Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 18-09-07, 23:04
Marilyn Ο χρήστης Marilyn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ευχαριστω για το ζεστό καλοσόρισμα.
Εχω πολλά πράγματα να σας ρωτήσω και δεν ξέρω απο που να αρχίσω. Η αλλήθεια είναι πως είμαι λίγο πελαγωμένη με όσα έχω διαβάσει σε διάφορα site αλλά και εδώ. Πολλές τεχνικές λεπτομέριες που με κάνουν να σκέφτομαι μήπως τελικά δεν τα καταφέρω να έχω ένα υγιές ενυδρείο.

Λοιπόν πως άρχισε η όλη ιστορία. Καταρχίν να πω ότι δεν έχω ποτέ ασχοληθεί με ψαράκια, αν εξαιρέσουμε τις 2 ή 3 φορές που έχω αγοράσει γυάλα με χρυσόψαρα... με την γνωστή κατάληξη Τα δολοφόνησα κανονικά!!!!
Πριν 5 μέρες πήγαμε στο pet shop της γειτονιάς μου μαζί με την κορη μου για να αγοράσουμε χελωνιέρα (Να σημιώσω εδω οτι στο σπίτι έχουμε 1 σκυλο, 1 γατα, 2 καναρινια, 2 χελωνάκια) και τότε είδε τον μονομάχο, μέσα σε ένα ποτήρι. Το ζήτησε να της το αγοράσω αλλά της είπα όχι, γιατι ψοφάνε και στεναχωριόμαστε. Την άλλη μέρα ξαναπήγα μόνη μου και ρώτησα για τον μονομάχο και μου είπαν ότι είναιπολύ ανθεκτικό ψάρι. Κι έτσι το αγόρασα για να κάνω έκπληξη στην κόρη μου. Ο μονομάχος ήρθε στο σπίτι σε μια μικροσκοπική γυάλα.
Και μετά την πρώτη χαρά της κόρης μου ήρθε η στενοχώρια. Είναι ευτυχισμένο? Μήπως δεν του αρέσει να βρίσκετε σε μια τόσο μικροσκοπική γυάλα? Το αποτέλεσμα ήταν την άλλη μέρα να βρεθούμε σε ένα μεγάλο pet shop και να ρωτάμε για ενυδρεία.
Για να μην πολυλογώ αγόρασα ένα τετρα 60 λίτρων με φίλτρο, θερμοστάτη και μια λάμπα. Μου εξήγησαν πώς να στρώσω το ένυδρείο.
Τοποθέτησα λοιπόν αμέσως το ενυδρείο με όλο τον απαραιτητο εξοπλισμό. Πήρα και 1 ζωντανό φυτο το οποίο το χώρισα στα 3 και το φύτεψα σε 3 σημεία μέσα στο ενυδρείο. Αγόρασα και μία ρίζα, την οποία τοποθέτησα χωρίς καμιά προεργασία. Γέμισα το ενυδρείο νερό. Έριξα αντιχλωριο, λίπασμα για τα φυτά, ταμπλέτες για τροφή των φυτών, και άρχισα το στρώσιμο του εβυδρέιου με βακτήρια. Ειχα ρωτήσει στο pet shop αν μπορώ να βάλω τον μονομάχο αμέσως στο ενυδρίο και μου είπαν να τον βάλω. Μου φάνηκε λογικό γιατι μέσα στην μικροσκοπική γυάλα του μου φάνηκε οτι δεν θα ζούσε για πολυ. Έτσι μετά απο μερικές ώρες τον έβαλα στο ενυδρείο. Τωρα έχουν περάσει 4 μέρες και όλα είναι μια χαρα με τον μικρό μονομάχο. Εγώ συνεχίζω να ρίχνω 6ml βακτήρια την μέρα και θα συνεχίσω για 10 συνεχόμενες μέρες για να στρώσει το ενυδρίο. Και αφού γίνει αυτό έχω σκοπό να πάρω κι άλλα ψάρια. Όλες αυτές τις οδηγίες μου τις δώσαν από το pet shop. Το μόνο προβλημα που βλέπω μέχρι στιγμής είναι ότι η ρίζα έχει αναπτυξει μυκητες. Είναι ένα στρώμα σαν γλοιώδες ζελέ σε μπέζ χρώμα.
Πήτε μου την γνώμη σας καθώς και παρατηρήσεις αν έκανα κάτι λάθος ή αν παρέληψα να κάνω κάτι βασικό.
Ουφ πολλά έγραψα!!!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06808 seconds with 15 queries