Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 04-06-07, 10:58
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Θεωρητικά μπορεί αν μην φτάνει,πρακτικά όμως δουλεύει μια χαρά...Απλα σε σοβαρότερες περιπτώσεις θέλει συνδυασμό με Pimafix...Εγώ στο παρελθόν που το χρησιμοποίησα σε άσχημο θόλωμα ματιού σε Rineloricaria από χτύπημα(τρόμαξε και χτύπησε με δύναμη σε Vallisneria... )το έφτιαξε μια χαρά...Και χωρίς Pimafix(τότε δεν είχε βγει ακόμα...).Πήρε χρόνο βέβαια(1,5εβδομάδα) για να καθαρίσει ικανοποιτικά το μάτι αλλά καθάρισε τελείως(3-5βδομάδες,χρήση επι 4 εβδομάδες σύμφωνα με τις οδηγίες,δηλαδή και με αλλαγές νερούς κ.τ.λ.) χωρίς να μείνει το παραμικρό σημάδι οτι κάποτε το μάτι είχε θολώσει...Σχετικά με μύκητες σε άλλα μέρη του σώματος,σε συνδυασμό με Pimafix τα καταφέρνει μια χαρά και πολύ πιο γρήγορα...
Άσε που με τους μύκητες δεν υπάρχει σχεδόν ποτέ πρόβλημα...Είναι πολύ ευάλωτοι και εύκολοι στην αντιμετώπισή τους κατα την γνώμη μου...Προσωπικά άμα δω μύκητες σε ψάρι μου,κάνω αλλαγή νερού,αλλάζω την τύρφη και βάζω και Melafix + Pimafix...Και σε λίγες μέρες δεν υπάρχει ούτε τραύμα...

jstivia,
Δυστυχώς είδες και εσύ(με άσχημο τρόπο ) την αναποτελεσματικότητα των συγκεκριμένων φαρμάκων της Sera...
Με πρόβλεψη πάντως,πιστεύω πως δεν θα χρειαστεί να ξανα φτάσεις σε αυτό το σημείο...Π.χ. αμα δεις οτι κάποιο Cory έχει ανοιχτή πληγή,βάλε Melafix και μη περιμένεις να βγουν οι μύκητες για να το βάλεις...Το Melafix αμα μπει δεν θα τους αφήσει καν να μολύνουν το τραύμα και βοηθόντας και στην γρήγορη επούλωση ο κίνδυνος περνάει αμέσως... Τώρα για ποιο άσχημες καταστάσεις,διαλέγεις,ή πας με Melafix και Pimafix ή πας σε κάποια πιο ισχυρή(και πιο βλαβερή δυστυχώς) θεραπεία όπως Fungus cure της A.P.I. που είπε και ο Μανόλης ή άλλά φουράνια...Εξαρτάται από το τι εμπιστεύεσαι πιο πολύ...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01539 seconds with 11 queries