Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-01-13, 20:25
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Arrow ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

kalispera paidia!!Simera diavaza ena post pou me endiefere se auto to forum,etsi ekana egrafh wste na kanw kapoies erotiseis.Katarxas eimai fitiths spouda sti patra kai eimai 21 xronwn,kanonika menw athina.Stin athina exw enudreio 100lt kai asxoloume 7xronia ,opws katalavenete exw ebeiria poia, kathws sto grafeio tou patera mu exw 400lt enidreio pou to sidirw mazi me tn patera m...
Pleon menw monima sti patra, kathos spouda mazi me tn aderfo mu, kai mou eirthe tin proigoumenh evdomada i idea na kataskeuasw monos mu ena enidrio.Episeis tha eithela na sas enimerosw oti exw vash!!
Oi erotiseis einai :
1)Borw na exw enudreio ston 4o orofo, to opoio upologi na einai 450-500lt ?
2)Tha eithela na mu peite otan tha ksekinisw na kataskeua to enudreio ti ergalia tha xriastw akrivos, kai ti eidous tzami xriazete ( an boreite kai exete oreksh na me voithisete boreite na mu ta peite analitika gia na me dieukolinete)?
3)Episeis ta tzamia tou enudreiou kai ta ergalia pou tha xriastw poso peripou tha mou stoixisoun?
Euxaristw polu gia ton xrono sas
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-01-13, 20:28
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για αρχή καλώς ήρθες!

Τώρα κάνε ένα κόπο και γράψε το κείμενο σε πεζά Ελληνικά να το καταλαβαίνουμε (είναι στους κανόνες του φόρουμ) και σιγά σιγά θα πάρεις τις απαντήσεις σου.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-01-13, 20:57
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια, σημερα διαβαζα ενα ποστ που με ενδιεφεραι σε αυτο το φορουμ, ετσι εκανα εγγραφη ωστε να κανω μερικες ερωτησεις.. Καταρχας ειμαι φοιτητης σπουδαζω στη Πατρα και ειμαι 21 χρονων, κανονικα μενω αθηνα. Στην αθηνα εχω ενυδρειο 100λ και ασχολουμαι 7χρονια, οπως καταλαβαινετε εχω εμπειρια, καθως στο γραφειο του πατερα μου εχω 400λ ενυδρειο που το συντηρω μαζι με τον πατερα μου. Πλεον μενω μονιμα στη Πατρα, καθως σπουδαζω μαζι με τον αδερφο μου.Την προηγουμενη εβδομαδα μου ειρθε η ιδεα να κατασκευασω μονος ενα ενυδρειο με τη βοηθεια του αδερφου μου.( να σημειωθει οτι η βαση υπαρχει)
Οι ερωτησεις ειναι οι εξεις :
1) Μπορω να εχω ενυδρειο στον 4ο οροφο της πολυκατοικιας, το οποιο υπολογιζω να ειναι 450-500λ ??
2) Θα ηθελα να μου πειτε οταν θα ξεκινησω να κατασκευαζω το ενυδρειο τι εργαλεια θα χρειαστω , τι ειδους τζαμι χρειαζεται ( αν ειναι ευκολο να μου τα γραψετε αναλυτικα, ωστε να με διευκολυνετε )
3) Το τζαμι του ενυδρειου και τα εργαλεια που θα χρειαστω ποια θα ειναι περιπου η τιμη τους ?
Ευχαριστω για τον χρονο σας !! ..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-13, 21:06
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!Ας τα παρουμε με την σειρα!
1)500 λιτρα υπολογιζε μαζι με βαση καπακι κλπ καμια 600-650 κιλα δεν εχει πιστευω προβλημα μια οικοδομη εκτος και αν ειναι καμιας 30ετιας μπορεις να ρωτησεις και εναν μηχανικο για δικη σου σιγουρια!
2) εδω βαζεις τις διαστασεις σου και σου βγαζει το παχος του τζαμιου σου!Απο εχξτρα εργαλεια δεν χρειαζεσε και πολλα!Σιλικονες-πιστολη σιλικονης χαρτοταινιες,αλφαδι,μετρο http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
3)Την τιμη των τζαμιων θα την ρωτησεις σε τζαμαδες της περιοχης σου εκτος και υπαρχει κανεις εδω μεσα που να ειναι απο το ιδιο μερος και γνωριζει καλυτερα τιμες της περιοχης σου!
Παντος θεωρω δυσκολο το εγχειρημα σου να κολλησεις 500 λιτρα χωρις να ξερεις σχεδον τιποτα!Το καλυτερο θα ηταν να ζητησεις βοηθεια απο συμφορμιτη που μπορει να ερθει εκει και να σε βοηθησει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-01-13, 21:33
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.393
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
500άρι ενυδρείο δεν θα επιχειρούσα να κολλήσω χωρίς εμπειρία
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-01-13, 21:41
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες!
500άρι ενυδρείο δεν θα επιχειρούσα να κολλήσω χωρίς εμπειρία
Θα συμφωνησω και εγω.
Χωρις εμπειρια μην το δοκιμασεις ειναι μεγαλο το κοστος των τζαμιων και μεγαλωνει η επικινδυνοτητα να τραυματιστεις,αρα αποφυγε το.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη ενυδρειου 115χ30χ50 bambacha DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 20-09-11 23:45
Κατασκευη ενυδρειου johnli DIY . Φτιάχτο μόνος σου 25 06-04-10 21:30
Κατασκευη Ενυδρειου Απο Ασχετη(!) notos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 38 17-04-06 23:12
Κατασκευη Ενυδρειου dmgmdmgm DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 17-04-06 15:11
Κατασκευη ενυδρειου xaris1974 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-01-06 23:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04214 seconds with 13 queries