Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #68  
Παλιά 08-04-14, 03:21
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, για τον υπολογισμό των W/lt (που έτσι κι αλλιώς είναι πολύ χονδρικός υπολογισμός) παίζουν ρόλο περισσότερο το σχετικό ύψος του ενυδρείου (σε σύγκριση με τα λίτρα του) και όχι η καθαρή ποσότητα του νερού.
Αντίθετα, με μετρήσεις, έχει αποδειχτεί ότι είτε γεμάτο είτε άδειο, ένα ενυδρείο έχει πρακτικά τα ίδια PAR.
Όπως και να 'χει επειδή είμαστε χομπίστες και όχι επιστήμονες, γι αυτό και πιστεύω ότι "καλυπτόμαστε" με χοντρικούς υπολογισμούς και μερικούς μπούσουλες όπως είναι το watt ανά λίτρο, η θερμοκρασία χρώματος (βαθμοί Κέλβιν), κ.α. κι ας ξέρουμε ότι δεν ανταποκρίνονται με ακρίβεια πάντα. Μετέπειτα, αν θέλουμε να το ψάξουμε λίγο περισσότερο λαμβάνουμε υπ'όψιν μας και αυτά που προανέφερες (Lumen, Lux, PAR)...

Πάνω σε αυτό που ανέφερες για τα ίδια PAR που έχει ένα ενυδρείο σε όποια φάση και να είναι, το έχεις ψάξει καθόλου τι σενάριο παίζει με τις σκιές που δημιουργούνται? γιατί η λογική μου λέει ότι αν μια επιφάνεια φωτίζεται λιγότερο τότε επόμενο είναι ότι "εκτείθεται" και σε λιγότερα PAR...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε NosPanos από τη στιγμή που εσύ έχεις το ίδιο ενυδρείο και έχεις ήδη μια λάμπα grolux πες μας, τα φυτά που βρίσκονται ακριβώς από κάτω της (και φωτίζονται μόνο από αυτήν) πώς αναπτύσσονται; Δείχνουν καθόλου σημάδια υπερβολικού φωτισμού;
Δεν παρατηρώ κάτι περίεργο στα πίσω φυτά, εκεί όπου έχω τη Grolux, είναι ok από πυκνότητα φυλλώματος και ανάπτυξη
Όσο είχα και τις 2 λάμπες Grolux, αν εξαιρέσω τις άλγες, τα φυτά δεν αναπτύσσονταν σε ύψος και γενικότερα δεν είχαν τους σωστούς ρυθμούς ανάπτυξης σε σύγκριση με τώρα που έχω 1 Grolux και 1 λευκή. Ίσως να έπαιζε ρόλο η απουσία του φωτισμού πλήρους φάσματος, του "λευκού" φωτισμού κοινώς...
Ένα άλλο που είχα παρατηρήσει ήταν ότι στα κόκκινα φυτά τονίζονταν τα χρώματά τους (γνωστό αποτέλεσμα) αλλά τα πράσινα φυτά φαινόντουσαν σαν ξεθωριασμένα και αλλοιωνόταν το πράσινο οπτικό αποτέλεσμα που θα είχαν υπό το φως μιας λευκής ή κιτρινωπής λάμπας.

Γενικότερα για όσα έχω πει για τις λάμπες Grolux θέλω να συνοψήσω μέσα σε λίγες γραμμές ότι από τη στιγμή που πρόκειται για εξειδικευμένη λάμπα ανάπτυξης φυτών δε θα πρέπει να είναι αποκλειστικά η κύρια πηγή φωτισμού στο ενυδρείο μας παρά μόνο συμπληρωματική στον φωτισμό του φυσικού περιβάλλοντος που προσπαθούμε να αναπαραστήσουμε.
Το πόσο πολύ θα ευνοήσει τις άλγες εξαρτάται από την συνολική ένταση φωτός που παράγουν ο/οι λαμπτήρας/ες. Γι αυτό έκανα λόγο για ενυδρεία που έχουν μέτριο προς χαμηλό ή απλά χαμηλό φωτισμό, διότι εκεί ελαχιστοποιούνται κατά πολύ οι πιθανότητες για ανάπτυξη άλγεων από ευθύνη του φωτισμού και μόνο ωφέλη για τα φυτά μας μπορεί να μας προσφέρει η Grolux σε αυτή την περίπτωση.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01735 seconds with 11 queries