Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 22-07-08, 12:45
Το avatar του χρήστη petros
petros Ο χρήστης petros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 515
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gwgw Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα σκυλι που εχει ενθαρυνθει στο να δαγκωνει (σιγουρα κατω απο συνθηκες)μπορει καλλιστα σε καποια φαση της ζωης του, να μπερδεψει αυτες τις συνθηκες και να θεωρησει οτι ειναι σωστο και παλι να δαγκωσει.
Αυτο μπορει να το κανει οποιδηποτε σκυλι .Κατα την γνωμη μου δεν υπαρχουν σκυλια που δεν "δαγκωνουν" αλλα σκυλια που αντιδρουν αναλογα με την κατασταση στην οποια θα βρεθουν.
και το ποιο τελεια εκπαιδευμενο ζωο, δε μπορεις ποτε να του εχεις εμπιστοσυνη απολυτη. γιατι πολυ απλα ειναι ζωο. μπορει να τρομαξει, μπορει να φοβηθει, μπορει να παρεξηγησει μια κινηση, ειδικα αν δεν ειναι σωστα κοινωνικοποιημενο.
Συμφωνο
ενα σκυλι πρεπει να ειναι ανοιχτο με ολους τους ανθρωπους,
φιλικος, με παιδια, με τους παντες. να εχει εμπειρια απο αντιδρασεις ανθρωπων. οσες ποιο πολλες τοσο το καλυτερο. Ετσι θα μπορεσει να αναγνωρισει καποια στιγμη την "κακη" αντιδραση καποιου. Εχοντας εμπειρια.
Γενικα ναι αλλα οταν μιλαμε για σκυλο - φυλακα μου φαινεται αδυνατον να ειναι με ολους καλα και να ειναι μονο με τους κακους δισπιστο
Αυτος που περιγραφεις ειναι ενας τυπικος σκυλος που θα αντιδρασει με βαση το ενστικτο του . Ενας σκυλος που θα μπορω να εχω παντα μαζι μου χωρις ιδιαιτερα προβληματα , αλλα οχι ενας σκυλος φυλακας
Ξεφυγαμε ομως απο το θεμα........
Υπαρχει ομως ενδιαφερον...
[/quote]
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01545 seconds with 11 queries