Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-12-07, 06:38
promot3r Ο χρήστης promot3r δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Περιοχή: Alimos
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Συμβουλή περί φίλτρων και υλικών...

Θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας στο τί να κάνω με τα φίλτρα μου.

Έχω ενα Juwel lido 120lt κοινωνικό με ημιάγρια. Χαλίκι 2 πόντους, ξύλα και 2 μεσαία φυτά. Όσο αφορά την φίλτρανση έχω το εσωτερικό του φίλτρο 600lt/h πού είχε από την αρχή με την μόνη διαφορά του οτι έχω αφαιρέσει τον άνθρακα και το ένα απο τα 2 μεγαλα μπλε σφουγγάρια ώστε να προσθέσω 1 λιτρο siporax. Το πρώτο εξωτερικό φίλτρο είναι το JBL Crystal Water 250 700lt/h στο οποίο έχω αφήσει τα υλικά φίλτρανσης της JBL πού είχε από την αρχή. Το δεύτερο εξωτερικό φίλτρο πού έχω είναι το Eheim 2028 1000lt/h στο οποίο αφαίρεσα το Eheim Mech πού είχε στο κάτω μέρος και πρόσθεσα 1 λίτρο siporax.

Κάθε 3 μέρες ρίχνω στο νερό 15ml StressZyme βακτήρια. Κάθε 3 εβδομάδες αλλάζω τον υαλοβάμβακα στο εσωτερικό φίλτρο. Το όλο σύστημα / ενυδρείο λειτουργεί 2 μήνες.

Θα ήθελα να προτείνετε τυχόν αλλαγές ή προσθέσεις που πρέπει να κάνω στα υλικά των φίλτρων γιατί τις τελευταίες μέρες παρατηρώ αρκετά σωματίδια στο νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-12-07, 08:06
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Καλως ήρθες !
Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου δεν μας είπες ..
Υαλοβάμβακα έχεις στα εξωτερικά σου φίλτρα ? αν όχι να βάλεις ..
3 φίλτρα για 120 λίτρα ενυδρείο μου φαίνεται μεγάλη υπερβολή ...
Όταν λές "ημιάγρια" τι εννοεις ?
Τί έχεις δηλαδή ?
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-07, 12:48
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από promot3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας στο τί να κάνω με τα φίλτρα μου.

Έχω ενα Juwel lido 120lt κοινωνικό με ημιάγρια. Χαλίκι 2 πόντους, ξύλα και 2 μεσαία φυτά. Όσο αφορά την φίλτρανση έχω το εσωτερικό του φίλτρο 600lt/h πού είχε από την αρχή με την μόνη διαφορά του οτι έχω αφαιρέσει τον άνθρακα και το ένα απο τα 2 μεγαλα μπλε σφουγγάρια ώστε να προσθέσω 1 λιτρο siporax. Το πρώτο εξωτερικό φίλτρο είναι το JBL Crystal Water 250 700lt/h στο οποίο έχω αφήσει τα υλικά φίλτρανσης της JBL πού είχε από την αρχή. Το δεύτερο εξωτερικό φίλτρο πού έχω είναι το Eheim 2028 1000lt/h στο οποίο αφαίρεσα το Eheim Mech πού είχε στο κάτω μέρος και πρόσθεσα 1 λίτρο siporax.

Κάθε 3 μέρες ρίχνω στο νερό 15ml StressZyme βακτήρια. Κάθε 3 εβδομάδες αλλάζω τον υαλοβάμβακα στο εσωτερικό φίλτρο. Το όλο σύστημα / ενυδρείο λειτουργεί 2 μήνες.

Θα ήθελα να προτείνετε τυχόν αλλαγές ή προσθέσεις που πρέπει να κάνω στα υλικά των φίλτρων γιατί τις τελευταίες μέρες παρατηρώ αρκετά σωματίδια στο νερό.
Αν το ενυδρείο είναι στρωμμένο (που θέλω να πιστεύω πως είναι) δεν χρειάζεται να ρίχνεις άλλα βακτήρια.

Επίσης σε 120 λίτρα να έχεις συνολικά 2300 λίτρα/ώρα κυκλοφορία είναι πλυντήριο και όχι ενυδρείο.

Για να σοβαρευτούμε, εννοώ ότι είναι too much για τα λίτρα σου τα 3 φίλτρα. Καλό θα ήταν να βγάλεις το 1 απο τα 2 εξωτερικά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-12-07, 13:30
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

η απλως βγαλε τον κυκλοφορητη της juwel απο το εσωτερικο (που μπορει να χαλασει κιολας) και μεσα στο εσωτερικο βαλε τις σωληνες του ενος απο τα 2 εξωτερικα φιλτρα και χρησιμοποιησετο σαν προφιλτρο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-12-07, 16:09
promot3r Ο χρήστης promot3r δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Περιοχή: Alimos
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Έχω 4 green tiger barbs, 4 red eye tetra, 4 Rams, 1 ghost, 1 rainbow shark, 1 bumblebee catfish και εναν πλακόστομο γλύφτη. Αλλαγή νερού 30% γίνεται 1 φορά την εβδομάδα.
Εξωτερικό Υαλοβάμβακα έχω μονο στο Eheim.
Το Eheim το αφόρασα με σκοπό να το βάλω σε ένα αρκετά μεγαλύτερο ενυδρείο που σκοπεύω να αγοράσω σε 2 μήνες, ένα 450άρι τις Juwel το Visio. ¶ν και σκέφτομαι σοβαρά να το αφήσω όπως έχει το 120άρι μου. Τόσο κακό είναι με τα 3 φίλτρα? Αν ναι, τι κακό μπορεί να κάνει αυτή η ροή στο ενυδρείο ή στα ψάρια μου?

Μήπως να γεμίσω το JBL το εξωτερικό με siporax?
Ειδικά τώρα που σκέφτομαι να αλλάξω πλυθησμό και να βάλω κιχλίδες Duboisi (1 αρσενικιά 3 θυληκές) ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-12-07, 08:12
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από promot3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξωτερικό Υαλοβάμβακα έχω μονο στο Eheim.
Καλό θα είναι να βάλεις και στο άλλο εξωτερικό φίλτρο υαλοβάμβακα γιατί μπορεί να είναι ένας απο τους λόγους που υπάρχουν σωματίδια μιάς και η δουλειά του υαλοβάμβακα είναι ακριβώς αυτή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από promot3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Τόσο κακό είναι με τα 3 φίλτρα? Αν ναι, τι κακό μπορεί να κάνει αυτή η ροή στο ενυδρείο ή στα ψάρια μου?
Απλά μπορεί η τόση ροή να μην αρέσει στα ψάρια σου και να τα στρεσάρει κιόλας.
Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για 2300 λίτρα / ώρα σε 120 λίτρα ενυδρείο!!
Επίσης η τόση ροή μπορεί να ανασηκώνει τα επικαθισμένα σωματίδια (υπολείμματα τροφών, ακαθαρσίες κλπ) απο το βυθό και να δημιουργουνται αυτα τα αιωρούμενα σωματίδια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-12-07, 09:18
promot3r Ο χρήστης promot3r δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Περιοχή: Alimos
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καταλαβαίνω, αλλά και εγώ το θεώρησα σωστό σαν κίνηση γιατί σε πολύ γνωστό κατάστημα ενυδρείων που είμαι πελάτης πολλά χρόννια (ασχολήθηκα και μικρός με το θέμα) με καθοδήγησαν έτσι ώστε να έχω και τα 3 στο ίδιο ενυδρείο υποστηρίζοντας πως το JBL είναι "άχρηστο" και είτε υπάρχει είτε όχι ένα και το αυτό...ίσως για να μου πωλήσουν το Eheim 2028 όπως και έγινε.

Το σάββατο θα πάω να αγοράσω μια σκούπα βυθού (έπρεπε να το είχα κάνει από την αρχή) μήπως και αλλάξει η κατάσταση με τα σωματήδια. Είναι και η διατροφή που τους κάνω λίγο "βρώμικη" : κόκκινο σκουλίκη, daphnia και φυλλαράκια με πολυβιταμίνες. Και ο βυθός 2 μήνες τώρα έχει καταντήσει .. κάπως.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-12-07, 09:31
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από promot3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλαβαίνω, αλλά και εγώ το θεώρησα σωστό σαν κίνηση γιατί σε πολύ γνωστό κατάστημα ενυδρείων που είμαι πελάτης πολλά χρόννια (ασχολήθηκα και μικρός με το θέμα) με καθοδήγησαν έτσι ώστε να έχω και τα 3 στο ίδιο ενυδρείο υποστηρίζοντας πως το JBL είναι "άχρηστο" και είτε υπάρχει είτε όχι ένα και το αυτό...ίσως για να μου πωλήσουν το Eheim 2028 όπως και έγινε.
Κοίτα, ούτε άχρηστο είναι, ούτε είναι σαν να μην υπάρχει απλώς ο καταστηματάρχης ήθελε να σου πουλήσει το 2028, γι'αυτό έβγαλε την φίλτρανση σου "μάπα".
Να τους προσέχεις αυτούς γιατί δεν έχουν όσιο και ιερό. Μέχρι και γνωστός σου να είναι, μπρος στο κέρδος, μπορεί να "στην κάνει".

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από promot3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σάββατο θα πάω να αγοράσω μια σκούπα βυθού (έπρεπε να το είχα κάνει από την αρχή) μήπως και αλλάξει η κατάσταση με τα σωματήδια. Είναι και η διατροφή που τους κάνω λίγο "βρώμικη" : κόκκινο σκουλίκη, daphnia και φυλλαράκια με πολυβιταμίνες. Και ο βυθός 2 μήνες τώρα έχει καταντήσει .. κάπως.
Πολύ καλή κίνηση. Φαντάζομαι ότι 2 μήνες τώρα δεν έχεις καθαρίσει καθόλου τον βυθό σου.
Μόλις τον καθαρίσεις θα δεις τί θα βγεί (νυχτερίιιιδες κι αράαααχνες, γλυκιάαα μουυ )
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-12-07, 22:34
promot3r Ο χρήστης promot3r δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Περιοχή: Alimos
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Σήμερα κιόλας αγόρασα μια ηλεκτρική σκούπα βυθού η οποία φιλτράρει συγχρώνος το νερό και το ξαναρίχνει μέσα στο ενυδρείο.

Το "σκούπισμα" κράτησε 2,5 ώρες. τοοοοοοοοοοοοοοοοση βρωμιά είχε μαζευτεί. ΕΛΕΟΣ ....... τοσο σκ*** ...... "περίτωμα" ούτε σε βόθρο δε βλέπεις. Το νερό τώρα είναι θολό λόγο της εργασίας και περιμένω αύριο να δώ το αληθινό αποτέλεσμα.

Θα ενημερώσω αύριο !!!

Καλό βράδυ σε όλους και σε όλες !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Οδηγός Υλικών και Κατασκευής Λίμνης Captain Kirk Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 8 07-09-12 14:02
Περί φίλτρανσης και λοιπών θεμάτων. mad Φίλτρανση 151 10-03-07 09:00
Ερώτηση περί NO3 και ΡΟ4 TaitO Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 36 17-01-07 16:07
Υλικά φίλτρων 1 newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 13-12-02 23:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16207 seconds with 14 queries