεις:  324
Μέγεθος:  51,9 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2110.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  46,2 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2112.jpg
Εμφανίσεις:  349
Μέγεθος:  45,3 KB
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λίπανση sofianos7 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 13-10-08 12:10
Σίδηρος ή Λίπανση? jockler Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 18 28-11-07 12:05
Λίπανση... puravlos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 29-06-07 13:20
Λίπανση υποστρώματος nekcharis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 18-12-06 23:02
Βοήθεια..(άλγη) gemini_str Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 21-07-04 10:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05794 seconds with 15 queries